REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uniknąć błędów przy rozliczaniu podróży służbowych

Odbywanie podróży służbowych przez pracowników oraz przedsiębiorców wiąże się z koniecznością ponoszenia różnego rodzaju wydatków. Jak je prawidłowo rozliczać?

Jak dekretować dokumenty elektroniczne

Obecnie coraz więcej dokumentów księgowych ma postać elektroniczną, np. wyciągi bankowe, faktury. Jak je prawidłowo dekretować?

Działalność lecznicza na nowych zasadach

Od 1 lipca 2011 r. łatwiej rozpocząć działalność leczniczą, a jednostki zarządzające SPZOZ otrzymały szereg motywacji do przekształcenia publicznych ZOZ w spółki kapitałowe. Takie zmiany wprowadziła ustawa o działalności leczniczej.

Jak pozyskać środki na wypłatę dywidendy

Jeśli spółka nie posiada w danym roku wystarczających środków pieniężnych na wypłatę dywidendy, wówczas może zaciągnąć kredyt w tym celu lub wypłacić dywidendę w ratach bądź utworzyć kapitał rezerwowy na równowartość kwot przeznaczonych do wypłaty w przyszłych latach. Możliwości jest sporo. Jakie są najkorzystniejsze dla spółki?

REKLAMA

Co zmieniło się w VAT od 1 lipca - podsumowanie

Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011, którego przepisy należy stosować w Polsce bezpośrednio. Od 1 lipca obowiązuje również nowelizacja ustawy o VAT i rozporządzeń wykonawczych. Sprawdź co zmieniło się w VAT od 1 lipca.

Jak po zmianach w VAT ustalać miejsce świadczenia usług

Ustalanie miejsca świadczenia na podstawie ogólnych zasad określonych w art. 28b i art. 28c ustawy o VAT wymaga dokonania wielu czynności sprawdzających.

Od 1 lipca można założyć firmę przez Internet

Już prawie siedem lat temu (dokładnie 21 sierpnia 2004 r.) weszła w życie znaczna część przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 220 poz. 1447 z późn. zm.), która reguluje podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej w Polsce oraz zadania właściwych organów w tym zakresie. Dopiero jednak od 1 lipca 2011 r. zaczęły obowiązywać przepisy rozdziału 3 ustawy, które mają na celu ułatwienie m.in. podejmowania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne.

Szybciej załatwisz sprawy urzędowe - oświadczenia zamiast zaświadczeń

Od 1 lipca 2011 roku można w urzędach przedstawiać oświadczenia zamiast wymaganych kiedyś zaświadczeń. Nie każde oświadczenie jest weryfikowane, ale w przypadku podania nieprawdziwych informacji, mieszkańcy i przedsiębiorcy będą odpowiadać tak, jak za składanie fałszywych zeznań.

REKLAMA

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS oraz jego ogłoszenie

To już ostatni dzwonek na złożenie do Krajowego Rejestru Sądowego rocznego sprawozdania finansowego. W niektórych przypadkach sprawozdanie należy ogłosić w Monitorze Polskim B.

Faktura elektroniczna - wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć

Z początkiem roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Ustawodawca wprowadza zmiany, które mają na celu potraktowanie faktury elektronicznej na równi z fakturą papierową.

Od 1 lipca 2011 roku ważne zmiany w VAT

1 lipca wejdzie w życie nowe rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011. Rozporządzenie będzie stosowane bezpośrednio we wszystkich państwach EU, w tym w Polsce. Poznaj najważniejsze z nowych przepisów.

Kiedy posiadacze pojazdów muszą płacić e-myto

Od 1 lipca 2011 r. posiadacze pojazdów powyżej 3,5 tony (w tym zespołów pojazdów powyżej 3,5 tony) oraz wszystkich autobusów będą zobowiązani do wnoszenia opłaty elektronicznej (e-myto).

Czy główny księgowy ma prawo do wynagrodzenia za nadgodziny

Wobec głównego księgowego, wykonującego jednocześnie i stale pracę szeregowego pracownika, nie można zastosować przepisu pozbawiającego go m.in. prawa do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Czy zmiana ustawy o rachunkowości umożliwi faktyczne zawieszenie działalności gospodarczej?

Na początku czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości, której głównym celem jest ograniczenie sprawozdawczych i dokumentacyjnych obowiązków przedsiębiorców w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, czyli umożliwienie „prawdziwego” zawieszenia działalności gospodarczej.

Jaki system czasu pracy będzie najkorzystniejszy dla kierowcy

Pracodawca może wybrać dla kierowców, do których stosujemy przepisy ustawy o czasie pracy kierowców jeden spośród różnych systemów czasu pracy. W zależności od specyfiki wykonywania pracy u danego pracodawcy.

Profil zaufany ePUAP, czyli do urzędu przez internet

Dzięki usłudze profil zaufany ePUAP, która startuje 9 czerwca, każdy podatnik będzie mógł załatwiać sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jak prawidłowo prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów

Podatnicy prowadzący pkpir mają obowiązek dokonywania zapisów w księdze w języku polskim i w walucie polskiej, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów księgowych.

Jak prawidłowo dokumentować i rozliczać eksport w 2011 roku

Eksport towarów jest czynnością specyficznie traktowaną w VAT. Specjalne obowiązki dokumentacyjne i ewidencyjne są ciągle problematyczne dla podatników. Jak zatem prawidłowo rozliczyć eksport?

Premia pieniężna - bonus dla klienta a VAT

Opodatkowanie bądź nie premii pieniężnej, jako formy bonusu dla klienta z tytułu zrealizowania określonego poziomu obrotów rodziło i nadal rodzi wiele kontrowersji.

Dywidenda w formie niepieniężnej - sądy mają inne zdanie niż fiskus

Czy realizacja dywidendy w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie własności nieruchomości na udziałowca stanowi źródło przychodu dla spółki wypłacającej w tej formie dywidendę? Według fiskusa tak, zdaniem sądów - nie. Kto ma rację?

Nadchodzi koniec lokat antybelkowych

Od 1 stycznia 2012 r. zmienią się zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku. Zmiana ma polegać na zaokrąglaniu naliczonego podatku od zysków z lokat – do 1 grosza, a nie do 1 zł. Oznacza to likwidację tzw. lokat antybelkowych.

Jak podzielić wynik finansowy w spółkach kapitałowych

Dla jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym termin zatwierdzenia sprawozdania upływa 30 czerwca. Dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego wynik finansowy netto może być podzielony. Jak prawidłowo podzielić zysk w spółkach kapitałowych?

Reforma emerytalna wprowadza zmiany w podatkach

Od 1 maja 2011 r. część składki emerytalnej do tej pory przekazywanej do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) została przesunięta na nowo utworzone specjalne subkonto prowadzone przez ZUS. Reforma emerytalna wprowadza również zmiany w podatkach. Czy są one dla nas korzystne?

Obowiązki księgowego i kierownika jednostki

Obowiązki w zakresie rachunkowości jednostki dzieli między siebie kierownictwo, osoba wykonująca czynności związane z rachunkowością, organ zatwierdzający oraz biegły rewident. Jaki jest zakres odpowiedzialności poszczególnych podmiotów?

Zakładowy żłobek - jak go założyć i finansować

Już od 1 stycznia 2010 r. pracodawcy mogli tworzyć zakładowe żłobki i pokrywać część kosztów ich funkcjonowania. Jednak dopiero obowiązująca od 4 kwietnia 2011 r. ustawa żłobkowa oraz akty wykonawcze do niej stworzyły zachęty, które mogą zmotywować zakłady pracy do tworzenia takich placówek.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Chciałbym otworzyć biuro rachunkowe? Posiadam doświadczenie w prowadzeniu ksiąg rachunkowych jako pracownik w dziale księgowości. Chciałbym jednak postawić na samodzielny biznes. Jakie powinienem spełniać wymogi?

Ułatwienia dla zawieszających działalność gospodarczą - zmiana ustawy o rachunkowości

W maju 2011 r. wejdą w życie przepisy zmieniające ustawę o rachunkowości. Nowe regulacje dotyczą niezamykania ksiąg i odstąpienia od inwentaryzacji w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

Jak złożyć deklarację PIT po terminie i uniknąć kary

2 maja upłynął termin składania deklaracji rocznych PIT. Kto się spóźnił, podlega karze za wykroczenie skarbowe. Kary można jednak uniknąć.

Dla kogo kasy fiskalne od 1 maja 2011 r.

30 kwietnia kończy się okres przejściowy na korzystanie z części zwolnień, które obowiązywały do końca 2010 r. Ze zwolnienia nie będą korzystać m.in. usługi medyczne, większość usług prawniczych, ochroniarskich, rachunkowo-księgowych. Nie zawsze będzie to oznaczać obowiązek zainstalowania kas rejestrujących od 1 maja br. Nowe rozporządzenie nadal przewiduje liczne zwolnienia.

Żargon księgowych. Sprawdź czy znasz te pojęcia

W ramach języka rachunkowości istnieje szczególny żargon używany do opisu oszukańczych metod wykorzystywanych w rachunkowości. Żargon ten wykształcił się w języku angielskim, ale jego wyrażenia są znane na całym świecie.

Nowe przepisy wykonawcze do VAT

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT. Równocześnie z wejściem w życie tych zmian zostało przygotowanych sześć nowych rozporządzeń wykonawczych VAT oraz dwa rozporządzenia zmieniające dotychczasowe rozporządzenia wykonawcze. Jakie są skutki zmian?

Czy można przesyłać skany faktur papierowych e-mailem

Przesyłanie faktur VAT w formacie PDF jest prawidłowe pod warunkiem, że faktura elektroniczna zostanie zabezpieczona w sposób uniemożliwiający ingerencję w jej treść. Nie musi to być podpis elektroniczny ani system EDI.

Jak skorzystać z ulgi na złe długi

W przypadku braku możliwości wyegzekwowania swoich wierzytelności od dłużnika, podatnik może skorzystać z tzw. ulgi na złe długi.

Jak święta wielkanocne wpływają na wymiar czasu pracy

W tym roku święta wielkanocne przypadają kwietniu. Z tego powodu oraz ze względu na zmiany dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy, które zostały wprowadzone od 1 stycznia 2011 r., planowanie godzin pracy w kwietniu jest bardziej skomplikowane.

Coraz mniej czasu na złożenie zeznania rocznego PIT

Na złożenie rocznego zeznania podatkowego, np. PIT-36, PIT-36L, PIT-37 podatnicy mają w 2011 r. czas do 2 maja. Za nieterminowe złożenie zeznania rocznego PIT grożą podatnikom kary.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.

1 kwietnia 2011 r. weszła w życie kolejna obszerna nowelizacja ustawy o VAT. Część zmian wprowadzonych tą nowelizacją wejdzie w życie od 1 września (kasy rejestrujące), a część od 1 stycznia 2012 r. (podwyżka VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce).

O "podwójnej Irlandii" i "holenderskiej kanapce" czyli przepis Google'a na niższe podatki

Jako amerykańska spółka kapitałowa Google byłby zobowiązany do opłacania podatku według stawki 35%, tymczasem dzięki zatasowanej strategii planowania podatkowego Google każdorocznie oszczędza kwotę rzędu 32% wartości dochodu.

Oświadczenia zamiast zaświadczeń - czy znikną kolejne bariery administracyjne?

Od dnia 24 listopada 2010 r., kiedy do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (druk sejmowy nr 3656), nadal trwa proces legislacyjny, którego zakończenia wszyscy z niecierpliwością oczekujemy.

Rozliczenie roczne CIT - krok po kroku

Do końca marca podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia tego podatku. Dla większości z nich oznacza to konieczność złożenia zeznania CIT-8 (poza podatkowymi grupami kapitałowymi, które składają zeznania CIT-8A lub CIT-8B).

Jak złożyć deklarację przez Internet?

Do wysłania deklaracji przez Internet służą elektroniczne formularze, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Deklaracje można składać również za pośrednictwem aplikacji instalowanej na komputerze. Złożenie deklaracji za 2010 r. drogą elektroniczną nie wymaga posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Zeznanie roczne przedsiębiorców za 2010 r. - PIT-36, PIT-36L

Do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych przez przedsiębiorców służą zeznania PIT-36(16) (w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej) i PIT-36L(6) (w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym). W zeznaniach tych przedsiębiorcy oprócz przychodów z działalności gospodarczej rozliczają również wiele innych przychodów.

Wnioski o zwrot akcyzy do 31 marca

Od 1 do 31 marca producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Ustawa żłobkowa - zmiany istotne dla przedsiębiorców

Ustawa żłobkowa przewiduje, że firmy będą mogły zwiększyć odpis na fundusz socjalny, jeśli przeznaczą go na żłobek. Zakładanie miejsc opieki nad małymi dziećmi będzie prostsze. Osoby zatrudniające nianie będą mogły zgłosić je do ZUS i skorzystać z refundacji składek. Ustawa żłobkowa zacznie obowiązywać 4 kwietnia 2011 r.

Kto będzie musiał zainstalować kasę fiskalną w 2011 roku?

Najpóźniej w dniu 1 maja 2011 r. m.in. kancelarie prawne oraz prywatne gabinety lekarskie będą musiały zainstalować kasy fiskalne. Wszystko to za sprawą rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2010 r. Nr 138, poz. 930), które weszło w życie 1 stycznia 2011 r.

Jak upoważnić pracownika do podpisywania deklaracji VAT

Pracownik może podpisywać deklaracje VAT pracodawcy, jeśli jest przez niego upoważniony w tym zakresie. Jednak przepisy określają tylko wzór pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Świadectwa pracy i badania lekarskie - zmiany w prawie pracy

Od 21 marca pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeżeli zatrudni go ponownie w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniej umowy o pracę. Ponadto nie będzie musiał zwalnianemu pracownikowi wydawać świadectwa pracy, jeśli ponownie go zatrudni – nawet po przerwie.

Usługi gastronomiczne w 2011 r. - czy nadal można odliczać VAT od cateringu

Dotychczas organy podatkowe pozwalały na odliczanie VAT od cateringu. Opierały swoje stanowisko na odmiennej klasyfikacji statystycznej cateringu w stosunku do usług gastronomicznych. Począwszy od 1 stycznia 2011 r., PKWiU nie odgrywa już decydującej roli dla rozliczeń VAT. Uzasadniona jest zatem wątpliwość, czy nadal będzie można odliczać VAT od cateringu, skoro dotychczasowa argumentacja straciła aktualność.

Jak skorygować błędną stawkę VAT na fakturze

Zmiany stawek VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2011 r., objęły wszystkie towary i usługi oferowane przez podatników. Szybkość, z jaką zostały wprowadzone zmiany, sprzyja błędom. Na pewno wielu podatników będzie musiało skorygować zastosowaną na fakturze stawkę lub zwolnienie z VAT.

Jak wypełnić deklaracje VAT w 2011 r.

Podatnicy, którzy po raz pierwszy złożą deklaracje VAT za styczeń 2011 r., mają do wyboru dwie opcje. Mogą złożyć deklarację VAT-7(12) albo deklarację VAT-7(11) według wzoru obowiązującego w 2010 r.

Czy łatwiej będzie zostać syndykiem?

Gdy media informują nas o kryzysie gospodarczym, często jako jego skutek wskazują upadłość wielu przedsiębiorców. Co tak właściwie oznacza to pojęcie?

REKLAMA