REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bankowość i finanse, CIT - koszty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Maksymalnie 7-8% na lokacie bankowej pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert]. Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze oferty banków.

Oprocentowanie kredytu i konta bankowego oparte o WIRON - zmiany w ofercie Pekao SA

Bank Pekao SA wprowadza dla małych, średnich i dużych firm produkty oparte o wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIRON. Chodzi konkretnie o kredyt w rachunku bieżącym oraz oprocentowany rachunek pomocniczy. Te nowe produkty powiązane ze wskaźnikiem WIRON, bank Pekao (jako pierwszy w Polsce) oferuje od 15 czerwca 2023 r. 

Przelewy bankowe w Święta Wielkanocne. Kiedy dojdzie przelew wysłany w Wielki Piątek?

Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Świąt Wielkiej Nocy w 2023 roku? Kiedy dojdą do odbiorcy przelewy bankowe wysłane w Święta?

KNF: WIRON stał się wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej

Indeks stopy procentowej WIRON został wprowadzony jako składnik opłat za wyniki (wynagrodzenia zmiennego) w pierwszych funduszach inwestycyjnych - poinformowała 13 stycznia 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego.

REKLAMA

Koszty uzyskania przychodu w 2023 roku a składki ZUS od pracowników – zasady, korekta – wyjaśnienia Ministra Finansów

Pracodawca (podatnik PIT albo CIT), który w 2023 roku na zasadzie memoriału, zaliczył do kosztów uzyskania przychodów nieopłacone w terminie składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowniczych (w części finansowanej przez płatnika), powinien dokonać „wstecz” korekty kosztów związanych z tymi składkami, tj. skorygować koszty miesiąca, w którym zaliczył, na zasadzie memoriału, składki do kosztów podatkowych. Składki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostaną zapłacone. Takie jest stanowisko Ministra Finansów, przedstawione przez Artura Sobonia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi z 25 stycznia 2023 r. na interpelację poselską.

Zamiana WIBOR na WIRON w umowach kredytowych. Aneks do umowy już teraz czy lepiej poczekać na rozporządzenie?

Zastąpienie stawki WIBOR w istniejących umowach stawką WIRON jest możliwe w drodze aneksu, w zależności od umowy, natomiast sektor bankowy raczej sugeruje, żeby poczekać na określenie odgórnych warunków tranzycji wskaźników w drodze rozporządzenia - powiedział PAP Biznes Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, Przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR).

Wdrażanie wskaźnika WIRON 2023. W II kwartale więcej instrumentów finansowych opartych o WIRON

W II kwartale sektor bankowy spodziewa się większej produkcji instrumentów finansowych opartych o WIRON, a instytucje finansowe liczą, że na rynku długu proces tranzycji wskaźników referencyjnych zostanie rozpoczęty przez interesariuszy publicznych, czyli przez emisje papierów skarbowych - powiedział PAP Biznes wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Przelewy bankowe 6 stycznia 2023 r. (Święto Trzech Króli)

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) informuje, że 6 stycznia 2023 r. (Święto Trzech Króli) to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Dlatego terminowe płatności przypadające na ten dzień warto zaplanować i zlecić wcześniej (do godziny 15:00 w czwartek 5 stycznia) albo skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

REKLAMA

Kiedy zrobić przelew by doszedł przed końcem roku?

Kiedy zrobić przelew by doszedł do odbiorcy przed końcem 2022 roku? Jak informuje Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) piątek 30 grudnia to ostatni dzień roboczy w 2022 roku. Tego dnia w systemie rozliczeniowym Elixir, obsługującym przelewy międzybankowe w złotych, zrealizowane zostaną dwie sesje rozliczeniowe – o 9:30 i 13:30. Przelewy, które zostaną zlecone w piątek 30 grudnia po godzinie 13:30 trafią na konta odbiorców w poniedziałek, 2 stycznia 2023 r. Dlatego terminowe płatności lepiej zaplanować i zlecić wcześniej lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

Przelewy bankowe - Wigilia, Święta Bożego Narodzenia, Sylwester 2022 r. i Nowy Rok 1 stycznia 2023 r.

Jak będą realizowane przelewy bankowe w okresie świąteczno-noworocznym? Wyjaśnia Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) odpowiadająca za utrzymanie i rozwój systemów rozliczeń międzybankowych (systemy Elixir, Euro Elixir i Express Elixir). Przelewy, które zostaną zlecone w piątek, 23 grudnia 2022 r. po godzinie 16:00 trafią na konta odbiorców we wtorek, 27 grudnia 2022 r. Natomiast Express Elixir działa przez 24 godziny / 7 dni w tygodniu / 365 dni w roku - także w święta i weekendy.

Podatki 2023. Zmiana momentu ujęcia składek ZUS w kosztach podatkowych płatnika od 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 wejdą w życie przepisy, które zmieniają moment, w którym płatnik będzie ujmował składki ZUS w kosztach uzyskania przychodów. Od 2023 roku składki ZUS w części finansowanej przez płatnika, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. Natomiast w razie uchybienia tym terminom, ww. składki ZUS będą stanowić koszty podatkowe w miesiącu ich opłacenia do ZUS. Nie będzie mieć już znaczenia moment wypłaty wynagrodzenia, jeżeli zostanie to dokonane terminowo.

Leasing operacyjny a koszty podatkowe. Umowę można rozwiązać przed upływem dwóch lat

Umowę leasingu operacyjnego można rozwiązać wcześniej niż po upływie minimalnego okresu dwóch lat, bo prawo tego nie zakazuje – uważają eksperci rynku wynajmu. Co więcej nie trzeba korygować kosztów podatkowych jeżeli umowa skończy się przed upływem dwóch lat. Eksperci wskazują, że przeszkodą w skróceniu okresu trwania umowy jest podejście leasingodawców, dla których dłuższa umowa oznacza wyższy zysk.

Kwestionowanie rzetelności WIBOR ryzykowne dla stabilności systemu finansowego w Polsce

Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) ostrzega, że dalsze kwestionowanie rzetelności WIBOR stanowiłoby źródło ryzyka dla stabilności systemu finansowego ze względu na skalę umów i instrumentów, w których stosowany jest ten wskaźnik - podał KSF-M w komunikacie z 9 grudnia 2022 r.

Kryptowaluty - upadek giełdy FTX. Czy potrzeba więcej przepisów prawnych i kontroli w świecie kryptowalut?

Gdy upadł bank Lehman Brothers zatrzęsło to całą światową gospodarką. Wpływ bankructwa kryptowalutowej giełdy FTX na konsumentów będzie mniejszy, ale już zatrząsł rynkiem aktywów cyfrowych. Dziś nawet najwięksi giganci świata blockchain sugerują, że potrzebne są większe regulacje prawne w środowisku, które miało przecież pozostać zdecentralizowane.

Podatek bankowy nie będzie obejmował obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa

W dniu 8 listopada 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska, przedłożony przez ministra finansów. Projekt ten zakłada m.in. że podatek bankowy (podatek od niektórych instytucji finansowych) nie będzie obejmował obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa. Ponadto postanowiono, że reguła wydatkowa nie będzie ograniczała wydatków dot. skutków wojny na Ukrainie.

Rynek kapitałowy w Polsce - zmiana przepisów. Nowe rodzaje obligacji

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, który realizuje działania określone w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Zawarte w tym projekcie rozwiązania mają na celu uproszczenie przepisów i procedur administracyjnych, a przez to rozwój rynku kapitałowego w Polsce. To II etap konsultacji publicznych projektu ustawy. Uwagi można zgłaszać przez trzy tygodnie do 25 listopada 2022 r.

Przelewy bankowe 1 listopada i 11 listopada 2022 r.

Wtorek 1 listopada oraz piątek 11 listopada to dni wolne od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Dlatego terminowe płatności warto zaplanować i zlecić wcześniej lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne. Przelewy, które zlecimy w poniedziałek 31 października po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w środę, 2 listopada. Natomiast przelewy, które zlecimy w czwartek 10 listopada po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w poniedziałek 14 listopada.

Kredyty frankowe. Czy niekorzystny wyrok TSUE spowoduje upadłość banków w Polsce?

Zanegowanie możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału prowadziłoby do istotnego zachwiania stabilności rynku finansowego, a w wysoce prawdopodobnym scenariuszu – w efekcie nawet do jego załamania – uważa przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Podał, że jednorazowy koszt dla banków niekorzystnego rozstrzygnięcia TSUE (pierwsza rozprawa w tej sprawie ma się odbyć 12 października 2022 r.) wyniósłby łącznie ok. 100 mld zł.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych – wrzesień/październik 2022 [Tabela]

Jakie oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych oferują banki na przełomie września i października 2022 r.? Oferta depozytowa banków we wrześniu ponownie została poprawiona. W ciągu 2022 roku doszło do bardzo poważnych zmian. Tym niemniej oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych nadal nie nadąża za inflacją.

Getin Noble Bank - przymusowa restrukturyzacja od 30 września 2022 r. Skutki dla klientów

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął 30 września 2022 r. przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie 3 października 2022 r. przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych - poinformował BFG w komunikacie z 30 września 2022 r. Na proces ten przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia.

WIRON zastąpi WIBOR od 2025 roku [Harmonogram]. Nowe kredyty oparte o WIRON już w 2023 roku

Od 2025 r. instytucje finansowe muszą dokonać konwersji istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR na nowy wskaźnik WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) - poinformowała we wtorek 27 września 2022 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Już od 2023 roku banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON. Metodyka kalkulacji indeksu WIRON jest tożsama z wcześniej opracowanym i publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD. Zmianie uległa jedynie nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę - tj. oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight.

Ulga podatkowa na sponsoring - PIT, CIT, koszty

Ulga na sponsoring w podatkach dochodowych obowiązuje od początku 2022 roku. Jak działa ulga sponsoringowa? Czy wydatki na sponsoring muszą spełniać ogólne kryteria kosztów podatkowych? Czy trzeba zawrzeć umowę sponsoringu, by skorzystać z ulgi? Jak rozliczyć ulgę na sponsoring?

Pomoc Ukraińcom a koszty podatkowe firmy

Nie każda pomoc świadczona obywatelom Ukrainy może być kosztem podatkowym firmy. Przekonała się o tym pewna spółka, która wystąpiła o indywidualną interpretację podatkową.

Straty na lokatach bankowych w 2022 roku

Nawet ponad 13% – takie realne straty mogą dać depozyty, które kończą się w trzecim kwartale 2022 r. Tak złych wyników w przypadku lokat nie mieliśmy od wielu lat. I choć sytuacja deponentów się poprawia, to i tak trudno liczyć na to, że bankowe lokaty uchronią nasz kapitał przed inflacją.

Ulga sponsoringowa, czyli dodatkowe 50% kosztów uzyskania przychodu

Ulga sponsoringowa jest preferencją, która pojawiła się w obu ustawach o podatku dochodowym od początku 2022 roku. Jak podkreślali legislatorzy rozwiązanie miało stanowić formę zachęty podatkowej, mającej na celu wsparcie określonych dziedzin życia społeczno–gospodarczego.

Dlaczego waluty przestały być wymienialne na złoto?

Standard złota nie jest obecnie stosowany przez żadne państwo. Natomiast złoto dalej odgrywa strategiczną rolę w rezerwach banków centralnych. Zapewniając bezpieczeństwo gospodarcze, wykorzystywane jest dla przykładu w celu finansowania deficytu bilansu płatniczego, w interwencjach na rynkach walutowych oraz utrzymywania zaufania do waluty i gospodarki danego kraju. Złoto zawsze odgrywało ważną rolę w międzynarodowym systemie finansowym. Do dziś pełni swoistą funkcję narodowego i światowego "pieniądza" oraz jest miernikiem porównawczym walut.

Wakacje kredytowe. Ważna też godzina złożenia wniosku?

Klienci banków chcący skorzystać z wakacji kredytowych powinni zwrócić uwagę, nie tylko którego dnia, ale też, o której godzinie składają wniosek, szczególnie w bakach spółdzielczych. To może zdecydować o terminie zawieszenia raty - wynika z analizy przeprowadzonej przez PAP.

Samochód osobowy w firmie a koszty podatkowe - amortyzacja, leasing, eksploatacja, ubezpieczenie, sprzedaż

Jakie metody amortyzacji mają zastosowanie do samochodów osobowych? Jakie limity obowiązują przy amortyzacji samochodów osobowych? Jak rozliczać w kosztach opłaty związane z leasingiem, najmem lub dzierżawą samochodów osobowych? Jakie zasady obowiązują przy zaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków związanych z eksploatacją samochodów osobowych? Jakie zasady obowiązują przy zaliczaniu do kosztów wydatków związanych z ubezpieczeniem AC samochodów osobowych? Jak rozliczyć podatkowo sprzedaż samochodu osobowego będącego środkiem trwałym? Wyjaśniamy.

Zmiany w AML i podatek od działalności niskorentownej – nowe obowiązki instytucji finansowych

Rynek usług finansowych został ostatnio obciążony wieloma nowymi obowiązkami, m.in. związanymi z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także z uchwaleniem regulacji o podatku od działalności niskorentownej.

Inflacja i rosnące stopy procentowe NBP. Czy Polacy oszczędzają? Czy chronią swoje oszczędności?

Inflacja osiągnęła już w 2022 roku poziomy nienotowane od ponad dwudziestu lat. Większość prognoz sugeruje, że szybko rosnące ceny będą nam towarzyszyć przez dłuższy czas. Jak Polacy odnajdują się w obliczu inflacji? Czy nasza świadomość w tym zakresie jest wysoka? Jak podchodzimy do oszczędzania? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszych raportach autorstwa dr Katarzyny Sekścińskiej „Inflacja i stopy procentowe oczami polskiego konsumenta 2022” oraz „Postawy Polaków Wobec Finansów 2022”.

Skutki podatku bankowego

Podatek bankowy ogranicza efektywność polityki pieniężnej, nie jest wsparciem dla reformy wskaźników referencyjnych w Polsce - wynika z raportu opublikowanego w ramach Working Papers NBP.

Pomoc dla Ukrainy w kosztach podatkowych i odliczenie od podstawy opodatkowania (PIT i CIT)

Podatnicy podatków dochodowych mogą rozliczyć darowizny przekazane na rzecz Ukrainy w kosztach uzyskania przychodów (w PIT i CIT), a następnie odliczyć od podstawy opodatkowania. Jednak nie w każdej sytuacji podatnik skorzysta z obu tych preferencji podatkowych jednocześnie.

3 maja 2022 r. nie zrealizujesz przelewu w złotówkach. Przerwa w działaniu systemu Elixir

Rozliczenia w systemie Elixir będą realizowane 2 maja, ale we wtorek 3 maja, w dniu wolnym od pracy, sesje rozliczeniowe nie odbędą się - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Dodaje, że 3 maja aktywny będzie natomiast system Euro Elixir, rozliczający przelewy w unijnej walucie. Warto więc zrealizować ważne przelewy przed majówką. Bez przerw (także 3 maja) działają natomiast przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir.

Lokaty bankowe w 2022 roku. Czy banki podniosą oprocentowanie?

Mamy bezpośrednie i pośrednie formy nacisku na banki, by odpowiedziały na apel o podniesienie oprocentowania lokat i depozytów - wskazywał 27 kwietnia 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych – marzec/kwiecień 2022 r.

Banki z miesiąca na miesiąc oferują coraz wyższe oprocentowanie depozytów. W marcu swoje oferty lokat i rachunków oszczędnościowych poprawiła ponad połowa badanych banków. Jakie oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych można uzyskać na przełomie marca i kwietnia 2022 roku?

SWIFT – podstawa międzynarodowych transakcji finansowych i forma nacisku na Rosję

Groźba całkowitego odcięcia od systemu SWIFT miała odstraszyć Rosję od eskalacji inwazji na Ukrainę. Tymczasem wojna trwa już ponad miesiąc, a niektóre rosyjskie banki wciąż realizują przelewy SWIFT. Totalne wykluczenie Rosji ze SWIFT okazałoby się kłopotliwe zarówno dla kraju, na który spadają sankcje, jak i dla tych państw, którzy je nakładają. To prawdopodobnie dlatego Zachód wciąż handluje z Rosją, zaopatrując się w surowce i towary.

Ile tracimy trzymając pieniądze w banku? 8 lat strat na lokatach

Nawet ponad 10% realnej straty – takie wyniki może dać w tym roku część kończących się bankowych lokat. Tak złych wyników depozyty nie dawały od co najmniej 17 lat. Wszystkiemu winne są inflacja i fakt, że banki nie rozpieszczają oszczędzających.

RRSO kredytów hipotecznych wynosi 7-7,5 proc. Lokata na 3 miesiące - 0,01 proc.

Banki podnoszą oprocentowanie kredytów. Oprocentowanie lokat pozostaje co do zasady bez zmian. Urząd KNF zwracał w ostatnim czasie bankom uwagę na zasadność uatrakcyjnienia oferty oprocentowania lokat w związku ze wzrostem rynkowych stóp procentowych - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w odpowiedzi na pytanie PAP o rozdźwięk między wzrostem oprocentowania kredytów i brakiem wzrostu oprocentowania lokat.

VAT od usług finansowych – możliwość rezygnacji ze zwolnienia

Do końca 2021 roku usługi finansowe były zwolnione z VAT bez możliwości rezygnacji z tego zwolnienia. W 2022 roku wprowadzono przepisy pozwalające wybrać opodatkowanie VAT-em świadczonych usług finansowych, co np. umożliwia odliczanie VAT. Jakie skutki wywołuje rezygnacja ze zwolnienia z VAT dla podmiotu świadczącego te usługi i jego klientów?

Rachunek podstawowy (podstawowy rachunek płatniczy) - konto bankowe bez opłat. Za darmo do 5 przelewów i 5 wypłat

Czy jest obecnie możliwe by klienci banków w ogóle nie płacili za przelewy, wypłaty z obcych bankomatów oraz za prowadzenie konta? Okazuje się, że tak. Niewiele osób wie, że od 2018 r. obowiązują przepisy dotyczące rachunku podstawowego (podstawowy rachunek płatniczy), który jest zupełnie za darmo i który można założyć w każdym banku i SKOK-u. Czym jest rachunek podstawowy i jakie warunki należy spełnić, by go założyć?

Składki członkowskie a koszty uzyskania przychodów

Czy składki członkowskie płacone przez podatników podatku dochodowego z tytułu udziału w różnych organizacjach (np. przedsiębiorców, czy pracodawców, organizacjach samorządu zawodowego) są kosztem uzyskania przychodu? Czy można zaliczyć do kosztów składki opłacane z tytułu członkostwa w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce?

Pomoc humanitarna dla Ukraińców kosztem uzyskania przychodu. Świadczenie za zakwaterowanie i wyżywienie bez podatku

Przekazywana od 24 lutego 2022 r. pomoc humanitarna na rzecz m.in. organizacji pożytku publicznego, samorządów, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w związku z wojną na Ukrainie jest uznana za koszt uzyskania przychodu w podatkach dochodowych PIT i CIT - wynika ze specustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa projektu ustawy. Ponadto zwolnione z podatku dochodowego są pomoc humanitarna i świadczenia dla osób zapewniających zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy.

Wydatki na aranżację lokalu (biura) - kiedy w kosztach uzyskania przychodów

Wszelkie wydatki pozostające w związku z wytworzeniem środka trwałego (np. wydatki na aranżację pomieszczeń, lokali) mają wpływ na jego koszt wytworzenia. Koszt ten zarazem stanowi o wartości początkowej środka trwałego, od której dokonuje się następnie odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie, wydatki, które nie są rozliczane w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne, stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio lub pośrednio związane z przychodami i należy je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpowiednio w dacie uzyskania odpowiadających im przychodów bądź w przypadku kosztów pośrednich na dzień, na który ujęto te koszty w księgach rachunkowych.

Nieściągalne wierzytelności i odpisy aktualizujące w kosztach uzyskania przychodu

Kiedy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące i wierzytelności, odpisane jako nieściągalne? Jak na możliwość ujęcia takich kosztów podatkowych wpływa upadłość zagranicznego dłużnika?

Odcięcie Rosji od systemu rozliczeń finansowych SWIFT - skutki

Rosja silnie odczułaby odcięcie od międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych - ocenił 24 lutego 2022 r. szef PFR Paweł Borys, zaznaczając, iż konsekwencje tego kroku odczuwalne byłyby jednak dla obu stron. Wskazał, że najważniejsze jest uniezależnienie się Europy od rosyjskich surowców.

VAT od usług finansowych w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 r. banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) lub inne podmioty mogą skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług finansowych. Wybór tej opcji pozwoli im na odliczenie VAT od nabywanych towarów i usług. To rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla tych instytucji, które dopiero wchodzą na polski rynek i planują tutaj rozbudowę swoich struktur. Stosowanie opcji jest dobrowolne i nie wpływa na cenę usług oferowanych na rzecz konsumentów i przedsiębiorców.

Spotkanie promocyjne z kontrahentem a koszty uzyskania przychodów

Kwestia kwalifikacji poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów nieustannie przysparza trudności wielu przedsiębiorcom. Dlatego też zagadnienie to niejednokrotnie było przedmiotem rozstrzygnięć Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Szczególnie często przedsiębiorcy zastanawiają się gdzie przebiega granica pozwalająca zakwalifikować poniesione koszty jako wydatki na szeroko rozumianą reklamę, a kiedy będziemy mieli do czynienia z reprezentacją niestanowiącą kosztu uzyskania przychodów (w myśl art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT). Niepewność tą nasila fakt dynamicznych zmian rzeczywistości gospodarczej i przesuwanie granicy, pomiędzy zachowaniami, które stanowią reprezentację, a tymi przyjętymi za dobrą praktykę czy obyczaj, bez których współczesny biznes nie może funkcjonować.

Przewalutowanie pieniędzy w działalności gospodarczej - koszty

Ile kosztuje przewalutowanie? Co składa się na koszty przewalutowania. Na co zwrócić uwagę, by ograniczać koszty transakcyjne tej operacji?

6 stycznia nie wykonasz przelewu w systemie "Elixir"

6 stycznia 2022 r. nie wykonasz przelewu w systemie "Elixir". Obchodzona w Kościele katolickim w tym dniu uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie święto Trzech Króli, to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy. Wiąże się to z przerwą w standardowym funkcjonowaniu systemu rozliczeniowego Elixir, który obsługuje przelewy międzybankowe w złotych.

Odsetki hipotetyczne w CIT, czyli jak wykorzystać wzrost stóp procentowych

Nadzwyczajna w ostatnim czasie aktywność Rady Polityki Pieniężnej oraz związany z nią wzrost stóp procentowych z pewnością przyprawiają o ból głowy wielu podatników, którzy w związku z tym będą ponosili większe koszty finansowania dłużnego. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że od 2019 roku w ustawie o CIT znajduje się regulacja, która umożliwia uzyskanie oszczędności podatkowej w kwocie nawet do 47,5 tys. zł w roku podatkowym, a wzrastające stopy procentowe pozwolą na szybsze dojście do tej granicy.

REKLAMA