REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Firma, CIT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firma w Czechach - co warto wiedzieć?

Firma w Czechach. Przedsiębiorca może prowadzić działalność w Czechach jedynie pod warunkiem, że na daną działalność uzyskał uprawnienie lub zezwolenie od odpowiednich czeskich urzędów, według przepisów prawa czeskiego. Jak założyć firmę w Czechach?

Spółka komandytowa podatnikiem CIT – ograniczenia w zwolnieniu z opodatkowania dochodu komandytariusza

Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że spółki komandytowe kojarzyły się z optymalną formą prowadzenia biznesu. Z jednej strony z uwagi na ograniczoną odpowiedzialność wspólników-komandytariuszy za zobowiązania spółki, z drugiej natomiast ze względu na ich transparentność podatkową i brak opodatkowania zysku generowanego przez samą spółkę. Dotychczasowe doświadczenia z funkcjonowania spółek komandytowych straciły jednak na znaczeniu z początkiem 2021 r. (względnie z 1 maja 2021 r.), gdyż od tego czasu w spółkach komandytowych występuje już efekt podwójnego opodatkowania dochodów, zarówno na poziomie samej spółki (CIT) jak również na poziomie wspólników (CIT w przypadku osób prawnych bądź PIT w przypadku osób fizycznych).

Wymiana udziałów lub akcji a podatek dochodowy - interpretacja ogólna

Wymiana udziałów lub akcji a podatek dochodowy. 7 maja 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał interpretację ogólną w sprawie stosowania przepisów o podatku dochodowym regulujących transakcje wymiany udziałów (akcji). Przyjęta przez Ministra wykładnia uznaje za prawidłową taką interpretację przepisów art. 24 ust. 8a- 8c ustawy PIT oraz art. 12 ust. 4d, 11 i 12 ustawy CIT, która dopuszcza ich stosowanie również w modelu, w którym większość głosów w spółce nabywanej jest uzyskiwana przez spółkę nabywającą w wyniku nabycia udziałów (akcji) w tej spółce od większej liczby udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki w drodze odrębnych transakcji zawartych w okresie 6 miesięcy. Publikujemy pełną treść tej interpretacji.

Lokalna dokumentacja cen transferowych – co warto wiedzieć?

Lokalna dokumentacja cen transferowych. Kiedy należy przygotować lokalną dokumentację cen transferowych? Jakie elementy składowe powinna zawierać?

REKLAMA

Rozliczenie straty podatkowej w CIT – zmiany od 2021 roku

Rozliczenie straty podatkowej. Rok 2021 przyniósł zmiany w zakresie podatkowego rozliczenia starty. Z jednej strony, dzięki przepisom tarcz antykryzysowych, podatnicy mogą rozliczyć stratę za 2020 rok z dochodem osiągniętym w 2019 r. Z drugiej, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyniosła ograniczenie w możliwości rozliczenia straty przy tzw. połączeniu odwrotnym spółek.

Pożyczka w grupie kapitałowej a prawo do obniżenia CIT

Grupa kapitałowa a wydatki na spłatę odsetek od pożyczki. Fiskus nie może odmawiać grupie kapitałowej prawa do obniżenia CIT tylko dlatego, że dokonujące transakcji spółki mają siedziby w innych państwach UE.

Amazon nie zapłacił ani centa podatku CIT

Amazon a podatek CIT. Globalny gigant branży e-commerce jakim jest Amazon nie zapłacił ani centa podatku CIT w Europie, mimo rekordowych przychodów.

Spółka komandytowa - warunki skorzystania z 9% CIT

Spółka komandytowa. Stawka 9% CIT ma zastosowanie do przychodów innych niż z zysków kapitałowych, po spełnieniu określonych warunków. Zastosowanie obniżonej stawki jest preferencją podatkową, dlatego urzędy skarbowe przykładają dużą wagę do kwestii wypełnienia warunków formalnych.

REKLAMA

Szafy korespondencyjne w firmie - czym są, dlaczego warto je mieć?

Szafy korespondencyjne. Nowe technologie (a w szczególności digitalizacja i automatyzacja) usprawniają zarządzanie dokumentacją w biurze. Pomocne w bezpiecznym obiegu dokumentacji w firmie są np. szafy korespondencyjne - urządzenia, które działają jak paczkomaty.

Split payment - obniżenie progu 15 tys. zł

Split payment. Ministerstwo Finansów rozważa obniżenie progu 15 tys. zł w split paymencie lub wprowadzenie powszechnego obowiązku dzielenia płatności. Przedsiębiorcy są temu przeciwni

Rusza proces umarzania subwencji z Tarczy PFR

Umorzenie subwencji z Tarczy PFR. Już 29 kwietnia rozpocznie się proces umarzania subwencji przyznanych na mocy Tarczy 1.0 Polskiego Funduszu Rozwoju. Kto może na nie liczyć, na co trzeba uważać?

Faktoring a CIT - jak rozliczać

Faktoring a CIT. 15 lutego 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał interpretację ogólną, która może mieć kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z faktoringu. Podatkowe rozliczenie na gruncie CIT tego rodzaju usług finansowych stanowiło od lat źródło licznych wątpliwości praktycznych.

Rozliczanie straty podatkowej poniesionej przed przystąpieniem do PGK

Strata podatkowa a PGK. Spółka ma prawo do rozliczania strat podatkowych powstałych przed zawiązaniem podatkowej grupy kapitałowej nawet do 5 lat po jej rozwiązaniu.

Usługi informatyczne a limit w CIT

Usługi IT a limit 15e CIT. Usługi limitowane podlegające pod regulacje art. 15e ustawy o CIT obejmują także część świadczonych usług IT. Jak podchodzą do tego organy podatkowe w interpretacjach?

Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych w 2021 roku

Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych. Od 1 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone do ustawy o CIT istotne zmiany, nakładające szczególne obowiązki podatkowe na spółki działające na rynku nieruchomości. Do tej pory zmiany opierały się na wprowadzeniu zobowiązań wynikających z posiadania majątku nieruchomego m.in. podatek minimalny, czy też wprowadzeniu tzw. Klauzuli nieruchomościowej do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Słuszność wprowadzanych zmian Ministerstwo Finansów tłumaczy jako uszczelnienie systemu podatkowego.

Strata podatkowa w CIT - jak rozliczyć

Strata podatkowa w CIT. W jaki sposób prawidłowo ustalić wysokość straty podatkowej? Jak odliczać stratę od dochodu spółki? Rozliczenie straty podatkowej w spółkach kapitałowych wyjaśnia Joanna Kargulewicz, Team Leader w MDDP Outsourcing.

Likwidacja działalności gospodarczej – skutki w PIT

Likwidacja działalności gospodarczej a PIT. Jakie są skutki likwidacji działalności gospodarczej w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Strategie podatkowe publikowane w innych państwach – czego można się z nich nauczyć

Strategie podatkowe. W kontekście nieprecyzyjnych wymogów ustawowych odnośnie do treści Informacji o realizacji strategii podatkowej (dalej - Informacja o Strategii Podatkowej) pojawia się pytanie, czy strategie podatkowe publikowane przez podatników w Wielkiej Brytanii i Australii mogą posłużyć polskim podatnikom jako przykład.

Strata podatkowa z powodu COVID-19 - możliwość wstecznego rozliczenia

Strata podatkowa z powodu COVID-19. Na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. Tarcza Antykryzysowa), przedsiębiorcy będący płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych posiadają możliwość wstecznego rozliczenie straty za 2020 r. z dochodem za 2019 r.

CSO (Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju) - jakie ma zadania

CSO. Około 70 proc. specjalistów z sektora finansowego twierdzi, że w ciągu najbliższych 5 lat dyrektorzy ds. zrównoważonego rozwoju (CSO) będą pełnili kluczową rolę w dążeniu do osiągnięcia celów ESG, czyli z zakresu ochrony środowiska, czynników społecznych i ładu korporacyjnego.

Dokumentacja cen transferowych. Zakupy kontrahenta w raju podatkowym

Dokumentacja cen transferowych. Dokonanie przez kontrahenta polskiego podatnika zakupów w tzw. rajach podatkowych nie jest przesłanką do powstania obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych - wynika z wyjaśnień resortu finansów.

Nowe wzory elektronicznych informacji o cenach transferowych (TPR-P i TPR-C)

Nowe (aktualne) wzory informacji TPR-P i TPR-C. 16 kwietnia 2021 r. na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów opublikowane zostały aktualne wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C). Te nowe wzory mogą być stosowane od 17 kwietnia 2021 r.

Jakie podatki i opłaty na mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy - podatki i opłaty. Od 15 kwietnia 2021 r. obowiązuje nowy wykaz rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego.

Strategia podatkowa a tajemnica przedsiębiorstwa

Zakres informacji, które należy opublikować w ramach Informacji o Strategii Podatkowej nie obejmuje danych objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego. W związku z tym przedsiębiorcy stoją przed wyzwaniem takiego ułożenia mechanizmów selekcji informacji podlegających publikacji, aby z jednej strony nie narazić się na zarzut nienależytej realizacji obowiązku publikacji Informacji o Strategii Podatkowej, a z drugiej zapewnić możliwie największą ochronę informacji objętych tajemnicą przedsiębiorstwa.

Sprawozdania z realizacji APA (formularz APA-C) do 30 czerwca 2021 r.

Termin złożenia sprawozdania z realizacji APA (formularz APA-C) ulega zmianie z uwagi na wydłużenie terminu złożenia rocznego zeznania podatkowego CIT-8 (CIT-8A). Nowy termin na złożenie sprawozdania z realizacji APA upływa z dniem 30 czerwca 2021 r.

Lokalna dokumentacja cen transferowych - kiedy obowiązek sporządzania?

Ceny transferowe. Wystarczy, że podatnik sprzeda kontrahentowi towary za 0,5 mln zł, a ten zapłaci kartą służbową za kawę w Monako lub na lotnisku w Hongkongu, a już powstaje wymóg sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Czym jest transakcja kontrolowana – projekt interpretacji ogólnej

Transakcja kontrolowana. Ministerstwo Finansów ogłosiło 7 kwietnia 2021 r. konsultacje podatkowe projektu interpretacji ogólnej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Dokument precyzuje pojęcie transakcji kontrolowanej. To odpowiedź na zgłaszane przez podatników rozbieżności w interpretacji przepisów.

Korekta cen transferowych - objaśnienia podatkowe MF

Korekta cen transferowych. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 31 marca 2021 r. w zakresie cen transferowych, dotyczące korekty cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT (art. 23q ustawy o PIT), w odniesieniu do przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.

Spółki inwestujące w nieruchomości a podatki

Spółki inwestujące w nieruchomości (REIT-y) powinny korzystać, tak jak w innych krajach, z preferencyjnych zasad opodatkowania - ocenia ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński.

Amortyzacja podatkowa w CIT - wyjaśnienia MF

Amortyzacja podatkowa w CIT. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Spółka komandytowa a CIT. Czy można uniknąć podwójnego opodatkowania?

Spółka komandytowa a CIT. Spółki komandytowe z początkiem 2021 roku zostały objęte zakresem ustawy o podatku CIT. Nowe przepisy spowodowały, że obecnie zyski wypłacane przez spółki komandytowe będące podatnikami CIT podlegają podwójnemu opodatkowaniu dochodów wypłacanych wspólnikom. Oznacza to, że są opodatkowane zarówno w momencie ich osiągnięcia, ale również, gdy są wypłacane wspólnikowi. To spowodowało, że spółki komandytowe straciły swoją transparentność podatkową. Jak więc zaplanować biznesową przyszłość w kontekście tych regulacji?

MPP (split payment) z niższym progiem i bardziej powszechny

Split payment, MPP. - Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do stosowania split payment i to rozwiązanie działa bardzo dobrze. Zastanawiamy się, czy obniżyć próg split paymentu – dziś to jest 15 tys. zł – lub nawet wprowadzić powszechny obowiązek podziału kont w przypadku podatku VAT - mówi Tadeusz Kościński, minister finansów w wywiadzie dla DGP.

MF udostępniło elektroniczny PIT-36L

PIT-36L za 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało elektroniczny formularz PIT-36L, który można złożyć za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

Termin rozliczenia rocznego CIT wydłużony do 30 czerwca 2021 r.

Termin rozliczenia rocznego CIT. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie w tej sprawie, tj. wydłużenia do 30 czerwca 2021 r. terminu rozliczenia rocznego CIT przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Usługa dostępu do bazy danych a podatek u źródła

Usługa dostępu do bazy danych a podatek u źródła. Czy usługa dostępu do bazy danych, w której podatnik otrzymuje jedynie prawo wglądu w prezentowane tam informacje i zestawienia podlega podatkowi u źródła? Czy podmiot nabywający dostęp do takiej bazy danych ma obowiązek złożenia informacji IFT-2R i posiadania certyfikatu rezydencji kontrahenta?

Jakie są zalety i wady faktoringu?

Faktoring. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem. Niekiedy, tak jak w okresie pandemii, pojawiają się dodatkowe problemy, związane chociażby z finansami przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy zaczynają wtedy szukać dodatkowych źródeł wspomagających budżet. Możliwości jest sporo – kredyt, leasing lub faktoring. Jakie zalety i wady ma ta ostatnia opcja?

Przejście spółki na ryczałt od dochodów spółek kapitałowych

Wraz z ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, od początku 2021 roku zaczął obowiązywać nowy sposób opodatkowania spółek – ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (zwany również estońskim CIT – rozwiązanie było wzorowane na estońskim systemie podatkowym). Przejście na nową formę opodatkowania jest dobrowolne, na okres 4 lat (z możliwością przedłużenia), a możliwe jest w dowolnym momencie roku, konieczne jest jednak zamknięcie bieżącego roku obrotowego i rozpoczęcie nowego na zasadach estońskiego CIT.

Rzecznik MŚP wnosi o umarzanie firmom zaległych podatków od nieruchomości

Podatek od nieruchomości. Rzecznik MSP wnosi o rozkładanie ma raty i umarzanie zaległych podatków od nieruchomości mikro, małym i średnim firmom poszkodowanym przez Covid - poinformowało biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Wyzwania na 2021 rok w cenach transferowych

Pomimo panującej pandemii COVID-19, skutkującej problemami finansowymi dla wielu sektorów gospodarki, ceny transferowe w dalszym ciągu wydają się zagadnieniem wzbudzającym znaczne zainteresowanie po stronie fiskusa. Co prawda, większość podatników (tj. tych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym) ma jeszcze sporo czasu zanim staną przed obliczem wypełnienia po raz kolejny obowiązków związanych z cenami transferowymi. Jednak warto już teraz przybliżyć wyzwania, z którymi będą musieli mierzyć się zarówno w 2021 roku, jak i w latach następnych.

Podatek przychodowy lepszy od dochodowego

Podatku przychodowego nie można by uniknąć, płaciliby go wszyscy - mówił podczas dyskusji na temat wprowadzenia takiego podatku Rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Jego zdaniem potrzebna jest debata na ten temat, bowiem podatek dochodowy jest niesprawiedliwy i działa szkodliwie na gospodarkę.

Ceny transferowe - kiedy transakcja ma charakter jednorodny?

Ceny transferowe a transakcje jednorodne. Obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych powstaje dla kontrolowanych transakcji jednorodnych o określonej wartości. Kiedy transakcja kontrolowana ma charakter jednorodny?

Jak przygotować się do negocjacji?

Istota przygotowania do negocjacji. Pierwszy i najważniejszy etap każdego procesu negocjacyjnego to przygotowanie. Jak przygotować się do negocjacji?

Całość wynagrodzeń pracowników może być odliczona w uldze B+R

Ulga B+R - wynagrodzenia pracowników. W prowadzonej przez ekspertów PwC sprawie Naczelny Sąd Administracyjny wydał 5 lutego 2021 r. wyrok rozstrzygający na korzyść podatnika kwestię możliwości odliczenia w uldze B+R wynagrodzeń w części dotyczącej również nieobecności pracowniczych – jest to pierwszy taki wyrok NSA.

Europa z największym ryzykiem podatkowym dla firm

Ryzyko podatkowe. Europa jest postrzegana jako obszar o największym ryzyku podatkowym dla firm w ciągu najbliższych trzech lat, wynika z najnowszej edycji badania 2021 EY Tax Risk and Controversy. To efekt pandemii i nadszarpniętych budżetów państwowych, a także niepewności regulacyjnej. Szefowie działów podatkowych firm obawiają się nie tylko zwiększenia obciążeń podatkowych, ale i nasilenia ich egzekucji. Zaraz za Europą, w zestawieniu regionów o największym ryzyku podatkowym plasują się Ameryka Północna i Południowa oraz obszar Azji i Pacyfiku.

Rozliczenie CIT za 2020 r. - do 30 czerwca 2021 r.

Rozliczenie CIT za 2020 r. - nowy termin. W tym roku podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą mieć więcej czasu na złożenie deklaracji CIT i rozliczenie tego podatku. Będzie to można zrobić do 30 czerwca 2021 r. - przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Własna firma w czasie pandemii

Własna firma to marzenie większości Polaków. W powszechnej świadomości łączy się z większą niezależnością, poczuciem wpływu na kształtowanie swojej ścieżki kariery zawodowej, a wreszcie większym potencjałem dochodowym – przynajmniej w wyobrażeniu tych, którzy nigdy żadnej firmy nie prowadzili. Niestety taki moment jak pandemia zmienia wszystko. Komentarz dr Anny Czarczyńskiej.

Koszty podatkowe na przełomie roku – wątpliwości podatników i stanowiska organów podatkowych

Jak rozliczać koszty podatkowe na przełomie roku? Jak co roku, kwestia rozpoznawania odpowiednich kosztów zamykanym roku podatkowym, versus rozpoznanie tych kosztów w nowym, bieżącym roku, budzi wiele wątpliwości. Warto przypomnieć zasady rozpoznawania kosztów na przełomie lat, którymi powinni kierować się podatnicy.

Nowe wzory formularzy CIT (m.in. CIT-8, CIT-8A, CIT/BR, CIT/IP, CIT/KW)

Nowe wzory formularzy CIT. Ustawodawca określił nowe wzory zeznań podatkowych CIT-8, CIT-8A oraz informacji CIT-8/O, CIT/BR, CIT/8S, CIT-8SP, CIT/IP, CIT/WW, CIT/WZ, CIT/WZG. Pojawił się także wzór CIT/KW, do rozliczania estońskiego CIT. Nowe formularze mają zastosowanie do przychodów i dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r.

Gdzie postępowań restrukturyzacyjnych jest najwięcej?

Postępowania restrukturyzacyjne. Najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych w przeliczeniu na 10 tys. zarejestrowanych przedsiębiorstw odnotowano w województwie podlaskim, na drugim miejscu znalazło się województwo warmińsko-mazurskie, a na trzecim kujawsko-pomorskie.

Domniemanie oraz należyta staranność w cenach transferowych - objaśnienia podatkowe

Centy transferowe. Resort finansów rozpoczął konsultacje podatkowe projektu objaśnień w zakresie cen transferowych, który dotyczy domniemania oraz należytej staranność. Opinie do projektu objaśnień można zgłaszać do dnia 20 kwietnia 2021 r.

REKLAMA