REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Korekta deklaracji, VAT 2015

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ujawnienie karuzeli podatkowej pogrążyło firmę

Lubelski Urząd Skarbowy niszczy firmę Nexa, która ujawniła przestępczą karuzelę VAT. Po złożeniu korekt deklaracji VAT oraz powiadomieniu o przestępstwie – na firmę Nexa posypała się fala kontroli, zajmowania kont i majątku.

Kasy fiskalne 2015 - lekarze, fryzjerzy i mechanicy samochodowi bez zwolnień

W 2015 roku m.in. wszyscy lekarze, fryzjerzy, kosmetyczki ale także mechanicy samochodowi i wulkanizatorzy będą musieli zainstalować i używać kas fiskalnych. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji na kasach rejestrujących. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że takie były postulaty organów podatkowych i konsumentów.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie elektroniką

Resort finansów zapowiada zmiany w ustawach, mające na celu redukcję nadużyć w rozliczaniu podatku VAT. Jedna ze zmian zakłada, że od 2015 r. mechanizmem odwróconego obciążenia objęty będzie handel telefonami komórkowymi (w tym smartfonami), komputerami przenośnymi (takimi jak tablety, notebooki, laptopy etc.) oraz konsolami do gier wideo.

VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz ostatecznych konsumentów (niepodatników) zlokalizowanych w UE będzie podlegać podatkowi w miejscu, w którym usługobiorca ma siedzibę.

Odliczenie VAT od samochodów 2014/2015 - wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów opublikowało kilka najczęściej zadawanych pytań (razem z odpowiedziami) odnośnie nowych zasad odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi obowiązującymi od dnia 1 kwietnia 2014 r.

Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne

Zmiany w opodatkowaniu VAT w sektorze usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, jakie wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku, zaprezentowano w poniedziałek w Brukseli na internetowym portalu informacyjnym UE.

Mały podatnik VAT w 2015 r.

W roku 2015 status małego podatnika VAT będą mieli ci podatnicy, których przychody brutto nie przekroczą w 2014 r. kwoty 5 015 000 zł.

VAT 2015: zawyżona prognoza dochodów

Gdy przeczytałem projekt budżetu państwa na 2015 rok dwa razy z niedowierzaniem sprawdziłem, czy nie ma pomyłki w prognozie dochodów z podatku od towarów i usług - komentuje prof. Witold Modzelewski.

Korekta kosztów po likwidacji działalności gospodarczej

Podatnicy podatków dochodowych, którzy korygowali (in minus) koszty podatkowe na skutek nieuiszczenia zapłaty mogą dokonać „powrotnej” (in plus) korekty, jeżeli uregulują zobowiązanie po likwidacji działalności gospodarczej. Powinni to jednak zrobić w deklaracji za miesiąc, w którym dokonano likwidacji działalności gospodarczej.

Odwrócone obciążenie i solidarna odpowiedzialność nabywcy w VAT 2013-2015

Zakres odwróconego obciążenia oraz solidarnej odpowiedzialność nabywcy w podatku VAT będzie od 2015 roku rozszerzony. Ministerstwo Finansów planuje w tym zakresie nowelizację ustawy o VAT.

Prostsze rozliczanie VAT dla usług telekomunikacyjnych

Ustawą z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa zmienione zostały przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy Ordynacja podatkowa. Nowe regulacje dotyczą systemu rozliczania podatku VAT z tytułu zmiany miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną. Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

VAT 2015. Zmiany w zakresie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych

Od 1 stycznia 2015 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy unijne w zakresie podatku VAT dotyczącego szerokorozumianych usług cyfrowych. Dotyczy to usług: telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (świadczonych drogą elektroniczną), gdzie kluczowe będzie miejsce wykonania (świadczenia) usługi i tym samym odpowiednie opodatkowania danej usługi.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Minister Finansów podpisał 4 listopada 2014 r. nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (fiskalnych). Rozporządzenie to będzie obowiązywać w latach 2015 – 2016. W porównaniu do obecnego stanu prawnego mniejsza liczba podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Nie będą mogli z tych zwolnień skorzystać np. mechanicy samochodowi, lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i osoby świadczące usługi gastronomiczne.

Odwrócony VAT przy sprzedaży telefonów komórkowych i komputerów przenośnych w 2015 r.

W 2015 r. mechanizmu odwrotnego obciążenia w rozliczaniu VAT zostanie rozszerzony na nabywców telefonów komórkowych oraz komputerów przenośnych – takie rozwiązanie przewidują przyjęte przez rząd założenia zmian w ustawie o VAT.

Uproszczony system rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych w 2015 r.

Na początku 2015 r. zacznie funkcjonować uproszczony system rozliczania VAT, tzw. mały punkt kompleksowej obsługi (ang. mini one stop shop, MOSS), w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami.

List ostrzegawczy dotyczący oszustw w VAT w branży elektronicznej

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki wystosowało list ostrzegawczy, który skierowany jest do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. List ostrzegawczy, dotyczący oszustw w podatku VAT, ma charakter wyłącznie informacyjny, co oznacza, że nie jest źródłem praw i obowiązków.

Uszczelnienie systemu rozliczeń VAT od 1 stycznia 2015 r.

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. Generalnym celem proponowanych rozwiązań, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r., jest uszczelnienie systemu rozliczeń VAT.

Potwierdzenie zgłoszenia VAT-R nie będzie konieczne od 2015 roku

Od 2015 roku zniesiony ma zostać obowiązek obligatoryjnego uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Zmiany w tym zakresie przewiduje przygotowany przez rząd projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, który 22 lipca 2014 r. miał swoje pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu.

Zaliczki rejestrowane kasą fiskalną – zmiany od 2015 roku

Od 2015 roku prostsze mają być rozliczenia podatkowe, w przypadku gdy przyjmowanie zaliczek rejestrowane jest za pośrednictwem kasy fiskalnej. Zmiany w tym zakresie przewiduje przygotowany przez rząd projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, który 22 lipca 2014 r. miał swoje pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu.

Zmiany w przepisach o VAT od 1 stycznia 2015 r. - dodatkowe koszty i niepewność rozliczeń

Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w przepisach o VAT, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r., oznaczają dla przedsiębiorców dodatkowe koszty i co gorsza dużą niepewność rozliczeń - uważa Michał Borowski, ekspert ds. podatków BCC.

Możliwość korygowania kosztów a upływ okresu przedawnienia

Jeżeli minie termin przedawnienia podatnik nie może skutecznie złożyć korekty swojej deklaracji. Urząd również nie ma możliwości zweryfikowania rozliczenia.

Przesunięcie terminu płatności a korekta odliczonego VAT

W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej sprzedaż na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty VAT wynikającej z tej faktury. Korekty trzeba dokonać w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Jeżeli strony w porozumieniu ustalą nowy termin - 150 dni trzeba liczyć od tego nowego terminu.

Rozliczanie VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych

25 lipca 2014 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Ustawa upraszcza rozliczanie podatku VAT płaconego od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych w innych państwach UE.

Dochody z VAT-u w 2015 roku mogą być jeszcze niższe niż dziś

Od początku 2014 roku coś dziwnego dzieje się wokół podatku od towarów i usług: podatnicy skarżą się na blokadę zwrotów (ponoć jednak dostają ci, których władza lubi), agresywnie działają służby specjalne, które dziś są najważniejszym kontrolerem tego podatku, a czynniki oficjalne za to twierdzą, że jest wyjątkowo dobrze, a dochody budżetowe „mają się znakomicie”.

VAT 2015. Ustalenie proporcji w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych

Jedną z proponowanych zmian w planowanej na 1 stycznia 2015 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług jest zmiana w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych. Proponuje się uwzględnienie w ustawie o VAT przepisów pozwalających na uzgodnienie z organem podatkowym sposobu określenia proporcji przy odliczaniu podatku od wykorzystywanych przez podatnika towarów i usług zarówno do działalności podlegającej jak i niepodlegającej VAT.

VAT 2015. Zmiany dotyczące ulgi na złe długi

Planowana na 1 stycznia 2015 roku nowelizacja ustawy o VAT przewiduje m. in. zmianę regulacji dotyczących tzw. ulgi za złe długi. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób doprecyzować obecnie obowiązujące przepisy i w większym stopniu dostosować je do prawa unijnego. W toku konsultacji społecznych Business Centre Club zaproponował umożliwienie korzystania z ulgi przy transakcjach z podmiotami niebędącymi podatnikami, a w szczególności osobami fizycznymi.

Odliczenie według proporcji, odwrotne obciążenie i ulga na złe długi - zmiany VAT 2015

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT, który zawiera szereg rozwiązań istotnych dla podatników. Proponuje się zmiany w zakresie odliczania VAT dla zakupionych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych (odliczenie według proporcji), przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia oraz stosowania ulgi na złe długi. Nowe regulacje mają wejść w życie w od 1 stycznia 2015 r.

Usługi finansowe i ubezpieczeniowe - mniej zwolnień z VAT w 2015 r.

Zmiany w podatku VAT, które mają wejść w życie w 2015 r., zakładają uchylenie zwolnienia z podatku VAT dla niektórych usług finansowych i ubezpieczeniowych. Proponowane zmiany zmierzają do usunięcia zwolnienia z VAT w przypadku świadczenia usług stanowiących element zwolnionej od podatku usługi finansowej lub ubezpieczeniowej, stanowiącej odrębną całość nawet gdy jest usługą właściwą i niezbędną do świadczenia usługi zwolnionej.

Czy list ostrzegawczy ograniczy oszustwa w VAT?

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić tzw. listy ostrzegawcze. Zdaniem ekspertów wysyłanie listów ostrzegawczych nie wpłynie w żaden sposób na poprawę przestrzegania przepisów podatkowych przez nieuczciwych podatników, nie ograniczy wielkości wyłudzeń podatkowych, oraz nie wpłynie na lepszą ściągalność i wykrywalność przestępstw. Pogorszy natomiast sytuację prawno-podatkową uczciwych firm, prowadzących działalność w dobrej wierze i nie działających w celu popełnienia przestępstwa.

Uproszczenie rozliczeń VAT dla usług telekomunikacyjnych

Projekt zmian w VAT i Ordynacji podatkowej, który w czerwcu przyjął rząd, zakłada uproszczenie rozliczeń VAT m.in. dla usług telekomunikacyjnych świadczonych w innych krajach UE. Zdaniem ekspertów jest to krok dobrym kierunku, który w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści dla krajowych podmiotów świadczących szerokorozumiane usługi telekomunikacyjne, m.in. dotarcie z konkurencyjną ofertą poza Polskę.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie telefonami

Ministerstwo Finansów rozszerza zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 2015 r. będzie on stosowany również wobec telefonów (w tym też smartfonów), blach określonego rodzaju oraz złota w postaci surowca, półproduktu, jak również dostaw złota inwestycyjnego.

Opodatkowanie VAT usług telekomunikacyjnych

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Zaproponowane zmiany wprowadzają opodatkowanie podatkiem VAT usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami w miejscu ich konsumpcji, w państwach członkowskich, w których podatnicy ci nie mają siedziby działalności gospodarczej.

Jedna stawka VAT na poziomie 17-18 prc.

Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejnymi zmianami w podatku VAT, sprawdza między innymi, ile kosztowałoby budżet wprowadzenie jednolitej stawki VAT na poziomie 17 lub 18 proc.

Od 1 stycznia 2015 r. bez konieczności potwierdzenia rejestracji na VAT

Od 2015 roku przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują potwierdzenia rejestracji w zakresie VAT, zaoszczędzą 170 zł. Rząd planuje bowiem zniesienie obowiązku obligatoryjnego uzyskiwania takiego potwierdzenia.

Więcej towarów i usług z podstawową stawką VAT - zalecenia KE dla Polski

Komisja Europejska zamierza zawiesić Polsce tzw. procedurę nadmiernego deficytu. Polsce zalecono zmniejszenie rozbudowanego systemu obniżonych stawek VAT, a także usprawnienie skuteczności administracji podatkowej.

List ostrzegawczy ograniczy oszustwa w VAT

Ministerstwo Finansów przyjęło dokument określający listę działań na lata 2014–2017, które mają zwiększyć stopień przestrzegania przepisów podatkowych i poprawić ściągalność podatków. Podjęcie tych działań będzie powodowało konieczność zmian przepisów oraz wprowadzenie nowych systemów zabezpieczających. Nowością dla podatników VAT będą „listy ostrzegawcze”.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2015 r.

Obecnie obowiązujący limit obrotu uprawniający do zwolnienia podmiotowego z VAT zostanie utrzymany w wysokości 150 tys. zł jeszcze na pewno do końca 2015 roku. Tak wynika z decyzji Rada UE, podjętej jeszcze w 2012 r., która zezwoliła na przedłużenie stosowania takiej wysokości limitu zwolnienia podmiotowego z VAT.

Odliczenie VAT od paliwa do samochodów 2014 / 2015

1 kwietnia 2014 r. weszły w życie całkowicie nowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego od nabywanego paliwa, na podstawie których możliwe jest pełne bądź ograniczone do 50% odliczenie VAT. W tym drugim przypadku prawo do odliczenia zostało wyłączone całkowicie do 30 czerwca 2015 r., ale nie dotyczy to wszystkich samochodów.

Loteria paragonowa 2015/2016 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

W 2015 roku Ministerstwo Finansów ma zorganizować dla wszystkich konsumentów loterię paragonową. Począwszy od maja lub czerwca 2015, co miesiąc losowana byłaby jedna nagroda główna (samochód), a dwa razy w każdym miesiącu nagrody dodatkowe (np. laptopy i tablety). Na nagrody przeznaczone ma być 100 tys. złotych miesięcznie. Akcja ma zachęcić do brania paragonów i tym samym do ograniczania szarej strefy nierejestrowanej (a więc nieopodatkowanej) sprzedaży.

Odliczenie VAT od samochodów - ewidencja i VAT-26

Podatnik zamierza kupić w kwietniu 2014 r. samochód osobowy, który będzie wykorzystywać wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i dokonywać od niego pełnych odliczeń. Od kiedy podatnik jest obowiązany zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie powinien złożyć informację VAT-26?

Odliczenie VAT od paliwa dla samochodów o przeznaczeniu mieszanym - od 1 lipca 2015 r.

W przypadku samochodów firmowych o przeznaczeniu mieszanym, 50-procentowe odliczenie VAT przysługuje w stosunku do wszystkich wydatków eksploatacyjnych, nie przysługuje jednak odliczenie VAT od paliwa do tych samochodów. Użytkujący w sposób mieszany posiadane pojazdy będą mogli odliczyć VAT od paliwa dopiero do 1 lipca 2015 r.

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić od 2015 roku zróżnicowanie stawek odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Podatnicy, którzy sami wykryją u siebie zaległość podatkową i niezwłocznie ją uiszczą, płacić będą niższe odsetki za zwłokę (50% stawki podstawowej). Natomiast ci podatnicy (dotyczyć to będzie tylko podatników VAT, akcyzy i dłużników celnych), u których zaległości zostaną wykryte przez organy podatkowe – zapłacą odsetki za zwłokę w wysokości 200% stawki podstawowej.

E-deklaracje podatkowe PIT i CIT w 2015 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o zmianie ustaw podatkowych PIT i CIT, który ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r. Zmiany zakładają, że od przyszłego roku większość deklaracji podatkowych podatnicy i płatnicy będą musieli przesyłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-deklaracje). Obecnie większość deklaracji może być fakultatywnie składana w formie elektronicznej.

Ulga na złe długi - w jakim terminie dokonywać korekty?

Korzystając z ulgi na złe długi podatnik może skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny w deklaracji za miesiąc, w którym upłynął 150 dzień od upływu terminu płatności. Jeżeli jednak podatnik nie dokona korekty w tym terminie, może to zrobić później, ale tylko korygując deklarację za okres, w którym nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona.

Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne

Konfederacja Lewiatan wydała opinię dotyczącą zmian w projekcie ustawy implementującej dyrektywę o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych. Zapowiadane zmiany mają wejść w życie w 2015 r. i uprości rozliczenie podatku VAT od tego rodzaju usług.

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet zmian w podatkach, który ma zwiększyć stopień przestrzegania przepisów podatkowych i poprawić efektywność administracji podatkowej. Zasadnicza część pakietu podatkowego będzie wdrażana w latach 2015-2017.

Zmiany w VAT 2015 - Mały Punkt Kompleksowej Obsługi

Implementacja unijnych dyrektyw wprowadzi Mały Punkt Kompleksowej Obsługi, który uprości rozliczenie podatku VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną w ramach wspólnego rynku. Zapowiadane zmiany w VAT mają obowiązywać od 2015 r.

Niższa stawka VAT i odmrożenie skali podatkowej - najwcześniej w 2016 r.

Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości wcześniejszej niż w 2017 roku obniżki stawki VAT. Natomiast odmrożenie skali podatkowej będzie możliwe dopiero po wyjściu Polski z procedury nadmiernego deficytu, czyli najwcześniej w 2016 roku.

Jakie są konsekwencje złożenia deklaracji PIT po terminie

Podstawowych obowiązkiem podatnika wobec fiskusa jest dotrzymywanie wyznaczonych terminów. Czas na złożenie rocznego zeznania podatkowego również został ustawowo określony. Odpowiednią deklarację PIT należy złożyć do końca kwietnia. Co grozi za złożenie PIT po terminie?

Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT

Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie odrębności podatkowej jednostek budżetowych. Wydawało się, sprawę rozstrzygnął w 2013 r. NSA orzekając, że jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT. Organy podatkowe w tej sprawie mają swoje zdanie.

REKLAMA