REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księga przychodów i rozchodów, Samochód w firmie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cena zakupu w kpir

Czy cenę zakupu traktuje się jako kwotę zapłaconą dostawcy przeliczoną według kursu euro na dzień zakupu oraz kwotę akcyzy zapłaconej po sprowadzeniu samochodu do Polski?

Produkt niegotowy w kpir

Czy w spisie z natury należy wykazać koszty opracowania projektu (tzn. wymienione wyżej faktury i rachunki od podmiotów, wypłacone lub postawione do dyspozycji wynagrodzenia dla osób z którymi zawarta została umowa zlecenia lub umowa o dzieło), który na dzień sporządzenia spisu nie został jeszcze odsprzedany, ponieważ nie jest zakończony?

Gdzie zaksięgować materiały zużywane w salonie fryzjersko-kosmetycznym

Proszę o udzielenie informacji odnośnie ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (w której kolumnie) zakupu materiałów zużytych przy świadczeniu usług fryzjersko-kosmetycznych.

Jak należy ewidencjonować materiały pomocnicze w kpir

Materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.

REKLAMA

Czy na podstawie faktury proforma można zaewidencjonować w kpir zakup towarów

Czy na podstawie faktury proforma można zaewidencjonować w kpir zakup towarów?

Dowód przesunięcia towarów w kpir

Prowadzę firmę handlową składającą się z kilku sklepów w różnych miejscowościach. Jak księgować przesunięcie towaru między tymi sklepami?

Zbiorcze księgowanie w kpir

Prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach ogólnych na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Jednocześnie prowadzę rejestr na potrzeby podatku od towarów i usług. Czy w związku z tym mogę w księdze przychodów i rozchodów księgować w odpowiednich kolumnach ponoszone przeze mnie wydatki zbiorczo raz w miesiącu na podstawie zestawienia wydatków (wydruku komputerowego) wynikających z rejestru VAT-owskiego?

Jak powinno wyglądać dokumentowanie faktury VAT w kpir przed wpłynięciem towaru do firmy

Zdarza się, że materiał lub towar handlowy, którego zakup - zgodnie z przepisami rozporządzenia - dokumentowany jest fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury.

REKLAMA

Nierzetelność pkpir - fiskus twierdzi, że nie było transakcji

Prawidłowe zaksięgowanie faktur nie wyłącza zarzutu nierzetelności podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Organy podatkowe mogą bowiem wykazać, że za fakturą nie stoi rzeczywiście zakupiona usługa, towar, czy materiał.

Nota księgowa w kpir a VAT

Nota księgowa nie może stanowić samodzielnej podstawy do dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego na gruncie podatku od towarów i usług. Dokonując rozliczeń z tytułu świadczonych przez siebie usług podatnik powinien posługiwać się fakturą VAT jako podatnik podatku od towarów i usług.

Dokumentowanie premii pieniężnej w księdze przychodów i rozchodów

Jak należy udokumentować w księdze podatkowej transakcję polegającą na wypłacie kontrahentom (nabywcom) premii pieniężnej, której wysokość uzależniona jest od wysokości obrotów?

Dowody księgowe jako podstawa zapisów w kpir

Stosownie do art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe. Wpisów do kpir dokonuje się na podstawie dowodów księgowych.

Ewidencja kupna i sprzedaży wartości dewizowych w kpir

Na podstawie  art. 2 ust 1 pkt 19 ustawy prawo dewizowe, działalnością kantorową jest regulowana działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży.

Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Zgodnie z art. 22n ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy prowadzący, zgodnie z przepisami o rachunkowości, księgi rachunkowe są obowiązani do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a-22m.

Forma dowodu księgowego przy fakturze zaliczkowej

Jaką formę powinien przybrać dokument, który stanowiłby udokumentowanie i potwierdzenie uzyskania przychodu dla potrzeb prawidłowego prowadzenia ewidencji przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w przypadku, gdy uzyskane należności w zamian za wykonanie usługi stanowią przychód w momencie faktycznego wykonania usług?  Wcześniej wystawiono fakturę zaliczkową na wykonanie przedmiotowych usług. Stosowana też jest kasa fiskalna.

Kpir a obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej w trakcie miesiąca

Obowiązek zaprowadzenia ewidencji sprzedaży mają miedzy innymi podatnicy, którzy nie posiadają kasy rejestrującej, a dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Ewidencja przychodów ze sprzedaży u podatnika zwolnionego z VAT

Podatnik nie jest Vat-owcem ze względu na wysokość obrotu. Prowadzi sprzedaż zarówno na rzecz przedsiębiorstw jak również osób fizycznych, jednak nie podlega obowiązkowi posiadania kasy fiskalnej. Jak powinien dokumentować sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?

Ewidencja sprzedaży u podatników stosujących kasy fiskalne

Prowadzenie ewidencji sprzedaży w przypadku prowadzenia kpir przez biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe w Warszawie prowadzi podatnikowi księgę przychodów i rozchodów. Czy podatnik podatnik w takiej sytuacji musi prowadzić ewidencję sprzedaży?

Jakie dane powinna zawierać ewidencja sprzedaży

Jakie dane powinna zawierać ewidencja sprzedaży zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Kiedy księga przychodów i rozchodów jest nierzetelna

Paragraf 11 rozporządzenia o kpir nakazuje podatnikom prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów rzetelnie i w sposób niewadliwy. Oba te pojęcia są zdefiniowane w rozporządzeniu.

Kiedy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową w pkpir

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia (art. 22 ust. 5c ustawy o PIT). Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego - w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Kupno nowego samochodu i pozostawienie w rozliczeniu starego to dwie różne czynności

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczający się z tego podatku na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów nie ma możliwości obniżenia wartości początkowej nowego samochodu o wartość pozostawionego w rozliczeniu starego samochodu, wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB1/415-1020/09/WRz z dnia 17 lutego 2010 r.).

Kurs prawa jazdy samochodem osobowym - wydatki nie są kosztem podatkowym

Próby zaliczania wydatków na kurs prawa jazdy samochodem osobowym do kosztów uzyskania przychodu są zazwyczaj nieudane. Podatnicy potrafią wykazać, że prawo jazdy jest niezbędne w prowadzeniu firmy czy przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. W sporach z fiskusem argumenty te są zazwyczaj trafne i bardzo dobrze przedstawione.

Jak zaksięgować w pkpir przychód ze sprzedaży oprogramowania

Jak księgować przychód osiągany ze sprzedaży oprogramowania wraz z licencją, w sytuacji gdy sprzedaż jest prowadzona przez wyspecjalizowaną firmę pośredniczącą i następuje poprzez stronę internetową, a dokumentem potwierdzającym dokonaną sprzedaż jest zestawienie płatności w postaci raportu za dany okres?

Czym jest ewidencja wyposażenia i co powinna zawierać

W myśl § 4 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia, podatnicy obowiązani do prowadzenia podatkowej księgi prowadzić powinni ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencję wyposażenia.

Jak należy ując w kpir koszty opłat leasingowych

Kosztem uzyskania przychodów leasingobiorcy są opłaty ponoszone z tytułu umowy leasingu operacyjnego z wyjątkiem kaucji gwarancyjnej , która jest świadczeniem zwrotnym.

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w pkpir

Jak amortyzować samochód, jako środek trwały w księdze przychodów i rozchodów?

Metody i terminy ujmowania przychodów w pkpir

Rozpoczynam działalność gospodarczą. Mam pytanie na który dzień miesiąca powinienem ujmować przychody z działalności gospodarczej w książce przychodów i rozchodów?

Metody i terminy ujmowania kosztów w pkpir

Podatnicy mają często wątpliwości jak należy prawidłowo ujmować koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i w jakich terminach od dnia zakupu towarów

Kto może nie prowadzić księgi przychodów i rozchodów

Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W jakim terminie trzeba założyć pkpir

Dla rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej termin założenia księgi przychodów i rozchodów wyznaczony został na dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli przykładowo działalność gospodarcza rozpoczęła się 15 czerwca to od tego dnia istnieje obowiązek prowadzenia kpir.

Kto musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Zgodnie z ustawą o PIT podatkową księgę przychodów i rozchodów (zwaną dalej księgą) mają obowiązek prowadzić wykonujące działalność gospodarczą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie – jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży nie przekroczyły równowartości 1.200.000,- euro. Ale to nie wszyscy, którzy powinni zainteresować się tą księgą.

Kiedy można zaliczyć do kosztów pierwszą (wstępną) ratę leasingową maszyny w pkpir

W przypadku leasingu operacyjnego maszyny używanej w działalności gospodarczej pierwszą ratę leasingową (tzw. czynsz inicjalny) można ująć w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia tego wydatku. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Kiedy zaliczyć do kosztów składki na ZUS, FP i FGŚP

Od 2009 roku składki na ZUS, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który składki te są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych ustaw. Jedynie w przypadku uchybienia tym terminom w/w składki stanowić będą koszt uzyskania przychodu w miesiącu, w którym zostały faktycznie zapłacone.

Jak rozliczyć zakup towarów handlowych w księdze przychodów i rozchodów

Jak rozliczyć i udokumentować delegacje pracowników w pkpir

Zwrot koszów diet i noclegów dokonany na rzecz pracowników, może stanowić koszt uzyskania przychodu. Dokumenty potwierdzające koszty wyjazdów służbowych pracowników muszą zawierać dane zawarte w § 14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Cudzoziemiec z UE prowadzący w Polsce firmę może stosować pkpir

Jeżeli podatnik jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej i prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.  Do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązany będzie dopiero po osiągnięciu, za poprzedni rok obrotowy, przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wynoszących co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.

Jak rozliczyć import usług w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Od kiedy Polska została członkiem Unii Europejskiej, w ustawie o VAT pojawiło się pojęcie importu usług. Import usług ma miejsce w przypadku, gdy polski podatnik (usługobiorca) nabędzie usługę od podmiotu zagranicznego (usługodawca). Usługobiorca ma obowiązek rozliczyć VAT od importowanej usługi wtedy, gdy miejscem świadczenia usługi jest Polska.

Wydatki na prywatny samochód właściciela firmy a koszty uzyskania przychodów

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której zamierzam korzystać z własnego samochodu. W jaki sposób rozliczę wydatki na samochód, jeżeli nie zaliczę go do środków trwałych firmy. Przychody i koszty ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Faktury dokumentujące zakup paliwa a rzetelność księgi przychodów i rozchodów

Zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów musi być prawidłowo udokumentowane. Jest to jeden z podstawowych warunków dokonania odpisów.

Amortyzacja samochodu w firmie

Samochód jest podstawowym narzędziem pracy praktycznie w każdej działalności gospodarczej. Jego eksploatacja związana jest z wieloma aspektami podatkowymi. W tym artykule omówimy problemy związane z amortyzacją samochodów.

Nadal nie ma pewności ile można odliczyć VAT od samochodów osobowych

Przedsiębiorcy mają duży problem, bo nadal nie wiadomo, czy VAT można odliczać w pełni od wszystkich rodzajów samochodów osobowych, czy tylko od tych z „kratką” i homologacją. Mimo upływu roku od wyroku ETS uchylającego ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów w postaci tzw. wzoru Lisaka nie doczekaliśmy się ani nowych przepisów w tym zakresie ani jednolitej interpretacji istniejącego obecnie stanu prawnego.

Opodatkowanie akcyzą pojazdów mechanicznych

Od pewnego czasu organy podatkowe dążą do opodatkowania podatkiem akcyzowym samochodów, w stosunku do których już na pierwszy rzut oka widać, że nie powinny one podlegać opodatkowaniu akcyzą z uwagi na ich „nieosobowy” charakter.

Wydatki na ubezpieczenie samochodu jako koszt uzyskania przychodu

Koszty ubezpieczenia samochodu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodu. Pamiętać jednak musi o ograniczeniu możliwości uznania za koszty podatkowe składek na niektóre ubezpieczenia samochodów osobowych.

Wydatki na samochody ciężarowe jako koszt uzyskania przychodu

Samochody ciężarowe ustawodawca traktuje podatkowo łagodniej, niż samochody osobowe. Przejawem łagodności jest możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na auto ciężarowe w pełnych kwotach i bez powiązania wysokości kosztów podatkowych z wartością samochodu.

Ryczałt jako forma rozliczania wydatków na samochód pracownika

Firmy mogą wykorzystywać w prowadzonej działalności samochody, które nie stanowią ich środków trwałych. Dotyczy to również samochodów pracowników. Przepisy określają warunki i limity wydatków na niefirmowe samochody, które przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych oraz zasady zwrotu poniesionych kosztów pracownikom.

Remont i ulepszenie samochodu stanowiącego środek trwały firmy

Jeżeli wykorzystujesz w prowadzonej działalności gospodarczej samochód, pamiętaj o różnych zasadach zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na remont samochodu i wydatków na jego ulepszenie.

Czy odpisy amortyzacyjne od samochodu w całości stanowią koszty uzyskania przychodów

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności nabywamy samochód, pamiętajmy, że musimy go właściwie zaewidencjonować w prowadzonych księgach. Samochody o wartości przekraczającej 3.500 zł i przewidywanym okresie używania przekraczającym rok wpisujemy do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wpisanie nabytego samochodu do ewidencji jest warunkiem jego amortyzowania, tzn. systematycznego opisywania zużycia środka trwałego w koszty podatkowe. Te systematyczne odpisy (odpisy amortyzacyjne) zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów.

Kradzież samochodu stanowiącego środek trwały firmy

Nabywając samochód (jak i każdy inny składnik majątku) podatnik powinien go właściwe sklasyfikować jako środek obrotowy albo środek trwały. Środki trwałe rejestrujemy w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Zaliczenie samochodu do środków trwałych, co do zasady, skutkuje koniecznością jego amortyzacji, a więc stopniowego odpisywania w koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne. Może się oczywiście zdarzyć, że utracimy nasz samochód. Ulegnie on wypadkowi albo zostanie skradziony. Jakie skutki będzie miało takie zdarzenie dla naszych rozliczeń podatkowych.

REKLAMA