REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowi, Ministerstwo Finansów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak księgowi oceniają najnowsze zmiany w prawie?

Z przeprowadzonego badania wynika, że Split Payment, czyli mechanizm podzielonej płatności jako nowe rozwiązanie prawne jest najgorzej oceniane przez księgowych. Aż 59% uznało je za największe utrudnienie prawne dla przedsiębiorców w 2018 r. Natomiast najlepiej oceniane przez księgowych są ulga na start oraz możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez rejestracji.

MF szykuje zmiany w podatku od nieruchomości komercyjnych

Ministerstwo Finansów poinformowało, że planowane są zmiany w przepisach dotyczących podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych, które mają na celu m.in. uszczelnienie systemu i skuteczniejszą eliminację agresywnej optymalizacji podatkowej.

Debata o zawodzie księgowego – z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

W dniu 26 marca 2018 r. w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce odbyła się debata o zawodzie księgowego. W gronie uczestników znalazły się osoby reprezentujące środowisko księgowych z różnych regionów Polski. Debatę prowadzili redaktorzy portalu Infor.pl.

Dokumentacja podatkowa nierezydentów prowadzących w Polsce zakład zagraniczny

Minister Finansów wydał 26 marca 2018 r. ogólną interpretację podatkową (sygn. DCT.8201.5.2018), dotyczącą ustalenia progów dokumentacyjnych oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego dla podatników będących nierezydentami i prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakład zagraniczny, w zakresie regulowanym art. 25a ust. 5a o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 9a ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Publikujemy pełną treść tej interpretacji.

REKLAMA

Ulga podatkowa dla twórców programów komputerowych

Ministerstwo Finansów pracuje nad możliwością wprowadzenia preferencyjnych stawek podatkowych dla twórców programów komputerowych, czyli tzw. ulgą na gaming – poinformował Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów.

MF ujawni dane podatkowe dużych firm i podatkowych grup kapitałowych

Minister finansów będzie publikował dane podatkowe największych podatników. Ujawniane będą dane podmiotów działających w formie podatkowej grupy kapitałowej oraz podatników, których przychody przekraczają równowartość 50 mln euro. Pierwsze dane zostaną upublicznione do końca kwietnia 2018 r.

Test kwalifikacyjny do konkursu Księgowi Przyszłości już otwarty

Rozpoczął się I etap konkursu Księgowi Przyszłości. Pierwszy test będący kwalifikacją do konkursu, można rozwiązywać do 11 kwietnia. Do tego dnia otwarta jest również rejestracja drużyn. Nagrodami w konkursie są vouchery na wakacje, bony szkoleniowe oraz sprzęt IT.

Obowiązkowy split payment od 2019 roku?

Pierwszym możliwym terminem jest 1 stycznia 2019 r., jeśli oczywiście przez te pierwsze 6 miesięcy okaże się, że mechanizm podzielonej płatności (split payment) działa sprawnie. System obowiązkowy wprowadzimy najpierw w tych branżach, w których obecnie stosujemy odwrotne obciążenie - mówi Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów, w rozmowie z DGP.

REKLAMA

Czy wniesienie wkładu pieniężnego do spółki powoduje powstanie przychodu?

Z początkiem tego roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące kwestii wniesienia do spółki lub spółdzielni wkładu pieniężnego. W związku z czym pojawiły się wątpliwości, czy zgodnie z obecnym brzemieniem przepisów wniesienie wkładu pieniężnego do spółki lub spółdzielni powoduje powstania po stronie podmiotu wnoszącego przychodu.

Doradcy podatkowi i księgowi mają informować fiskusa o optymalizacjach podatkowych

Doradcy podatkowi, księgowi, czy firmy konsultingowe w Unii Europejskiej pomagające swym klientom w zmniejszaniu opodatkowania przez przenoszenie zysków do innych krajów, będą narażeni na grzywny, jeśli nie poinformują władz o tym procederze. Dyrektywę w tej sprawie uzgodniła 13 marca Rada UE. Państwa unijne będą miały czas na wdrożenie przepisów do końca 2018 roku. Nowe wymogi dotyczące zgłaszania schematów planowania podatkowego mają obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

Powiadomienia w sprawie korekty JPK_VAT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zostało sprawdzonych już 650 mln faktur z Jednolitych Plików Kontrolnych dla potrzeb VAT (JPK_VAT) za styczeń 2018 r. Podatnicy, u których pojawiły się niezgodności, otrzymają powiadomienia z prośbą o weryfikację przesłanych JPK_VAT.

Przepisy dotyczące 50-proc. kosztów wymagają naprawy

W dniu 1 marca 2018 r. w Instytucie Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się debata pod tytułem „Koszty uzyskania przychodów twórców”. Przedmiotem dyskusja były nowe regulacje w zakresie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, które z początkiem roku pojawiły się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ceny transferowe - dokumentacja do końca września 2018 r.

Ministerstwo Finansów zaproponowało nowy termin na sporządzenie dokumentacji i dochowanie obowiązków sprawozdawczych w zakresie cen transferowych. Na sporządzenie dokumentacji podatnicy będą mieli czas nie do końca marca, ale do końca września 2018 r.

Podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej

W marcu 2018 r. mija rok od utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Pierwsza rocznica to dobra okazja do podsumowania wprowadzonych zmian. Zdaniem Ministerstwa Finansów wyniki KAS dowodzą, że reforma administracji skarbowej była potrzebna i przynosi zakładane efekty.

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut?

Boom popularności jaki przeżywają kryptowaluty wymiernie wpłynął na zainteresowanie inwestorów. W zeszłym roku mogliśmy zaobserwować duży wzrost wartości wirtualnych walut. Z tego powodu wiele osób postanowiło zainwestować swoje pieniądze w zakup kryptowalut, co może skutkować koniecznością rozliczenia podatku. Mimo, że waluty są wirtualne, to zobowiązania podatkowe wobec Urzędów Skarbowych są jak najbardziej realne - podatek może wynieść nawet 32%. Przeczytaj jak najkorzystniej rozliczać podatek od kryptowalut.

Pierwsze zapisy na konkurs Księgowi Przyszłości

1 marca rozpoczęła się rejestracja drużyn do III edycji prestiżowego konkursu Księgowi Przyszłości, organizowanego w czterech kategoriach: zawodowej, studenckiej, uczniowskiej oraz płacowo-kadrowej W ciągu zaledwie kilku dni do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 50 zespołów. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz firma Soneta. Patronem medialnym jest Infor.

Aplikacja e-mikrofirma Ministerstwa Finansów – funkcjonalności, problemy, pytania i odpowiedzi

Przygotowana przez Ministerstwo Finansów i bezpłatnie udostępniona podatnikom aplikacja e-mikrofirma nie jest kompletnym programem finansowo-księgowym. Ma ona na celu pomoc mikroprzedsiębiorcom w przygotowaniu i wysłaniu do Ministerstwa Finansów plików JPK_VAT. Zobaczmy jakie możliwości i funkcjonalności ma ta aplikacja.

Księgowość 2.0, czyli jak pracują księgowi?

Szybki rozwój nowych technologii zrewolucjonizował również branżę księgową, co w dużym stopniu wpłynęło na wydajność i efektywność pracy księgowego. Pojawia się zatem pytanie, jak w dobie zaawansowanych rozwiązań technologicznych branża księgowości odnalazła optymalne dla siebie narzędzia, które pozwoliły sprawnie funkcjonować jej na rynku?

Kolejna rewolucja w systemie stosowania kas fiskalnych

Ministerstwo Finansów przygotowało kolejną rewolucję w systemie stosowania kas fiskalnych. Zgodnie bowiem z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy prawo o miarach, przedsiębiorcy będą zobowiązani do stosowania nowego typu kas, tj. kas fiskalnych on-line. Jakie konsekwencje niesie ze sobą planowana automatyzacja przesyłu danych z kas fiskalnych?

Ustalanie progów obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych - interpretacja ogólna MF

24 stycznia 2018 r. Minister Finansów w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów w zakresie obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 25a ustawy PIT i art. 9a ustawy CIT wydał interpretację ogólną DCT.8201.1.2018 w sprawie progów dotyczących obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych.

Rusza konkurs Księgowi Przyszłości

Księgowi Przyszłości to ogólnopolski, drużynowy konkursu wiedzy o rachunkowości. W czerwcu tego roku poznamy laureatów trzeciej jego edycji. W poprzednich rywalizacjach uczestniczyło łącznie ponad 3 tysiące specjalistów. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Soneta sp. z o.o., producent oprogramowania enova365. Patronem medialnym jest Infor.pl.

Perspektywy dla zawodu doradcy podatkowego są wyśmienite

W dniach 12-14 stycznia odbył się V Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych, na którym doradcy podatkowi z całej Polski wybrali przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) na kolejną kadencję. Został nim prof. Adam Mariański, z którym mieliśmy przyjemność przeprowadzić rozmowę na temat zawodu doradcy podatkowego oraz zadań jakie wyznacza sobie nowy samorząd doradców na najbliższe lata.

Czarna lista podatników VAT

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się nowe wykazy, które pomogą dowieść uczciwym podmiotom, że dochowały należytej staranności w VAT. Obok już wcześniej istniejącego wykazu czynnych podatników VAT teraz można już sprawdzić wykazy podmiotów, którym odmówiono rejestracji jako podatnika VAT, skreślonych i przywróconych do rejestru podatników VAT.

Rejestr podatników VAT 2018 - jak sprawdzić kontrahenta

Ministerstwo Finansów udostępniło na swojej stronie internetowej wyszukiwarkę podatników VAT a także podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru jako podatników VAT. Jest to element tzw. ustawy STIR, która ma pomóc w zwalczaniu wyłudzeń VAT i oszustw podatkowych.

Rośnie rola nowych technologii w księgowości

Nowe technologie będą odgrywały coraz bardziej znaczącą rolę w przedsiębiorstwach. Technologia, w tym robotyzacja, spowoduje, że księgowi nie tylko będą odtwarzać zdarzenia z przeszłości, ale na podstawie posiadanych danych będą w stanie przewidywać wyzwania podatkowe i księgowe w przyszłości – tak wynika z badania firmy doradczej EY „Robot w służbie księgowości” przeprowadzonego na grupie blisko 150 przedstawicieli zarządów, dyrektorów finansowych i głównych księgowych.

Zawód księgowy – posiadane kompetencje wpływają na wynagrodzenie

Kwoty wynagrodzeń poszczególnych księgowych znacząco się od siebie różnią. Z badań wynika, że może on zarabiać nawet blisko 10 tys. zł, kiedy średnia wynagrodzeń w księgowości oscyluje w granicach 3,9 tys. zł. Jednym z głównych czynników warunkujących różnice nie jest staż pracy, ale przede wszystkim kompetencje oraz zakres obowiązków osoby wykonującej ten zawód.

Stawka VAT dla dostaw sznurka do maszyn rolniczych - interpretacja ogólna MF

Obniżoną do wysokości 8% stawką podatku VAT będą objęte dostawy sznurka, który ze względu na jego cechy fizyczne i właściwości oferowany jest z przeznaczeniem do maszyn rolniczych. Późniejsze rzeczywiste wykorzystanie tego sznurka przez nabywcę pozostaje bez wpływu na zastosowanie przez sprzedawcę stawki VAT w wysokości 8%.

Lawina długów podatkowych

Od dwóch lat, czyli od ostatnich wyborów parlamentarnych, Ministerstwo Finansów prowadzi walkę o skuteczne uszczelnienie systemu podatkowego, a co za tym idzie o znaczące zwiększenie wpływów budżetowych. Publiczne media regularnie donoszą o odnoszonych przez władze sukcesach w tej dziedzinie; jednak nie wspominają o uczciwych przedsiębiorcach, których działalność jest znacznie utrudniona na skutek wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych przepisów. Więc, czy jednak naprawdę jest tak różowo?

Nowa Ordynacja podatkowa - na czym zależy Ministerstwu Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało, że chce wprowadzić do projektu nowej Ordynacji podatkowej poprawki, które uzgodni z Komisją Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Resort zapewnia, że chodzi mu przede wszystkim o przepisy dobre dla podatników, a nie wzmacniające pozycję organów administracji skarbowej.

Obowiązek przekazywania informacji o grupie podmiotów - formularze CBC-R, CBC-P

Ministerstwo Finansów poinformowało, że dostępna jest ostateczna wersja wzoru formularza CBC-R, służącego do przekazywania informacji o grupie podmiotów, którą składa się zgodnie z ustawą o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Dodatkowo zaktualizowany został formularz CBC-P, czyli powiadomienie o obowiązku informowania o grupie podmiotów. Oba wzory formularzy są dostępne na platformie ePUAP.

Raportowanie schematów podatkowych z zachowaniem tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego

Przepisy dotyczące obowiązku raportowania schematów podatkowych są już przyjęte w niektórych krajach, na przykład Wielka Brytania i Portugalia mają jak najdalej idące rozwiązania. My natomiast chcielibyśmy, żeby tajemnica zawodowa, która jest atrybutem i istotą zawodu doradcy podatkowego, ale także radcy prawnego i adwokata, została jednak zachowana – podkreśla prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Portret księgowych - badanie ankietowe z okazji 110-lecia działalności organizacji księgowych

Osoby, które jeszcze nie wypełniły ankiety "Księgowi oczami przedsiębiorców" lub "Autoportret księgowych", bardzo prosimy o wyrażenie swoich poglądów do 15 grudnia 2017. Prosimy też o rozpowszechnienie ankiet wśród zaprzyjaźnionych przedsiębiorców i księgowych.

Klauzula o niedających się rozstrzygnąć wątpliwościach na korzyść podatnika w praktyce

Od 1 stycznia 2016 r. do Ordynacji podatkowej (ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) dodano klauzulę „in dubio pro tributario” (art. 2 a ustawy Ordynacja podatkowa – nie dające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika). Reguła ta miała w sposób istotny zwiększyć ochronę podatników, w tym również miała chronić podatników przed praktykami ze strony organów podatkowych. W praktyce okazało się jednak, że zastosowanie tej zasady nie jest już takie oczywiste i łatwe. Jak się okazuje z klauzuli tej częściej korzystają sądy administracyjne niż organy podatkowe.

Wykrywanie karuzeli podatkowych a uczciwi podatnicy

Obecne działania resortu finansów, których celem jest walka z nieuczciwymi praktykami podatkowymi, przynoszą konkretne efekty. Na przykład w sierpniu br. wykryto karuzelę podatkową, w której udział brało około 30 polskich i zagranicznych firm. Jednak działania zmierzające do wykrywania VAT-owskich wyłudzeń często wymierzone są również przeciwko uczciwym przedsiębiorcom.

Ministerstwo Finansów będzie zabiegać o obowiązkowy split payment

Sejm zgodził się już na dobrowolny split payment. Ministerstwo Finansów na tym jednak nie poprzestaje i chce nałożyć na niektóre branże obowiązek stosowania split paymentu. Zgodę na to musi jednak wyrazić Komisja Europejska.

70 lat rachunkowości na Uniwersytecie Łódzkim

Katedra Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego obchodzi 70-lecie działalności naukowo-dydaktycznej. O historii i dorobku Katedry, która przez te wszystkie lata zyskała miano Łódzkiej Szkoły Rachunkowości, rozmawiamy z prof. dr hab. Ewą Walińską, Kierownikiem Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania oraz Prodziekanem ds. nauki i rozwoju Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Czy można odstąpić od wydrukowania paragonu, gdy klient nie zażąda jego wydania?

Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy. Obowiązek wręczenia paragonu fiskalnego klientowi obowiązuje także nawet, gdy klient go nie żąda. Nie wystarczy, że transakcja została zarejestrowana w pamięci kasy.

Ratyfikacja konwencji MLI - zwalczającej optymalizacje podatkowe wielkich korporacji

Ustawa o ratyfikacji konwencji MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties), która ma uniemożliwiać optymalizacje podatkowe wielkim korporacjom, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada ona zmianę zawartych przez nasz kraj 78 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Usługi wykonywane przez członków zarządu spółek w świetle ustawy o VAT

Jak w kontekście ustawy o VAT należy rozpatrywać usługi wykonywane przez członków zarządu spółek na podstawie umów cywilnoprawnych? Zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku gdy analiza umowy pomiędzy zarządzającym a spółką wykaże, że spełnione są trzy ściśle określone warunki, to zarządzającego nie można uznać za podatnika VAT.

Nadużycie zwolnienia w CIT dla dywidend - ostrzeżenie Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie (ostrzeżeniu) z 3 listopada 2017 r., że zidentyfikowało przypadki nadużywania zwolnienia podatkowego dla dywidend poprzez dokonywanie ich wypłat z wykorzystaniem spółek pośredniczących. Schematy opisane w tym ostrzeżeniu stosowane są przede wszystkim w przypadkach, gdy zagraniczny inwestor nabywa udziały w polskich spółkach („spółki operacyjne") nie bezpośrednio, ale z wykorzystaniem spółek zlokalizowanych w innych państwach UE/EOG, np. w Luksemburgu („spółki pośredniczące").

Projekt nowej Ordynacji podatkowej - konsultacje wewnątrzresortowe potrwają kilka miesięcy

Ministerstwo Finansów poinformowało 2 listopada 2017 r. że wewnątrzresortowe konsultacje (z udziałem Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego) dotyczące projektu nowej Ordynacji podatkowej potrwają kilka miesięcy.

Darmowe programy do ewidencji VAT i JPK_VAT dla mikrofirm - propozycja MF

Elektroniczne programy do prowadzenia ewidencji VAT i generowania JPK_VAT dla mikrofirm mogą powstać we współpracy Ministerstwa Finansów (MF) i producentów sprzętu IT. To szansa na szersze dotarcie do najmniejszych przedsiębiorców, którzy od 2018 r. będą mieć obowiązek składania elektronicznej ewidencji VAT. Ministerstwo Finansów proponuje, aby programy dla mikrofirm w określonym zakresie były udostępniane im bezpłatnie.

Ogólnopolska akcja szkoleniowa Ministerstwa Finansów „Wtorki z JPK"

Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa organizują ogólnopolską akcję szkoleniową „Wtorki z JPK". W każdy wtorek listopada urzędy skarbowe będą szkolić mikroprzedsiębiorców z tworzenia i przesyłania plików JPK_VAT. Przedsiębiorcy będą mogli się przeszkolić w dowolnym urzędzie.

Specjaliści z Łódzkiej Szkoły Rachunkowości opracowali KSR nr 11 „Środki trwałe”

Czy okno budynku, latarnie uliczne lub samochód w leasingu są środkiem trwałym, a jeżeli tak, to kiedy? Czy firma innowacyjna to tylko zasoby niematerialne, bez środków trwałych? I jak fachowo zakwalifikować… psa stróżującego? Na te i ogrom innych dylematów każdego dnia odpowiadają księgowi. Naprzeciw tym potrzebom wyszli, zresztą nie po raz pierwszy, specjaliści z Katedry Rachunkowości przy Wydziale Zarządzania UŁ, którzy najpierw wygrali konkurs, a następnie pod patronatem Banku Światowego opracowali Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe”. Będą z niego korzystać w swojej pracy księgowi w całej Polsce.

Podatnicy pod stałą kontrolą, czyli nowe rozwiązania informatyczne fiskusa

Ministerstwo Finansów średnio co kilka tygodni wyprowadza nowe rozwiązania informatyczne służące maksymalizacji działań fiskalnych. Obecnie rozważane jest wprowadzenie mechanizmu stosowanego w przypadku przestępców skazanych na karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym jednego roku. Mogą oni ubiegać się o zamianę więzienia na dozór, np. we własnym domu lub mieszkaniu. Podlegają wówczas codziennej kontroli. Podobne rozwiązanie ma być zastosowane wobec przedsiębiorców i podatników.

Łódzka szkoła rachunkowości obchodzi swój jubileusz

W dniu 12 października 2017 roku w Pałacu A. Biedermanna w Łodzi odbyła się inauguracja obchodów 70-lecia działalności naukowo-dydaktycznej Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (WZ UŁ). Wydarzenie to stało się okazją do przypomnienia początków i kolejnych etapów rozwoju jednego z najważniejszych ośrodków myśli intelektualnej, badań i rozwoju oraz kształcenia w zakresie rachunkowości, jak również praktycznej jej implementacji w Polsce i na świecie.

Uproszczona struktura JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

Nowa, uproszczona struktura JPK_VAT, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2018 r., to wynik konsultacji Ministerstwa Finansów z przedsiębiorcami. Dzięki zmianom plik będzie można wypełnić szybciej, a wątpliwe kwestie wyjaśnić bez potrzeby wizyty w urzędzie skarbowym.

Nowa Ordynacja podatkowa - MF chce uzupełnić projekt Komisji Kodyfikacyjnej

9 października 2017 roku Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego przekazała Ministrowi Rozwoju i Finansów gotowy projekt nowej Ordynacji podatkowej. Jak informuje naszą redakcję Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów, resort zamierza w ciągu najbliższych tygodni poszerzyć założenia projektu ordynacji o dodatkowe instytucje polepszające relacje państwo-podatnik i przedstawić Komisji odpowiednie propozycje.

Zaniechanie poboru podatków dla poszkodowanych w nawałnicach

Ordynacja podatkowa uwzględnia możliwość zaniechania w całości lub w części poboru podatków, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Ministerstwo Finansów odpowiada, czy istnieje szansa na zastosowanie tej instytucji wobec osób poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach.

Czy podatnik musi odpowiadać na e-mail urzędu skarbowego?

Coraz częściej urzędy skarbowe komunikują się z podatnikami za pomocą prostych i tanich sposobów, m.in. wysyłając e-maile. Podatnik nie ma jednak obowiązku odpowiadania na wiadomość otrzymaną tą drogą.

REKLAMA