REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Scalanie i wymiana gruntów - zmiany od 16 października 2013 r.

Od 16 października 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z postępowaniem scaleniowym, podmiotami, na wniosek których postępowanie scaleniowe ma zostać wszczęte oraz udziału tych podmiotów w kosztach tego postępowania.

Zmiany w zwrocie VAT za materiały budowlane od 2014 r.

Rząd zdecydował się częściowo zachować zwrot podatku VAT za materiały budowlane po 2013 roku. Jednak skorzystać z takiej możliwości będą mogli nieliczni i w mocno ograniczonym stopniu. Uzyskanie zwrotu podatku niebawem będzie dotyczyć jedynie osób, które nie ukończyły jeszcze 36 roku życia i nie posiadają innych nieruchomości. Są jeszcze inne ograniczenia.

Dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet

5 sierpnia 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę dotyczącą udostępnienia jawnej księgi wieczystej i hipoteki za pośrednictwem Internetu. Wejdzie ona w życie 1 grudnia 2013 r. Nowe przepisy mają umożliwić obywatelom uzyskanie szybszej informacji na temat nieruchomości a także przyczynić się do poprawienia skuteczności postępowań egzekucyjnych oraz zwiększenia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami.

Podatek tonażowy - zmiany w prowadzeniu wykazów

W przepisach o podatku tonażowym nastąpiły zmiany w sposobie prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez przedsiębiorców żeglugowych.

REKLAMA

Umowa podatkowa z Malezją

Polska podpisała z Malezją umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Wyższy abonament RTV w 2014 r.

Wiemy już, o ile wzrosną opłaty abonamentowe RTV w roku 2014 (opłaty za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych).

Faktura korygująca 2013

W rok 2013 weszliśmy ze zmienionymi zasadami fakturowania. Zmiany dotyczą także zasad wystawiania faktur korygujących i not korygujących. Fakturę korygującą, tak jak do tej pory wystawia wyłącznie podatnik VAT dokonujący dostawy towarów lub usług. Faktury korygującej nie może wystawić nabywca. Nabywca może skorygować fakturę (ale nie każdą pomyłkę) tylko za pomocą noty korygującej.

Wywóz śmieci 2013 - ceny w Warszawie od 1 lipca

Rada Warszawy przyjęła 13 czerwca 2013 r. stawki opłaty śmieciowej na okres przejściowy, trwający do 31 stycznia 2014 r. Za wywóz odpadów segregowanych mieszkańcy stolicy zapłacą od 10 zł do 60 zł.

REKLAMA

Prowadzenie działalności szpitalnej w kontekście zmian ustawy refundacyjnej

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycję zmian do zmiany „ustawy refundacyjnej”. Czy proponowane zmiany wpłynął w jakikolwiek sposób na działalność podmiotów leczniczych?

Najważniejsze zmiany w prawie w maju 2013 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie w maju 2013 r., z zakresu regulacji dotyczących działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych, turystyki wodnej, dokonywania przez fundusze inwestycyjne inwestycji w instrumenty pochodne oraz lokaty, ochrony gruntów leśnych i rolnych, jak również ostatnio publikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2014 r.

Jakie będą obowiązywały progi statystyczne (progi podstawowe i szczegółowe przewidziane dla przywozu i wywozu) zobowiązujące do zgłoszenia INTRASTAT w 2014 r.?

Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych

Od 26 maja 2013 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Najważniejsza zmiana dotyczy postępowania w zakresie zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych.

Nowelizacja ustawy o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze

13 czerwca br. wejdzie w życie ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Ewidencja akcyzy na węgiel - jak zmienią się przepisy?

Ewidencja akcyzy na węgiel jest obecnie w fazie nowelizacji. Prezentujemy najważniejsze z punktu widzenia treści umów zmiany przepisów.

Ułatwienia w płaceniu VAT dla portów morskich

Ministerstwo Gospodarki wspiera polskie porty morskie – będą ułatwienia w płaceniu VAT i krótsze odprawy. Takie rozwiązania zakłada tzw. czwarta ustawa deregulacyjna.

Najważniejsze zmiany w prawie w kwietniu 2013 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie z zakresu regulacji dotyczących podatku od towarów i usług, planowania i zagospodarowania przestrzennego, oferty publicznej oraz terminów zapłaty w transakcjach handlowych, które weszły w życie w kwietniu 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Przetargi publiczne z większym udziałem małych przedsiębiorców

Obowiązują nowe zasady przetargów publicznych. W dniu 20 lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących przetargów publicznych, której głównym celem było umożliwienie dostępu do zamówień publicznych małym i średnim przedsiębiorcom.

Jak sędziowie i mundurowi będą przechodzić na emeryturę

Przepisy nowej ustawy emerytalnej już obowiązują. Docelowo wszyscy Polacy będą pracować do 67 roku życia. Przywilej krótszej pracy zawodowej utracili przy okazji kandydaci do munduru i sędziowskiej togi.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - nowe przepisy

24 kwietnia prezydent podpisał nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Ustawa o ofercie publicznej - nowelizacja

Dnia 23 kwietnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, której celem jest przede wszystkim dostosowanie przepisów krajowych dotyczących oferty publicznej w wielu szczegółowych kwestiach do regulacji unijnych.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - zmiana ustawy

Weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmiana dotyczy kwestii związanych z wnoszeniem uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w postaci elektronicznej.

PESEL lub NIP tylko w e-sądach

Obowiązek podania numeru PESEL lub NIP będzie dotyczył tylko spraw prowadzonych w e-sądach.

Czy do końca września trzeba kupić nowe kasy rejestrujące

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. W treści rozporządzenia znalazł się jeden niepokojący zapis. Sugeruje on, że podatnicy, których kasy rejestrujące nie spełniają warunków określonych w nowym rozporządzeniu, mogą je stosować tylko do 30 września 2013 r.

Kto ma prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka

Od 1 stycznia 2013 r. prawo do otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego uzależnione zostało od spełnienia kryterium dochodowego. Wcześniej zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługiwał wszystkim rodzicom.

Jak po zmianach ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej

Od 1 kwietnia 2013 r. w nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących zostały określone m.in. zasady ewidencjonowania zwrotu i reklamacji towarów oraz korygowania pomyłek w ewidencjonowaniu.

Podatek rolny - zmiana zasad obliczania

Nowelizacja ustawy o podatku rolnym, którą niedawno przyjął Sejm, zakłada, że podatek rolny będzie obliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Obecnie podatek rolny oblicza się według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.

Prawne podsumowanie marca 2013 r.

Artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, centralnego rejestru form ochrony przyrody, które weszły w życie w marcu 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rozliczenie VAT nabywcy towaru z zagranicy - nowości od 1 kwietnia 2013 r.

Zasadniczo podatek VAT należny płaci i rozlicza sprzedawca. Są jednak sytuacje, że obowiązek ten spoczywa na nabywcy. Chodzi to w szczególności o import usług, a także m.in. o dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Od 1 kwietnia 2013 r. zmienią się przepisy ustawy o VAT w zakresie takich dostaw.

Ewidencja wyrobów akcyzowych i składy podatkowe

Wpisów do ewidencji informacji dotyczących wyrobów akcyzowych o kodach CN 3811 11 10, 3811 11 90, 3811 19 00 i 3811 90 00 zużywanych do wyprodukowania w składzie podatkowym innych wyrobów akcyzowych należy dokonywać nie rzadziej niż raz dziennie. Dotychczas nie było takiego obowiązku.

Terminy zapłaty w transakcjach handlowych określone ustawowo

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, po podpisaniu przez Prezydenta, wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia w elektronicznym Dzienniku Ustaw RP. Nowe rozwiązania powinny, w założeniu projektodawców, przyczynić się do zmniejszenia opóźnień w zapłacie należności przez dłużników oraz zachęcania stron do stosowania krótszych terminów rozliczeń.

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, projektowane zmiany w podatku VAT, dotyczące wprowadzenia instytucji odpowiedzialności solidarnej, będą obejmowały tylko i wyłącznie hurtowy oraz prowadzony na szeroką skalę handel towarami wrażliwymi takimi jak paliwo, stal czy złoto.

Prawne podsumowanie lutego 2013 r.

Najnowsze zmiany w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących funduszy inwestycyjnych, prawa zamówień publicznych oraz radiofonii i telewizji, które weszły w życie w lutym 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co warto wiedzieć o emeryturach i rentach z FUS

Główne zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które weszły w życia od dnia 1 stycznia 2013 r., dotyczą wieku emerytalnego zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wprowadzono również możliwość uzyskania emerytury częściowej. Poza podwyższeniem wieku emerytalnego nowe regulacje zawierają także ważną zmianę sposobu naliczania świadczeń. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych spowodowała konieczność dostosowania prawa w trzynastu innych ustawach.

Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym klasyfikacji budżetowej

Opublikowano kolejną zmianę do szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowelizacja obowiązuje, z niewielkimi wyjątkami, z mocą wsteczną od 1 stycznia 2013 r.

Pakt (traktat) fiskalny w UE 2013

20 lutego 2013 r. Sejm upoważnił ustawą Prezydenta RP do ratyfikacji tzw. paktu fiskalnego. Polska najprawdopodobniej ratyfikuje traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i walutowej (zwany potocznie paktem fiskalnym), który wszedł w życie 1 stycznia 2013 r. w następstwie ratyfikowania go przez 12 kraj UE - Finlandię. Celem traktatu jest wzmocnienie dyscypliny fiskalnej w strefie euro dzięki zasadzie zrównoważonego budżetu i automatycznemu mechanizmowi korygującemu.

11 krajów UE wprowadzi podatek od transakcji finansowych

Podatek od transakcji finansowych chce wprowadzić 11 krajów Unii Europejskiej. Podatek ma obowiązywać od roku 2014. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 30 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

Fakturowanie 2013 – odpowiedzi Ministerstwa Finansów

Eksperci Ministerstwa Finansów udzielili odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w 2013 roku pytania dotyczące faktur i fakturowania.

Ulga na złe długi 2013

Czy podatnik (wierzyciel) ma prawo skorzystać w 2013 r. z tzw. ulgi na złe długi wyłącznie w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od terminu płatności wierzytelności? Czy może jednak dokonać korekty w rozliczeniu za następne okresy? Odpowiedzi udzielili eksperci Ministerstwa Finansów.

Kasy fiskalne 2013 – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Eksperci Ministerstwa Finansów udzielili odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w 2013 roku pytania dotyczące kas rejestrujących (fiskalnych).

Fakturowanie w 2013 roku – komentarz do wyjaśnień Ministerstwa Finansów

Istotne, a wręcz rewolucyjne zmiany w zakresie wystawiania faktur VAT, jakie obowiązują od początku 2013 roku doczekały się obszernych wyjaśnień Ministerstwa Finansów. Okazuje się, że również te wyjaśnienia MF są w niektórych aspektach mocno kontrowersyjne. Dzięki uprzejmości Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy publikujemy poniżej w całości komentarz Instytutu do tych wyjaśnień Ministerstwa.

Odliczanie VAT przy WNT po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienione zostaną zasady odliczania lub zwrotu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Podatek naliczony w deklaracjach VAT składanych w 2013 roku

Faktem jest, że większość podatników nawet nie zauważyło „reformy fakturowej” obowiązującej od dnia 1 stycznia 2013 r. i w dalszym ciągu wystawia faktury VAT z tytułu czynności, które wykonano już po tej dacie.

Wzory deklaracji na podatek tonażowy

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej określił wzory deklaracji na podatek tonażowy.

Będzie akcyza na gaz ziemny do celów opałowych

Od 1 listopada 2013 r. gaz ziemny do celów opałowych będzie objęty akcyzą. Resort finansów planuje jednak szereg zwolnień z obowiązku płacenia akcyzy.

Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej

Od 1 lutego 2013 r. informacje o efektywności energetycznej muszą być umieszczane na każdym sprzęcie, który jest zasilany elektrycznością. Informacje te muszą też znaleźć się w reklamach tych produktów. Za nieprzestrzeganie nowych przepisów będą nakładane kary.

Prawne podsumowanie stycznia 2013 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w prawie w styczniu 2013 r. z zakresu regulacji dotyczących emerytur i rent, podatku dochodowego od osób fizycznych, redukcji obciążeń administracyjnych, dokumentów paszportowych, kierujących pojazdami i prawa pocztowego, jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.

Nie trzeba będzie przechowywać Monitora Sądowego i Gospodarczego

Rada Ministrów przyjęła 29 stycznia 2013 r. przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego. 28 maja 2013 r. rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

Nowe obowiązki sprawozdawcze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Zaczęły obowiązywać nowe obowiązki sprawozdawcze dotyczące sprawozdawczości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.

Nowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami

Zaczęła obowiązywać nowa ustawa o kierujących pojazdami. Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów jest eliminacja negatywnych zjawisk, wynikających z dotychczasowych regulacji dotyczących procesu uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi.

Nazwa nabywcy oraz sprzedawcy na fakturze od 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 r. na fakturach sprzedaży sprzedawca ma obowiązek podawać nazwę (swoją oraz kontrahenta), którą posługuje się (sprzedawca oraz kontrahent) oficjalnie w różnego typu drukach rejestracyjnych (KRS, NIP-1/NIP-2). Jednocześnie dopuszczalne jest stosowanie oznaczenia sp. z o.o./S.A. (oraz pozostałych oznaczeń związanych z np. spółką jawną, partnerską itp.).

REKLAMA