REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2013, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowej dyrektywy, która przewiduje automatyczną wymianę informacji o orzeczeniach podatkowych między wszystkimi państwami Unii Europejskiej. Dzięki tym przepisom firmom ma być trudniej unikać opodatkowania.

Wyższy VAT od wyrobów medycznych odczują najbardziej podatnicy

Polska oczekuje na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii stosowanej obniżonej stawki podatku od towarów i usług na sprzęt medyczny. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej wyroby medyczne powinny być opodatkowane podstawową stawką VAT , wynoszącą aktualnie w Polsce 23%, podczas gdy w Polsce stosowana jest stawka obniżona w wysokości 8%. Dlatego też dnia 26 września 2013 roku Komisja Europejska wniosła skargę do Trybunału w zakresie stosowanej przez Polskę stawki. Zastosowanie obniżonej stawki ma zdaniem Komisji zbyt szeroki zakres, co może skutkować naruszeniem konkurencji na terytorium Unii Europejskiej.

Prawo farmaceutyczne dostosowane do regulacji UE

Od 8 lutego 2015 r. obowiązują nowe regulacje w prawie farmaceutycznym. Nowelizacja dostosowała polskie przepisy do obowiązujących regulacji Unii Europejskiej. Zmiany dotyczą przede wszystkim kwestii fałszowania produktów leczniczych, a także wytwarzania, przywozu, wprowadzania do obrotu i dystrybucji hurtowej produktów leczniczych w Unii Europejskiej, oraz substancji czynnych. Poniżej omówione zostaną najważniejsze zmiany przyjęte nowelizacją.

Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mają zapobiegać unikaniu opodatkowania przez firmy. W marcu br. ma przedstawić pakiet rozwiązań na rzecz przejrzystości podatkowej, w tym projekt dotyczący automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych.

REKLAMA

Inwestycje w lotniska nie przyniosły oczekiwanych rezultatów

Raport specjalny Reuters pod tytułem „Fundusze unijne pomogły Polsce zbudować lotniska ‘widma’” wywołał dyskusję dotyczącą problemu racjonalnego wykorzystywania środków z UE. Głos w tej sprawie zabrał Europejski Trybunał Obrachunkowy, który w przedstawionym sprawozdaniu zaznaczył, że inwestycje w lotniska nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i dały znikome korzyści w stosunku do kosztów.

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2015 r.

System INTRASTAT to system statystyki obejmujący handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Od przystąpienia Polski do UE niektóre przedsiębiorstwa zobowiązane są do składania deklaracji INTRASTAT. Sprawdź, jakie progi statystyczne dla podmiotów realizujących obroty z krajami Unii Europejskiej obowiązują w 2015 roku.

Dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2015-2020

Ustawa o dopłatach bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020 zakłada, że wysokość dopłat zależeć będzie m.in. od rodzaju produkcji i stopnia ochrony środowiska. Większość przepisów dotyczących procedury składania wniosków o dopłaty pozostanie podobnych do obowiązujących w poprzedniej perspektywie finansowej.

Klauzula UE w sprawie zwalczania nadużyć podatkowych

Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili nowe regulacje w zakresie opodatkowania spółek dominujących i zależnych. Przyjęta przez nich klauzula w sprawie zwalczania nadużyć ma zapobiec uchylaniu się od opodatkowania oraz tzw. agresywnemu planowaniu podatkowemu. Kraje członkowskie mają czas do końca 2015 roku na wdrożenie tych przepisów do prawa krajowego.

REKLAMA

Produkt krajowy brutto w Polsce, USA i krajach UE

Duży skok gospodarczy, jaki miał miejsce po wejściu na wspólny rynek europejski, raczej wyczerpał już swój potencjał. I choć polski wzrost gospodarczy w ujęciu rok do roku jest często wyższy niż w USA, jednak dystans między gospodarką polską i amerykańską zmniejsza się bardzo wolno. Na tle krajów Unii Europejskiej, nawet tych słabiej rozwiniętych, również nie wypadamy dobrze.

Ogólnopolski program pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które ma na celu stworzenie ogólnopolskiego programu pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych (z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych).

Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców

Nowa perspektywa finansowa na lata 2014 – 2020 niesie za sobą nie tylko ogromną pulę środków do rozdysponowania pomiędzy beneficjentów, ale również szereg zmian w porównaniu do zasad obowiązujących w latach 2007 – 2013. Podstawą do ich wprowadzenia jest reforma prawa pomocy publicznej realizowana przez Komisję Europejską pod nazwą „SAM - State Aid Modernization”, której celem jest uproszczenie dotychczasowych zasad oraz dostosowanie ich do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Jednym z obszarów, który został poddany reformie w ramach SAM są reguły udzielania pomocy de minimis, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r. i będą ważne aż do 31 grudnia 2020 r.

Pracujemy o prawie 3 lata mniej niż nasi koledzy z krajów UE

Ile lat tak naprawdę pracujemy w ciągu całego swojego życia? Według danych Eurostatu, wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej wynosi w Polsce 32,2 lat. Oznacza to, że pracujemy mniej o prawie trzy lata niż nasi koledzy z Unii Europejskiej.

Wynagrodzenia w krajach UE w 2015 r. będą rosnąć

Prognozy wynagrodzenia na rok 2015 dla krajów Unii Europejskiej są optymistyczne. W ocenie analityków z Europejskiej Komisji Gospodarczej przeciętne wynagrodzenie w Europie będzie ciągle wzrastać, chociaż ze zróżnicowaną dynamiką.

Większość Polaków nie chce wprowadzenia euro

Badania opinii publicznej wskazują na niewielki wzrost poparcia dla wprowadzenia euro w Polsce od maja 2013 r. Zwolennicy euro stanowią obecnie 32% badanych, podczas gdy jego przeciwnicy – 55%.

Nałożenie korekty finansowej bez decyzji administracyjnej

Ustalenie i nałożenie korekty finansowej na beneficjenta regionalnego programu operacyjnego Unii Europejskiej nie wymaga decyzji administracyjnej. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 27 października 2014 roku w sprawie II GPS 2/14.

Zasady udzielania wsparcia z Funduszy UE w latach 2014-2020 - co się zmieni w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej

Koniec 2014 r. to okres intensywnych prac w Komisji Europejskiej oraz w polskiej administracji publicznej nad ustaleniem ostatecznego kształtu dokumentów, na podstawie których w kolejnych latach będzie udzielane wsparcie ze środków UE. 5 grudnia 2014 r. został zaakceptowany Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który pozwoli na uruchomienie środków dla firm telekomunikacyjnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, jednostek naukowych oraz jednostek samorządu terytorialnego (JST) na realizację zadań pozwalających na wzmocnienie cyfrowych fundamentów społecznego i gospodarczego rozwoju kraju.

Zmiany w oznakowaniu produktów spożywczych

Zmieniają się przepisy dotyczące znakowania produktów spożywczych. Od 13 grudnia 2014 r. na opakowaniu musi znaleźć się spis wszystkich wykorzystanych składników, a wyszczególnione mają być te, które mogą powodować alergie. Określony jest także minimalny rozmiar czcionki podanych informacji w zależności od powierzchni opakowania.

Nowa dyrektywa UE przeciw unikaniu opodatkowania

9 grudnia 2014 r. Rada do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) przyjęła dyrektywę dotyczącą automatycznej wymiany informacji w zakresie podatków. Zasadniczym celem nowej dyrektywy jest uniemożliwienie ukrywania kapitału za granicą lub aktywów, od których należny jest podatek oraz poprawa skuteczności poboru podatków.

Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych

Irlandia i Wielka Brytania chcą wprowadzić jednolite opakowania wyrobów tytoniowych (tzw. plain packaging). Zdaniem ekspertów otwiera to temat przyszłości tego typu regulacji w całej Unii Europejskiej. Można przypuszczać, że ich wprowadzenie już teraz w kilku krajach spowoduje, że przy kolejnej rewizji dyrektywy tytoniowej, „plain packaging” zostanie nałożony na wszystkie kraje UE.

Nowa dyrektywa UE w sprawie opodatkowania spółek dominujących i zależnych

Rada ECOFIN przyjęła 8 lipca 2014 r. w Brukseli dyrektywę wprowadzającą zmiany w zakresie opodatkowania spółek dominujących i zależnych różnych państw członkowskich. Zmiany mają zapobiegać podwójnemu nieopodatkowaniu dywidend wypłacanych w ramach grup tych spółek, wynikających z hybrydowych instrumentów finansowych. Przyjęcie nowych rozwiązań to ważny krok w walce z agresywnym planowaniem podatkowym i znaczący wkład Unii Europejskiej w międzynarodowe działania w zakresie zwalczania unikania opodatkowania.

Nowe przepisy podatkowe dotyczące korporacji

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w dyrektywie dotyczącej opodatkowania międzynarodowych korporacji (tzw. Parent-Subsidiary Directive). Państwa członkowskie osiągnęły polityczne porozumienie w sprawie nowelizacji przepisów. UE zamierza w ten sposób ukrócić oszustwa podatkowe na terenie Wspólnoty.

Raportowanie informacji niefinansowych - zmiany w rachunkowości 2015

Zmiany dyrektywy 2013/34/UE, przyjęte przez Parlament Europejski, wprowadzają obowiązek raportowania informacji niefinansowych przez duże jednostki zainteresowania publicznego, zatrudniające powyżej 500 pracowników. Polska ma czas na implementację nowych przepisów w ustawie o rachunkowości do 20 lipca 2015 r.

Wynagrodzenia urzędników w UE

Nawet kilkanaście tysięcy euro miesięcznie może zarabiać urzędnik zatrudniony w Komisji Europejskiej. Początek urzędniczej kariery w UE to 2 654 EUR, ale na najwyższym szczeblu pracownik KE zarabia ponad 18 370 EUR.

Wynagrodzenia humanistów

Jakie kształtują się wynagrodzenia brutto osób, które ukończyły studia wyższe magisterskie o profilu humanistycznym?

10-lecie zharmonizowanego VAT - Konferencja na UW

6 czerwca 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa sumująca dorobek ustawodawstwa, judykatury oraz praktyki interpretacyjnej w zakresie zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz akcyzy w Polsce. 1 maja 2014 r. minęła bowiem 10 rocznica wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, która implementuje przepisy unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne

Konfederacja Lewiatan wydała opinię dotyczącą zmian w projekcie ustawy implementującej dyrektywę o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych. Zapowiadane zmiany mają wejść w życie w 2015 r. i uprości rozliczenie podatku VAT od tego rodzaju usług.

Podatek od transakcji finansowych - od 1 stycznia 2016 r.

Część krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęła wspólny plan działań dotyczący podatku od transakcji finansowych. Nowy podatek będzie wprowadzany począwszy od 1 stycznia 2016 r.

UE zmienia przepisy o działalności biegłych rewidentów i firm audytorskich

Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy dotyczące rewizji finansowej, wcześniej przyjęte w głosowaniu przez Parlament Europejski. Zmiany obejmują przepisy regulujące działalność biegłych rewidentów i firm audytorskich.

Raportowanie informacji niefinansowych - dyrektywa

W dniu 15 kwietnia 2014 r. Parlament Europejski przegłosował na sesji plenarnej tekst projektu legislacyjnego dotyczącego dyrektywy ws. raportowania informacji niefinansowych, odzwierciedlający wstępne porozumienie Parlamentu i Rady UE.

Wódka nie może być zwolniona z akcyzy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał 10 kwietnia 2014 r., że Węgry naruszyły prawo UE zwalniając całkowicie z akcyzy prywatną produkcję wódki w małych ilościach (do 50 litrów rocznie). W przypadku wódki wyprodukowanej przez gorzelnię z owoców dostarczonych przez producentów owoców, przeznaczonej do osobistego spożycia przez tych ostatnich, Węgry zobowiązane są stosować minimalną stawkę akcyzy przewidzianą w przepisach europejskich.

Wzmożony nadzór nad środkami pozyskanymi z UE

Powstała kolejna regionalna grupa do walki z przestępstwami na szkodę interesów finansowych z funduszy Unii Europejskiej. To już szósty zespół w Polsce, który będzie odpowiedzialny za kontrolę wykorzystania unijnych środków.

Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności

Komisja Europejska zatwierdziła dyrektywę w sprawie opodatkowania oszczędności. Podstawowym celem dyrektywy jest skuteczna walka z oszustami podatkowymi. Nowe przepisy zobowiążą kraje UE do wymiany informacji po to, żeby odsetki od oszczędności w jednym kraju wypłacone rezydentom innego kraju były opodatkowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju rezydenta.

Oszustwa w VAT w Unii Europejskiej

Unia Europejska rozmawia z krajami spoza UE (w szczególności z Rosją i Norwegią) w sprawie zacieśnienia współpracy administracyjnej odnośnie zwalczania oszustw w zakresie podatku VAT. Wstępne rozmowy przeprowadzono również z Kanadą, Turcją i Chinami.

Elektroniczne faktury w zamówieniach publicznych

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za stosowaniem e-faktur w zamówieniach publicznych. Propozycję dyrektywy w sprawie faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych przedstawiła Komisja Europejska.

Scalanie i wymiana gruntów - zmiany od 16 października 2013 r.

Od 16 października 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z postępowaniem scaleniowym, podmiotami, na wniosek których postępowanie scaleniowe ma zostać wszczęte oraz udziału tych podmiotów w kosztach tego postępowania.

5 miliardów euro niezapłaconych podatków

Komisja Europejska policzyła straty wynikające z niezapłaconych podatków. Z przygotowanego przez KE raportu wynika, że prawie 193 miliardy euro straciła Unia Europejska w 2011 roku w związku z niezapłaconymi podatkami. W Polsce to ponad 5 miliardów euro.

Podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej

Według prawników z unijnej Rady, wprowadzenie podatku od transakcji finansowych w 11 krajach Unii Europejskiej byłoby niezgodne z prawem. Pomysłu broni Komisja Europejska, która naciskała na wprowadzenie podatku, wskazując odpowiedzialność sektora finansowego za obecny kryzys.

Niższe koszty prowadzenia firmy w UE

Komisja Europejska zatwierdziła projekt, którego celem jest poprawa prowadzenia działalności gospodarczej w krajach na terenie Unii Europejskiej. Chodzi o projekt e-SENS, obniżający koszty prowadzenia biznesu poprzez wprowadzenie usług publicznych opartych na ustandaryzowanej, europejskiej infrastrukturze cyfrowej.

E-faktury w zamówieniach publicznych - od kiedy?

Fakturowanie elektroniczne w zamówieniach publicznych ma być ważnym etapem budowania kompleksowego systemu elektronicznych zamówień publicznych oraz administracji elektronicznej w Europie. Trwają konsultacje społeczne projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych.

Zmiany w zwrocie VAT za materiały budowlane od 2014 r.

Rząd zdecydował się częściowo zachować zwrot podatku VAT za materiały budowlane po 2013 roku. Jednak skorzystać z takiej możliwości będą mogli nieliczni i w mocno ograniczonym stopniu. Uzyskanie zwrotu podatku niebawem będzie dotyczyć jedynie osób, które nie ukończyły jeszcze 36 roku życia i nie posiadają innych nieruchomości. Są jeszcze inne ograniczenia.

Dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet

5 sierpnia 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę dotyczącą udostępnienia jawnej księgi wieczystej i hipoteki za pośrednictwem Internetu. Wejdzie ona w życie 1 grudnia 2013 r. Nowe przepisy mają umożliwić obywatelom uzyskanie szybszej informacji na temat nieruchomości a także przyczynić się do poprawienia skuteczności postępowań egzekucyjnych oraz zwiększenia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami.

Podatek tonażowy - zmiany w prowadzeniu wykazów

W przepisach o podatku tonażowym nastąpiły zmiany w sposobie prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez przedsiębiorców żeglugowych.

Nowe wzory formularzy VAT-UE

17 czerwca 2013 roku Minister Finansów wydał rozporządzenie zmieniające wzór formularzy dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2013 roku.

Umowa podatkowa z Malezją

Polska podpisała z Malezją umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Wyższy abonament RTV w 2014 r.

Wiemy już, o ile wzrosną opłaty abonamentowe RTV w roku 2014 (opłaty za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych).

Faktura korygująca 2013

W rok 2013 weszliśmy ze zmienionymi zasadami fakturowania. Zmiany dotyczą także zasad wystawiania faktur korygujących i not korygujących. Fakturę korygującą, tak jak do tej pory wystawia wyłącznie podatnik VAT dokonujący dostawy towarów lub usług. Faktury korygującej nie może wystawić nabywca. Nabywca może skorygować fakturę (ale nie każdą pomyłkę) tylko za pomocą noty korygującej.

Nieuczciwi podatnicy pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wypowiada wojnę nieuczciwym podatnikom. Zaproponowe zmiany w przepisach dotyczą automatycznej wymiany informacji bankowych między unijnymi krajami.

Wywóz śmieci 2013 - ceny w Warszawie od 1 lipca

Rada Warszawy przyjęła 13 czerwca 2013 r. stawki opłaty śmieciowej na okres przejściowy, trwający do 31 stycznia 2014 r. Za wywóz odpadów segregowanych mieszkańcy stolicy zapłacą od 10 zł do 60 zł.

Prowadzenie działalności szpitalnej w kontekście zmian ustawy refundacyjnej

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycję zmian do zmiany „ustawy refundacyjnej”. Czy proponowane zmiany wpłynął w jakikolwiek sposób na działalność podmiotów leczniczych?

Najważniejsze zmiany w prawie w maju 2013 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie w maju 2013 r., z zakresu regulacji dotyczących działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych, turystyki wodnej, dokonywania przez fundusze inwestycyjne inwestycji w instrumenty pochodne oraz lokaty, ochrony gruntów leśnych i rolnych, jak również ostatnio publikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

REKLAMA