REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PCC, Rolnictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, przygotowało wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych. Minister Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnił, że wytyczne te są odpowiedzią na sytuację zagrożenia wirusem SARS COV-2 oraz potrzebę zapewnienia pracowników głównie przy zbiorach owoców miękkich.

Rozporządzenia KE w sprawie interwencji rynkowych w związku z COVID-19

Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 11 rozporządzeń w ramach pakietu legislacyjnego, dotyczącego działań na rynkach rolnych w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią COVID-19.

Więcej czasu na złożenie wniosku o płatności bezpośrednie w 2020 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedłuża termin składania wniosków do 15 czerwca 2020 r. w przypadku płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW.

Stałe zwolnienie z PCC dla operacji na walutach wirtualnych

Przy okazji tzw. „tarczy antykryzysowej 2.0” wprowadzono stałe zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla operacji na walutach wirtualnych. Nowe regulacje w tym zakresie wejdą w życie z dniem 1 lipca 2020 r.

Produkcja rolna i sprzedaż żywności w stanie zagrożenia COVID-19

Główny Inspektor Sanitarny przygotował zalecenia w sprawie COVID-19, które odnoszą się do rolników i ich rodzin. Część zaleceń dotyczy kwestii higieny produkcji rolnej oraz sprzedaży żywności na targowiskach czy bazarach.

Gospodarstwo rolne a obowiązek zakrywania nosa i ust

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia, że obowiązek zakrywania nosa i ust nie dotyczy rolników podczas pracy w gospodarstwie rolnym czy też podczas przebywania na terenie prywatnym wokół domu.

Rozszerzona tarcza antykryzysowa - rozwiązania dla rolników i prowadzących działalność rolniczą

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło kolejne rozwiązania, które mają na celu przeciwdziałanie skutkom epidemii COVID-19 oraz poinformowało, że przygotowywane są już następne. Rozwiązania dotyczą rolników lub przedsiębiorców, w tym prowadzących działalność rolniczą w różnych formach prawnych.

Sprzedaż mieszkania przez przedsiębiorcę osobie fizycznej - skutki podatkowe w VAT i PCC

Transakcji sprzedaży mieszkania przez przedsiębiorcę niewątpliwie towarzyszyć będą różne warianty rozliczenia sprzedaży na tle prawa podatkowego, a w szczególności na tle ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT), a także ustawy od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o PCC). Zagadnienie to warto omówić na przykładzie.

Sejm za kolejnymi zmianami w tarczy antykryzysowej

Zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, wprowadzenie 3-miesięcznych „wakacji składkowych” dla firm zatrudniających do 49 pracowników, ponowna wypłata świadczenia postojowego czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem - takie m.in. rozwiązania przewiduje ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek.

Preferencyjne kredyty dla rolników w czasie koronawirusa - jak się ubiegać?

Od 6 kwietnia rolnicy mogą ubiegać się o pomoc w formie preferencyjnych kredytów z dofinansowaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym celu należy składać wnioski w bankach współpracujących z ARiMR. Pomoc polega na płaceniu za kredytobiorcę części oprocentowania kredytu udzielanego przez bank.

Rozwiązania dla rolnictwa zawarte w tarczy antykryzysowej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało zestawienie rozwiązań zawartych w przyjętej przez Sejm tarczy antykryzysowej, które dotyczą rolników i ich domowników. Wprowadzone środki pomocowe obejmują również prowadzących działalność rolniczą w formie spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółdzielni rolników lub w innej formie, a także prowadzących działalność gospodarczą związaną z sektorem rolnym, w szczególności w zakresie przetwórstwa produktów rolnych, lub zatrudnianych przez nich pracowników.

Jak chronić się przed koronawirusem w gospodarstwie rolnym

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rekomenduje podjęcie określonych działań, mających na celu ochronę zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.

Targowiska i bazary w czasie epidemii koronawirusa – zalecenia GIS

Jak w obecnej sytuacji powinny funkcjonować targowiska, bazary, na których sprzedawana jest żywność? Oto zalecenia GIS, które wskazują na niezbędne działania zapobiegające zagrożeniu epidemiologicznemu COVID-19 (koronawirus).

Dodatnia wartość firmy nie jest opodatkowana PCC przy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, do których nie należy zaliczać samej różnicy pomiędzy wartością uchwyconych w sprawie rzeczy i praw majątkowych a wartością transakcyjną, za jaką spółka nabyła przedsiębiorstwo. Nie ma więc podstaw do opodatkowania PCC różnicy wartości, nazywanej umownie goodwill.

Wartość rynkowa przedmiotu jako podstawa opodatkowania w PCC

Punktem wyjściowym do ustalenia wartości rynkowej dla celów opodatkowania PCC jest wartość rynkowa wskazana przez podatnika. Jeżeli organ podatkowy nie zgadza się z wartością ujawnioną przez podatnika, powinien wezwać go do zmiany wartości, wskazując uzasadnienie wezwania wraz ze wstępną wyceną oraz stanowiskiem organu.

Tarcza antykryzysowa – rozwiązania zaakceptowane przez rząd

Rząd zaakceptował pakiet rozwiązań składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Przewiduje się m.in. pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, świadczenie miesięczne w kwocie do około 2 tys. zł (dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionych), dofinansowanie wynagrodzeń pracowników dla firm w kłopotach (do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Tarcza zakłada również odroczenie niektórych obowiązków podatkowych i sprawozdawczych.

Przedawnienie podatku rolnego

Zobowiązanie z tytułu podatku rolnego ulega przedawnieniu z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przy czym, w przypadku gdy decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie trzech lat, takie zobowiązanie w podatku rolnym w ogóle nie powstaje.

Płatności bezpośrednie - oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2020 r.

Rolnik może złożyć oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2020 r. w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich złożonego w roku 2019. Oświadczenie należy złożyć w terminie od 2 marca do 15 kwietnia 2020 r.

Usługi naprawy maszyn dla rolnictwa z kasą fiskalną online

Usługi naprawy i konserwacji maszyn dla rolnictwa, tj. usługi obejmujące serwisowanie i naprawę traktorów ogrodowych mieszczą się w katalogu świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych i obligują do zainstalowania przez podatnika kasy fiskalnej online.

PKPiR w gospodarstwie rolnym

Obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów obejmuje określoną grupę rolników prowadzących gospodarstwo rolne, wykonujących działalność gospodarczą. PKPiR należy prowadzić, jeżeli łączny przychód z tej działalności gospodarczej nie przekracza 10 000 zł w roku podatkowym.

Uchylenie uchwały spółki - zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił decyzję organu podatkowego, odmawiającą spółce prawa do zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych, zapłaconego przy podejmowaniu uchwał, które następnie zostały uchylone.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - faktury potwierdzające zakup w metrach sześciennych

Stawka zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze została ustalona w odniesieniu do 1 litra oleju napędowego. A zatem uwzględnienie faktur, w których podano ilość oleju napędowego w metrach sześciennych zależy od wójta, burmistrza (prezydenta miasta), wydającego decyzję ustalającą wysokość zwrotu podatku akcyzowego, który to w przypadku odmowy przez sprzedawcę przeliczenia metrów sześciennych oleju napędowego wykazanych na fakturze na litry, może dokonać stosownego przeliczenia.

Wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - faktury uproszczone

Producenci rolni nie mogą dołączać do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej faktur uproszczonych.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym – kwota netto czy brutto z załączonych faktur?

Czytelniczka portalu Infor.pl napisała do nas, że stara się o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym. Jest rolnikiem (czynnym podatnikiem VAT) i zastanawia się czy w jej przypadku ulgę odlicza się od kwoty netto (bez podatku VAT) czy brutto z załączonych faktur? Czy jest przepis nakazujący odliczanie kwoty netto lub kwoty brutto?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - faktury dokumentujące sprzedaż paliwa do samochodu

Czy do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej mogą być załączone faktury dokumentujące sprzedaż oleju napędowego do pojazdów samochodowych?

Czy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze przysługuje posiadaczowi zależnemu (dzierżawcy)

W sytuacji gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego przysługuje posiadaczowi zależnemu, tj. dzierżawcy, także w przypadku jeżeli dzierżawi on grunty na podstawie ustnej umowy, czy też wtedy, gdy dzierżawa nie jest wykazana w ewidencji gruntów i budynków.

Limit zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni gruntów

Czy można zmienić limit w drugim terminie składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej w przypadku, gdy zmieniła się powierzchnia posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych?

Wniosek o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2020 r.

W celu uzyskania zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej każdy rolnik musi złożyć stosowny wniosek, z dołączonymi do niego fakturami VAT, dokumentującymi poniesione wydatki. W roku 2020 obowiązują dwa terminy, w których można to zrobić, tj. w terminie od 3 lutego do 2 marca oraz w terminie od 3 sierpnia do 31 sierpnia.

Podatek rolny w 2020 r.

Średnia cena skupu żyta za okres ostatnich 11 kwartałów, która stanowi podstawę do ustalenia podatku rolnego na rok 2020, wyniosła 58,46 zł za 1 dt (decytonę, kwintal). Jest więc nieznacznie wyższa niż obowiązująca dla roku 2019. Oznacza to, że w 2020 roku rolnicy zapłacą trochę wyższą daninę.

Zasady potrącania zaliczek na podatek przez KRUS w 2020 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poinformowała, że w 2020 r. będzie pobierała zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych emerytur i rent na zasadach analogicznych, jak przed dniem 1 stycznia 2020 r.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2020 r.

W 2020 roku rząd zwróci producentom rolnym 1 zł za litr zużytego oleju napędowego - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia rządu. W br. na dopłaty do paliwa rolniczego rząd chce przeznaczyć blisko 1,2 mld zł.

PCC przy sprzedaży rzeczy, pożyczkach w rodzinie i zamianie mieszkań

Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła odpowiedzi na najczęściej zadawane przez podatników pytania dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. Pytania dotyczyły opodatkowania pcc pożyczek między członkami rodziny, sprzedaży rzeczy ruchomych i zamiany mieszkań.

Zakupy od rolników - rozliczenie VAT po zmianach od 1 września 2019 r.

1 września 2019 r. zasadniczym zmianom uległy zasady rozliczania zakupów od rolników ryczałtowych. Umożliwiono wystawianie, podpisywanie i przesyłanie w formie elektronicznej faktur VAT RR oraz oświadczeń o statusie rolnika ryczałtowego sporządzanych w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze. Ponadto zlikwidowano warunek odliczania zryczałtowanego zwrotu podatku w postaci zapłaty należności za produkty rolne lub usługi rolnicze w terminie 14 dni, licząc od dnia zakupu. Warunek ten od dawna był uznawany za niezgodny z przepisami unijnymi, co niejednokrotnie potwierdzały wyroki sądów administracyjnych.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2020 r.

Ministerstwo Finansów określiło w drodze rozporządzenia wysokość norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywały w 2020 r.

Kiedy powstaje depozyt nieprawidłowy opodatkowany PCC

Sam fakt przelania pieniędzy na konto bankowe określonej osoby w celu ich przechowania i przekazania wskazanej przez wpłacającego innej osobie nie oznacza, że doszło do powstania depozytu nieprawidłowego, podlegającego opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Sprzedaż i zamiana walut wirtualnych zwolniona z PCC od 2020 roku

Minister Finansów przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który przewiduje wprowadzenie zwolnienia z PCC umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych (tzw. kryptowalut) zdefiniowanych w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zwolnienie ma mieć zastosowanie do czynności cywilnoprawnych dokonanych od 1 stycznia 2020 r. Przypomnijmy, że obecnie (do końca 2019 roku) obowiązuje zaniechanie poboru PCC od podatników nabywających kryptowaluty w drodze umowy sprzedaży lub zamiany, na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 24 czerwca 2019 r.

Wzór deklaracji zbiorczej (PCC-4) od 1 lipca 2019 r.

Ministerstwo Finansów określiło wzór zbiorczej deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. PCC-4. Będzie można ją składać gdy w danym miesiącu dokonane zostaną przynajmniej trzy czynności cywilnoprawne. Nowa deklaracja będzie obowiązywała od 1 lipca 2019 r.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) - kto i kiedy musi zapłacić?

W przypadku zwierania umowy cywilnoprawnej istnieje obowiązek rozliczenia się z podatku od czynności cywilnoprawnych, dotyczy to przedsiębiorcy, osoby prawnej czy osoby fizycznej nieprowadzącej działalności. Część zawieranych umów podlega zwolnieniu z PCC. Warto wiedzieć, które z czynności cywilnoprawnych podlegają zwolnieniu, a także poznać sposób rozliczenia się z tego podatku.

Powrót do KRUS przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą

Pod ubezpieczenia społeczne można podlegać w ZUS-ie lub KRUS-ie. Różnica w wysokości składek oraz ich rozliczanie znacznie się od siebie różnią. Jeśli rolnik chce rozpocząć prowadzić działalność gospodarczą, musi się dobrze zastanowić, do której z tych instytucji opłacić składki.

Cesja praw i obowiązków z przedwstępnej umowy deweloperskiej bez PCC

Umowne przeniesienie na inną osobę (za zgodą dewelopera) praw i obowiązków z przedwstępnej umowy deweloperskiej nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Warunkiem nieopodatkowania PCC takiej cesji jest jednak, to by nie miała ona cech żadnej z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. w szczególności np. umowy sprzedaży lub zamiany).

Wniosek o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2019 r.

W celu uzyskania zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej każdy rolnik musi złożyć stosowny wniosek, z dołączonymi do niego fakturami VAT, dokumentującymi poniesione wydatki. W roku 2019 obowiązują dwa terminy, w których można to zrobić, tj. w terminie od 1 lutego do 28 lutego oraz w terminie od 1 sierpnia do 2 września.

Obowiązki rolników w PIT w zakresie umowy o pomocy przy zbiorach - objaśnienia MF

Minister Finansów wydał 18 stycznia 2019 r. objaśnienia podatkowe dotyczące obowiązków ciążących na rolnikach, jako podmiotach wypłacających należności z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT).

Sprzedaż żywności przez rolników - do 40 tys. zł bez PIT

Od początku 2019 roku obowiązują nowe przepisy ułatwiające rolnikom produkcję i sprzedaż żywności. Została podważona kwota przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 20 tys. do 40 tys. zł. Po przekroczeniu limitu 40 tys. złotych podatek dochodowy wynosi 2 proc.

Działy specjalne produkcji rolnej - normy szacunkowe dochodu na 2019 r.

Minister Finansów w drodze rozporządzenia określił normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które obowiązują w roku 2019.

Zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego - nowe przepisy od 2019 r.

Z początkiem 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od tzw. paliwa zużytego do produkcji rolnej. Zwrot jest obecnie wyższy, a dodatkowo przysługuje hodowcom bydła.

Deklaracje i zapłata PCC - zmiany od 2019 r.

W wyniku zmian przepisów, począwszy od 1 stycznia 2019 roku, możliwe będzie złożenie zbiorczej deklaracji i jednorazowe wpłacenie PCC. Jest to na pewno dobra wiadomość m.in. dla pożyczkobiorcy, nabywców dzieł sztuki, dealerów i komisów samochodowych.

Od 2019 r. sprzedaż produktów rolnych do 40 tys. zł zwolniona z podatku

Od 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe regulacje dotyczące sprzedaży produktów przez rolników. Sprzedaż do wysokości 40 tys. zł będzie zwolniona z podatku, a po przekroczeniu tej kwoty zostanie objęta 2-proc. podatkiem obrotowym.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2019 r.

W 2019 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wynosić będzie 1 zł na 1 litr oleju. Obecnie zwrot akcyzy przysługuje do 86 litrów paliwa na hektar, natomiast od 2019 r. limit ten zostanie podwyższony do 100 litrów. Co jeszcze ulegnie zmianie i jak będzie wyglądała procedura ubiegania się o zwrot w 2019 r.?

PCC od agio aportowego

Czy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlega agio aportowe przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową? Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedź na to pytanie brzmi "TAK". Inne stanowisko zajmuje Naczelny Sąd Administracyjny w swoim orzecznictwie.

Sprzedaż produktów rolnych - do 40 tys. zł bez podatku od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. rolnik, który wytworzy w swoim gospodarstwie produkty rolne, będzie mógł je sprzedać do kwoty 40 tys. zł bez żadnego podatku, a po przekroczeniu tej kwoty zapłaci tylko 2 proc. Dotyczy to zarówno produktów przetworzonych, jak i nieprzetworzonych.

REKLAMA