REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIT od 1 lipca 2022 r. – skala podatkowa, jakie wynagrodzenia netto, kto zyska a kto straci

Jak zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), które wejdą w życie 1 lipca 2022 r. (w tym zmiana stawki podatkowej z 17% na 12%) wpłyną na portfele podatników? Jakie wynagrodzenia netto będą wypłacane od lipcu? Kto zyska a kto straci na zmianach?

PIT po 1 lipca 2022 r. - kto zyska na zmianach?

Ministerstwo Finansów pokazuje na przykładach jakie kwoty zyskają podatnicy (pracownicy, emeryci, samotni rodzice) na zmianach w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), które wejdą w życie 1 lipca 2022 r. Podpisana 14 czerwca br. przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o PIT przewiduje w szczególności obniżenie niższej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Bez zmian pozostają po 1 lipca korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższa kwota wolna (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

12% PIT od 1 lipca 2022 r. - nowelizacja podpisana przez Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. – podała we wtorek kancelaria prezydenta.

Szkolenie online: Maraton podatkowy

Zapraszamy do udziału w Maratonie podatkowym, który będzie obejmował m.in. zmiany w podatkach obowiązujące od 2022 r. oraz planowane zmiany na 2023 r. To już trzecia edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Zapisz się już dziś!

REKLAMA

Zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r. - spotkania online z ekspertami Ministerstwa Finansów i KAS

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zapraszają na cykl spotkań informacyjnych dotyczących zmian w systemie podatkowym. Pierwsze spotkania już w poniedziałek 13 czerwca. Spotkania są bezpłatne i odbywają się online. W każdym spotkaniu może brać udział maksymalnie 2000 osób. Rejestracja na pfrportal.pl/niskie-podatki.

Zmiany PIT od 1 lipca 2022 r. - Sejm poparł większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o PIT

9 czerwca 2022 r. Sejm poparł większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o PIT , która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc.

1,5% dla OPP

W dniu 9 czerwca 2022 r. Posłowie Komisji Finansów Publicznych zaakceptowali poprawkę Senatu, podnoszącą procentową wysokość podatku PIT przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,5 proc. Tego samego dnia także Sejm zaakceptował tę zmianę. W środę, 8 czerwca br. o godz. 12.00 w Senacie RP odbyła się konferencja prasowa „Zagrożony 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego”. Wzięli w niej udział członkowie Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a także inicjatorzy poprawki 1,5% dla OPP oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Konferencja dotyczyła podniesienia wysokości odpisu podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego do poziomu 1,5%.

E-sport a podatki - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie opodatkowania e-sportu w polskim prawie podatkowym w zakresie PIT, CIT i VAT. Zdaniem resortu finansów, z uwagi na różnorodność i specyfikę gier komputerowych turniej e-sportowy, w zależności od jego indywidualnych cech i czynników organizacyjnych, może mieć charakter albo konkursu albo zawodów sportowych, jednak rozstrzygnięcie tego zagadnienia pozostaje poza właściwością Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

PIT od 1 lipca 2022 r. Wyższe wynagrodzenie dla płatników, którzy pobierają PIT na zasadach ogólnych (0,6% podatku)

Od 1 lipca 2022 r. wynagrodzenie płatników, którzy terminowo wpłacą do budżetu państwa podatek PIT obliczony przy zastosowaniu skali podatkowej, zostanie zwiększone z 0,3 proc. kwoty pobranego podatku do 0,6 proc. Takie zmiany wynikają z projektu rozporządzenia Ministra Finansów zamieszczonego 7 czerwca 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

PIT 5L, CIT, skala podatkowa - co wybrać po 1 lipca 2022 r.?

Polski Ład. Od 1 lipca 2022 r. rząd wprowadza nowe stawki podatkowe i w ramach wyjątku oferuje polskim podatnikom możliwość dokonania jeszcze jednej zmiany sposobu rozliczenia. PIT 5L, CIT czy skala podatkowa - co opłaca się najbardziej?

Profesor z USA wykłada na polskiej uczelni – jak rozliczyć jego dochody?

Ustalenie właściwego miejsca opodatkowania dla dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski przez cudzoziemców powoduje mnóstwo wątpliwości interpretacyjnych z uwagi na niejasność nie tylko polskich regulacji podatkowych, ale także konieczności odwołania się do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Skutki w PIT likwidacji spółki cywilnej

W przypadku likwidacji spółki cywilnej nie powstaje przychód po stronie wspólników otrzymujących środki pieniężne oraz składniki majątku likwidowanej spółki.

Kiedy otrzymam zwrot podatku? Zapytaj w urzędzie skarbowym

Ministerstwo Finansów wskazuje podatnikom, którzy chcą sprawdzić status zwrotu podatku z rozliczenia rocznego PIT, aby kontaktowali się w tej sprawie ze swoim urzędem skarbowym. Ministerstwo Finansów nie udziela informacji w sprawach zwrotu podatku.

Preferencje dla podatników inwestujących w fundusze Venture Capital od 2022 roku

Nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły preferencje podatkowe (ulgi) dla podatników, którzy inwestują w fundusze Venture Capital lub we współpracy z tymi funduszami. Korzystne dla podatników zmiany w tym zakresie zaszły także w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Senat pozytywnie o zmianach w ustawie o PIT obniżającej ten podatek do 12 proc.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych pozytywnie oceniła w środę kilka poprawek do uchwalonej w połowie maja przez Sejm ustawy o PIT, która obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. oraz daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Polski Ład - zmiany od lipca 2022 r. w rozliczaniu PIT przez samotnie wychowujących dzieci

Nowelizacji Polskiego Ładu od 1 lipca 2022 r. zawiera zmiany dotyczące sposobu rozliczania PIT przez samotnie wychowujących dzieci. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał wcześniej, że tę grupę podatników będzie obowiązywał stan prawny z 2021 roku. Takie zapisy pojawiły się też w projekcie ustawy poddanym konsultacjom społecznym. Jednak w wersji przyjętej przez Sejm już ich nie było.

PIT po 1 lipca 2022 r. - wyższe zaliczki na podatek od pracowników i zleceniobiorców, niższe wynagrodzenia netto

Od początku lipca 2022 r. istotna część (większość?) pracowników i zleceniobiorców otrzyma mniejsze wynagrodzenia netto niż w czerwcu i poprzednich miesiącach tego roku, mimo formalnej obniżki stawki w pierwszym przedziale skali z 17% na 12% - pisze prof. Witold Modzelewski.

Ryczałt od najmu w działalności gospodarczej - przychód z refakturowanych kosztów mediów

Opłaty za media w przypadku ich refakturowania przy najmie opodatkowanym zryczałtowanym podatkiem dochodowym w ramach działalności gospodarczej, stanowią przychód z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzić od tego przychodu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 26 maja 2022 r.

Polski Ład - zbiór kluczowych zmian w podatkach

Polski Ład to pakiet zmian legislacyjnych, które w założeniu mają pomóc odbudować gospodarkę nadwyrężoną z powodu pandemii Covid-19. Pojawiają się jednak opinie krytyczne – zbyt wiele zmian jednocześnie, błędy legislacyjne, nieprecyzyjne przepisy. Nie wszystkie zmiany ustanowione przez Polski Ład obniżają należności podatkowe.

Kwota wolna od podatku. Jaka wysokość w 2022 r.

Jedną ze zmian ustanowionych przez Polski Ład jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Osoby składające deklarację w podatku PIT za 2022 r. uzyskają dzięki temu możliwość oszczędności w rozliczeniu z fiskusem. Wspomniany przywilej nie dotyczy jednak wszystkich.

Renta z Niemiec po zmarłym mężu (emerytura wdowia) a podatek

Wdowa mieszkająca w Polsce i posiadająca polską rezydencję podatkową, która otrzymuje z Niemiec rentę po zmarłym mężu (tzw. duża emerytura wdowia) nie musi płacić od tego świadczenia podatku w Polsce. Niestety zdarzają się przypadki, że polskie banki potrącają polski podatek dochodowy (PIT) od tego typu świadczeń wpływających na rachunki bankowe. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 20 maja 2022 r. potwierdził brak obowiązku podatkowego w takim przypadku.

Wspólne rozliczenia podatkowe samotnych rodziców z dziećmi przywrócone

Procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych przywraca możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi – powiedziała 20 maja 2022 r. wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Inwestycje giełdowe a podatki. Jakich informacji podatkowych oczekiwać od domu maklerskiego inwestując w Polsce i za granicą?

Szybko następujące zmiany oraz szybko zmieniające się warunki ekonomiczne coraz częściej skłaniają nas do szukania nowych form inwestowania. Jedną z takich form jest inwestowanie w instrumenty finansowe, takie jak akcje, fundusze inwestycyjne czy ETF-y. Z reguły inwestujemy na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale w ostatnim czasie daje się zauważyć rosnące zainteresowanie inwestycjami również na giełdach zagranicznych, w zagraniczne papiery wartościowe. Jednakże z inwestycjami wiążą się także obowiązki podatkowe. O ile dość jasno są one określone w przypadku inwestycji na polskiej giełdzie, o tyle obowiązki podatkowe, związane z inwestowaniem na giełdzie zagranicznej, wciąż budzą wiele wątpliwości. Termin na składanie deklaracji podatkowych w 2022 r., co do zasady, już minął. W tym kontekście można zatem, na spokojnie, przeanalizować najciekawsze aspekty związane z wystawianiem (bądź niewystawianiem) informacji PIT-8C przez polskich płatników, dot. zagranicznych papierów wartościowych oraz zagranicznych otwartych funduszy inwestycyjnych.

Kary umowne a PIT

Kary umowne, w odróżnieniu od odszkodowań, stanowią przychód z innych źródeł i są objęte PIT. Przekonał się o tym podatnik, którego sprawa zakończyła się ostatecznie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie (wyrok NSA z dnia 29 marca 2022 r. sygn. II FSK 1822/19).

Zmiany w Polskim Ładzie. O czym muszą wiedzieć podatnicy?

Zmiany do Polskiego Ładu zostały przyjęte przez Sejm. W efekcie od 1 lipca 2022 roku zacznie obowiązywać niższa stawka PIT dla skali podatkowej, a zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej. Co jeszcze zmieni się w podatkach?

Wybór skali podatkowej dla rozliczenia dochodów lub przychodów z 2022 roku - podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym i ryczałtowcy

Rozpatrywany aktualnie w Sejmie i Senacie rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT (tzw. Polski Ład 2.0) zakłada m.in. (w związku ze zmianą skali podatkowej, która ma dotyczyć opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 roku), umożliwienie wyboru skali podatkowej podatnikom, którzy w 2022 r. opodatkowują już swoje dochody podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - dla rozliczenia dochodów lub przychodów osiągniętych w 2022 roku. Wyboru tego będzie można dokonać po zakończeniu 2022 roku w zeznaniu podatkowym za ten rok. Ryczałtowcy będą też mogli zrezygnować z ryczałtu w działalności gospodarczej (i przy sprzedaży płodów rolnych z własnego gospodarstwa) w II połowie 2022 roku. Omawiany projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw został 11 maja 2022 r. uchwalony przez Sejm i trafił do prac legislacyjnych w Senacie.

Ministerstwo Finansów: konsultacje ws. rekompensaty obniżki PIT dla organizacji pożytku publicznego

Wkrótce rozpoczną się kolejne konsultacje z organizacjami pozarządowymi w celu wypracowania optymalnego i sprawiedliwego mechanizmu wyrównującemu im spadek wpływów z tzw. 1 proc. w związku z obniżeniem podatku PIT - podało w czwartek Ministerstwo Finansów

Sejm przyjął ustawę Niskie Podatki

Ministerstwo Finansów informuje: 12 maja 2022 r. Sejm przyjął ustawę Niskie Podatki. Obniża ona PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Według planu przepisy wejdą w życie 1 lipca 2022 r. Teraz ustawą zajmie się Senat. Planujemy, że przepisy wejdą w życie 1 lipca 2022 r.

Zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r. - Komisja Finansów Publicznych akceptuje poprawki

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła 11 maja 2022 r. poprawki posłów PiS do ustawy obniżającej niższą stawkę PIT z 17 do 12 proc. Dotyczą one wyrównania ubytków dochodów przez samorządy i organizacje pożytku publicznego.

Projekt: PIT obniżony z 17 do 12 proc.

Sejm w środę podjął decyzję o ponownym skierowaniu do Komisji Finansów Publicznych projektu ustawy wprowadzającej obniżkę niższej stawki PIT z 17 do 12 proc. Do projektu zostały zgłoszone poprawki.

Resort finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami o zadłużeniu w urzędzie skarbowym

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami w sprawie rzekomego zadłużenia w urzędzie skarbowym. Podkreślono, że jest to próba wyłudzenia danych, albo pieniędzy. Przypomniano ponadto, że ministerstwo nie wysyła do podatników żadnych wiadomości tego typu

Prawie 20 mln PIT-ów (91% wszystkich) złożonych elektronicznie

Ministerstwo Finansów podsumowuje sezon PIT-owy 2022. Ponad 91%, czyli 19,8 mln deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego większość, bo aż 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,9 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. Dużą popularnością cieszy się cały serwis e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już ok. 73 mln razy, a podczas tegorocznej akcji rozliczeń PIT 19 mln razy.

Kto skorzysta na zmianach w Polskim Ładzie? Najbardziej zarabiający 5-8 tys. zł

Zmiany w Polskim Ładzie mogą się znaleźć w pracach Sejmu już na najbliższym posiedzeniu 11–12 maja. Porządek obrad może zostać uzupełniony m.in. o sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

PIT po terminie - co nam grozi? Jak uniknąć kary?

Obowiązkiem każdego podatnika jest wywiązanie się ze złożenia zeznania rocznego PIT w ustawowych terminach. W tym roku termin ten upłynął w dniu 2 maja br. Przed ewentualną karą uchroni nas złożenie zaległego PIT-u oraz czynny żal.

Zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r. Polski Ład załatany z kolejnymi błędami?

Analizując skierowany do Sejmu rządowy projekt „nowelizacji nowelizacji”, czyli poprawki głównie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które mają wejść w życie 1 lipca 2022 r., ale częściowo z mocą wsteczną od 2 stycznia 2022 r., doliczyłem się w nim co najmniej dwudziestu błędów i niedoróbek powstałych w dotychczasowym procesie legislacyjnym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Może zostaną jeszcze usunięte? Zobaczymy.

Co odwołanie stanu epidemii zmieni w PIT?

Rzeczywistość gospodarcza od początku marca 2020 roku związana z epidemią COVID-19 wymusiła wypracowanie szczególnych rozwiązań w wielu obszarach życia, w tym w podatkach. Wobec czego podjęto kroki prawne zapewniające podatnikom uchronienie ich przed negatywnymi konsekwencjami zaistniałej sytuacji. Wprowadzano szczególne rozwiązania, limity, uproszczenia lub złagodzenia konkretnych warunków, w tym preferencje związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Szereg przepisów w PIT posługuje się sfomułowaniem „przeciwdziałanie COVID-19, które należy rozumieć jako wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych choroby wywołanej wirusem. Przepisy te nie będą jednak obowiązywać w nieskończoność. Wprawdzie stan epidemii, na razie nie został odwołany, to jednak wydaje się, że jest do tego coraz bliżej. Które przepisy temporalne ustawy o PIT przestaną istnieć wraz z końcem epidemii?

Dochód - co to jest? Dochód a przychód

Pojęcia "dochód" i "przychód" bywają niekiedy używane jako synonimy, oznaczające kwotę zarobku pod jakikolwiek tytułem. Znaczenie tych samych wyrazów może być jednak różne w rozumieniu potocznym i prawnym. W prawie podatkowym "dochód" i "przychód" to zupełnie różne pojęcia. Podatnik osiągający w danym okresie wysoki przychód, może w pewnych okolicznościach uzyskać jednocześnie jedynie minimalny dochód

Skala podatkowa PIT 2022 - zmiany od 1 lipca

Od 1 lipca 2022 r. wejdzie w życie nowa skala podatkowa PIT przewidująca nową niższą stawkę PIT w wysokości 12%. Ta nowa skala podatkowa ma być stosowana do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r.

Nowe zasady rozliczania przychodów zagranicznych 2022

Polscy rezydenci podatkowi są zobligowani do rozliczenia się z całości dochodów osiąganych zarówno w kraju, jak i za granicą. Międzynarodowa Konwencja MLI kilka lat temu narzuciła zmiany w sposobach rozliczeń przychodów zagranicznych, a od tego roku obowiązuje ograniczenie w stosowaniu tzw. ulgi abolicyjnej dla dochodów osiągniętych w 2021 r. Jakie są nowe zasady opodatkowania?

Podatnicy złożyli już blisko 6,2 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT

Podatnicy złożyli już około 6,2 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT– podało MF w poniedziałek. 2 maja, mija termin złożenia zeznania podatkowego za 2021 r. - przypomniał resort.

Specustawa dot. Ukrainy pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny

Specustawa dot. pomocy Ukrainie pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny rzeczy lub praw majątkowych na ten cel - wskazała ekspertka podatkowa Crido Monika Lewandowska.

2 maja 2022 r. - ostatni dzień na rozliczenie PIT

Zgodnie z przepisami, ustawowy termin rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) przypada na 30 kwietnia. Ponieważ w 2022 r. ten dzień wypada w sobotę, podatnicy mają czas na złożenie swoich zeznań podatkowych do 2 maja do północy. Najszybciej, bo online można rozliczyć podatek za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

2 maja mija termin składania zeznań podatkowych PIT za 2021 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że do 2 maja trzeba złożyć zeznania podatkowe PIT za 2021 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze e-PIT. Po tym terminie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38.

Ulgi podatkowe oraz inne odliczenia przewidziane w rozliczeniu za 2021 rok. Najważniejsze informacje

2 maja upływa termin złożenia deklaracji w podatku PIT. Powszechnie wiadomo, że „im więcej zarobimy, tym więcej podatku zapłacimy” jednak to tylko część prawdy. Ustawa o podatku PIT przewiduje szereg ulg/odliczeń, które pozwalają obniżyć kwotę należną fiskusowi bez konieczności analizowania skomplikowanych przepisów. Ulga rehabilitacyjna, ulga na Internet, ulga prorodzinna – to pierwsze z brzegu możliwości na „podatkowe oszczędności”.

Soboń: zmiany w trakcie roku podatkowego muszą być neutralne bądź na korzyść podatnika

Zmiany w trakcie roku podatkowego muszą być neutralne bądź na korzyść podatnika, ponieważ inaczej byłyby zakwestionowane – podkreślił w czwartek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym.

Miliard złotych wsparcia w rękach podatników - warto przekazać 1% na OPP

W zeszłym roku ponad 15 mln podatników zdecydowało się przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP). Łączna kwota tego wsparcia wyniosła niemal miliard złotych. Może się wydawać, że procent należnego podatku to niewielka kwota, jednak dla OPP to bardzo potrzebne wsparcie. Wiele z nich może funkcjonować głównie dzięki środkom z „jednego procenta”.

Projekt obniżający PIT z 17 na 12 proc. skierowany do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o PIT obniżający stawkę tego podatku z 17 na 12 proc. i likwidujący ulgę dla klasy średniej został 27 kwietnia skierowany do prac w sejmowej komisji finansów publicznych. Opozycja zarzuca rządowi, że wprowadza trzeci system podatkowy w tym roku; w ocenie PiS zmiany są jednoznacznie pozytywne.

Kto jest zwolniony z rozliczania PIT?

Zbliża się koniec terminu składania deklaracji rocznych PIT za 2021 rok. Nie każdy jednak będzie musiał złożyć PIT za zeszły rok. Lista zwolnień jest długa i obejmuje między innymi: odszkodowania, stypendia, dofinansowanie do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, zasiłek z tytułu narodzin dziecka czy nagrody.

Częściowe wycofanie wkładu ze spółki osobowej – opodatkowanie w 2022 roku

Polski Ład przyzwyczaił nas już do tego, że wiele w nim zmian, które trudno nazwać korzystnymi z punktu widzenia podatnika. Przykładem jest zmiana zasad opodatkowania częściowego wycofania wkładu ze spółki osobowej. Choć zmiana ma swoje plusy, ponieważ określając, kiedy powstaje przychód podatkowy kończy spory na linii podatnik-fiskus, niewątpliwie dla wspólników planujących ograniczenie swojego wkładu w spółce jest niekorzystna. Trudno bowiem za korzyść uznać fakt, że obecnie wycofanie części wkładu ze spółki pod kątem podatkowym równoznaczne jest z całkowitym jej opuszczeniem.

Agroturystyka a podatek dochodowy (PIT). Wynajem pokoi gościnnych turystom w gospodarstwie rolnym zwolniony z PIT

Coraz większa liczba rolników przygotowuje i odpłatnie udostępnia pokoje gościnne dla turystów w swoich gospodarstwach rolnych. Jak opodatkować dochody z tego tytułu? Czy dochody z agroturystyki są zwolnione z podatku dochodowego?

REKLAMA