REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych, Księgi rachunkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak prawidłowo przeprowadzić likwidację środków trwałych

Środki trwałe używane są w każdym profilu działalności, ale największe znaczenie mają w jednostkach prowadzących działalność wytwórczą. Z biegiem czasu ulegają one zużyciu lub zniszczeniu. W związku z brakiem celowości dalszego używania jednostka powinna dokonać likwidacji środka trwałego.

W 2009 roku zapłacimy niższy podatek dochodowy

Dochody roku 2009 będziemy rozliczać wg 2-stopniowej skali podatkowej. Zmiana ta będzie najkorzystniejsza dla osób, których dochody wchodzą dziś w II próg podatkowy. W 2009 r. zmniejszy się za to kwota odliczenia z tytułu wychowywania dzieci. Zmian będzie więcej. Niektóre obowiązywać będą wstecz - od 1 stycznia 2008 r. !

Czy jest podatek od otrzymanego odszkodowania

Zawarłem z moim wierzycielem ugodę przed sądem. W jej wyniku otrzymałem w październiku 2008 odszkodowanie w kwocie 30 tys. złotych. Czy i jak muszę opodatkować tą kwotę?

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2015 / 2016

Odliczenie od dochodu wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (ulga rehabilitacyjna) przysługuje: osobom niepełnosprawnym oraz osobom utrzymującym osoby niepełnosprawne – czyli ich opiekunom.

REKLAMA

Czy należy pomniejszyć przychód o udzielone bonifikaty

Prwadzę działalność gospodarczą (apteka). Przy sprzedaży niektórych leków z cenami urzędowymi i umownymi udzielam kupującym bonifikat. Bonifikata polega na obniżeniu ostatecznej kwoty do zapłaty. W raporcie dziennym z kasy fiskalnej przychód jest ewidencjonowany bez pomniejszania o bonifikaty, przy czym do kasy apteki wpływa kwota pomniejszona o bonifikaty. Czy prawidłowo postępuję pomniejszając przychód ze sprzedaży o kwotę udzielonej bonifikaty?

Jaki podatek od sprzedawanych obrazów

Maluję obrazy, portrety i pejzaże. Tworzę również grafikę. Jak mam prawidłowo opodatkować dochody ze sprzedaży tych dzieł. Czy to jest działalność gospodarcza ?

Czy muszę płacić podatek od wynajmu pokoi w gospodarstwie rolnym

Jestem rolnikiem i w tym sezonie letnim wynajmowałem pokoje dla agroturystów w moim gospodarstwie. Oczywiście świadczyłem też inne usługi (wyżywienie, wycieczki konne, łowienie ryb itp.) Jak mam się rozliczyć z tych dochodów? Czy w ogóle muszę płacić podatek?

Komu przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków

Jak należy ująć w księgach rachunkowych wynagrodzenie za terminowe wpłacanie podatków i wykonywanie zadań związanych z ustalaniem oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego?

REKLAMA

Darowizny kościelne - odliczenie podatkowe z limitem lub bez

Jeżeli wspieramy finansowo swoją parafię lub inne kościelne podmioty, możemy te darowizny odliczyć od swojego dochodu przed opodatkowaniem. Są dwie ulgi kościelne – jedna jest ograniczona do 6% dochodu, a druga nie ma żadnego limitu.

Jak ustalić zmianę stanu produktów

Jak należy ustalać zmianę stanu produktów? Na czym polega zamknięcie kręgu kosztowego?

Wychowywanie dzieci daje ulgę (podatkową)

Ulga prorodzinna, zwana też ulgą na dzieci, to najkorzystniejsza obecnie ulga podatkowa. Każdy podatnik wychowujący dzieci może w swoim PIT za rok 2008 odliczyć od podatku dochodowego kwotę 1173,70 na jedno wychowywane dziecko.

Co nie podlega opodatkowaniu PIT

Jest kilka kategorii przychodów osób fizycznych, które nie podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto je znać.

Limity ulg w PIT

Przegląd limitów wszystkich ulg i odliczeń obowiązujących w 2008 roku w podatku dochodowym od osób fizycznych w dwóch tabelach. Pierwsza dotyczy odliczeń od dochodu a druga odliczeń od podatku.

Jakie dokumenty są potrzebne do skorzystania z ulg

Jeżeli korzystamy z ulg i odliczeń i nie chcemy mieć przykrych niespodzianek ze strony fiskusa zgromadźmy odpowiednie dokumenty.

Już możesz skorzystać z abolicji

Jeżeli pracowałeś w latach 2002-2007 za granicą w państwie, z którym Polska miała podpisaną niekorzystną umowę podatkową nie musisz dopłacać podatku. Jeżeli już dopłaciłeś - polski fiskus zwróci Ci tą kwotę. Musisz jednak złożyć (lub skorygować) zeznania podatkowe za te lata. Dochody uzyskane od 1 stycznia 2008 r. są objęte nową ulgą podatkową. 

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Czy mogą być kosztem pieniądze skradzione z konta przy pomocy skradzionej karty

W marcu w wyniku napadu utraciłem karty płatnicze, w tym kartę rachunku firmowego. Zanim bank zablokował rachunek bankowy, z firmowego konta bankowego złodzieje wypłacili ok. 10.000 złotych. Czy mogę zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności skradzioną z rachunku bankowego kwotę ?

Czy płacone przez spółkę składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracowników stanowią przychód tych pracowników ze stosunku pracy

 

Czy można anulować fakturę korygującą

Jakie skutki podatkowe dla sprzedawcy (wystawcy) powoduje odmowa przyjęcia przez odbiorcę faktury korygującej, zwiększającej cenę towaru ?. Czy sprzedawca może anulować ten dokument, poprzez umieszczenie na oryginale i kopii faktury adnotacji anulowano”.

Jak rozliczyć w PIT dochody swojego dziecka

Dochody małoletnich dzieci, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców. Zasada ta nie ma zastosowania, gdy rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Jak rozliczyć zyski z funduszy inwestycyjnych

Jeżeli miałeś zysk ze sprzedaży jednostek uczestnictwa – fundusz rozliczy podatek za Ciebie. Natomiast jeżeli sprzedałeś na giełdzie certyfikaty inwestycyjne funduszu - będziesz musiał sam wypełnić PIT-38.

Nabycie domu mieszkalnego w gospodarstwie rolnym pozwala utrzymać zwolnienie

Podatnik, który sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, nie mógł skorzystać ze zwolnienia, kupując gospodarstwo rolne. Zwolniony może być tylko przychód w części wydatkowanej na dom wchodzący w skład gospodarstwa. Tak orzekł NSA w wyroku z 13 listopada 2007 r. (sygn. II FSK 1285/06).

Jak ustalić dochód ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie

Wygrałem w konkursie samochód. Zapłaciłem z tego tytułu podatek dochodowy w wysokości 10%. Chciałbym jednak sprzedać szybko to auto. W związku z tym mam pytanie, czy w przypadku sprzedaży mam jeszcze zapłacić podatek dochodowy od tej sprzedaży ? Jak mam obliczyć dochód ze sprzedaży wygranego samochodu ?

Czy stypendia dla niepełnosprawnych bezrobotnych są opodatkowane

Czy wypłacane ze środków PFRON stypendia za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego osobom niepełnosprawnym posiadającym status poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych ?
Jaką informację o dochodach powinna otrzymać z Urzędu Pracy osoba niepełnosprawna otrzymująca stypendia z PFRON ?

Czy zleceniobiorca może przejść na podatek liniowy

Chcę rozpocząć działalność gospodarczą. W jej ramach będę wykonywał te same czynności co poprzednio, z tym że nie byłem pracownikiem, ale zleceniobiorcą. Czy to oznacza, że będę mógł skorzystać z podatku liniowego od działalności gospodarczej?

Jak opodatkować dochody po utracie prawa do ryczałtu

Ryczałtowiec stracił prawo do stosowania tej formy opodatkowania w maju. Co w związku z tym powinien zrobić?

Rozliczenia międzyokresowe czynne i bierne na przełomie roku

Jak prawidłowo zarachować w księgach faktury na koszty pośrednie, np. czynsz, telefony, obsługę prawną? Faktury są wystawione w starym roku obrotowym, a płacone w nowym. Czy księgowanie poprzez konta rozliczeń międzyokresowych jest prawidłowe, czy też fakturę należy zarachować na właściwym koncie kosztów operacyjnych w dniu poniesienia?

Czy od zarobków z pracy we Francji trzeba zapłacić PIT w Polsce?

Osoby mieszkające na stałe w Polsce, które pracowały w 2007 roku we Francji i na rzecz francuskiego pracodawcy - dochody z tego tytułu muszą rozliczyć w polskim PIT razem z polskimi dochodami. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy podatnik nie osiągnął w Polsce żadnych dochodów podlegających wykazaniu w PIT - wtedy nie musi składać zeznania w Polsce i uwzględniać w nim dochodów francuskich.

Czy odszkodowanie wypłacone w związku z umownym zakazem prowadzenia działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy powinno zostać uwzględnione w informacji PIT-8C

 

Ulga meldunkowa już bez wątpliwości

Minister Finansów korzystnie dla podatników zinterpretował ulgę meldunkową. Sprawdź czy zgodnie z nową interpretacją możesz sprzedać mieszkanie bez podatku.

W jakich sytuacjach nie trzeba składać rocznego PIT - PITy

Nie zawsze trzeba składać PIT roczny od uzyskanych w ciągu roku dochodów. Nie ma obowiązku składania zeznania od przychodów zwolnionych i od których zaniechano poboru podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo.

W jakich sytuacjach nie trzeba składać rocznego PIT

Nie zawsze trzeba składać PIT roczny od uzyskanych w ciągu roku dochodów. Nie ma obowiązku składania zeznania od przychodów zwolnionych i od których zaniechano poboru podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo.

Kiedy nie trzeba składać rocznego PIT

Podatnicy nie zawsze muszą składać PIT roczny od uzyskanych dochodów. Nie składa się zeznania od przychodów zwolnionych i od których zaniechano poboru podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo.

Jak powinny się rozliczyć osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie

Z podatku dochodowego zwolnione są diety i kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł.

Jak kontynuować ulgę odsetkową

Podpisałeś przed 2007 r. umowę kredytową na cele mieszkaniowe ? Możesz zatem korzystać z ulgi odsetkowej przez 20 lat. Ale uwaga na kilka pułapek ! Jedną z nich jest kredyt refinansowy.

Jak prawidłowo zaewidencjonować zobowiązania warunkowe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wzięła w leasing operacyjny sprzęt komputerowy. Musiała jako zabezpieczenie podpisać weksel własny in blanco. Wyraziła zgodę, że weksel będzie mógł opiewać maksymalnie na wysokość wszystkich niezapłaconych przez nią rat leasingu. Spółka płaci regularnie wszystkie raty i jest mało prawdopodobne, że weksel kiedykolwiek będzie musiał być wykorzystany. Czy wobec tego, można nie ujmować go w księgach? Jeżeli tak, to czy jeżeli minął już prawie rok od podpisania umowy, tworząc zobowiązanie warunkowe, jego wartość można pomniejszyć o zapłacone już do tej pory raty?

Jakie są skutki podatkowe przekazywania darowizn przez firmy

W okresie światecznym częściej niż zazwyczaj przedsiębiorcy decydują się przekazywać różnego rodzaju darowizny organizacjom pożytku publicznego, domom dziecka lub swoim pracownikom. Przypominamy zasady podatkowej kwalifikacji dokonywanych darowizn. Odrębnie rozpatrzymy skutki darowizny po stronie darczyńcy i po stronie obdarowanego.

Jak zaksięgować wymianę części wyposażenia środka trwałego

W wyniku awarii/uszkodzenia straciliśmy część wyposażenia jednego ze środków trwałych. Naprawa uszkodzonego elementu jest nieopłacalna. Ponieważ bez tego wyposażenia środek trwały nie może spełniać swojej funkcji, uzupełniliśmy je w tym miesiącu. Jak to zaksięgować? W księgach mam wartość środka trwałego w wysokości 15 tys. zł, w całości umorzoną. Ciężko oszacować, jaką część środka trwałego stanowią uszkodzone elementy. Wartość zakupionego wyposażenia to 5 tys. zł. Czy należy ująć ją bezpośrednio w koszty w miesiącu zakupu, czy muszę zwiększać wartość środka trwałego?

Jak uzyskać zwrot nadpłaty podatku

Nadpłata może wynikać ze złożonego zeznania albo wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Napłata będzie podlegała zwrotowi, ale tylko wtedy, gdy nie mamy zaległości podatkowych lub nie złożymy wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet bieżących albo przyszłych należności podatkowych. Natomiast jeśli będzie przysługiwał zwrot nadpłaty, mamy prawo do jej oprocentowania. Oprocentowanie będzie przysługiwało tylko wtedy, gdy organ podatkowy nie zwróci nadpłaty w określonym przepisami terminie.

Jak zaksięgować rozchód materiałów

Jeżeli przy ewidencji materiałów spółka korzysta ze stałych cen ewidencyjnych, musi rozliczyć różnicę między przyjętą wartością a ceną faktycznie zapłaconą. Do księgowania takich rozliczeń należy skorzystać z konta zespołu 3 „Odchylenia od cen ewidencyjnych”.

Opodatkowanie i zasady wypłaty premii uznaniowej

Pracownicy jednostki, zgodnie z zapisem w umowie o pracę, mogą mieć wypłacane premie uznaniowe (oprócz wynagrodzenia zasadniczego i tzw. trzynastek). Premie te są wypłacane według uznania pracodawcy. W liście płac są wyszczególnione wszystkie premie, każda lista jest potwierdzana podpisem osoby sporządzającej listę płac, głównego księgowego i kierownika zakładu. Czy mimo to trzeba sporządzić dodatkowy dokument o wysokości tej premii, wyjaśniający, z jakiego powodu została przyznana? Czy taką premię dolicza się do innych dochodów pracownika ze stosunku pracy i czy należy ją oskładkować?

Składki na ubezpieczenie grupowe na życie - jak ewidencjonować w księgach rachunkowych?

Spółka opłaca za swoich pracowników dodatkowe ubezpieczenie grupowe na życie. Kwota składki na ubezpieczenie doliczana jest do wynagrodzenia pracowników jako dodatkowy składnik niestanowiący podstawy ustalania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, podlegający jedynie opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czy ten sposób postępowania jest prawidłowy? Jak właściwie zaksięgować taką listę płac?

Niespłacone pożyczki z funduszu socjalnego - jak ewidencjonować w księgach rachunkowych?

Nasza spółka udzieliła pracownicy pożyczki na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pożyczka została udzielona w grudniu 2004 r. w kwocie 3000 zł na okres 30 miesięcy. Pracownica spłaciła 8 miesięcznych rat, po czym uzyskała zezwolenie na roczny urlop bezpłatny. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego nie stawiła się do pracy. Po bezskutecznych próbach skontaktowania się z pracownicą (prawdopodobnie wyjechała za granicę) nasz zakład pracy rozwiązał z nią umowę o pracę. Od tego czasu minął rok. Co należy w tej sytuacji uczynić z pożyczką? Czy ulega przedawnieniu? Czy zaksięgować jej umorzenie, czy może raczej dokonać odpisu aktualizacyjnego?

Jak rozliczać w księgach rachunkowych odszkodowanie za uszkodzone mienie

Nasza spółka prowadzi działalność budowlaną i jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej z tytułu szkód, jakie w trakcie wykonywania robót mogą powstać w mieniu osób trzecich. Za uszkodzone mienie wypłacamy odszkodowanie lub też pokrywamy koszty jego naprawy. Następnie otrzymujemy od ubezpieczyciela gwarantowane polisą kwoty odszkodowań. Czy w związku z faktem, że wypłaconych kwot nie zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu, otrzymany od ubezpieczyciela zwrot poniesionych przez nas wydatków nie będzie przychodem podatkowym? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia wymienionych operacji w księgach rachunkowych spółki.

Remonty wynajmowanych pomieszczeń - jak księgować?

Wynajęliśmy innej spółce pomieszczenia biurowe i magazynowe na potrzeby działalności gospodarczej. W umowie najmu najemca zobowiązał się do remontów i adaptacji pomieszczeń, w tym wymiany stolarki, podłóg, okien, instalacji grzewczych, urządzeń sanitarnych, budowy oddzielnego wejścia.

Odszkodowanie za uszkodzone mienie - jak ująć w księgach rachunkowych

Nasza spółka prowadzi działalność budowlaną i jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej z tytułu szkód, jakie w trakcie wykonywania robót mogą powstać w mieniu osób trzecich. Za uszkodzone mienie wypłacamy odszkodowanie lub też pokrywamy koszty jego naprawy. Następnie otrzymujemy od ubezpieczyciela gwarantowane polisą kwoty odszkodowań. Czy w związku z faktem, że wypłaconych kwot nie zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu, otrzymany od ubezpieczyciela zwrot poniesionych przez nas wydatków nie będzie przychodem podatkowym?

Programy księgowo-rachunkowe - jak wykazać w księgach rachunkowych

Spółki prowadzące księgi rachunkowe za pomocą komputera mogą korzystać z programów dostępnych na rynku lub wytworzyć program finansowo-księgowy we własnym zakresie.

REKLAMA