REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód w firmie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Limit odliczenia VAT od samochodów

Od 1 kwietnia 2014 roku diametralnej zmianie uległy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące odliczenia VAT od samochodów. Obwiązują nowe limity odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - jakie warunki trzeba spełnić?

W wyniku zmian w VAT, obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r., pełne odliczenie VAT od samochodów osobowych możliwe jest w przypadku wykorzystywania tych pojazdów wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Jak przedsiębiorcy powinni potwierdzać, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej? A także jakie sytuacje wykluczają możliwość pełnego odliczenia VAT?

Odliczenie VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - wyjaśnienia MF

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady odliczania i rozliczania na gruncie podatku VAT wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.

Odliczanie VAT od samochodów - nowe rozporządzenia od 1 kwietnia 2014 r.

1 kwietnia 2014 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące zmienionych od tej daty zasad odliczania VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

REKLAMA

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. przestaje obowiązywać system, zgodnie z którym przedsiębiorca odliczy 60% VAT od zakupu samochodu osobowego. Obecnie istniały będą dwa progi – 50% i 100%. W praktyce możliwość odliczenia pełnego VAT-u będzie jednak bardzo trudna. Jakie warunki trzeba będzie spełnić?

VAT-26 pozwoli odliczyć pełny VAT od samochodu

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się zasady rozliczania VAT od samochodów. Podatnicy zyskają prawo pełnego odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, ale tylko w przypadku, gdy użytkowane przez nich auto będzie wykorzystane wyłącznie do działalności gospodarczej. O tym fakcie trzeba będzie poinformować urząd skarbowy na druku VAT-26.

Zasady odliczania VAT od samochodów po 1 kwietnia 2014 r.

Począwszy od 1 kwietnia 2014 r. wchodzą w życie nowe regulacje w zakresie podatku VAT od samochodów firmowych. Przedsiębiorcy będą teraz zobowiązani do prowadzenia szczegółowej dokumentacji, by udowodnić, że samochód nie jest używany do celów prywatnych. W przeciwnym razie utracą możliwość pełnego odliczenia VAT.

Okienko VAT przyniosło zyski

Zdaniem Andrzeja Sugajskiego, dyrektora generalnego Związku Polskiego Leasingu, tzw. okienko VAT przyczyniło się do wzrostu rynku motoryzacyjnego. Od 1 kwietnia 2014 r. wchodzą w życie jednak nowe, bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie odliczania VAT od samochodów.

REKLAMA

Dziś jeszcze zatankuj i zadbaj o swój samochód, by odliczyć cały VAT

Podatnicy VAT, gdy do końca marca poniosą wydatki na zakup paliwa do samochodów z kratką, będą mogli odliczyć całą kwotę VAT na dotychczasowych zasadach. Oczywiście jeszcze w marcu muszą otrzymać fakturę. Dotyczy to także wydatków eksploatacyjnych takich jak zakup opon, olejów, usługi napraw i konserwacji. Od 1 kwietnia 2014 r. aby odliczyć cały VAT od paliwa i wydatków eksploatacyjnych do samochodów z kratką, trzeba je używać wyłącznie do działalności i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Wzór nowego formularza VAT-26

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązywać będzie wzór nowego formularza - VAT-26. Jest to formularz służący do przekazywania informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.

Wycofanie samochodu z działalności i przekazanie na cele prywatne

Samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej i ujęty w środkach trwałych może zostać wycofany i przeznaczony na cele prywatne przedsiębiorcy. Działanie to ma najczęściej miejsce przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej osób fizycznych lub spółek osobowych.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - poselski projekt ustawy

Zniesienie ograniczeń w pełnym odliczaniu podatku VAT od nabycia m.in. samochodów osobowych oraz usunięcie barier w odliczaniu VAT przy nabyciu paliwa do tych pojazdów - to najważniejsze założenia poselskiego projektu nowelizacji ustawy o VAT, który trafił do prac w Sejmie.

VAT-26 - informacja o firmowych samochodach

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnicy VAT, chcący odliczać 100% VAT od samochodów wykorzystywanych wyłącznie do swojej działalności będą musieli złożyć do urzędu skarbowego informację VAT-26. W dniu 21 marca 2014 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie określające wzór tego formularza.

Samochód w firmie od 1 kwietnia 2014 r. - aktywne druki, przepisy

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się przepisy określające dokonywanie odliczeń podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Poznaj nowe przepisy obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. oraz skorzystaj z aktywnych druków do rozliczeń VAT od samochodów.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 kwietnia

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o VAT uchwaloną przez Sejm na początku lutego. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się zasady odliczeń i rozliczania podatku VAT od samochodów osobowych do 3,5 tony. Odliczenie będzie zależała od sposobu użytkowania pojazdu przez przedsiębiorcę.

Zasady odliczania VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów osobowych. Zmiany dotyczą zasad odliczania VAT od zakupu (leasingu, najmu itp.) samochodów, jak również rozliczania kosztów związanych z eksploatacją samochodów oraz zakupu paliwa.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w ocenie przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2014 r. zacznął obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o VAT, które przewidują zupełnie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów do 3,5 tony. Business Centre Club przeprowadził sondaż wśród przedsiębiorców na temat tego jak traktują wydatki związane z użytkowaniem samochodów firmowych oraz jak oceniają te najnowsze zmiany.

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - zmiana ustawy o VAT

Ministerstwo Finansów skierowało 29 stycznia 2014 r. do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku VAT z tytułu nabycia pojazdów samochodowych i paliwa do ich napędu oraz innych wydatków z nimi związanych. 7 lutego Sejm uchwalił tę nowelizację (20 lutego uchwalił ją również bez poprawek Senat), która wejdzie w życie 1 kwietnia 2014 r. Nie będzie można nadal odliczać VAT od paliwa do samochodów firmowych wykorzystywanych także do celów prywatnych.

Kiedy doliczyć VAT przy sprzedaży samochodu firmowego

Obowiązujące od stycznia 2014 r. zmiany w VAT nie pozostały bez wpływu na kwestie związane ze sprzedażą samochodu firmowego. Jako że posiadanie takiego auta jest korzystne podatkowo, zapewne wielu przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania. Wielu też zastanawia się, czy sprzedając firmowy pojazd w 2014 roku będzie trzeba doliczyć VAT?

Odliczanie podatku VAT od aut z kratką

Od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów z tzw. kratką. Podatek VAT będzie można odliczyć w pełni tylko wtedy, gdy samochód będzie używany wyłącznie do celów służbowych.

VAT przy nabyciu samochodów osobowych - zmiany od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów osobowych. Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody firmowe także na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% podatku VAT przy zakupie samochodu.

Nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów używanych do celów służbowych i prywatnych.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych od 1 kwietnia 2014 r.

Sejm przyjął 7 lutego 2014 r. nowe zasady odliczania VAT przy nabyciu samochodów osobowych. Od 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy wykorzystujący auta firmowe również na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% przy zakupie samochodu. Na możliwość odliczania VAT od paliwa poczekają jeszcze 16 miesięcy.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 marca

Sejm zajął się projektem ustawy dotyczącej odliczenia podatku VAT od samochodów. Projekt przewiduje m.in., że od aut osobowych (ich zakupu i części do nich) wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. Zmiany mają obowiązywać już w marcu.

Rozliczanie VAT od nabycia i użytkowania samochodów

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowych przepisów regulujących rozliczanie podatku VAT od nabycia i użytkowania samochodów. Nowa ustawa ma wejść w życie już w marcu. Zmiany mają uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony.

Sprzedaż samochodu używanego - zwolnienie z VAT w 2014 roku

Przełom 2013 i 2014 r. zdominowała problematyka odliczania VAT przy nabyciu i używaniu samochodów osobowych, a także części, paliwa itp. Powstaje wrażenie, że wobec tego wszystkiego trochę na bocznym torze (a niesłusznie) znalazły się regulacje wykonawcze wprowadzające zwolnienia w VAT dla samochodów osobowych.

Samochód przekazany na cele osobiste bez PIT

Przekazanie samochodu firmowego na cele osobiste nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Od nabycia samochodu w drodze darowizny trzeba będzie jednak zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Sprzedaży samochodów używanych w 2014 r. - odliczenie VAT

Temat sprzedaży samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej w 2014 roku, od których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia VAT wywołał ogromne poruszenie. Przedstawiamy analizę przepisów ustawy o VAT dotyczących sprzedaży w 2014 r. samochodów używanych, od których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia VAT.

VAT od samochodów i paliw w 2014 r. – zmiana ustawy o VAT

Czy nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi (w tym także od wydatków na paliwo) będą korzystne dla podatników? Projekt nowelizacji ustawy o VAT omawia i komentuje ekspert z Instytutu Studiów Podatkowych.

Rewolucyjne zmiany w odliczeniu VAT od samochodów

Z początkiem 2014 r. weszły w życie przepisy dające prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT od zakupu pojazdów osobowych z tzw. z kratką, które posiadają homologację samochodu ciężarowego. Regulacje te nie będą jednak obowiązywać długo. Rozpoczęły się bowiem intensywne prace legislacyjne nad nowym projektem ustawy wprowadzającej istotne zmiany w zakresie odliczenia VAT od pojazdów samochodowych.

Czy będzie możliwość odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, zgodnie z którym możliwe będzie odliczenie pełnego VAT-u od samochodu osobowego wykorzystywanego w firmie. Ma to jednak dotyczyć jedynie pojazdów używanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Wykorzystanie auta także prywatnie pozwoli na odliczenie połowy VAT-u. Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku

Prawdopodobnie od 1 marca 2014 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące zasad odliczania podatku VAT od samochodów. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w tym zakresie (ustawa nowelizująca). Projekt ten omawia Piotr Paszek, doradca podatkowy z ECDDP Sp. z o.o.

Nowe zasady odliczenia VAT od samochodów w opinii przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada wprowadzenie pełnego odliczenia VAT od ceny samochodu i rachunków za paliwo, jeśli pojazd będzie wykorzystywany tylko do celów działalności gospodarczej. Według przedsiębiorców z Konfederacji Lewiatan nowe zasady odliczenia VAT od samochodów będą lepiej dostosowane do realiów gospodarczych.

Ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów

Po wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów projektowanych zmian w przepisach w zakresie prawa do odliczania VAT od samochodów, przedsiębiorcy, którzy używają samochodu firmowego również do celów prywatnych będą mieli ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Odliczenie VAT od aut z kratką od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wróciło odliczenie VAT od samochodów z kratką. Tym razem jednak samo wmontowanie kratki nie wystarczy, auta muszą spełaniać nowe zasady dotyczące wydawania homologacji.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2014 r. - decyzja derogacyjna Rady UE

Rada Unii Europejskiej wydała już oczekiwaną przez wielu decyzję derogacyjną w sprawie nowych zasad odliczania VAT od samochodów. Podatnicy wykorzystujący swoje samochody wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą będą mogli najprawdopodobniej od 1 marca 2014 r. odliczyć 100% VAT naliczonego – zarówno przy nabyciu samochodu, jak i wydatków związanych z jego eksploatacją, czy naprawą. Użycie samochodu firmowego do celów prywatnych oznacza prawo jedynie do 50% odliczenia i w takiej sytuacji nie powinno się traktować tego użycia, jako odpłatnej usługi opodatkowanej VAT.

Koszty używania samochodu osobowego w firmie - rozliczenie PIT

Samochód osobowy może stanowić majątek firmy podlegający amortyzacji. Jeśli samochód nie jest środkiem trwałym, można go używać do celów prywatnych. W takim przypadku koszty eksploatacji rozlicza się w ramach kilometrówki. Jak prawidłowo rozliczać w PIT koszty używania samochodu osobowego w firmie?

Odliczenie VAT od samochodów osobowych w 2014 r.

W 2014 r. prawo do pełnego odliczenia VAT (od zakup samochodu, zakup paliwa, wydatków eksploatacyjne) może objąć samochody osobowe używane wyłącznie do celów firmowych. Szczegóły w tym zakresie poznamy zapewne wraz z projektem ustawy zmieniającej ustawę o VAT.

Czynsz najmu samochodu osobowego w kosztach bez kilometrówki

Wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej nie są ograniczone limitem określonym w przepisach art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT. Nie są bowiem kosztami związanymi z używaniem (eksploatacją) samochodu osobowego. Są to wydatki na uzyskanie tytułu prawnego umożliwiającego używanie samochodu. Dlatego należy kwalifikować je do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 8 listopada 2013 r.

VAT od samochodu osobowego 2014

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznia 2014 r. w zakresie odliczania VAT od samochodów osobowych, wejdą w życie przepisy 86a i art. 88a ustawy o VAT (w skrócie: pełne odliczenie dla samochodów z "kratką". W trakcie roku 2014 mają wejść w życie nowe zasady odliczania VAT od samochodów osobowych - wtedy ma zostać wdrożona decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej, której wydania spodziewa się Ministerstwo już wkrótce.

VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

Z początkiem 2014 r. przestają obowiązywać przepisy ustalające zasady odliczania VAT od nabycia i eksploatacji samochodów osobowych. Obecnie nie jest już możliwe zachowanie status quo – tak jak to miało miejsce w 2013 r., kiedy to ustawodawca przedłużył obowiązywanie przepisów, których byt prawny miał ustać z końcem 2012 r. Jeśli polski rząd nie uzyska zgody na wprowadzenie nowych ograniczeń i nie zdąży ich wprowadzić do końca 2013 r., powrócą tzw. samochody z kratką.

Użyczony lub wynajęty samochód w firmie. Jak rozliczyć?

Samochód może być źródłem kosztów w większości firm, dlatego warto wiedzieć, że pod tym względem jest kilka możliwości. Jedną z nich jest użytkowanie do celów firmowych samochodu, którego właścicielem nie jest przedsiębiorca, czyli użyczonego lub wynajętego. Jak w takiej sytuacji rozliczać koszty samochodu?

Odliczenie VAT od samochodów w 2014 r.

W 2014 r. rząd zamierza wprowadzić rozwiązania ograniczające możliwości odliczania VAT od samochodów. Ograniczenia dotyczyłyby prawa do odliczenia VAT przy nabyciu i leasingu samochodów oraz paliwa.

Korekta VAT po sprzedaży samochodu

Samochód osobowy został kupiony na firmę w sierpniu 2011 r. Odliczono przy jego zakupie 60% VAT wykazanego na fakturze. Sprzedaż samochodu nastąpiła w kwietniu 2013 r. jako „ZW”. Czy w tym przypadku trzeba dokonać korekty VAT naliczonego?

Sprzedaż prywatnego samochodu - skutki podatkowe

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży prywatnego samochodu musi się liczyć z koniecznością uiszczenia podatku. Jednak konieczność rozliczenia z fiskusem będzie zależeć od czasu oraz okoliczności, jakie wystąpiły między nabyciem a sprzedażą tego samochodu.

Jak rozliczyć wydatki na naprawę powypadkową samochodu

Spółka posiada samochód ciężarowy. W czasie rozwożenia towaru doszło do kolizji z innym pojazdem mechanicznym, w związku z czym niezbędna była naprawa uszkodzonego samochodu. Czy koszty tej naprawy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Samochód w firmie - amortyzacja

Samochód w firmie - amortyzacja. Amortyzacja samochodów, które uznamy za majątek firmy (wpisanych do środków trwałych), przebiega identycznie, jak ma to miejsce w przypadku innych składników naszego majątku wykorzystywanych w prowadzonej przez nas firmie.

Kilometrówka - zasady, podatki, ewidencja

W celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu osoba używająca samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych jest zobowiązana prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, potwierdzaną przez podatnika z końcem każdego miesiąca (tzw. kilometrówka). Z ewidencji tej musi wynikać m.in. trasa przejazdu, jego cel oraz liczba faktycznie przejechanych na tej trasie kilometrów.

Samochód w leasingu - odliczenie VAT

Leasing pojazdów jest coraz popularniejszy. W przypadku takiego sposobu nabycia samochodu osobowego, prawo do częściowego odliczenia VAT-u jest podobne jak przy zakupie pojazdu za gotówkę lub na kredyt. Ważnym atutem leasingu jest możliwość dodatkowego pomniejszania swoich zobowiązań wobec urzędu skarbowego.

Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację dotyczącą opodatkowania samochodów typu pick-up. Resort poinformował, że w przypadku takich pojazdów podatnikowi przysługuje pełne odliczenie podatku VAT. Przypomina także o obowiązku zapłacenia akcyzy od samochodów tego typu.

REKLAMA