REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o., Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy prokurent odpowiada za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości?

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spoczywa na osobach, "które na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu mają prawo do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami". Termin na spełnienie tego obowiązku wydłużono do 30 dni. Czy obowiązek ten spoczywa także na prokurencie? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna, bo osoby, które nie dopełniły tego obowiązku ponoszą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia wniosku we wskazanym terminie.

Jakie są zasady podpisywania umów o pracę

Od 22 lutego 2016 r. obowiązuje większość przepisów nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 25 czerwca 2015 r. Wprowadzone zmiany mają na celu ograniczenie nadużywania umów o pracę na czas określony. Jak wyglądają obecnie zasady dotyczące podpisywania umów o pracę?

Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia do 22 marca

Na skutek wydłużenia okresów wypowiedzenia umów na czas określony od 22 lutego 2016 r. pracodawcy muszą zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia. Zmiany tej trzeba dokonać najpóźniej do 22 marca 2016 r. w przypadku pracowników, którzy mają podaną informację o warunkach zatrudnienia poprzez wskazanie przepisów.

Elektroniczne wzorce uchwał w spółce z o.o.

Od 1 kwietnia 2016 r. w systemie teleinformatycznym oprócz zawiązania spółki z o.o. możliwe będzie samodzielne dokonywanie także innych czynności, takich jak: zmiana umowy spółki, rozwiązanie umowy spółki, czy przeniesienie praw i obowiązków w spółce.

REKLAMA

Wynagrodzenia 2016 - ile wzrosną

Mamy już teraz stosunkowo niskie bezrobocie. Co więcej w kolejnych miesiącach i latach wzrośnie liczba ofert pracy, a także i poziom wynagrodzeń - ocenia Piotr Lonczak, analityk Cinkciarz.pl.

Do kiedy aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia

22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas określony. W związku z tym pracodawcy zatrudniający pracowników na podstawie umów na czas określony zawartych przed zmianą przepisów powinni zaktualizować informacje o warunkach zatrudniania tych pracowników.

Kodeks pracy powinien promować firmy rodzinne i zatrudnienie na etat

Kodeks pracy powinien wspierać mniejsze przedsiębiorstwa oraz firmy rodzinne, a także promować wśród pracodawców zatrudnianie na etat - uważa Jacek Męcina z Rady Dialogu Społecznego. Jego zdaniem Kodeks pracy nie odpowiada na dzisiejsze potrzeby rynku pracy i konieczne jest uproszczenie regulacji oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących czasu pracy i zawierania umów o pracę.

Zmiany w Kodeksie pracy korzystne dla zatrudnionych na czas określony

Zmiany w Kodeksie pracy, które weszły w życie 22 lutego 2016 r. mają przede wszystkim zmniejszyć liczbę umów o pracę na czas określony, które dotąd miały krótsze terminy wypowiedzeń. Teraz okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony zostały zrównane z okresami wypowiedzeń umów o pracę na czas nieokreślony.

REKLAMA

Konieczne zmiany w pracy tymczasowej

Zespół problemowy ds. prawa pracy RDS poparł kierunek zmian w projekcie nowelizacji w przepisach dotyczących pracy tymczasowej. Zespół podkreślił, że konieczne jest podnoszenie standardów dotyczących funkcjonowania agencji zatrudnienia oraz zwiększanie bezpieczeństwa pracowników tymczasowych.

Pisemne potwierdzenie warunków umowy o pracę – zmiany w Kodeksie pracy

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy, który zakłada, że umowa o pracę będzie miała formę pisemną, a jeśli nie została tak zawarta pracownik przed podjęciem pracy musi otrzymać na piśmie potwierdzenie jej warunków.

Zbycie udziałów w spółce z o.o. – obowiązki informacyjne i rejestrowe

Przepisy polskiego prawa nakładają na strony umowy zbycia udziałów w spółce z o.o. szereg obowiązków. Mogą to być obowiązki natury korporacyjnej, co może przejawiać się np. koniecznością uzyskania zgody zgromadzenia wspólników na zbycie udziałów, w przypadku gdy umowa spółki tak stanowi.

Umowa o pracę - na piśmie i przed podjęciem pracy

Umowa o pracę ma mieć formę pisemną, a jeśli nie została tak zawarta pracownik przed podjęciem pracy musi otrzymać na piśmie potwierdzenie jej warunków - zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, którym zajmie się rząd.

ZUS ZSWA do końca marca

Do 31 marca 2016 r. pracodawcy muszą przekazać zgłoszenie ZUS ZSWA. Powinni to uczynić za wszystkie osoby, za które odprowadzane są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i które przynajmniej przez część 2015 r. były zatrudnione w ramach stosunku pracy na stanowisku pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Powołanie członków zarządu spółki z o.o. w sposób dorozumiany

Sąd Najwyższy (Izba Cywilna) w wyroku z dnia 4 marca 2015 r., sygn. IV CSK 340/14, stwierdził, że w pewnych okolicznościach dopuszczalne jest przyjęcie, iż członkowie zarządu spółki z o.o. zostali powołani do zarządu w formie uchwał podejmowanych w sposób dorozumiany.

Dopłata od kontrahenta po kontroli fiskusa nie jest nowym zdarzeniem

W wyroku z dnia 3 grudnia 2015 r. (sygn. akt II FSK 2263/13) Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną firmy, która pytała o skutki podatkowe dopłaty otrzymanej od kontrahenta.

Komu członek zarządu spółki z o.o. powinien złożyć skuteczną rezygnację z pełnionej funkcji?

To niezwykle istotne, zarówno dla spółki, jak i członków zarządu, zagadnienie jest niespójnie interpretowane przez doktrynę i sądy. W orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych zarysowały się aż trzy rozbieżne stanowiska.

Odpowiedzialność nowych członków zarządu w spółce z o.o.

Nowi członkowie zarządu spółki z o.o. powinni w pierwszej kolejności zapoznać się z rzeczywistą sytuacją finansową oraz prawną firmy. Muszą pamiętać, że ich odpowiedzialność za zobowiązania spółki istnieje od pierwszego dnia pełnienia funkcji i nie ma znaczenia, że nie zdążyli jeszcze przyczynić się do aktualnego stanu finansowego spółki.

Nowe zasady zawierania umowy na okres próbny w 2016 roku

Od 22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady zawierania umowy o pracę na okres próbny. Nowe przepisy dopuszczają ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na okres próbny. Jest to możliwe, gdy kolejna umowa będzie dotyczyła pracy innego rodzaju niż poprzednia.

Likwidacja niesprzedanych towarów handlowych w kosztach uzyskania przychodów

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć towary handlowe, które utraciły wartość handlową, nie zostały sprzedane z przyczyn obiektywnych, niezawinionych przez przedsiębiorcę? Czy możemy zaliczyć do tej kategorii produkty mające krótki termin przydatności do spożycia, towary sezonowe lub towary, które przez swoje wady utrudniają sprzedaż?

Umowy terminowe od 22 lutego 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która zaczyna obowiązywać od 22 lutego 2016 roku, wprowadza daleko idące zmiany w zakresie umów terminowych. Nowe przepisy wprowadzają limit ilościowy – pracodawca będzie mógł zawrzeć jedną umowę na okres próbny oraz trzy umowy na czas określony, ponadto będzie obowiązywał także limit terminowy, czyli zawarte umowy nie będą mogły przekroczyć łącznie 33 miesięcy.

Nowe zasady zawierania umów terminowych o pracę

Od 22 lutego 2016 r. wchodzą w życie nowe zasady zawierania umów terminowych o pracę - możliwość przedłużania ich została ograniczona do 33 miesięcy. Ogłoszona pół roku temu nowelizacja Kodeksu pracy zmieniła też długość okresu wypowiedzenia dla umów na czas określony – ujednoliciła je z umowami stałymi.

IFK poleca: Elektroniczne wzorce uchwał w spółce z o.o.

Od 1 kwietnia 2016 r. w systemie teleinformatycznym oprócz zawiązania spółki z o.o. możliwe będzie samodzielne dokonywanie także innych czynności, takich jak: zmiana umowy spółki, rozwiązanie umowy spółki, czy przeniesienie praw i obowiązków w spółce.

Sposoby likwidacji spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako organizm gospodarczy, jest bardzo popularną formą prawną wśród przedsiębiorców, inwestorów i osób chcących pomnożyć swój majątek. Założenie spółki z o.o. jest stosunkowo łatwe, choć wiedza potrzebna do prawidłowego ułożenia stosunków wewnątrz spółki jest niemała. Niestety wiedza na temat zakończenia jej działalności w przyszłości nie jest już tak powszechna. Sytuacje warunkujące zakończenie bytu prawnego spółki z o.o. mogą być wielorakie i trudne do przewidzenia.

Zmiany w zakresie umów o pracę od 22 lutego 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 22 lutego 2016 roku, wprowadza istotne zmiany w zakresie zawierania umów o pracę. Jakie dokładnie zmiany wprowadzają nowe regulacje?

Wynagrodzenia wzrosły w 2015 roku - i nadal rosną

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2015 r. To 3899,78 złotych. Oznacza to, że realnie pensje poszły w górę w stosunku do 2014 roku o 4,2 proc. W 2016 r. co druga firma chce podwyższać pensje pracownikom.

Zmiany w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe?

W związku z wejściem w życie zmian w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. pracodawców i pracowników będą obowiązywać nowe zasady dotyczące zawierania i rozwiązywania umów o pracę. Bez znajomości przepisów przejściowych ciężko będzie prawidłowo wdrożyć nowe regulacje. Co stanie się z umowami o pracę zawartymi do 22 lutego i jakie przepisy należy do nich stosować?

Inspektorzy PIP będą mogli zmieniać umowy cywilnoprawne na umowy o pracę?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej rozważa pomysł przyznania inspektorom Państwowej Inspekcji Pracy prawa do jednostronnej zamiany umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, czy umowy o dzieło) na umowy o pracę w drodze decyzji administracyjnej. Będzie to możliwe jeżeli zdaniem PIP umowa cywilnoprawna została zawarta z naruszeniem przepisów prawa pracy. Takie uprawnienie PIP może wiązać się z ryzykiem odszkodowań od państwa za niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej - mówi PAP ekspertka prawa pracy Monika Kolasińska.

Wypowiedzenia umów o pracę - zmiany 2016

W dniu 22 lutego 2016 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy przynosząca zmiany w okresach wypowiedzenia umów o pracę. Okresy te nie będą jak dotąd uzależnione od rodzaju umowy, ale od czasu trwania danej umowy. Zatem okresy wypowiedzenia będą takie same dla umów na czas określony i nieokreślony: dwa tygodnie, miesiąc lub trzy miesiące w zależności od długości stażu pracy u danego pracodawcy. Podwyższone zostały ponadto kwoty odszkodowań za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.

Zmiany w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r.

Głównym celem nowelizacji Kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać od 22 lutego 2016 r., jest ograniczenie nieuzasadnionego stosowania umów na czas określony. Przyjrzyjmy się najważniejszym nowym zasadom, jakie już wkrótce będą obowiązywać polskich pracodawców.

Zmiany w umowach zawartych na czas określony w 2016 r.

Dotychczas można było zawierać z pracownikiem kolejne umowy na czas określony, kiedy przerwa pomiędzy zakończeniem jednej a rozpoczęciem drugiej, wynosiła dłużej niż miesiąc. Drugim sposobem wykorzystania luki prawnej było zawieranie umowy na czas określony trwający np. 7 lat. Wynikało to z faktu, iż ustawodawca nie wskazał limitu trwania umowy na czas określony.

Zakaz prokury łącznej niewłaściwej

Zgodnie z uchwałą siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej z 30 stycznia 2015 r. (III CZP 34/14) niedopuszczalny jest wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym jednego prokurenta z zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu.

Terminowe umowy o pracę od 22 lutego 2016 r.

Nowe przepisy prawa pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r. będą dotyczyć m.in. umów o pracę zawieranych na czas określony. Nowe regulacje w znacznym stopniu zmienią dotychczasową praktykę zatrudniania pracowników na podstawie tych umów.

IFK poleca: Korzystne zmiany dla pracowników

Konieczność potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę – to zmiana w Kodeksie pracy zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu zmniejszy się liczba zatrudnionych w szarej strefie.

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne – wady i zalety

Czym różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w porównaniu do zlecenia, czy umowy o dzieło? Jakie są wady i zalety tych form zatrudnienia? Jakie koszty ponosi pracodawca, a jakie zleceniodawca?

Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki z o.o. - termin przedawnienia roszczeń

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który nie złoży w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości dopiero po 20 latach będzie mógł uznać, że roszczenia z tego tytułu uległy przedawnieniu. Od 1 stycznia 2016 roku termin do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości będzie dłuższy (do końca 2015 r. wynosi 2 tygodnie) i wyniesie 30 dni od dnia, w którym spółka stała się niewypłacalna.

Podatek od spadków i ekwiwalentu za udziały zmarłego wspólnika spółki z o.o.

Ekwiwalent za udziały zmarłego wspólnika spółki z o.o. (równowartość), jako prawo majątkowe podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn i z chwilą wypłaty tych udziałów w pieniądzu spadkobiercom nie podlega ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Będzie nowy wzór umowy o pracę

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Nowe przepisy zawierają zmodyfikowany wzór umowy o pracę. Chodzi o dostosowanie przepisów do zmian w Kodeksie pracy.

Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązywał będzie zmieniony wzór umowy o pracę. Nowy wzór uwzględnia zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu pracy m.in. w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony.

Jak określić wartość dopłat zwracanych wspólnikowi spółki z o.o. - zwolnienie z PIT

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. Umowa spółki przewiduje wnoszenie przez wspólników dopłat, których wysokość i termin wniesienia każdorazowo określa stosowna uchwała. Dotychczas zwrot wspólnikowi uprzednio wniesionych do spółki dopłat był zwolniony z opodatkowania PIT. Księgowa poinformowała nas, że od 2015 r. się to zmieniło. Czy tak faktycznie jest i zwrot dopłat podlega opodatkowaniu?

Umowy zlecenia i o dzieło a umowa o pracę

Pojęcie umowy o pracę jest przeciwstawiane tak zwanej umowie śmieciowej. Pod pojęciem umowy śmieciowej kryją się umowa o dzieło oraz umowa zlecenie, czyli umowy cywilnoprawne. Skąd się wzięło takie postrzeganie umów cywilnoprawnych?

Czy udział podatnika w zagranicznej spółce kontrolowanej może zostać pomniejszony o udział jednostki zależnej

Nasza spółka z o.o. posiada udziały w spółce zagranicznej będącej jednostką zależną. Jednocześnie spółka i jej jednostka zależna posiadają udziały w zagranicznej spółce spełniającej kryteria uznania jej za zagraniczną spółkę kontrolowaną. Czy udział naszej spółki w zagranicznej spółce kontrolowanej może zostać pomniejszony o udział naszej jednostki zależnej w tej spółce, skoro jednostka zależna posiada - podobnie jak nasza spółka - prawo do udziału w zysku zagranicznej spółki kontrolowanej?

IFK poleca: Przepisy przejściowe do umów terminowych

Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej limit czasowy 33 miesięcy, w ramach którego będzie możliwe zatrudnienie pracownika na czas określony, będzie liczony od dnia wejścia w życie nowelizacji przepisów, tj. od 22 lutego 2016 r. Dotyczy to zarówno umów trwających w tym dniu, jak i zawieranych po tej dacie. Takie stanowisko resort pracy zaprezentował w swoich wyjaśnieniach w październiku 2015 r.

Telepraca w Polsce - mniej niż 5 proc. pracowników wykonuje pracę z domu

Telepraca w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. W 2014 roku w ten sposób pracowało 4,6 proc. ogółu zatrudnionych. Zaawansowana technologia sprawia, że telepraca może być przyszłością. Pracodawcy jednak ostrożnie podchodzą do tej formy zatrudnienia, przede wszystkim ze względu na szereg formalnych warunków do spełnienia.

IFK poleca: S24 czyli rejestracja spółki przez internet

Dzięki wprowadzeniu systemu S24 możliwa jest rejestracja spółki z o.o., jawnej i komandytowej przez internet w ciągu 24 godzin. Bez wychodzenia z domu możliwe jest podpisanie umowy, dokonanie płatności elektronicznej i wysłanie do sądu rejestrowego wszystkich niezbędnych dokumentów w celu rejestracji spółki.

Upadłość spółki a odpowiedzialność zarządu

Jedną z podstawowych zasad we wszystkich spółkach jest zakres bezpośredniej odpowiedzialności osób na co dzień zarządzających spółką. W każdej umowie spółki organy spółki muszą być wyraźnie określone. Osoby prowadzące sprawy spółki są jednocześnie odpowiedzialne za sprawy spółki, a w przypadku niewłaściwego zarządu, w tym upadłości spółki, jedynie one mogą zostać pociągnięte do osobistej odpowiedzialności.

Zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie 3 września br., wprowadza m.in. możliwość prowadzenia działalności hazardowej na terenie Polski przez spółki z terenu Unii Europejskiej oraz zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier.

Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podaje na fakturze adres swojej siedziby

Jaki adres na fakturach powinna podawać spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy może to być też adres wirtualnego biura?

IFK poleca: Będzie nowy wzór umowy o pracę

MPiPS opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Projektowane przepisy zawierają zmodyfikowany wzór umowy o pracę. Chodzi o dostosowanie przepisów do zmian w Kodeksie pracy.

Jak spółka w organizacji powinna określać swoją nazwę na fakturze

Zawarliśmy umowę spółki z o.o. Zgłosiliśmy zawiązanie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Jako spółka w organizacji zarejestrowaliśmy się jako czynny podatnik VAT. Obecnie wystawiamy faktury, na których w nazwie spółki posługujemy się dodatkowo oznaczeniem „spółka w organizacji". Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?

IFK poleca: Przyczyna zwolnienia z pracy

W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za wypowiedzeniem pracodawca musi w piśmie rozwiązującym umowę o pracę zawsze określić przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Bezwzględny obowiązek wskazania przyczyny dotyczy również każdego rodzaju umowy, gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia zarówno z winy pracownika, jak i z przyczyn, które nie leżą po stronie pracownika.

REKLAMA