REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tarcza Antykryzysowa, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szybszy zwrot nadpłaty dla rodzin wielodzietnych

W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów zadeklarowało możliwość szybszego zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych dla rodzin wielodzietnych (posiadaczy Karty Dużej Rodziny) - w terminie 30 dni, a nie w terminie 3 miesięcy (przy rozliczeniu drogą elektroniczną). Czy rzeczywiście, mimo braku regulacji prawnych w tym zakresie, zwrot nadpłaty w krótszym terminie jest realizowany?

Szczurek: Mamy system przyjazny podatnikom

Wbrew temu, co się mówi, mamy system przyjazny podatnikom i przychylne podejście państwa dla obywatela. Jednym z przykładów takiego "podejścia frontem" do podatnika, jest to, że kilka lat temu w Polsce sankcja za wykrycie nieprawidłowości w uiszczaniu VAT wynosiła 30 proc., a dziś w takim przypadku wystarczy zapłacić zaległość - mówi w wywiadzie minister finansów Mateusz Szczurek.

Szacowanie kosztów obietnic wyborczych

Czy możemy się godzić, żeby błędna informacja mogła mieć wpływ na wynik wyborów prezydenckich - pyta profesor Witold Modzelewski w kontekście domniemanych kosztów obietnic wyborczych.

Rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej

9 maja 2015 r. rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, którego generalnym celem jest uproszczenie i unowocześnienie procedur podatkowych oraz uszczelnienie systemu poboru podatków.

REKLAMA

IFK poleca: Interpretacje podatkowe na nowych zasadach

Minister Finansów podpisał dwa rozporządzenia zmieniające zasady wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2015 r. Zmieni się również wzór wniosku o wydanie interpretacji oraz sposób uiszczania opłat.

Skutki „kurateli” sądów nad „nieudolnym” prawodawcą podatkowym

Gdy sądy zaczynają poprawiać prawo, to cóż ma zrobić podatnik, który od lat stosuje przepis takim jaki jest, a po latach „dowie się”, że prawo jest inne, bo je zmienił sąd? To ważne pytanie stawia profesor Witold Modzelewski w kontekście orzecznictwa sądowego w sprawach podatkowych, które niejednokrotnie próbuje korygować niejasne przepisy.

Krajowy Telefon Interwencyjny Administracji Podatkowej (KTI AP)

Ministerstwo Finansów uruchomiło Krajowy Telefon Interwencyjny Administracji Podatkowej (KTI AP), który jest nową formą komunikacji, umożliwiającą podatnikom przekazywanie opinii i informacji na temat naruszeń przepisów prawa podatkowego oraz funkcjonowania Administracji Podatkowej.

D. Hübner: Możliwe podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Zdjęcie procedury nadmiernego deficytu z Polski umożliwi m.in. zmiany w polityce fiskalnej na korzyść obywateli. Jedną z nich – w ocenie Danuty Hübner – może być podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie polski limit należy do najniższych w Europie i wynosi 3091 zł rocznego dochodu.

REKLAMA

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika - podatnik musi być podmiotem

Wprowadzenie klauzuli in dubio pro tributario będzie niedużym, ale istotnym krokiem w pozbywaniu się resztek kultury prawnej, gdzie człowiek jest nie tyle podmiotem, ile – zwłaszcza w zderzeniu z administracją państwa – przedmiotem stosunków prawnych. Tak twierdzi profesor Bogumił Brzeziński.

Związkowcy chcą zmian w podatkach

Ogólnopolskie Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) podkreśla, że na rynku wciąż brakuje 5 mln miejsc pracy. Zdaniem związkowców niezbędne są zmiany w prawie gospodarczym, podatkach i podniesienie jakości pracy. Postulują m.in. przywrócenie stawek podatku VAT 22 proc. i 7 proc., wprowadzenie niższej stawki podatku dla osób najmniej zarabiających oraz podwyższenie wysokość kwoty wolnej w podatku.

Będzie referendum w sprawie JOW-ów, podatków i finansowania partii?

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek 11 maja 2015 r., że chce referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, zmian systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym (konkretnie wprowadzenia zasady "rozstrzygnięcia wątpliwości prawnych na korzyść obywatela").

Sposób określenia proporcji w VAT od 1 stycznia 2016 r.

Z dniem 1 stycznia 2016 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, zaczną obowiązywać nowe regulacje w zakresie sposób określenia proporcji, czyli zakresu wykorzystania nabywanych towarów/usług do celów działalności gospodarczej.

Dodatkowe opodatkowanie producentów niezdrowej żywności

Jak wynika z przeprowadzonych badań, większość Polaków popiera opodatkowanie producentów niezdrowej żywności. Ich zdaniem, producenci niezdrowej żywności powinni odprowadzać dodatkowy podatek na fundusz walki z otyłością i nadwagą.

IFK poleca: Przedsiębiorcy chcą nowej ulgi podatkowej

Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan rekomenduje wprowadzenie ulgi na badania i rozwój, zawierającej otwarty katalog kosztów kwalifikowanych zaliczanych jako wydatki na B+R wraz z przykładowymi rodzajami wydatków związanych z tymi pracami. Jednocześnie proponuje pozostawienie obecnej ulgi na nabycie nowych technologii, z tym że konieczne jest wydłużenie okresu rozliczenia kosztów nabycia nowych technologii z 3 do 5 lat.

Jaka stawka VAT dla usługi gastronomicznej?

Usługa restauracyjna co do zasady podlega opodatkowaniu 8% VAT, natomiast gdy obejmuje dostawę produktu, do którego nie znajduje zastosowania stawka preferencyjna, usługa w całości powinna podlegać opodatkowaniu stawką podstawową 23% - stanowisko powyższe potwierdzone zostało przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w dwóch orzeczeniach z dnia 17 marca 2015 roku (I Sa/Kr 81/15 i I Sa/Kr 80/15). Rozstrzygnięcia wydają się aprobować tezę wyrażoną m. in. w interpretacjach Ministra Finansów z 19 grudnia 2014 r. i 9 stycznia 2015 r., jednak uzasadnienie powyższych orzeczeń może wskazywać na korzystny dla restauratorów i ich klientów sposób rozumienia nowej linii interpretacyjnej Ministra.

Tajemnica Doradcy Podatkowego

Zastanawiając się nad kwestią tajemnicy zawodowej, należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to pojęcie wieloznaczne. Każdą informację znaną tylko wtajemniczonym i nie udostępnianą osobom trzecim uważamy za informację poufną. Z taką sytuacją mamy do czynienia w trakcie wykonywania czynności przez doradcę podatkowego, który często pozyskuje różnego rodzaju wiedzę od podmiotu na rzecz, którego świadczy swoje usługi.

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości w rocznym PIT

Podatnicy, którzy uzyskali przychody ze sprzedaży nieruchomości przed upływem okresu 5 lat od jego nabycia, muszą przy okazji rozliczenia rocznego złożyć deklarację PIT-39. I to nawet jeśli uzyskane środki w całości przeznaczyły na zakup innego mieszkania dla siebie czy dla dzieci.

TAX - podatek

Pomoc dla gmin zwracających podatek kopalniom

SLD domaga się, by rząd wsparł samorządy, które stanęły przed koniecznością zwrotu spółkom wydobywczym wielomilionowych kwot spornego podatku od nieruchomości. SLD zapowiada prace nad formą rekompensaty dla gmin.

Wymiana informacji podatkowych [Polską i USA]

Senat opowiedział się za ratyfikacją umowy z USA w sprawie stosowania tzw. ustawy FATCA. Administracje podatkowe Polski i USA będą przekazywać sobie informacje o rachunkach i dochodach rezydentów podatkowych.

Doradcy podatkowi o włączeniu ich do systemu pomocy prawnej

Samorząd doradców podatkowych jest zadowolony z uwzględnienia ich grupy zawodowej wśród podmiotów świadczących nieodpłatną pomoc prawną. Zaproponowane w rządowym projekcie przepisy - według Krajowej Rady Doradców Podatkowych - są jednak "niespójne".

IFK poleca: Zerowa stawka podatku dla najbiedniejszych

Zerową stawkę podatku dla ok. 3 mln najmniej zarabiających osób w Polsce proponuje Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt ustawy w tej sprawie na początku maja ma trafić do Sejmu.

Finansoaktywni - program edukacyjny MF dla gimnazjalistów

„Finansoaktywni. Misja: Podatki" to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Czym są podatki, dlaczego należy je płacić? Co z tego mamy? To tylko niektóre z pytań, na które pozwala uzyskać odpowiedź projekt Ministerstwa Finansów. W ramach tego programu można również wziąć udział w konkursie, w którym szkoły i uczniowie mają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród.

IFK poleca: Prawo podatkowe nieprzejrzyste i zbyt często zmieniane

Większość przedsiębiorców nisko ocenia jakość przepisów podatkowych i przyznaje, że zmieniają się one zbyt często. Choć system podatkowy wielu z nich stwarza duże trudności, to tylko 30 proc. próbuje zmienić tę sytuację, np. wprowadzając politykę podatkową w firmie. Przedsiębiorcy podkreślają, że problemem większym niż skomplikowany system podatkowy jest jego interpretacja przez poszczególnych urzędników.

Przedsiębiorcy źle oceniają system podatkowy. Co powinno się zmienić?

Przedsiębiorcy dość krytycznie oceniają krajowy system podatkowy. Ich zdaniem prawo podatkowe jest nieprzejrzyste, za bardzo skomplikowane i zbyt często zmieniane.

KSR proponuje harmonizację przepisów prawa bilansowego i podatkowego

Na podstawie raportu Banku Światowego pt. „Różnice pomiędzy przepisami o rachunkowości i przepisami podatkowymi" Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) wybrał propozycje dotyczące tych obszarów polskiego prawa bilansowego i podatkowego, w których można osiągnąć zbliżenie przepisów w perspektywie krótko- i długoterminowej. Będzie to przydatne m.in. w redukcji barier administracyjnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw.

IFK poleca: Kiedy zwrot nadpłaty PIT - sprawdź przez internet

Niektóre urzędu skarbowe uruchomiły nową aplikację umożliwiającą sprawdzenie przez internet aktualnego stanu realizacji zwrotu podatkowego wynikającego z zeznania za 2014 rok. Wystarczy podać numer PESEL i kwotę przychodu za 2014 r.

Ulgi dla firm tworzących żłobki lub przedszkola - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT proponuje ułatwienia dla przedsiębiorstw tworzących żłobki lub przedszkola dla dzieci swoich pracowników. Dla pracowników korzystających z oferty pracodawców przewidziano zwolnienia podatkowe. MF zakłada, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

IFK poleca: Podatnik dostanie katalog praw

Nowa Ordynacja podatkowa będzie zawierać zapisy, w których zostaną zawarte ogólne zasady prawa podatkowego oraz prawa podatnika. To rozwiązanie poprawi sytuację podatników w relacjach z aparatem skarbowym.

Wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowej dyrektywy, która przewiduje automatyczną wymianę informacji o orzeczeniach podatkowych między wszystkimi państwami Unii Europejskiej. Dzięki tym przepisom firmom ma być trudniej unikać opodatkowania.

Podatek akcyzowy w 2014 roku – obraz katastrofalny

Jak dotąd nie opublikowano pełnych informacji liczbowych na temat dochodów budżetowych z podatku akcyzowego za 2014 rok. Uzyskaliśmy jednak z resortu finansów (dziękujemy) dane za 11 miesięcy zeszłego roku, które – obiektywnie rzecz biorąc – są wystarczająco reprezentatywne, aby ocenić ten rok jako stan katastrofy, bo ów ukrywany wciąż miesiąc (grudzień 2014 r.) niewiele już zmieni.

Krótkie filmy o iluzjach podatkowych - ruszył ogólnopolski konkurs

Czy da się mówić o podatkach prosto i atrakcyjnie? Taka jest idea konkursu pt. „Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – TAXMINUTES", który rozpoczął się 1 marca 2015 r.. Zadanie jest takie, by zobrazować pojęcia związane z podatkami w prosty i przyjazny sposób w krótkich klipach – do 1,5 minuty.

Minister finansów chce mniej inwazyjnie pobierać podatki

Cel to zbieranie podatków w sposób jak najmniej inwazyjny i jak najmniej zaburzający działalność gospodarczą - deklaruje szef MF Mateusz Szczurek. Przedstawiciele biznesu zaproszeni do MF chwalą plany zmian dot. administracji podatkowej, zastrzegając, że kluczowa będzie praktyka.

Nowa umowa podatkowa z Bośnią i Hercegowiną

Sejm 5 marca 2015 r. uchwalił ustawę o ratyfikacji Konwencji między Polską a Bośnią i Hercegowiną o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Konwencja została oparta o aktualną wersję Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Dłużnicy podatkowi trafią do rejestru Ministerstwa Finansów

Utworzenie Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych, w którym mają się znaleźć dłużnicy niepłacący zobowiązań wobec państwa, podlegających egzekucji administracyjnej - to cel propozycji Ministerstwa Finansów, której założeniami ma zająć się rząd. Do rejestru trafią dłużnicy posiadający zaległości m.in. z tytułu zobowiązań podatkowych.

Skup akcji własnych - korzyści podatkowe

Spółki giełdowe mogą zrealizować pewne korzyści podatkowe w wyniku przeprowadzenia skupu akcji własnych. W ostatnich miesiącach na amerykańskiej giełdzie zanotowano wzrost liczby i wartości wykupu akcji własnych, co może oznaczać, że nadchodzi kolejny krach na amerykańskiej giełdzie.

Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mają zapobiegać unikaniu opodatkowania przez firmy. W marcu br. ma przedstawić pakiet rozwiązań na rzecz przejrzystości podatkowej, w tym projekt dotyczący automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych.

Sprawiedliwe i przejrzyste podatki w UE?

Komisja Europejska rozpoczęła dziś (18 lutego 2015 r.) prace nad ambitnym programem na rzecz zwalczania uchylania się od płacenia podatków i agresywnego planowania podatkowego. Kolegium komisarzy przeprowadziło pierwszą debatę orientacyjną na temat ewentualnych najważniejszych działań, które zapewnią bardziej sprawiedliwe i przejrzyste zasady opodatkowania w UE.

Ordynacja podatkowa będzie dostosowana do umowy FATCA

Projekt noweli Ordynacji podatkowej zakłada dostosowanie jej zapisów do amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych (FATCA), a także do związanej z nią umowy między Polską i USA podpisanej w październiku 2014 r.

Kwota wolna od podatku nie będzie zależna od minimum egzystencji

Sejm odrzucił projekt dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku. Projekt Twojego Ruchu w tej sprawie zakładał podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu zależnego od dochodów potrzebnych do zapewnienia minimum egzystencji.

Jedno okienko dla rozliczeń celno-podatkowych i PUESC

Ministerstwo Finansów pracuje nad integracją systemów e-Cło i e-Podatki. W tym roku pojawią się pierwsze ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. jedno okienko do rozliczeń celnych i podatkowych oraz Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC).

Polisolokaty objęte 19-proc. podatkiem od dochodów kapitałowych

Polisolokaty od 1 stycznia 2015 r. stały się już mniej atrakcyjne. Od zysków z polisolokat trzeba obecnie zapłacić 19-proc. podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki). Podatku nie zapłacą jednak osoby, które wykupiły polisolokatę przed końcem 2014 r. – ale tylko do czasu zmiany lub przedłużenia umowy.

Rząd zajmie się projektem "dużej" nowelizacji Ordynacji podatkowej

Na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się projektem tzw. "dużej" nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowela zawiera liczne ułatwienia dla podatników oraz klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, która ma zniechęcić koncerny np. do transferowania zysków za granicę, czy ukrywania ich poza Polską.

Stawka podatku od ukrywanych dochodów

Sejm znowelizował przepisy dotyczące podatku od ukrywanych dochodów pozostawiając 75 proc. stawkę PIT w przypadku próby oszustwa fiskusa. Zdaniem resortu finansów przepisy mają charakter prewencyjny - mają zachęcić do uczciwego rozliczania się z państwem.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - nowelizacja Ordynacji podatkowej

Rząd zajmie się projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowe regulacje wprowadzają tzw. klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, różnicują wysokość odsetek karnych od zobowiązań podatkowych oraz wprowadzają zmiany w zasadach wydawania interpretacji podatkowych.

Informacje o zaległych podatkach trafią do biur informacji gospodarczej

W 2016 roku urzędy skarbowe, samorządy oraz ZUS będą powiadamiały biura informacji gospodarczej o zobowiązaniach prawno-podatkowych osób fizycznych i firm. Takie rozwiązanie Ministerstwo Gospodarki zapisało w projekcie założeń do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej.

Świąteczne życzenia: impresja na serio

Jak co rok składamy sobie życzenia świąteczne („gwiazdkowe” – w języku europejskiej poprawności) powtarzając na jednym oddechu banalne, często nic nie znaczące słowa. Szkoda, że tak się dzieje, bo właśnie wtedy warto powiedzieć wszystko, co należy rzec z tej okazji tym, których nie spotkamy przy świątecznym opłatku.

Należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w bilansie

Jak prawidłowo wyceniać należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w prawie bilansowym i podatkowym?

Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej

Czy jako Polacy mamy świadomość tego, w jaki sposób funkcjonuje system podatkowy i bankowy? Czy potrafimy pomnażać zarabiane pieniądze i mamy wystarczającą wiedzę na temat tego, jak oszczędzać? Okazuje się, że niekoniecznie.

Zmiana konwencji podatkowej między Polską a Belgią

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu do konwencji między Polską a Belgią, której skutkiem ma być modyfikacja konwencji ws. unikania podwójnego opodatkowania między oboma krajami - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

REKLAMA