Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Darmowa impreza a odliczenie VAT
Aktualizacja: 25.02.2020
Organy podatkowe, podatnicy, a nawet sądy nie mogą się zgodzić co do tego, czy zorganizowanie przez instytucję kultury nieodpłatnej imprezy jest odrębną - prowadzoną obok działalności gospodarczej - aktywnością. To pytanie pozostaje otwarte i wciąż muszą się z nim mierzyć teatry, muzea czy inne publiczne instytucje kultury. Odpowiedź na nie ma kolosalne znaczenie w VAT. »
Ulga inwestycyjna w podatku rolnym – kwota netto czy brutto z załączonych faktur?
Aktualizacja: 25.02.2020
Czytelniczka portalu Infor.pl napisała do nas, że stara się o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym. Jest rolnikiem (czynnym podatnikiem VAT) i zastanawia się czy w jej przypadku ulgę odlicza się od kwoty netto (bez podatku VAT) czy brutto z załączonych faktur? Czy jest przepis nakazujący odliczanie kwoty netto lub kwoty brutto? »
VAT od wynajmu na cele mieszkaniowe - zwolnienie, czy stawka 8%?
Aktualizacja: 24.02.2020
Wynajem nieruchomości firmie na potrzeby noclegowe jej pracowników jest opodatkowany VAT wg stawki 8%. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 16 stycznia 2020 r. Co ciekawe organy Krajowej Administracji Skarbowej uważają, że jest to usługa zwolniona z VAT. »
Wyszukiwarka wiążących informacji stawkowych (WIS)
Aktualizacja: 24.02.2020
Krajowa Informacja Skarbowa udostępniła wyszukiwarkę wydanych wiążących informacji stawkowych (WIS). Podatnicy mają możliwość składania wniosków o wydanie decyzji WIS od 1 listopada 2019 r., przy czym WIS może dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r. »
Konsultacje podatkowe KIS - ponad 6 tys. rozmów telefonicznych dziennie
Aktualizacja: 24.02.2020
W okresie rocznych rozliczeń podatkowych PIT konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej odbywają dziennie ponad 6 tys. rozmów telefonicznych - mówi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej Ewa Łuczak. »
Od 1 kwietnia 2020 r. pączki będą objęte 5 proc. stawką VAT
Aktualizacja: 20.02.2020
Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 kwietnia 2020 r., zgodnie z nową matrycą VAT, pączki będą objęte jedną stawką tego podatku, czyli 5 proc. Do tego czasu podatek VAT na pączki wynosi - co do zasady - 8 proc. »
Nowe wzory VAT-UE i VAT-UEK od 1 kwietnia 2020 r.
Aktualizacja: 20.02.2020
Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach (VAT-UE, VAT-UEK). Rozporządzenie wprowadzające nowe wzory ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 r. »
Ostatni tłusty czwartek z trzema stawkami VAT na pączki
Aktualizacja: 20.02.2020
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny tłusty czwartek jest już ostatnim, kiedy na pączki obowiązują trzy stawki VAT. Od 1 kwietnia zacznie bowiem w pełni obowiązywać nowa matryca stawek VAT, której wybrane przepisy funkcjonują od 1 listopada 2019 r. Dotychczas wprowadzone zmiany nie objęły jednak pączka. »
Rejestr firm uciekających do rajów podatkowych
Aktualizacja: 19.02.2020
Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego powinna powstać lista firm, międzynarodowych koncernów, które uciekają do rajów podatkowych. Konsekwencją tego mogłoby być wyłączanie ich z przetargów publicznych. »
Nowe wytyczne VAT dotyczące leasingu jachtów
Aktualizacja: 18.02.2020
Pod koniec lutego 2019 r. komisarz skarbowy na Malcie opublikował nowe wytyczne dotyczące obliczania podatku VAT od transakcji związanych z leasingiem jachtów rekreacyjnych przez podmiot zarejestrowany na Malcie. Zmiany te zostały wprowadzone w celu odzwierciedlenia zmian dokonanych na poziomie UE w sektorze jachtowym przy jednoczesnej transpozycji zasad określonych w dyrektywie VAT. »
Aktualizacja struktur nowego JPK_VAT z deklaracją VAT
Aktualizacja: 18.02.2020
Od 1 lipca 2020 r. podatnicy nie będą już mieli możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób, niż przez plik JPK_VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało zaktualizowane struktury robocze nowego JPK_VAT z deklaracją VAT (tj. JPK_V7M, JPK_V7K). »
Split payment i NIP na paragonie najgorszymi zmianami w prawie
Aktualizacja: 17.02.2020
W ocenie mikroprzedsiębiorców obowiązkowy split payment to najgorsza zmiana w prawie wprowadzona w 2019 roku. Z kolei z regulacji, które weszły lub wejdą w życie w 2020 roku, najwięcej zastrzeżeń budzi konieczność wystawiania faktur tylko do paragonów z wprowadzonym NIP. Ponadto przedstawiciele małego biznesu uważają, że polityka rządu względem nich jest źle prowadzona. »
Doprecyzowanie przepisów dotyczących mikrorachunków podatkowych
Aktualizacja: 17.02.2020
Ustawodawca doprecyzowuje przepisy dotyczące indywidualnych rachunków podatkowych. Za pomocą mikrorachunku podatkowego możliwe będzie m.in. opłacanie innych podatków, w tym podatku akcyzowego oraz podatku od kopalin. Natomiast jeżeli wpłata zostanie dokonana na niewłaściwy rachunek urząd skarbowy odpowiednio przeksięguje daną wpłatę. »
Przepisy dot. podzielonej płatności nie chronią dostatecznie podatników VAT
Aktualizacja: 17.02.2020
Należy poprawić przepisy o podzielonej płatności, gdyż nie chronią dostatecznie podatników VAT – pisze profesor Witold Modzelewski. »
Wartość szarej strefy w Polsce - straty w VAT i podatkach dochodowych
Aktualizacja: 17.02.2020
Całkowita wartość szarej strefy w Polsce wyniosła 10,8% PKB, czyli 229 mld PLN, w 2018 r. Gotówkowa szara strefa stanowiła 9,9% PKB, a resztę (0,9% PKB) stanowiła niemonetarna szara strefa (związana przede wszystkim z produkcją gospodarstw domowych na własny użytek). Straty dla finansów publicznych z tytułu gotówkowej szarej strefy szacowane, w postaci utraconych dochodów z VAT oraz z podatków dochodowych od działalności gospodarczej, szacowane są na 38,4 - 48,8 mld PLN (1,82% - 2,31% PKB w 2018 r.). Tak wynika z badań przeprowadzonych przez EY Polska. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?