REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowi i rewidenci

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niższa składka członkowska biegłych rewidentów

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przyjęła procedury obowiązujące przy ubieganiu się o niższą składkę członkowską biegłych rewidentów.

Nowa klasyfikacja zawodów księgowych

Od 1 lipca obowiązuje nowa klasyfikacja zawodów. Zmiany dotyczą także zawodów księgowych.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych - nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości

Komitet Standardów Rachunkowości wydał nowe stanowisko w sprawie niektórych zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych, które zostało przyjęte na posiedzeniu w dniu 13 kwietnia 2010 r.

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (dalej: MSR/MSSF) kojarzą się z dużymi firmami, głównie giełdowymi. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o rachunkowości spółki – emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu powinny stosować MSR/MSSF przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Mimo to MSR/MSSF cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród księgowych.

Biegły rewident sporządzi raport w języku obcym

Biegły rewident wyda opinię w obcym języku, gdy wynika to z przepisów lub umowy.

Kontrola w ramach szczególnego nadzoru podatkowego jest nieograniczona

Przepisy, które ograniczają czas trwania kontroli, nie mają zastosowania do postępowań prowadzonych w ramach szczególnego nadzoru podatkowego.

Informacja Ministerstwa Finansów w sprawie stawek VAT od 2011 r.

W związku z upływającym z końcem br. okresem obowiązywania wynegocjowanych w 2007 r. obniżonych stawek podatku od towarów i usług Ministerstwo Finansów informuje, że zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług zmianie ulegną stawki VAT na książki i czasopisma specjalistyczne oraz niskoprzetworzone produkty spożywcze (mięso, ryby, tłuszcze, owoce, warzywa).

Czy księgowy z licencją MF zwalnia zarząd z odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg rachunkowych

Za prowadzenie ksiąg rachunkowych odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki. Osoba prowadząca księgi rachunkowe odpowiada w ramach obowiązków pracy.

Bank nie pobierze podatku Belki

Jeżeli podatek od odsetek z lokaty bankowej nie przekracza 50 groszy, nie jest naliczany 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Bank nie pobierze tego podatku.

Darmowe szkolenia stanowią przychód

Nie można zaniechać poboru podatku od bezpłatnych szkoleń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej dla lekarzy i pielęgniarek – twierdzi Ministerstwo Finansów.

Kosztami podatkowymi są wydatki sfinansowane z funduszu

Wpłaty na fundusze zakładów pracy chronionej, uzyskane ze zwolnienia od podatku od nieruchomości, nie mogą stanowić kosztów podatkowych w momencie przekazania ich na tego rodzaju fundusze. Kosztami podatkowymi dla zakładu pracy chronionej (zakładu aktywności zawodowej) są natomiast wydatki sfinansowane z funduszu.

Biegli rewidenci: stare zasady zdobywania uprawnień zawodowych obowiązują do 5 czerwca 2013 r.

Kandydat, który nie zakończy postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta do 5 czerwca 2013 r., aby uzyskać tytuł zawodowy, musi ponownie zdać egzaminy.

Usługi ładunku dla armatora z 0-proc. VAT

Jeżeli usługa ładunku w portach morskich nie jest świadczona na rzecz armatora morskiego, nie może mieć zastosowania 0-proc. stawka VAT.

Biegły rewident może obniżyć wysokie ubezpieczenie

Nowe przepisy o odpowiedzialności rewidentów spowodowały wzrost składek ubezpieczeniowych. Biegli, którzy uiszczą składki za pośrednictwem samorządu zawodowego, zapłacą mniej.

Zadania kontroli skarbowej na 2010 r. wyznaczone przez MF

W tym roku działania kontrolne urzędów skierowane będą na wykrywanie zorganizowanej przestępczości podatkowej, oszustwa w podatku VAT i podatku akcyzowym, a także na zwalczanie i minimalizację zjawiska szarej strefy.

Kierowcom przysługują diety pracownicze

Podatnikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy oraz przedsiębiorcy świadczącemu usługi transportowe przysługują diety za czas podróży służbowych tak jak pracownikowi.

Opłata egzaminacyjna na certyfikat księgowy w 2010 r.

526,80 zł - tyle wynosi opłata za egzamin weryfikujący wiedzę osób ubiegających się o certyfikat księgowy, jest to równowartość 40 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Krajowy Standard Rachunkowości nr 3 "Niezakończone usługi budowlane" - nowelizacja

Komitet Standardów Rachunkowości przyjął nowelizację Krajowego Standardu Rachunkowości nr 3 „Niezakończone usługi budowlane”.

Sprawozdanie z działalności biegłych rewidentów

Tylko do końca lutego uprawnieni do badania sprawozdań finansowych mają czas na złożenie sprawozdania z działalności za 2009 r. Sprawozdanie należy przekazać Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

Bezterminowa możliwość uzyskania certyfikatu księgowego

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie istnieje graniczna data ubiegania się o wydanie certyfikatu księgowego bez egzaminu.

Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłych rewidentów

Osoby, które nie mają wyższego wykształcenia, będą miały możliwość przystąpienie do egzaminów na biegłego rewidenta.

Wynagrodzenie biegłych powiększa się o VAT

Do końca 2009 r. biegli powoływani w postępowaniu sądowym otrzymywali wynagrodzenie zgodnie z dekretem o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym. Problem w tym, że dekret nie przewidywał powiększania tego wynagrodzenia o VAT – w przypadku biegłych będących podatnikami tego podatku. W efekcie podatnicy ci otrzymywali wynagrodzenie, które zgodnie z ustawą o cenach było traktowane jako wynagrodzenie brutto (zawierające VAT). Wynagrodzenie biegłych sądowych ulegało więc efektywnemu zmniejszeniu. Od 1 stycznia 2010 r. problem ten przestaje istnieć.

Darmowa szczepionka z podatkiem

Szczepienia przeciwko grypie fundowane pracownikom to przychody ze stosunku pracy podlegające podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Terminy egzaminów na certyfikat księgowy w 2010 r.

Ministerstwa Finansów podało najbliższe terminy egzaminów sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.

Zabezpieczenie akcyzowe można złożyć bezterminowo

Okres, na jaki powinno być złożone zabezpieczenie akcyzowe, zależy od długości zezwolenia na prowadzenie działalności.

Czy biegły może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Mam pytanie dotyczące możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowe (ze względu na osiągane obroty) przez biegłych sądowych. Czy świadcząc tego rodzaju usługi, można na samym początku działalności być zwolnionym z VAT? Czy też od razu należy się zarejestrować do tego podatku i naliczać VAT?

Do 6 grudnia duże spółki muszą utworzyć komitet audytu

Spółki należące do jednostek zainteresowania publicznego do 6 grudnia mają czas na utworzenie komitetu audytu.

Zarządzanie odpadami a ujmowanie w księgach związanych z nim kosztów

Przepisy Dyrektywy 2002/96/WE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zostały wprowadzone do polskiego ustawodawstwa przez ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Celem wymienionych przepisów jest zmniejszenie gwałtownie rosnącej ilości tych odpadów, w szczególności przez ponowne użycie, recykling, kompostowanie i odzyskiwanie energii z odpadów. Koszty związane z tymi czynnościami ponosi producent sprzętu, stąd pytanie, czy powinien tworzyć na nie rezerwę, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości.

Biura rachunkowe - obowiązek informowania o nielegalnych transakcjach

Podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą musiały przekazywać informacje o klientach dokonujących podejrzanych transakcji do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Minister nie powołał komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na biegłych rewidentów

Ministerstwo Finansów nie powołało komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na biegłych rewidentów, bo Krajowa Izba Biegłych Rewidentów przedstawiła siedem rekomendacji na siedem stanowisk.

Egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych a kursy księgowe

Ustawa o rachunkowości dość dokładnie precyzuje zagadnienia w dziedzinie uprawnień do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Które jednostki muszą stosować zaktualizowany MSSF 3

Po 30 czerwca 2009 r. należy stosować zaktualizowany MSSF 3 Połączenie jednostek, który wszedł w życie z mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 495/2009 z 3 czerwca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1126/2008 przyjmujące określone międzynarodowe standardy rachunkowości zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady. Do jakich transakcji należy stosować zaktualizowany MSSF 3?

Ruszyła XI edycja konkursu Księgowy Roku

Konkurs na Księgowego Roku ma charakter otwarty i ogólnopolski. Najlepsi uczestnicy konkursu, oprócz nagród rzeczowych i prestiżu, zyskają możliwość przybliżenia się do certyfikatu na dyplomowanego księgowego wydawanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Jak opodatkować usługi archiwów świadczone przez biura rachunkowe

Niektóre biura rachunkowe podpisują z klientami również umowy o składanie dokumentów finansowo-księgowych, akt osobowych, list płac i kartotek zarobkowych, archiwizację dokumentacji. Jak opodatkować taką działalność?

Nieruchomości w trakcie budowy jako nieruchomości inwestycyjne

Nieruchomości w trakcie budowy, które mają przynieść w przyszłości korzyści ekonomiczne ze względu na wzrost wartości lub przepływy pieniężne dla przedsiębiorstwa, należy zaliczyć do inwestycji w nieruchomości.

Strych należy do zasobów mieszkaniowych

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży strychu na cele mieszkaniowe, a przeznaczony na remont budynku mieszkalnego wspólnoty mieszkaniowej, jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p.?

Korzyści z wdrożenia oraz trudności związane z przejściem na MSR/MSSF

Ustawa o rachunkowości określa, które podmioty mogą dobrowolnie stosować MSR. Zanim jednak jednostka zdecyduje się na przejście na MSR, powinna poznać korzyści oraz trudności z tym związane.

Certyfikat księgowy - nowe przepisy wykonawcze MF w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

6 maja 2009 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Rozporządzenie reguluje m.in. kwestie wydawania certyfikatów księgowych, w tym procedury przeprowadzania egzaminu dla osób ubiegających się o ten certyfikat.

Stosowanie metody praw własności według MSSF

Sposób stosowania metody praw własności wynika z kilku MSR: MSR 27 Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe , MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych , MSR 31 Udział we wspólnych przedsięwzięciach . W rozumieniu MSR metoda praw własności jest alternatywą dla konsolidacji proporcjonalnej.

Kiedy należy tworzyć rezerwę na odprawy emerytalne

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje uzupełniony przepis dotyczący rezerw. Stosownie do art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających m.in. z przyszłych świadczeń na rzecz pracowników (np. nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych).

Jakie wymagania musi spełniać główny księgowy

Czy aby pracować na stanowisku głównego księgowego, trzeba mieć udokumentowane ukończenie jakichś kursów, szkoleń itp. w tym zakresie, czy wystarczy staż pracy w księgowości? Jeśli tak, to ile musi on wynosić?

Zadania kontroli skarbowej w zakresie VAT i akcyzy

Jak co roku Ministerstwo Finansów ogłosiło zadania kontroli skarbowej.

Leasing - krajowy standard rachunkowości

Zasady wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz kryteria prezentacji i ujawnień w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań oraz kosztów i przychodów wynikających z umów leasingu, najmu i dzierżawy, o których mowa w art. 3 ust. 4 i 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.), określa Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa”.

Sprawozdanie z całkowitych dochodów, a nie rachunek zysków i strat

Jednostki sporządzające sprawozdanie finansowe według MSSF mają obowiązek stosowania zaktualizowanych przepisów od 1 stycznia 2009 r. Z nowymi przepisami muszą się też zapoznać jednostki, które ich bezpośrednio nie stosują. Coraz częściej bowiem występuje konieczność korzystania z nich w zakresie, w jakim w ustawie o rachunkowości lub w standardach krajowych nie ma odpowiednich przepisów lub nie są one wystarczająco szczegółowe. Co oznacza nowe nazewnictwo w MSR nr 1?

Korekta podatku naliczonego od samochodów i paliwa dokonana w związku z wyrokiem ETS nie wymaga wstecznej korekty kosztów

Korekta podatku naliczonego od samochodów i paliwa, składana w związku z wyrokiem ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora, nie powoduje obowiązku wstecznej korekty kosztów uzyskania przychodów.

Bezpłatne słowniki internetowe dla księgowych

Poprawność językowa notatek służbowych, sprawozdań, raportów, korespondencji handlowej - to codzienność pracy księgowego. Pomocne w tym zakresie są internetowe słowniki (słowniki online). Prezentujemy wybór kilkunastu bezpłatnych słowników internetowych przydatnych w pracy księgowego.

Czy praktyka w księgowości jest potrzebna, by przystąpić do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jedną z nich są warunki, jakie musi spełnić osoba chcąca przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy. Jakie to warunki?

Wycena nieruchomości inwestycyjnych

Czy istnieją różnice pomiędzy wyceną nieruchomości inwestycyjnych pomiędzy polską ustawą a MSR?

Jak liczyć niższe odsetki oraz jakie zasady stosować przy wszczęciu postępowania podatkowego

Minister finansów wydał ogólną interpretację, jak liczyć niższe odsetki podatkowe oraz jakie zasady stosować przy wszczęciu postępowania podatkowego po zakończonej kontroli podatkowej.

Rezerwy a bierne rozliczenia międzyokresowe

W języku potocznym księgowi nazywają rezerwami bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Na czym polega różnica - wyjaśnienie znajdziemy w nowym Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”.

REKLAMA