REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dziś ostatni dzień wyboru metody rozliczania

Podatnicy podatku dochodowego prowadzący księgi rachunkowe, którzy chcą rozliczać różnice kursowe na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości, mają ostatni dzień na wybór metody rozliczania tych różnic.

Fiskus sprawdzi dochody pracujących za granicą

Urzędy kontroli skarbowej zweryfikują rozliczenia. Fiskus porówna wydatki z zarobkami. Za niepłacenie podatków grożą surowe kary.

Najbardziej atrakcyjne zawody to doradca podatkowy i biegły rewident, najmniej księgowy

Spośród trzech profesji - biegłego rewidenta, doradcy podatkowego i księgowego - pod względem zarobków najbardziej atrakcyjny jest zawód biegłego, a pod względem otwartości zawodu - doradcy, twierdzą pytani przez "Gazetę Prawną" eksperci.

Po zwrot pieniędzy do sądu

Nie można zwrócić niewykorzystanych znaków skarbowych i odzyskać wydanych na nie pieniędzy.

REKLAMA

Jaki wojewoda, takie prawo

Durne przepisy! Chciałem złożyć oświadczenie swoje i żony za jednym razem. Nie pomyślałem, że dla każdego dokumentu jest inny termin - narzeka wójt Bystrej-Sidziny. I może się wybroni. A może nie.

Nie można zwiększać wartości aktywów

Ustawa o rachunkowości nie dopuszcza zwiększenia wartości środków trwałych w bilansie. Konsekwencją może być znaczne zaniżenie w sprawozdaniach finansowych wartości środków trwałych, a szczególnie gruntów.

Interpretacje można będzie uchylić

Po zmianie przepisów podatnicy nie będą mieli pewności, że dany przepis należy rozumieć tak, jak wynika to z otrzymanej przez nich interpretacji.

Jutro mija termin składania PIT-28

Jeszcze tylko jutro do północy zeznanie roczne mogą złożyć podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Tomasz Michalik najlepszym doradcą podatkowym

Tomasz Michalik jest najlepszym doradcą podatkowym, a Deloitte najlepszą firmą doradztwa podatkowego - to wyniki pierwszego w Polsce rankingu doradców podatkowych.

Drugi etap reformy finansów publicznych

Minister finansów Zyta Gilowska poinformowała wczoraj w wywiadzie radiowym, że projekt ustawy o reformie finansów publicznych do końca marca zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Tylko rzetelne dokumenty dają prawo do ulgi

Gdy dowody dotyczące dostawy wewnątrzwspólnotowej okażą się fałszywe, władze podatkowe będą mogły zakwestionować prawo podatnika do zwolnienia lub 0-proc. stawki VAT.

Decydować będzie wystawienie faktury

Obowiązek podatkowy nie będzie mógł powstać później niż z dniem wystawienia faktury.

Doradcy konkurują jakością usług

Doradcy podatkowi działają na bardzo konkurencyjnym rynku. Mimo że walczą zarówno z księgowymi, biegłymi rewidentami, jak i urzędami skarbowami, które wydają tysiące decyzji, radzą sobie całkiem dobrze.

Od 1 lutego kolejne e-deklaracje

Najwięksi przedsiębiorcy będą od 1 lutego wysyłać drogą elektroniczną kolejne rodzaje deklaracji podatkowych. MSWiA zapowiada, że od 2009 roku za pomocą internetu rozliczą się wszyscy podatnicy.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie czy jest szansa na szybsze odzyskanie VAT

O zgodności z prawem unijnym polskich przepisów o VAT, które wydłużają termin zwrot podatku z 60 do 180 dni dla podatników rozpoczynających handel wewnątrzwspólnotowy, rozstrzygnie ETS.

Mniej przestępstw dewizowych

Sejm uchwalił nowelizację prawa dewizowego i kodeksu karnego skarbowego. Podstawowym jej celem jest dostosowanie przepisów do prawa UE. Nowelizacja prawa dewizowego eliminuje m.in. wiele ograniczeń związanych z zezwoleniami dewizowymi.

Dzień śmierci spadkodawcy decyduje o opodatkowaniu

Jeśli śmierć spadkodawcy nastąpiła przed 1 stycznia 2007 r., spadkobierca nie może skorzystać z nowych zwolnień od podatku od spadków – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Termin składania deklaracji VAT-11

Do 31 stycznia można składać deklaracje dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11). Czynność ta jest opodatkowana niezależnie od tego, czy podmiot dokonujący dostawy jest podatnikiem VAT.

Doradcy podatkowi walczą z księgowymi

Rynek doradców podatkowych jest jednym z najbardziej konkurencyjnych. Najwięcej szkód doradcom przynoszą tysiące urzędowych interpretacji. Walka o ceny usług doradców z księgowymi jest nierówna.

Na zmianach skorzystali mali podatnicy i przedsiębiorcy rozpoczynający działalność

Od początku 2007 roku mali podatnicy oraz przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

Rachunkowość zarządcza ułatwia rozliczenia

Aby wypełnić wymogi Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, firmy muszą wykorzystywać instrumenty rachunkowości zarządczej.

Zwolnienie z podatku od sprzedaży nowego mieszkania dopiero za rok

Ministerstwo Finansów znacznie ograniczyło możliwość korzystania przez podatników z ulgi mieszkaniowej związanej z 12-miesięcznym zameldowaniem w sprzedawanym mieszkaniu lub domu. Zdaniem MF meldunek przed 1 stycznia 2007 r. nie może być wliczany do tego okresu.

Forma zatrudnienia współpracownika decyduje o rozliczeniu

Firmy muszą ustalić dla celów podatkowych, czy osoby współpracujące prowadzą działalność gospodarczą czy zatrudnione są na podstawie umowy o pracę.

W lutym konferencja doradców podatkowych

W dniu 7 lutego z okazji X rocznicy wejścia w życie ustawy o doradztwie podatkowym Krajowa Rada Doradców Podatkowych organizuje specjalną konferencję.

Błędy w fakturach korygujących to przestępstwo

Za nierzetelne wystawienie faktury korygującej kara grzywny może sięgać nawet 2 995 200 zł. Jedynie błędy o charakterze formalnym nie mają negatywnych konsekwencji.

Egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

19, 20 i 21 lutego odbędzie się egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego Kadr Celnych i Skarbowych w Otwocku, ul. Kolorowa 13; tel.: (0 22) 779-20-40 wew. 4021 w godz. 8.00-15.30.

Mniej kar za brak zezwoleń dewizowych

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa dewizowego oraz kodeksu karnego skarbowego, który zakłada uchylenie części kar za brak zezwoleń dewizowych.

Fiskus przekaże 1 procent PIT

Rozliczając się z dochodów za 2007 rok, nadal będzie można przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Darowiznę jednak przekaże urząd skarbowy, a nie podatnik.

Nowa wersja programu Ist@t

Jest już dostępna nowa wersja programu Ist@t, służącego do sporządzania elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT. Program zamieszczony został na stronach internetowych Służby Celnej w dziale INTRASTAT/Elektroniczne zgłoszenia.

Służby celne i podatkowe będą połączone

Po konsolidacji Służby Celnej i administracji podatkowej zostanie utworzona krajowa administracja skarbowa - taką decyzję podjęło już Ministerstwo Finansów.

Posłowie zajmą się VAT

Sejmowa nadzwyczajna podkomisja do spraw zmian w ustawie o VAT zajmie się rozpatrzeniem nowelizacji podczas następnego posiedzenia Sejmu – poinformował GP poseł Ryszard Wawryniewicz, przewodniczący podkomisji.

Nie każda firma może korzystać ze zwolnienia

Osoba prowadząca działalność, która otrzyma z zagranicy maszyny lub urządzenia od innego przedsiębiorcy, nie skorzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Statut doradców zawieszony

Minister finansów zakwestionował nowy statut doradców podatkowych, bo - jak twierdzi - jest on niezgodny z ustawą o doradztwie podatkowym.

Nie będzie podatku ekologicznego

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o zaniechaniu prac nad projektem ustawy dotyczącym opodatkowania samochodów.

Będzie nowy wzór księgi podatkowej

Resort finansów przygotował dwa projekty rozporządzeń określające zasady ustalania przychodu z działalności. Zaproponował też nowy wzór księgi podatkowej.

Podatnik może odliczyć cały zapłacony VAT

Spółka mogła odliczyć cały VAT od auta kupionego do prowadzenia działalności gospodarczej, skoro posiadała zaświadczenie potwierdzające takie prawo.

Na przygotowanie bilansu jest 15 dni

Firma przechodząc z ksiąg podatkowych na rachunkowe musi sporządzić bilans otwarcia. Ma na to 15 dni od początku roku obrotowego.

Samorządom grozi lawina odszkodowań

Wygaśnięcie mandatów samorządowców, którzy nie złożyli w terminie oświadczeń majątkowych, oznacza, że uchwały i decyzje podjęte przy udziale tych osób zostaną uznane za nieważne.

Przy zakupie kateringu można odliczyć podatek

Zakup usług kateringowych pozwala nabywcom odliczyć naliczony VAT. Możliwości takiej nie ma już przy usługach gastronomicznych.

Za szkody odpowie biegły i spółka

Komisja Europejska jeszcze w styczniu ma zająć się dekoncentracją rynku biegłych rewidentów. Na pewno zostanie ograniczona odpowiedzialność biegłych za błędy.

Wydatki na internet trzeba udokumentować fakturą

Wydatki na korzystanie z internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego podatnicy mogą odliczyć, pod warunkiem że odbywa się to w ich miejscu zamieszkania.

Jak przekazać 1 proc. podatku

Podatnicy w rozliczeniu za 2006 rok mogą zmniejszyć należny podatek o darowiznę na organizacje pożytku publicznego. Odpis nie może przekroczyć 1 proc. należnego podatku.

Pieniądze za niewykorzystane znaczki skarbowe można jednak odzyskać

Nie wszyscy podatnicy mieli możliwość zwrotu niewykorzystanych znaczków opłaty skarbowej. Na zwrot pieniędzy mogli liczyć wyłącznie dalsi dystrybutorzy znaczków, i to tylko do 20 stycznia. Jest jednak szansa na odzyskanie pieniędzy.

Do 5 lutego można zapisać się na egzamin

Kolejny egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych odbędzie się 19, 20 i 21 lutego.

Opłata jest niepotrzebna

Wydanie zaświadczenia potrzebnego do uzyskania prawa do świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych nie podlega opłacie skarbowej.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług

Firma zalegająca z VAT nie zapłaci kary, jednak przedsiębiorca, któremu należy się zwrot, będzie czekał na pieniądze dłużej. Zmiany te przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Darowizna przedsiębiorstwa bez podatku VAT

Darowizna przedsiębiorstwa nie powoduje obowiązku korekty VAT w stosunku do nabytych towarów handlowych. Nie zmienia bowiem charakteru przeznaczenia tych towarów w celu dalszej odsprzedaży.

Płatnikami pozostali tylko notariusze

Osoby kupujące rzeczy przeznaczone do przerobu lub odsprzedaży składają deklarację i płacą podatek od czynności cywilnoprawnych od każdej transakcji. Nie są już płatnikami podatku.

Termin składania deklaracji

25 stycznia mija termin składania deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-12, AKC-3.

19 proc. od dochodu ze sprzedaży domu

Nowe zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Niektórzy podatnicy po zmianie przepisów mogą stracić. Ulga meldunkowa pozwoli na uniknięcie podatku.

REKLAMA