REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niektóre spółki zmniejszają zyski

Niektóre firmy celowo dokonują odpisów należności o dużym prawdopodobieństwie ściągalności, gdyż chcą wykazać w sprawozdaniu zysk mniejszy od faktycznie osiągniętego.

Szkolenia dla audytorów wewnętrznych

Do 16 lutego będzie trwał nabór osób na szkolenie z zakresu audytu systemów informatycznych zgodnie z kwalifikacją CISA. Będzie ono prowadzone w języku angielskim.

Diety można zaliczyć do kosztów podatkowych

Do kosztów podatkowych można zaliczyć diety osób, które wykonują czynności polegające na usługowym prowadzeniu pojazdów ciężarowych należących do innego podatnika.

Zmieni się definicja dostawy towarów

Dostawą towarów będzie zbycie praw do spółdzielczego lokalu oraz ustanowienie i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów.

REKLAMA

Bagaż osobisty bez podatku

Towary przywożone w bagażu osobistym spoza UE są zwolnione z akcyzy, pod warunkiem że nie przekroczono określonych limitów.

Fiskus sprawdzi obrót nieruchomościami

Jednym z obszarów wzmożonej uwagi fiskusa w 2007 roku będzie obrót nieruchomościami. Tak wynika z planu kontroli skarbowych na 2007 rok opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.

Będzie standard dotyczący księgowania leasingu

Komitet Standardów Rachunkowości opracowuje standard dotyczący ewidencji w księgach rachunkowych leasingu.

Nie trzeba płacić podatku od spadków otwartych po 12 maja 2006 r.

Fiskus myli się twierdząc, że najbliższa rodzina osób zmarłych w 2006 roku nie może korzystać z nowego zwolnienia od podatku spadkowego. Może, jeśli śmierć spadkodawcy nastąpiła po 12 maja 2006 r.

REKLAMA

Błędne faktury do korekty

Jeśli po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę, to należy wystawić fakturę korygującą. Natomiast gdy faktury zawierającej błąd nie doręczono odbiorcy, trzeba mu dostarczyć oba dokumenty.

Ograniczenie czasowe nie dotyczy najbliższych

Warunek przeznaczenia w ciągu roku podarowanych pieniędzy na inwestycję mieszkaniową oraz kwota graniczna dla skorzystania ze zwolnienia nie dotyczą najbliższej rodziny.

Właściwa wycena pozwala uniknąć problemów

Problemy księgowych z wyceną instrumentów finansowych wynikają m.in. ze złego doboru modelu wyceny.

Dla należności nieściągalnych konieczny odpis aktualizacyjny

Jeżeli na dzień bilansowy istnieje prawdopodobieństwo, że należność jest nieściągalna, należy dokonać odpisu aktualizującego.

Skazany prawomocnym wyrokiem sądu traci certyfikat księgowego

Osoba, która po otrzymaniu certyfikatu księgowego zostanie skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa popełnione umyślnie, traci uprawnienia. Doradcy podatkowi, którzy przez pięć lat nie wykonują zawodu, są skreślani z listy, czyli tracą swoje uprawnienia.

Termin odprowadzenia podatku

Do 7 lutego trzeba zapłacić podatek od dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz zryczałtowany podatek dochodowy od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej.

Olej opałowy droższy od września

Ministerstwo Finansów chce do jesieni zrównać akcyzę na olej opałowy i napędowy. Podwyżkę odczują firmy, o których zapomniano przy ustalaniu systemu zwrotu podatku, a także producenci oleju.

Poniesione wydatki potwierdza bilet okresowy

Podatnicy dojeżdżający do pracy podwyższą roczne koszty uzyskania przychodów, jeśli posiadają bilety okresowe. Możliwości takiej nie daje imienna faktura VAT.

Podatnik powinien stosować różne stawki VAT

Jeśli w ramach jednej dostawy sprzedawane są dwa różne towary, mogą one podlegać opodatkowaniu VAT według różnych stawek podatkowych.

Sprawozdawczość budżetowa

Zostało już opublikowane rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Znaki skarbowe będą ważne do końca roku

Do końca 2007 roku podatnicy będą mogli korzystać ze znaków opłaty skarbowej, mimo że formalnie zostały one zlikwidowane od 1 stycznia.

Automatyczny system eksportu

Ministerstwo Finansów poinformowało, że na stronach internetowych służby celnej opublikowano informacje dotyczące Systemu Kontroli Eksportu oraz Specyfikację komunikatów dla przedsiębiorców.

Fiskus sprawdzi kurs waluty

Podatnika, który zastosuje kurs waluty odbiegający od kursu średniego NBP, fiskus wezwie do zmiany kursu lub złożenia wyjaśnień.

Gmina każe płacić za wypis

Trwa spór o opłaty za wypis z ewidencji. Resort twierdzi, że gminy pobierają opłaty niesłusznie.

Trudno odróżnić wydatki bieżące od reprezentacyjnych

Od 1 stycznia wydatki na reprezentację firmy nie mogą być kosztem uzyskania przychodu. Trudno zrozumieć, dlaczego np. wydatek na zakup ciastek dla zarządu jest kosztem podatkowym, a dla kontrahenta już nie. Zlikwidowano podział na reklamę publiczną i niepubliczną, wszystkie wydatki na reklamę można uznać za koszt.

Jeśli zapłacimy podatek od darowizn, to uzyskamy zwolnienie z PIT

Od 1 stycznia dochód z nieodpłatnej renty nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym, gdyż podlega on podatkowi od spadków i darowizn. Jednak i tego podatku można uniknąć.

Kupcy z hali nie muszą wnosić opłaty targowej od stoisk

Sprzedaż dokonywana w hali, w której nie są organizowane imprezy w postaci targów, aukcji i wystaw, nie podlega opłacie targowej.

Kontynuacja ulgi odsetkowej do 2027 roku

Podatnicy, którzy zaciągnęli kredyt lub wzięli pożyczkę na zakup mieszkania do końca 2006 roku, mogą kontynuować odliczenia odsetek do końca 2027 roku.

Deklaracje przez internet

Opublikowano rozporządzenie ministra finansów z dnia 29 stycznia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, które zaczęło obowiązywać 1 lutego, czyli w dniu ogłoszenia.

Nowe wymogi dla jednostek samorządowych

Jednostki przekazujące sprawozdanie o wydatkach strukturalnych elektronicznie muszą używać określonego nazewnictwa przesyłanych plików.

Dowód zapłaty zastępuje fakturę

Dokumenty dotyczące usług bankowych, dowody zapłaty za usługi radiokomunikacji przywoławczej, a nawet bilety mogą być uznane za faktury.

Dziedziczenie wkładu zwolnione z podatku

Od nabycia w drodze dziedziczenia wkładu mieszkaniowego związanego z lokatorskim prawem do lokalu członek rodziny nie zapłaci podatku.

Zakaz reklamy zniekształca rynek

Doradcy podatkowi mają zakaz reklamowania swoich usług. Konkurują cenami usług z księgowymi, którzy mają do tego prawo. Rozwiązaniem byłoby rozdzielenie usług doradztwa od księgowych.

Samochód po pół roku jest towarem używanym

Towarem używanym jest m.in. ten, którego okres używania przez podatnika wynosi co najmniej pół roku. Dotyczy to również samochodów.

Trzeba oszacować wartość majątku

Jeżeli istnieją przesłanki wskazujące, że składnik majątku mógł utracić część swojej wartości, należy oszacować jego wartość odzyskiwalną.

Zwrot podatku zawartego w cenie materiałów budowlanych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim ułatwić zwrot części VAT.

Współpraca z audytorem najdłużej przez trzy lata

Jeden audytor może badać spółkę skarbu państwa nie więcej niż przez trzy kolejne lata obrotowe - wynika z nowego zarządzenia ministra skarbu państwa.

Od dziś więcej deklaracji można składać przez internet

Można już składać kolejne deklaracje i informacje w sprawach podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg

19, 20 i 21 lutego odbędzie się egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Egzamin odbędzie się w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego Kadr Celnych i Skarbowych w Otwocku.

Będzie więcej swobody w obrocie dewizowym

Senacka komisja pozytywnie zaopiniowała nowelizację prawa dewizowego, która upraszcza przepisy oraz likwiduje część przestępstw skarbowych.

Brak oświadczenia to nie zawsze zła wola

Nieadekwatna i niewspółmierna do winy jest utrata mandatu, jeśli stosowne oświadczenie majątkowe złożono, a tylko termin jego złożenia przekroczony został o kilka dni. Przecież powody tego mogą być różne. Absurdem wydaje się odbieranie mandatu za niezłożenie oświadczenia dotyczącego współmałżonka. (komentuje Andrzej Wąsik, starosta wrocławski)

Podatek jest wyższy, gdy za sprzęt płaci samorząd

Na dostawy sprzętu komputerowego do szkół można stosować 0-proc. stawkę VAT. Gdy jednak zakupy finansuje samorząd, to stawka powinna wzrosnąć do 22 proc. - uważają niektóre urzędy skarbowe.

Jak zdać egzamin na doradcę podatkowego

Komisja egzaminacyjna ds. doradztwa podatkowego zawsze publikuje około 2 tys. pytań. Kandydaci na doradców powinni znać na nie odpowiedź.

Termin składania deklaracji

Dziś mija termin złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11). Czynność ta jest opodatkowana niezależnie od tego, czy podmiot dokonujący dostawy jest podatnikiem VAT.

Firma powinna rzetelnie informować o problemach

W sprawozdaniu finansowym spółka powinna opisać potencjalne problemy z płynnością oraz sposób, w jaki zamierza je rozwiązać.

Prawo dewizowe w senacie

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej zajmie się dzisiaj projektem ustawy nowelizującej prawo dewizowe oraz kodeks karny skarbowy. Celem ustawy jest dostosowanie przepisów do prawa unijnego oraz wyeliminowanie tych regulacji, które w praktyce nie znajdowały zastosowania.

Zwolnień nie będzie

Zapowiadana reforma administracji skarbowej i służby celnej niepokoi jej pracowników. Ministerstwo Finansów uspokaja, że masowych zwolnień w skarbówce nie będzie.

Dziś ostatni dzień wyboru metody rozliczania

Podatnicy podatku dochodowego prowadzący księgi rachunkowe, którzy chcą rozliczać różnice kursowe na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości, mają ostatni dzień na wybór metody rozliczania tych różnic.

Fiskus sprawdzi dochody pracujących za granicą

Urzędy kontroli skarbowej zweryfikują rozliczenia. Fiskus porówna wydatki z zarobkami. Za niepłacenie podatków grożą surowe kary.

Najbardziej atrakcyjne zawody to doradca podatkowy i biegły rewident, najmniej księgowy

Spośród trzech profesji - biegłego rewidenta, doradcy podatkowego i księgowego - pod względem zarobków najbardziej atrakcyjny jest zawód biegłego, a pod względem otwartości zawodu - doradcy, twierdzą pytani przez "Gazetę Prawną" eksperci.

Po zwrot pieniędzy do sądu

Nie można zwrócić niewykorzystanych znaków skarbowych i odzyskać wydanych na nie pieniędzy.

Jaki wojewoda, takie prawo

Durne przepisy! Chciałem złożyć oświadczenie swoje i żony za jednym razem. Nie pomyślałem, że dla każdego dokumentu jest inny termin - narzeka wójt Bystrej-Sidziny. I może się wybroni. A może nie.

REKLAMA