REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja opłaty skarbowej

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma zacząć prace nad rządowym projektem nowej ustawy o opłacie skarbowej.

Firmy audytorskie mogą stracić uprawnienia

Do lutego firmy audytorskie powinny złożyć sprawozdanie ze swojej działalności. Część tych podmiotów nie wywiązała się do tej pory z tego obowiązku. Ci, którzy zlekceważyli obowiązek, mogą stracić licencję na badanie sprawozdań finansowych.

Za nieuczciwy handel grożą dotkliwe kary

Sprzedaż alkoholu lub papierosów bez znaków akcyzy lub oznaczonych nieprawidłowo może się skończyć postępowaniem karnym skarbowym i dotkliwymi sankcjami.

Ulga na dobroczynność jednak pozostanie

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za pozostawieniem ulgi podatkowej dla firm wspierających działalność pożytku publicznego.

REKLAMA

Pracodawcy chcą ulgi

Konfederacja Pracodawców Polskich apeluje do premiera o wycofanie z rządowego projektu zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisu likwidującego 10-proc. ulgę na darowizny.

Nowe przepisy w sieci

O planowanych zmianach w przepisach księgowi mogą dowiedzieć się ze stron internetowych. Większość z nich prowadzona jest jednak w języku angielskim, a to duże utrudnienie.

Rozliczanie pracy za granicą

Rząd nie poparł poselskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT. Kwestia zmniejszenia obciążeń dla pracujących za granicą została już bowiem zawarta w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o PIT, przyjętym przez Radę Ministrów 6 czerwca br.

Można nie płacić podatku

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika może być opodatkowany w ramach przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy. Zapłaty podatku można jednak uniknąć.

REKLAMA

Senat o podatku tonażowym

Dziś senacka Komisja Gospodarki Narodowej zajmie się uchwalonymi przez Sejm ustawami; o podatku tonażowym oraz nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej.

Pracowników urzędów można ponaglić

Jeżeli urząd skarbowy z nieuzasadnionych powodów przeciąga postępowanie, podatnik może go ponaglić.

Poprawianie zwrotu VAT

Na dziś zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Będą niższe pensje

Rząd może wycofać się z zapowiadanej obniżki składek na ubezpieczenie społeczne w 2007 roku. Waloryzacja skali podatku dochodowego nie zrekompensuje wzrostu składki zdrowotnej do 9 proc. Bez obniżki składek 98 proc. podatników dostanie już w styczniu niższe pensje netto

Fiskus umorzy podatek, jeśli o nim wie

Jeśli fiskus wie o zdarzeniu gospodarczym, z którym wiążą się należności podatkowe, nie oznacza to, że umorzy je automatycznie. Należności te muszą być znane.

Posłowie są przeciwni propozycjom rządu

Niektóre propozycje rządu dotyczące m.in. likwidacji ulgi dla przedsiębiorców wspierających działalność pożytku publicznego oraz zniesienie uproszczonych wpłat zaliczek budzą kontrowersje posłów.

Nadciąga podatkowa burza

Już pierwszego dnia prac nad podatkami posłowie z komisji finansów publicznych ostro starli się w sprawie rządowych planów likwidacji ulgi za darowizny.

Odszkodowania dla rolników do opodatkowania

Odszkodowania wypłacane rolnikom za zniszczenie gruntu z powodu budowy rurociągu naftowego podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych - tłumaczy minister finansów.

Fiskus nie będzie szacował dochodu

Osobie wykonującej wolny zawód, która nie zadeklarowała dochodu, fiskus go nie oszacuje. Dochód taki potraktuje natomiast np. jako przychód ze źródeł nieujawnionych.

Ulga sprzeczna z przepisami UE

Sprawa zniesienia ulgi w CIT dla przedsiębiorców wspierających organizacje charytatywne zdominowała dyskusję przed posiedzeniem sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Żeby wykonywać zawód trzeba odbyć staż

Praktykę dla doradców organizuje Ministerstwo Finansów. Stażysta i urząd są zawiadamiani o terminie rozpoczęcia stażu. Strach przed przeciekiem danych ogranicza dostęp do informacji.

Zwolnienia trzeba określić w ustawie

Należy ustalić jednolite zasady zwolnienia z podatku od darowizny osób korzystających z pomocy organizacji społecznych oraz fundacji - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Nie będzie dodatkowych ulg dla indywidualnych kont emerytalnych

Ministerstwo Finansów nie godzi się na dodatkową ulgę podatkową dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Powód: nie będzie na to pieniędzy w budżecie.

Rzecznik o darowiznach

Rzecznik praw obywatelskich proponuje ustanowienie jednolitych zasad zwolnienia z podatku od darowizny osób korzystających z pomocy organizacji społecznych oraz fundacji - wynika z pisma skierowanego w tej sprawie do ministra finansów.

CIT w sejmowej komisji

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpocznie prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uprzywilejowana pozycja fiskusa

Organy podatkowe w postępowaniu podatkowym oraz w toku kontroli podatkowych znowu korzystają z dowodów zebranych w toku postępowania karnego lub postępowania w sprawach o przestępstwa lub wykroczenia skarbowe, które nie zostały prawomocnie zakończone.

Płace do zaksięgowania

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, którzy zatrudniają pracowników, muszą uwzględniać wypłacane im wynagrodzenie w kolumnie 13 księgi.

Można brać udział przez internet

Do 26 października będą trwały eliminacje do półfinałów konkursu Księgowy Roku 2006. Można w nich wziąć udział m.in. za pośrednictwem strony internetowej.

Staż adaptacyjny

Zmieniono przepisy dotyczące zasad odbywania stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w celu uznania kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wydatki na prywatne potrzeby są kwestionowane

Zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest niemożliwe bez dokumentu, na podstawie którego spółka jest zobowiązana do poniesienia tego wydatku.

Konieczne są dokumenty

Dokumentem przewozowym dla celów VAT może być każdy dokument od przewoźnika, z którego wynika, że towar dotarł na miejsce i został wydany odbiorcy.

Roczne zeznanie trzeba złożyć w Polsce

Każdy, kto uzyska w tym roku dochody w Wielkiej Brytanii, musi je wykazać w zeznaniu rocznym składanym w Polsce. Zasada ta dotyczy dochodów uzyskanych tylko w Anglii, jak również w Anglii i w Polsce.

Interpretacje wyda minister

Od 1 stycznia 2007 r. wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych będzie się zajmował minister finansów, a nie poszczególne organy podatkowe.

Przedsiębiorcy obawiają się zmian w Ordynacji podatkowej

Kontrola w firmie będzie mogła się rozpocząć w czasie nieobecności przedsiębiorcy. Urzędnikowi wystarczy tylko legitymacja, nie będzie mu już potrzebne imienne upoważnienie. Przedsiębiorcy obawiają się nowych kontroli i oceniają zmianę jako korupcjogenną.

Międzynarodowe standardy dla kolejnych spółek

Od 1 stycznia 2007 r. kolejna grupa spółek będzie miała obowiązek stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.

Opodatkowanie pomocy materialnej dla uczniów

Pomoc na wyprawkę szkolną dziecka, np. z budżetu gminy, jest zwolniona z PIT. Gdy pomocy udzieli pracodawca rodziców ucznia, podatek trzeba zapłacić.

Sprzeciw dla akcyzy na opał

Branża paliwowa jest przeciwna wprowadzeniu akcyzy na mazut (ciężki olej opałowy) oraz zrównaniu stawek akcyzy na oleje opałowy i napędowy.

Nowy podatek od sprzedaży mieszkań

Według Krajowej Izby Gospodarczej rządową propozycję opodatkowania 19-proc. stawką dochodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości można uznać za celową tylko w sytuacji pozostawienia obecnie obowiązujących ulg podatkowych.

Podatek od darowizny wyklucza PIT

Od przyszłego roku - podobnie jak obecnie - nie będzie podlegała opodatkowaniu PIT sprzedaż nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w formie spadku lub darowizny.

Koszty można egzekwować

Do ściągnięcia kosztów postępowania przed organami podatkowymi mogą być zastosowane przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Kasy dla nowych podatników

Od jutra kolejna grupa podatników musi prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

Fiskus pobiera podatek

Obecne przepisy nie sprzyjają prowadzeniu działalności charytatywnej. Darczyńcy muszą lawirować, by nie zapłacić wysokiego podatku. Potrzebne są zmiany w PIT, VAT i podatku od spadków i darowizn.

Urzędy skarbowe na razie nie kontrolują nauczycieli dostarczających podręczniki

Nauczyciele powinni aktywnie uczestniczyć w zaopatrywaniu uczniów w tańsze podręczniki - uważa minister edukacji. Natomiast fiskus na razie nie domaga się podatku od pedagogów rozprowadzających książki.

Umowa o pracę pozwala rozliczyć delegację

Podstawą zaliczenia wydatków związanych z wyjazdem służbowym żony do kosztów firmy należącej do męża może być tylko umowa o zatrudnieniu małżonki.

PIT. Opodatkowanie sprzedaży mieszkań spółdzielczych od 2007 roku

Osoby, które chcą płacić 10-proc. PIT od przychodu ze sprzedaży nieruchomości, muszą kupić mieszkanie przed końcem 2006 roku. Nieruchomości nabyte od 1 stycznia 2007 r. będą podlegać 19-proc. PIT od dochodu.

Kary porządkowe bez zmian

Minister finansów ogłosił wysokość kary porządkowej na 2007 rok. Kara tak jak dotychczas wynosić będzie 2500 zł (MP z 2006 r. nr 57, poz. 610).

Zwolnienia dla rolników

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Audyt wewnętrzny. Międzynarodowe uprawnienia

Zdobycie międzynarodowych uprawnień audytora wewnętrznego stanowi szansę na otrzymanie dobrego stanowiska w prywatnych firmach.

Zastaw skarbowy. Wyższe limity na 2007 rok

W przyszłym roku będzie możliwe ustanowienie zastawu skarbowego, jeśli wartość rzeczy lub praw majątkowych podatnika osiągnie wartość 10 400 zł - ogłosił minister finansów.

Będzie ulga za oddaną krew

Posłowie chcą przywrócić ulgę podatkową dla krwiodawców. Ministerstwo Finansów na razie nie protestuje.

Fundusz remontowy na pokrycie strat

Spółdzielnie mieszkaniowe podejmują błędne decyzje dotyczące pokrycia strat bilansowych. Dla skompensowania niedoborów sięgają po pieniądze zgromadzone na funduszu remontowym. Sąd Najwyższy przesądzi, czy stratę można pokryć ze środków z funduszu remontowego.

Urząd musi dokładnie sprawdzić odliczenia

Podatnik nie może ponosić konsekwencji tego, że organ podatkowy niedokładnie sprawdził, czy mógł on odliczyć wydatki poniesione w ostatnim miesiącu roku.

REKLAMA