REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlopy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który pracował przed podjęciem studiów licencjackich

Pracownik rozpoczął swoją pierwszą pracę na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu od 3 stycznia 2004 r. Pozostawał w zatrudnieniu do 30 czerwca 2007 r. Od 1 października 2004 r. podjął jednocześnie studia licencjackie. Tytuł licencjata uzyskał 23 czerwca 2007 r. W naszym zakładzie pracuje na pełny etat od 1 lipca 2007 r. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego? Dodam, że przed rozpoczęciem pierwszej pracy pracownik ukończył 4-letnie liceum ogólnokształcące.

Czy za okres pozostawania bez pracy przysługuje urlop wypoczynkowy

Konsekwencją orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy na poprzednich warunkach jest konieczność wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, pod warunkiem że podejmie on lub zgłosi gotowość do podjęcia pracy. Pytanie brzmi, czy za okres pozostawania bez pracy pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?

Czy można wypowiedzieć umowę podczas urlopu

Pracodawca chce wypowiedzieć umowę pracownikowi, który przebywa na urlopie wypoczynkowym. Jeżeli nie złoży mu wypowiedzenia w tym miesiącu, od następnego będzie obowiązywał go trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, aby wręczyć mu wypowiedzenie?

Jak w księgach rachunkowych ująć świadczenia urlopowe

Jak naliczyć i zaksięgować świadczenia urlopowe dla dwóch pracowników, z których jeden jest zatrudniony na 1/2 etatu w szczególnie ciężkich warunkach pracy, a drugi w warunkach normalnych na 3/4 etatu?

REKLAMA

Urlopy wypoczynkowe pracowników sfery budżetowej

W większości przypadków przepisy dotyczące pracowników sfery budżetowej nie zawierają odrębnych regulacji w zakresie urlopów udzielanych pracownikom. W tej kwestii przepisy szczególne, dotyczące poszczególnych grup zawodowych, odsyłają do odpowiednich przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Jak naliczać pracownikowi urlop uzupełniający przy zmianie pracodawcy

Pracownik ukończył studia wyższe 9 grudnia 2005 r. Swoją pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę wykonywał od 2 listopada 2005 r. do 31 października 2007 r. Następnie został zatrudniony w naszym zakładzie od 1 listopada 2007 r. i pracuje u nas nadal. Poprzedni pracodawca udzielił temu pracownikowi 17 dni urlopu proporcjonalnego za 2007 r. W naszym zakładzie pracownik nabył prawo do 26 dni urlopu 9 grudnia 2007 r. Udzieliliśmy mu zatem za zeszły rok 5 dni urlopu wypoczynkowego (2/12 x 26 dni). Pracownik twierdzi jednak, że zaniżyliśmy mu urlop, ponieważ powinien otrzymać 9 dni urlopu uzupełniającego, tak aby łącznie przysługiwało mu 26 dni urlopu za zeszły rok. Czy dobrze ustaliliśmy wymiar urlopu tego pracownika?

Urlop wypoczynkowy czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę (trzymiesięczny okres wypowiedzenia). Pracodawca na piśmie zwolnił go także na ten czas z obowiązku świadczenia pracy. Następnie skierował pracownika na urlop wypoczynkowy z założeniem, że pracownik wykorzysta zarówno urlop zaległy, jak i przysługujący za bieżący rok. Jednak pracownik nie zgodził się skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Czy zgoda pracownika jest niezbędna do skierowania go na urlop podczas okresu wypowiedzenia? Czy okres, na który pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku wykonywania pracy można traktować jako okres urlopu wypoczynkowego, dzięki czemu pracownikowi nie będzie przysługiwał ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka oraz dieta i zwrot kosztów podróży

Rodzinny wyjazd wakacyjny z dwójką dzieci zostaje zakłócony chorobą jednego z nich. Co wówczas zrobić - zrezygnować z urlopu na rzecz zwolnienia lekarskiego? Kiedy za delegację otrzymujemy dietę? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

REKLAMA

Czy za okres nieusprawiedliwionej nieobecności należy pracownikowi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop

W ubiegłym roku zatrudniliśmy nowego pracownika. 29 kwietnia br. rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu jego nieusprawiedliwionej nieobecności. Pracownik nie stawiał się do pracy od 7 kwietnia. Czy w tej sytuacji należy mu wypłacić ekwiwalent za urlop, uwzględniając w jego wysokości czas nieusprawiedliwionej nieobecności?

Czy zawsze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim należy na wniosek rodzica udzielić mu urlopu wypoczynkowego

Zatrudniamy małżeństwo pracowników, którym urodziło się pierwsze dziecko. Nie zgodziliśmy się udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi - ojcu, gdyż potrzebujemy go teraz bardzo w firmie. W związku z tym jego żona chce przerwać swój urlop macierzyński i odstąpić wykorzystanie jego dalszej części mężowi. Czy w tej sytuacji, mimo że pracownica nie wykorzystała całego urlopu macierzyńskiego, będziemy mieli obowiązek, jeżeli o to poprosi, udzielenia jej całego przysługującego urlopu wypoczynkowego? Czy jej mąż, bezpośrednio po 4 tygodniach urlopu tacierzyńskiego, może nam złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, którego musimy udzielić?

Prawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie bezpłatnym

Pracownica od 1 lutego do 31 lipca 2007 r. przebywała na urlopie bezpłatnym. Nie korzystała wcześniej z urlopu wypoczynkowego. Czy od 1 sierpnia 2007 r. można było pracownicy udzielić urlopu wypoczynkowego (tj. bezpośrednio po urlopie bezpłatnym)?

Czy przysługuje prawo do wyższego wymiaru urlopu?

17 marca 2008 r. spółka z o.o. zatrudniła pracownika, który w przyspieszonym trybie zdobył tytuł licencjata na kierunku pielęgniarstwa. Czy tego rodzaju studia są w świetle prawa traktowane jako szkoła wyższa? Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien wliczyć pracownikowi dodatkowo osiem lat do stażu pracy, od którego zależy urlop?

Czy można odwołać pracownika z urlopu na żądanie

Pracuję w niewielkiej firmie produkującej elementy stalowe. W mojej firmie obowiązuje pięciodniowy system czasu pracy. Planowałem zakup mieszkania w kwietniu, jednak kilka dni temu zadzwonił do mnie sprzedający z informacją, że możemy przyśpieszyć transakcję, ponieważ zwolnił się termin u notariusza. W związku z tym wziąłem urlop na żądanie. Uznałem, że w takiej sytuacji to jedyna możliwość zwolnienia się z pracy. Mój pracodawca odwołał mnie jednak z urlopu, uzasadniając to koniecznością wykonania warunków kontraktu. Mieszkania niestety nie kupiłem. Czy pracodawca miał prawo odwołać mnie z urlopu na żądanie?

Czy pracownikom, którzy pracują od wtorku do soboty, trzeba oddać dni wolne za święta wielkanocne

W naszym zakładzie pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy jest 1-miesięczny i odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Praca jest wykonywana przez 5 dni od wtorku do soboty. Dniami wolnymi w tygodniu są niedziele i poniedziałki. Czy w tak ustalonym rozkładzie czasu pracy należy oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za święta wielkanocne?

Czy można zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu

Kilku pracowników w naszej firmie ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy za zeszły rok. Chcemy im udzielić tego urlopu zgodnie z przepisami, czyli do końca marca br. Pracownicy jednak odmawiają wykorzystania zaległego urlopu. Czy możemy wysłać pracowników na urlop bez ich zgody?

Dni wolne od pracy dla pracowników organizacji non profit - zasady rozliczania

Przyjmuje się, że pracodawca jest obowiązany do wypłaty wynagrodzenia w zamian za spełnienie przez pracownika świadczenia, czyli wykonanie określonej pracy. Wynagrodzenie jest więc ekwiwalentem za pracę wykonaną. Poniżej przedstawiamy zasady ustalania i wypłaty wynagrodzeń za dni wolne, zwolnienia od pracy i urlopy okolicznościowe.

Urlop pracownika odchodzącego na emeryturę w 2008 r.

Główny księgowy odchodzi na emeryturę 1 marca 2008 r. Czy pracownikowi należy się urlop 26 dni za 2008 r.? Czy w razie niewykorzystania tego urlopu w całości pracownikowi można wypłacić ekwiwalent za niewykorzystaną część?

Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który podjął dodatkowe zatrudnienie w trakcie miesiąca

Chcę się dowiedzieć, jak udzielić pracownikowi urlopu, jeżeli okresy zatrudnienia zachodzą na siebie w miesiącu rozwiązania umowy? Pracownik będzie zatrudniony w naszym zakładzie do końca grudnia br. i dalej nie przedłużymy z nim umowy o pracę. Natomiast od 17 grudnia br. podjął on pracę u innego pracodawcy.

W jaki sposób przedłużają się umowy okresowe z pracownicą w ciąży

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę na czas określony (zawarta do 31 grudnia 2007 r.) z pracownicą zatrudnioną od 1 września 2006 r., która urodzi w lutym 2008 r.? Czy zasiłek macierzyński będzie przysługiwał jeszcze u tego pracodawcy, czy od dnia porodu przejmuje rozliczenia ZUS?

Wymiar urlopu wypoczynkowego przy zatrudnieniu na część etatu

Zatrudniamy pracownika, który ma staż pracy powyżej 10 lat, a 23 września 2007 r. dostarczył zaświadczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Od 1 października poprosił o zmianę zatrudnienia z etatu na 3/4 etatu. Jak mam wykazać urlop przeliczony na godziny w informacji o zatrudnieniu 3/4 z 7 godzin czy 3/4 z 8 godzin? Pracownik do końca września wykorzystał urlop za stary rok 10 dni, a za bieżący rok też 10 dni. Jak wykazać pozostałe 16 dni - czy proporcjonalnie do zatrudnienia?

Zwolnienie od pracy ze względu na dziecko

Czy powodem uprawniającym pracownika do zwolnienia od pracy może być wychowywanie dziecka? Czy przyczyną nieobecności w pracy może być także konieczność osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem?

Wniosek o urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim do 23 listopada 2007 r. Ma jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy, który chce wykorzystać po urlopie macierzyńskim, a następnie chce złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Czy urlop wychowawczy pomniejsza dni urlopu wypoczynkowego? W jaki sposób zmniejsza się urlop wypoczynkowy, jeśli urlop wychowawczy rozpocznie się w środku miesiąca?

Czy można przejść do kolejnego pracodawcy z zaległym urlopem wypoczynkowym

Pracownikowi niedługo upływa okres, na jaki miał zawartą umowę o pracę. Pozostał mu niewykorzystany urlop (80 godzin). Po rozwiązaniu stosunku pracy podejmuje on zatrudnienie w spółce zależnej, która ma tego samego właściciela (obie firmy są osobami prawnymi). Czy zaległy urlop może zostać w tej sytuacji wykorzystany podczas zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy?

Jak urlop wypoczynkowy wpłynie na rozliczenie podatkowe

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest przychodem pracownika, który trzeba uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Inaczej będzie z dopłatami do wypoczynku. Te będą zwolnione z podatku do wysokości 760 zł rocznie.

Czy opodatkować zwrot kosztów odwołanego urlopu

Zwrot kosztów odwołanego urlopu będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracodawca w związku z tym nie będzie musiał pobierać zaliczek jak od pozostałych przychodów ze stosunku pracy.

Czy pracownicy mogą zbiorowo wystąpić o urlop na żądanie

W ostatnich kilku dniach większość pracowników naszego szpitala złożyło wnioski o udzielenie urlopów na żądanie na ten sam termin. Domyślamy się, że jest to ich forma protestu mająca na celu uzyskanie podwyżek wynagrodzeń. Czy mamy w tej sytuacji obowiązek udzielenia pracownikom urlopów na żądanie? Skorzystanie przez nich z urlopów na żądanie w tym samym czasie doprowadzi do dezorganizacji pracy.

Czy kwota zwrotu kosztów odwołania z urlopu podlega opodatkowaniu

Kilkanaście dni temu odwołaliśmy z urlopu pracownika. Niedawno pracownik przedstawił nam rachunki, z których wynika, że powinniśmy mu zwrócić 1700 zł z tytułu niewykorzystanego pobytu w hotelu podczas urlopu. Czy taka płatność na rzecz pracownika jest jego przychodem podlegającym opodatkowaniu?

Czy naliczyć koszty uzyskania przychodu od ekwiwalentu za urlop

Nasz pracownik przez ostatnie miesiące był na zasiłku chorobowym. Zwolniliśmy go na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) Kodeksu pracy. W czerwcu wypłaciliśmy mu ekwiwalent za urlop. Czy naliczyć pracownikowi koszty uzyskania przychodu, jeśli w czerwcu ma wypłacony tylko ten ekwiwalent?

Jak udzielać urlopów wypoczynkowych szczególnym grupom pracowników

Niektóre grupy pracowników, np. pracownicy niepełnosprawni, pracownicy zakładów opieki zdrowotnej czy pracownicy tymczasowi, mają inne regulacje w zakresie urlopów wypoczynkowych niż pozostali pracownicy. Dotyczą one głównie udzielania urlopów wypoczynkowych, a także jego wymiaru.

Czy staż jest wliczany do okresu, od którego nalicza się wymiar urlopu wypoczynkowego

Czy okres pobierania przez bezrobotnego stypendium przyznanego w trakcie stażu wlicza się do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu?

Ile urlopu przysługuje uczniowi zawodu, który ma ukończone 18 lat

Ile urlopu przysługuje uczniowi zawodu (skończone 18 lat, drugi rok nauki w szkole zawodowej)? Czy w wakacje i inne dni wolne od nauki musi przychodzić do pracy, czy ma wtedy wolne lub urlop? Jak liczyć w takich przypadkach dni urlopu?

Czy pracownicy przebywającej cały rok na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pracownica była na urlopie macierzyńskim do 4 marca 2006 r., a potem na urlopie wychowawczym do 31 grudnia 2006 r. Z dniem 31 grudnia 2006 r. pracownica ta rozwiązała umowę o pracę. Czy ma w tym przypadku prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za 2006 r.?

REKLAMA