Przekazanie obowiązków pracowniczych w czasie wakacyjnych urlopów
04 cze 2014
W okresie urlopów wakacyjnych pracodawcy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie swoich zakładów. Mogą to zrobić poprzez przekazanie obowiązków pracowniczych innemu pracownikowi.
Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego
24 paź 2013
Zasady dotyczące określania wymiaru urlopu wypoczynkowego zawiera Kodeks pracy. Chociaż zasady te są jasno sprecyzowane, często indywidualne sytuacje zatrudnionych rodzą wątpliwości w tym zakresie. Komu przysługuje tylko 20 dni wypoczynku, a komu już 26 dni? Czy nawet po miesiącu pracy należy nam się urlop wypoczynkowy i kiedy można wystąpić o jego udzielenie w trybie na żądanie? Sprawdź, jak poprawnie wyliczyć wymiar urlopu.
Dłuższy urlop wypoczynkowy - kto ma do niego prawo?
04 wrz 2013
Długość urlopu wypoczynkowego została uregulowana w przepisach Kodeksu pracy. Niektórym grupom zawodowym przysługuje jednak prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego - co warto wiedzieć?
26 sie 2013
Od 17 czerwca 2013 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopów dla pracujących rodziców. Jakie formalności musi spełnić pracująca mama, aby skorzystać z przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego?
Urlop rodzicielski - jak z niego skorzystać?
17 cze 2013
Od 17 czerwca 2013 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu Pracy, która wprowadza zmiany w urlopach. Nowością jest wprowadzenie urlopu rodzicielskiego. Kto i w jakim wymiarze może skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
Urlopy macierzyńskie wydłużone - zmiany od 17 czerwca 2013 r.
13 cze 2013
Głównym celem nowelizacji Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 17 czerwca 2013 r., jest wprowadzenie nowego rodzaju urlopu – urlopu rodzicielskiego. Zmianie ulega też wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który wydłuży się o 2 tygodnie.
Kiedy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy
23 kwi 2013
Pracownikom pracującym na podstawie umowy o pracę przysługuje urlopy okolicznościowy, który daje możliwość załatwienie spraw rodzinnych i innych ważnych formalności. Z reguły, choć nie zawsze, z tytułu urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie za pracę.
Urlop rodzicielski - kto z niego skorzysta?
15 mar 2013
Termin 17 marca 2013 r. to graniczna data, po której narodziny dziecka będą równoznaczne z możliwością skorzystania z urlopu rodzicielskiego, który w praktyce wydłuża urlop macierzyński do okrągłych 12 miesięcy. Rząd pozostaje niewzruszony na postulaty matek (tzw. matek pierwszego kwartału), które urodziły przed 17 marca, twierdząc, że pewna data graniczna musiała po prostu zostać wyznaczona.
Czy niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok
27 gru 2012
Pracownik może wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy także w przyszłym roku. Wyjątkiem jest urlop na żądanie.
Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego
14 sie 2012
Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należy wliczać do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego?
Czy na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego w państwie spoza UE można wypłacić zasiłek chorobowy
13 sie 2012
Pracownik naszej firmy przebywał przez 2 tygodnie na urlopie wypoczynkowym w Turcji. Podczas urlopu rozchorował się. Przedstawił nam zwolnienie lekarskie wystawione przez tureckiego lekarza na okres od 23 lipca do 13 sierpnia br. Pracownik przebywał na urlopie do 27 lipca br. Oryginał zwolnienia lekarskiego wysłał pocztą 30 lipca br. Pracownik ten (55 lat) wykorzystał już limit wypłaty wynagrodzenia chorobowego w tym roku. Czy na podstawie przestawionego zwolnienia lekarskiego możemy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?
Pracodawca może dopłacić pracownikowi do wczasów kilkaset złotych
03 sie 2012
Wczasy zagraniczne, zielona szkoła dziecka, sanatorium – każda z tych form wypoczynku pracownika może być dofinansowana przez jego pracodawcę kwotą kilkuset złotych. Ale nie każda firma, w której działa fundusz socjalny, jest zobowiązana do wypłaty takiego świadczenia.
Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego
06 kwi 2012
Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku pierwszej pracy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę i przy kolejnych zatrudnieniach?
Urlop okolicznościowy
29 lut 2012
Urlop okolicznościowy to nazwa zwyczajowa dnia lub dwóch dni zwolnienia z pracy, które pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi w związku z wystąpieniem okoliczności wymienionych w 15 Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Czy naukę za granicą uwzględniać do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego
21 lut 2012
Zatrudniani przez nas pracownicy często przynoszą dyplomy zagranicznych wyższych uczelni lub świadectwa ukończenia szkół za granicą. Czy powinniśmy uwzględniać ukończenie takich szkół lub uczelni przy ustalaniu stażu pracy do urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?
Naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownikom niepełnosprawnym
15 lip 2011
Pracodawcy mają często problem, jak obliczać należny urlop pracownikowi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudnionemu na pełny etat (pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego podstawowego i 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego na cały rok), za okres np. 5 miesięcy?
Zmienne składniki wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy
05 maja 2011
Biuro podróży zapłaci za zmarnowany urlop
16 mar 2011
Dnia 19 listopada 2010 r. Sąd Najwyższy podjął istotną uchwałę, dotyczącą zabezpieczenia interesów turystów wobec biur podróży. SN stwierdził bowiem, że biuro podróży może ponosić także odpowiedzialność za szkodę niemajątkową klienta, która wyraża się w postaci tzw. zmarnowanego urlopu (sygn. akt III CZP 79/10).
Urlop ojcowski wydłużony do dwóch tygodni
22 lut 2011
Od 1 stycznia 2010 roku pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do 1 tygodnia urlopu ojcowskiego na dziecko w wieku do 12 miesięcy. Od 2012 roku wymiar ten będzie wynosił 2 tygodnie.
Współczynnik do obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w 2011 r.
06 sty 2011
W 2011 r. współczynnik, który służy do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień urlopu wypoczynkowego wynosi 21.
Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu
21 gru 2010
Pracownik spóźnił się do pracy o kilka godzin. Pracodawca chciał mu wymierzyć karę porządkową. Zaproponował jednak pracownikowi, że odstąpi od jej wymierzania pod warunkiem jednak, że pracownik zrzeknie się prawa do dwóch dni urlopu wypoczynkowego, który pozostał mu jeszcze do wykorzystania. Czy wyrażenie zgody przez pracownika spowoduje utratę przez niego prawa do urlopu?
Czy osobie zasiadającej w komisji wyborczej w wyborach samorządowych przysługuje zwolnienie od pracy
17 lis 2010
Pracownik naszej firmy poinformował nas, że nie będzie go przez 1 dzień w pracy, ponieważ będzie zasiadał w obwodowej komisji wyborczej w wyborach samorządowych i ma spotkanie organizacyjne w tej sprawie. Czy z tego powodu powinniśmy usprawiedliwić jego nieobecność w pracy?
Kiedy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi po odbytym egzaminie
05 paź 2010
Skierowaliśmy pracownika na studia zaoczne 2 lata temu. Pracownik będzie zdawał w sierpniu (w niedzielę) egzamin, który przełożył z sesji letniej. Wystąpił do nas o udzielenie urlopu szkoleniowego w poniedziałek po egzaminie.
Proporcjonalność urlopu wypoczynkowego
02 sie 2010
W szczególnych okolicznościach, przewidzianych przepisami prawa pracy, urlop wypoczynkowy należy ustalić proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Takim szczególnym przypadkiem jest zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego.
Praca w trakcie urlopu wychowawczego
15 lip 2010
Od 2 lat przebywam na urlopie wychowawczym. W związku z tym, że moje dziecko już trochę podrosło, chciałabym podjąć pracę w okresie urlopu wychowawczego. Czy mogę pracować w pełnym wymiarze w dotychczasowym zakładzie pracy?
Urlop ojcowski przysługuje także w razie adopcji dziecka
17 maja 2010
Pracownikowi, który jest rodzicem adopcyjnym, przysługuje urlop ojcowski. Urlop ten nie przysługuje w razie przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego w okresie, gdy pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim
05 mar 2010
Udzieliliśmy pracownicy, na jej wniosek, 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego po zakończeniu urlopu podstawowego. Pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim.
Z jakim kodem rozliczać składki za osoby przebywające na dodatkowym urlopie macierzyńskim i ojcowskim
24 lut 2010
W okresie od 1 do 7 lutego 2010 r. pracownik był na urlopie ojcowskim. Od 24 lutego 2010 r. pracownica rozpocznie dodatkowy urlop macierzyński. Z jakim kodem powinniśmy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego? Czy należy rozliczać za tych pracowników składki?
Jak obliczyć świadczenie urlopowe, gdy jeszcze nie jest znany odpis na zfśs na 2010 r.
16 lut 2010
Nasz pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 18 do 31 stycznia 2010 r. Z tego tytułu przysługuje mu świadczenie urlopowe. Nie znamy wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) na 2010 r. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe?
Urlop okolicznościowy a możliwość przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego
22 lip 2009
Pracownik przebywa na urlopie okolicznościowym. Zbliża się jednak termin zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop okolicznościowy i udzielić urlopu wypoczynkowego? - pyta Czytelniczka.
Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który pracuje u dwóch pracodawców
16 lip 2009
Pracownica w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. pracowała w naszym zakładzie na pełny etat. Ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 czerwca br. zmieniliśmy jej wymiar etatu na 2/3. Pracownica podjęła wówczas dodatkowo pracę na 1/2 etatu u innego pracodawcy. Czy mamy obowiązek udzielać urlopu wypoczynkowego pracownicy w takim samym terminie, w jakim będzie korzystała z urlopu u swojego drugiego pracodawcy? Pracownica ma jeszcze 5 dni zaległego urlopu z zeszłego roku. Jak jej go udzielić po zmianie wymiaru etatu?
Jaki wymiar dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi socjalnemu, który rozwiąże umowę o pracę w trakcie roku
04 cze 2009
Nasza pracownica jako pracownik socjalny 20 lutego 2009 r. nabyła prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Taki urlop przysługuje raz na 2 lata. Z końcem kwietnia br. pracownicy zakończy się umowa o pracę. Czy w takim przypadku dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje jej w pełnym wymiarze, czy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia?
Jaki urlopu wypoczynkowy przysługuje niepełnoetatowcowi, który po wykorzystaniu całego urlopu podjął pracę na pełny etat
11 maja 2009
Od 1 lutego br. zatrudniliśmy nowego pracownika. Wcześniej pracował on na 1/2 etatu. W styczniu 2009 r. u swojego dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Była to maksymalna liczba dni urlopu, jaka mu w tym roku przysługiwała ze względu na pracę na pół etatu. U nas pracownik ten pracuje na pełny etat. Czy w naszym zakładzie przysługuje mu jeszcze urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Wymiar urlopu pracownika wynosi 20 dni, ponieważ ma on 6-letni staż urlopowy.
Obliczanie współczynnika urlopowego za 2009 r.
17 lut 2009
Nowy rok kalendarzowy niesie ze sobą obowiązek ustalenia nowego współczynnika do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 2 tygodnie wypoczynku
01 gru 2008
Jeden z naszych pracowników studiuje zaocznie. Naukę podjął bez naszego skierowania, nie przysługuje mu więc urlop szkoleniowy. Zajęcia na uczelni ma w weekendy co 2-3 tygodnie. Dlatego pracownik często korzysta z 1 dnia urlopu wypoczynkowego w piątek, żeby dojechać na zajęcia. W związku z tym nie chce korzystać z minimum 14 kolejnych dni wolnych, które powinniśmy mu zapewnić w danym roku kalendarzowym. Czy w takiej sytuacji musimy udzielić pracownikowi części urlopu składającej się jednorazowo z 14 dni wolnego w br., czy też możemy mu udzielić wszystkich 20 dni urlopu po 1 dniu w poszczególne piątki?
Ilu godzinom urlopu wypoczynkowego odpowiadają 4 dni urlopu na żądanie
26 wrz 2008
Nowo przyjmowany pracownik zgodnie z informacją zawartą w świadectwie pracy skorzystał już w tym roku z 3 dni urlopu na żądanie. Jednak zgodnie z treścią tego dokumentu było to aż 36 godzin urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji w naszej firmie przysługuje mu jeszcze 1 dzień urlopu na żądanie?
Czy staż absolwencki należy wliczyć do stażu urlopowego
15 wrz 2008
Pracownica ukończyła studia wyższe. Po studiach w 2006 r. była na półrocznym stażu z urzędu pracy. Następnie przez pół roku była zatrudniona na umowę o pracę. Od 1 września 2007 r. podjęła pracę w naszym zakładzie. Wiem, że studia liczone są jako 8 lat pracy oraz do stażu urlopowego wlicza się pół roku z poprzedniej pracy. Pracownicy niedługo minie rok, odkąd pracuje w naszym zakładzie. W sumie będzie więc miała 9,5 roku stażu pracy. Czy odbyty półroczny staż absolwencki należy wliczyć do stażu urlopowego? Kiedy pracownica nabędzie prawo do 26 dni urlopu?
Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który pracował przed podjęciem studiów licencjackich
01 wrz 2008
Pracownik rozpoczął swoją pierwszą pracę na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu od 3 stycznia 2004 r. Pozostawał w zatrudnieniu do 30 czerwca 2007 r. Od 1 października 2004 r. podjął jednocześnie studia licencjackie. Tytuł licencjata uzyskał 23 czerwca 2007 r. W naszym zakładzie pracuje na pełny etat od 1 lipca 2007 r. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego? Dodam, że przed rozpoczęciem pierwszej pracy pracownik ukończył 4-letnie liceum ogólnokształcące.
Czy za okres pozostawania bez pracy przysługuje urlop wypoczynkowy
28 sie 2008
Konsekwencją orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy na poprzednich warunkach jest konieczność wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, pod warunkiem że podejmie on lub zgłosi gotowość do podjęcia pracy. Pytanie brzmi, czy za okres pozostawania bez pracy pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?
Czy można wypowiedzieć umowę podczas urlopu
18 sie 2008
Pracodawca chce wypowiedzieć umowę pracownikowi, który przebywa na urlopie wypoczynkowym. Jeżeli nie złoży mu wypowiedzenia w tym miesiącu, od następnego będzie obowiązywał go trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, aby wręczyć mu wypowiedzenie?
Jak w księgach rachunkowych ująć świadczenia urlopowe
21 lip 2008
Jak naliczyć i zaksięgować świadczenia urlopowe dla dwóch pracowników, z których jeden jest zatrudniony na 1/2 etatu w szczególnie ciężkich warunkach pracy, a drugi w warunkach normalnych na 3/4 etatu?
Urlopy wypoczynkowe pracowników sfery budżetowej
14 lip 2008
W większości przypadków przepisy dotyczące pracowników sfery budżetowej nie zawierają odrębnych regulacji w zakresie urlopów udzielanych pracownikom. W tej kwestii przepisy szczególne, dotyczące poszczególnych grup zawodowych, odsyłają do odpowiednich przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
Jak naliczać pracownikowi urlop uzupełniający przy zmianie pracodawcy
24 cze 2008
Pracownik ukończył studia wyższe 9 grudnia 2005 r. Swoją pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę wykonywał od 2 listopada 2005 r. do 31 października 2007 r. Następnie został zatrudniony w naszym zakładzie od 1 listopada 2007 r. i pracuje u nas nadal. Poprzedni pracodawca udzielił temu pracownikowi 17 dni urlopu proporcjonalnego za 2007 r. W naszym zakładzie pracownik nabył prawo do 26 dni urlopu 9 grudnia 2007 r. Udzieliliśmy mu zatem za zeszły rok 5 dni urlopu wypoczynkowego (2/12 x 26 dni). Pracownik twierdzi jednak, że zaniżyliśmy mu urlop, ponieważ powinien otrzymać 9 dni urlopu uzupełniającego, tak aby łącznie przysługiwało mu 26 dni urlopu za zeszły rok. Czy dobrze ustaliliśmy wymiar urlopu tego pracownika?
Urlop wypoczynkowy czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
19 cze 2008
Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę (trzymiesięczny okres wypowiedzenia). Pracodawca na piśmie zwolnił go także na ten czas z obowiązku świadczenia pracy. Następnie skierował pracownika na urlop wypoczynkowy z założeniem, że pracownik wykorzysta zarówno urlop zaległy, jak i przysługujący za bieżący rok. Jednak pracownik nie zgodził się skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Czy zgoda pracownika jest niezbędna do skierowania go na urlop podczas okresu wypowiedzenia? Czy okres, na który pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku wykonywania pracy można traktować jako okres urlopu wypoczynkowego, dzięki czemu pracownikowi nie będzie przysługiwał ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka oraz dieta i zwrot kosztów podróży
18 cze 2008
Rodzinny wyjazd wakacyjny z dwójką dzieci zostaje zakłócony chorobą jednego z nich. Co wówczas zrobić - zrezygnować z urlopu na rzecz zwolnienia lekarskiego? Kiedy za delegację otrzymujemy dietę? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Czy za okres nieusprawiedliwionej nieobecności należy pracownikowi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop
27 maja 2008
W ubiegłym roku zatrudniliśmy nowego pracownika. 29 kwietnia br. rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu jego nieusprawiedliwionej nieobecności. Pracownik nie stawiał się do pracy od 7 kwietnia. Czy w tej sytuacji należy mu wypłacić ekwiwalent za urlop, uwzględniając w jego wysokości czas nieusprawiedliwionej nieobecności?
Czy zawsze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim należy na wniosek rodzica udzielić mu urlopu wypoczynkowego
09 kwi 2008
Zatrudniamy małżeństwo pracowników, którym urodziło się pierwsze dziecko. Nie zgodziliśmy się udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi - ojcu, gdyż potrzebujemy go teraz bardzo w firmie. W związku z tym jego żona chce przerwać swój urlop macierzyński i odstąpić wykorzystanie jego dalszej części mężowi. Czy w tej sytuacji, mimo że pracownica nie wykorzystała całego urlopu macierzyńskiego, będziemy mieli obowiązek, jeżeli o to poprosi, udzielenia jej całego przysługującego urlopu wypoczynkowego? Czy jej mąż, bezpośrednio po 4 tygodniach urlopu tacierzyńskiego, może nam złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, którego musimy udzielić?
Prawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie bezpłatnym
02 kwi 2008
Pracownica od 1 lutego do 31 lipca 2007 r. przebywała na urlopie bezpłatnym. Nie korzystała wcześniej z urlopu wypoczynkowego. Czy od 1 sierpnia 2007 r. można było pracownicy udzielić urlopu wypoczynkowego (tj. bezpośrednio po urlopie bezpłatnym)?
Czy przysługuje prawo do wyższego wymiaru urlopu?
28 mar 2008
17 marca 2008 r. spółka z o.o. zatrudniła pracownika, który w przyspieszonym trybie zdobył tytuł licencjata na kierunku pielęgniarstwa. Czy tego rodzaju studia są w świetle prawa traktowane jako szkoła wyższa? Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien wliczyć pracownikowi dodatkowo osiem lat do stażu pracy, od którego zależy urlop?
Czy można odwołać pracownika z urlopu na żądanie
27 mar 2008
Pracuję w niewielkiej firmie produkującej elementy stalowe. W mojej firmie obowiązuje pięciodniowy system czasu pracy. Planowałem zakup mieszkania w kwietniu, jednak kilka dni temu zadzwonił do mnie sprzedający z informacją, że możemy przyśpieszyć transakcję, ponieważ zwolnił się termin u notariusza. W związku z tym wziąłem urlop na żądanie. Uznałem, że w takiej sytuacji to jedyna możliwość zwolnienia się z pracy. Mój pracodawca odwołał mnie jednak z urlopu, uzasadniając to koniecznością wykonania warunków kontraktu. Mieszkania niestety nie kupiłem. Czy pracodawca miał prawo odwołać mnie z urlopu na żądanie?