REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Główny księgowy po 1 stycznia 2005 r.

W 1987 r. ukończyłam na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Szczecińskiego studia zawodowe 3,5-letnie na kierunku planowanie i finansowanie gospodarki narodowej, uzyskując tytuł "dyplomowany ekonomista". Czy w związku z tym spełniam wymagania zawarte w art. 35 ust. 2 pkt 4 ustawy o finansach publicznych? Posiadam wymagany staż pracy na stanowisku głównego księgowego.

Czy fiskus nam ulży?

Na bieżącym posiedzeniu Sejmu zaplanowano głosowanie nad przyszłorocznymi zmianami w podatkach dochodowych. Posłowie mają m.in. zadecydować o tym, czy zostaną wprowadzone dodatkowe ulgi i zwolnienia, i czy najlepiej zarabiający będą objęci nową 50-procentową stawką PIT.

Nowelizacja ordynacji podatkowej

Doradztwo podatkowe

Sprawozdania budżetowe za III kwartał 2004 r.

Moment uzyskania przychodu z odszkodowania

Nasz rok podatkowy trwa od września do sierpnia. Czy do przychodów podatkowych minionego roku podatkowego należy doliczyć odszkodowanie z ubezpieczenia komunikacyjnego, przyznane decyzją w sierpniu 2004 r., a wypłacone we wrześniu 2004 r., czy też jest to przychód września 2004 r. - według daty otrzymania pieniędzy na konto bankowe?

Słabsza koniunktura w przemyśle

Finanse publiczne

Kiedy należy opodatkować premię pieniężną

Jesteśmy firmą handlową. Niektóre hurtownie za długoletnią współpracę i terminowe regulowanie płatności przyznają nam czasami premię pieniężną. Czy fakt otrzymania takiej premii niesie ze sobą konieczność zapłaty podatku od towarów i usług?

Podpis elektroniczny na dokumentach celnych

Przepisy VAT korzystniejsze dla podatników?

Ministerstwo Finasów aprobuje propozycje zmian w podatku VAT, które spowodowałyby ich uproszczenie i byłyby korzystniejsze dla podatników.

Ulgi nie wrócą

Komisja Finansów Publicznych, która zajmowała się w środę poprawkami do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych nie przyjęła poprawek poselskich, które wiązały się przywróceniem ulg podatkowych i wspólnym opodatkowaniem małżonków i ich dzieci.

Wykorzystanie analizy wskaźnikowej przy ocenie płynności

Jestem głównym księgowym w średniej wielkości spółce z o.o. zajmującej się produkcją wyrobów plastikowych. Moja firma od dłuższego czasu przyjęła za priorytet zachowanie płynności. W związku z tym otrzymałem polecenie, aby sporządzać zestawienia oparte na analizie wskaźnikowej i je analizować. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są optymalne wielkości dla poszczególnych wskaźników płynności?

Brak podpisu sprzedawcy samochodu na deklaracji PCC-1

Kupiłem od osoby fizycznej samochód na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. W umowie zobowiązałem się do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Mam jednak problem z uzyskaniem na deklaracji podpisu zbywcy. Czy prawidłowo postąpię płacąc podatek i składając deklarację bez podpisu zbywcy?

Czy spłacenie długu nieruchomością podlega VAT

Spółka z o.o. X, będąca podatnikiem podatku VAT, zaciągnęła pożyczkę pieniężną u innego podatnika, również spółki z o.o. Y. W ramach spłaty tej pożyczki spółka X zobowiązała się do przeniesienia na rzecz spółki Y prawa własności do budynku będącego od kilku lat w jej posiadaniu. Czy takie przeniesienia prawa własności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r.?

Akcje WSiP

Sprzedaż akcji Polkomtela

Sprzedaż akcji PKO BP w biurach maklerskich

Ewidencja księgowa materiałów

W jaki sposób należy ewidencjonować nabycie i rozchód materiałów? Jak wyceniać materiały w bilansie? Kiedy należy przeprowadzać inwentaryzację materiałów?Materiały są jednym ze składników zapasów. Natomiast zapasy zaliczamy do rzeczowych składników aktywów obrotowych. W myśl art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości przez rzeczowe aktywa trwałe rozumie się między innymi: "materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby". Do rzeczowych aktywów trwałych, poza materiałami, zaliczamy również produkty gotowe, produkcję w toku, półprodukty oraz towary.Najczęściej do materiałów zalicza się artykuły nabyte od kontrahentów lub wytworzone we własnym zakresie, przeznaczone do wytworzenia wyrobów gotowych oraz robót i usług. Materiałami są również paliwa, nośniki energii, części zapasowe i materiały pomocnicze przeznaczone na przykład do remontów środków trwałych. Ze względu na cel zużycia materiały można podzielić na podstawowe oraz pomocnicze.

Najem nieruchomości i VAT

Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności

Deklaracja VAT-7: Obecnie obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. nie daje podatnikom VAT możliwości zwolnienia ich z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT-7 w okresie tymczasowego zawieszenia przez nich działalności gospodarczej. Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalnościZ uwagi na problemy zdrowotne zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy w świetle nowej ustawy o VAT z 11 marca 2004 r. istnieje obowiązek składania deklaracji podatkowych VAT-7 w przypadku zawieszenia działalności?

Spadek a dział spadku

Utrzymanie stron internetowych na serwerze poza granicami Polski

Przedmiot opodatkowania: Usługa utrzymania stron internetowych na serwerze w USA stanowi import usług. Podatek należny od importu tej usługi przez polskiego podatnika będzie stanowił u niego jednocześnie podatek naliczony podlegający odliczeniu. Przy naliczaniu podatku powinien on zastosować stawkę podatku właściwą dla tego rodzaju usług w kraju.Prowadzę działalność gospodarczą jako podatnik VAT. Rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Zajmuję się działalnością internetową. Swoje strony internetowe trzymam na serwerze w USA. Co miesiąc otrzymuję w e-mailu fakturę za usługi w wysokości 199 USD. Cena nie zwiera podatku VAT, gdyż sprzedaż przez internet w USA nie jest opodatkowana. Czy mogę zaliczyć kwotę z faktury w koszty i czy muszę ją uwzględniać w rozliczeniach VAT, tzn. czy muszę doliczyć VAT?

Korekta faktury wewnętrznej dokumentującej WNT

Korekta faktury wewnętrznej dokumentującej WNTW sierpniu br. nabyłem towar od dostawcy unijnego i wystawiłem fakturę wewnętrzną. We wrześniu, w związku ze zmianą wartości nabytych towarów, zagraniczny kontrahent zmniejszył wartość towaru. Czy należy wystawić wewnętrzną fakturę korygującą z tytułu zmniejszenia wartości dostawy?

Wzrost produkcji nadal duży

Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości

Podatkowa debata

Projekt zmian w ordynacji podatkowej

Zmiany podatkowe już w Sejmie

VAT od usług druku książek

Pracuję w małej drukarni. Dla zamawiającego drukujemy książkę wymienioną w poz. 48 załącznika 3 do ustawy o VAT (z naszym ISBN). Faktura, którą wystawiamy, zawiera 7 proc. VAT. Odbierający (inny podatnik) sprzedaje tę książkę we własnym zakresie stosując 0 proc. VAT. Czy to jest poprawne?

Jak ustalić dochód

Prowadzę sklep z artykułami dekoracyjnymi, jako osoba fizyczna prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Po raz pierwszy część z oferowanych drobiazgów chcę wykonać osobiście, będą to ozdobne poduszki z okolicznościowymi motywami. Kupiłam tkaniny itp. niezbędne do ich wykonania. Do tej pory kupowane towary zaliczałam bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, a na koniec roku rozliczałam różnice wynikające z remanentu. Czy z wyrobami własnej produkcji mogę postąpić podobnie?

Czy premie pieniężne są opodatkowane VAT

Sklep otrzymuje od dostawcy-hurtowni premie miesięczne w wysokości 5% sumarycznej wartości netto zapłaconych w terminie faktur na podstawie umowy o współpracy handlowej. Warunkiem naliczenia premii jest zapłacenie w terminie wszystkich faktur za dany miesiąc. Czy naliczona premia powinna być ujęta fakturą VAT (lub fakturą korygującą) jako czynność opodatkowana VAT lub zmniejszająca VAT naliczony czy jako niepodlegająca VAT - ujęta jedynie notą księgową uznaniową?

Nowe rozporządzenie w sprawie ryczałtu

Rachunkowość i doradztwo podatkowe

Podatki należy zmieniać wcześniej

Jaka opłata od potwierdzenia zarejestrowania

Kaucja akcyzowa

Czy przychody z umowy o dzieło osiągane przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą należy opodatkować VAT

1. Osoba fizyczna zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na pełnym etacie. Jednocześnie (nie prowadząc działalności gospodarczej) uzyskuje przychody z tytułu najmu lokali użytkowych. Podatki z tego tytułu rozliczane są co miesiąc na podstawie składanych deklaracji PIT-5 oraz z racji przekroczonych obrotów (10 000 euro) również VAT-7. Równolegle z tymi dochodami osoba fizyczna świadczy usługi na podstawie umów o dzieło. Usługi te wykonywane są z podmiotami innymi niż pracodawca, ale spełnione są kryteria, że odpowiedzialność za ich skutek jest po stronie zlecającego. Mam następujące pytania: czy przychody z tytułu wykonanego dzieła należy opodatkować VAT i czy zamiast rachunków powinny być wystawiane faktury VAT?

Zaliczki w księgach rachunkowych i podatkowych

Każda firma, i mała, i duża, w toku prowadzenia działalności gospodarczej ma do czynienia z zaliczkami. Realizacja zamówień między kontrahentami odbywa się z udziałem tej wygodnej ze względów zarówno finansowych, jak i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego formy. Skutki podatkowe zaliczek uległy zmianie na gruncie nowych przepisów o podatku od towarów i usług. Mimo że prawie każda zaliczka powoduje obowiązek wystawienia faktury i rodzi skutki podatkowe, nadal wiele przypadków budzi wątpliwości podatników.

Czy dotacja do wykonanych prac podlega VAT

Firma budowlana - spółka z o.o. - podpisała umowę o dotacje. Zgodnie z nią spółka, po zakończeniu realizacji, otrzyma zwrot w wysokości 60%. Czy po 1 maja br. nadal podlega odliczeniu w całości VAT naliczony z faktur dokumentujących poniesione wydatki? Czy obecnie dotacja podlega opodatkowaniu?

Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowego

Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowegoJak w świetle nowej ustawy o VAT wygląda limit 10 000 euro? Czy osoba prowadząca działalność gastronomiczną sezonowo (lipiec, sierpień, wrzesień) określa próg obrotów, po których przekroczeniu staje się nieodwołalnie podatnikiem VAT proporcjonalnie - ze względu na to, że działa tylko przez 3 miesiące w roku? Czy progiem dla niej będzie 45 700 zł i dopiero po przekroczeniu tej kwoty w obrotach będzie podatnikiem VAT?

Zwolnienia i obniżki VAT

Dofinansowanie z funduszy strukturalnych - praktyczne wskazówki

Zapoznanie się z treścią dokumentów rządowych, serią wytycznych na temat możliwości dofinansowania projektów ze środków Unii Europejskiej, a także z dużą ilością literatury pozostaje jedynie teorią, jeżeli jednocześnie brak jest bardzo szczegółowych informacji, których niezbędność można zauważyć dopiero w toku samego wypełniania wniosku o dofinansowanie. W tym momencie każdy, kto chce podejść do tego problemu z największą starannością, zauważy, że chwilami niestety nie jest to możliwe, a ilość szczegółów - częstokroć uniemożliwiających w ogóle ubieganie się o dofinansowanie - przerasta nawet najwytrwalszych. Z drugiej strony oczywiste jest, że nie można rezygnować tylko dlatego, że procedury są skomplikowane.

Podatki w Sejmie

Najnowsze dane GUS

Ewidencja należności niezapłaconych w terminie

Jako spółdzielnia mieszkaniowa otrzymujemy co miesiąc od swoich członków opłaty czynszowe za korzystanie z zajmowanych przez nich mieszkań. W naszej ewidencji widnieje wiele należności, które nie zostały uregulowane w terminie. Prosimy o odpowiedź, jak mamy zorganizować ewidencję księgową takich należności, aby zachować bieżącą kontrolę nad rozrachunkami oraz nie dopuścić do przedawniania naszych roszczeń?

Egzaminy dla biegłych rewidentów - zakres pytań i poziom trudności

Chciałabym przystąpić do egzaminów na biegłego rewidenta. Czego dotyczą i jaki jest ich poziom trudności? Szczególnie interesują mnie egzaminy z pierwszej sesji egzaminacyjnej.

Inwestycja w obcych środkach trwałych - okres amortyzacji

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie usług budowlano-montażowych. Na samochodzie ciężarowym, używanym na podstawie umowy leasingu operacyjnego, został zamontowany dźwig. Czy koszty związane z montażem dźwigu, a jest to kwota około 30 000 zł, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu?

Nowy urząd do ściągania podatków?

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych zbywcy

Znajomy zaproponował mi kupno linii technologicznej do przeróbki owoców i warzyw. Chciałbym się jednak dowiedzieć, czy na moim kontrahencie nie ciążą jakieś zaległości podatkowe. Czy jest możliwe uzyskanie takiej informacji?

REKLAMA