REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dokumentowanie transakcji łańcuchowych

Czasem polski podatnik VAT wykonuje usługi na rzecz podatnika zarejestrowanego w innym kraju Unii Europejskiej lecz przedmiot tych usług zostaje dostarczony na rzecz innego podatnika niż zleceniodawca. Wtedy na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia bądź z transakcją łańcuchową, bądź z transakcją trójstronną.

Tusk: minimalna obniżka VAT możliwa w 2014 roku

W ocenie premiera Donalda Tuska najbliższe cztery lata to nie będzie czas na radykalne pozbawianie budżetu dochodów za sprawą obniżek podatków, jedynie VAT może zostać minimalnie obniżony w 2014 roku.

Skarb Państwa może udzielić wsparcia dla przedsiębiorców

Minister Skarbu Państwa może udzielić wsparcia niebędącego pomocą publiczną przedsiębiorcom publicznym i prywatnym działającym na rynku nie mniej niż 3 pełne lata obrotowe, bez względu na ich wielkość (mały, średni lub inny przedsiębiorca).

Od 1 października nowe zwolnienia w podatku dochodowym

Od 1 października 2011 r. obowiązują nowe przepisy przewidujące zwolnienia dla niektórych rodzajów stypendiów oraz pomocy materialnej otrzymywanej m.in. przez uczniów i studentów.

REKLAMA

Depozyt nieprawidłowy opodatkowany PCC jak pożyczka

Depozyt nieprawidłowy to przechowywanie cudzych pieniędzy z możliwością rozporządzania nimi. Taka sytuacja (nawet bez formalnej umowy) rodzi po stronie przechowawcy obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% przechowywanej kwoty. Gdyby przechowawca nie miał prawa rozporządzania pieniędzmi nie musiałby płacić PCC, bo umowa przechowania nie podlega temu podatkowi.

PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

Podatek (PCC) od pożyczki. Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podatek w wysokości 0,5% pożyczonej kwoty obciąża pożyczkobiorcę. Jednak niektóre pożyczki w rodzinie (i nie tylko w rodzinie) są zwolnione z tego podatku. Które pożyczki są zwolnione z podatku PCC? Czy pożyczki udzielane przez podatników VAT są opodatkowane PCC?

Jak rozliczyć używanie prywatnych samochodów pracowników do służbowych jazd lokalnych?

W praktyce gospodarczej często zdarza się, że pracownicy wykorzystują swoje prywatne samochody dla celów służbowych. Z tego tytułu przysługuje im zwrot poniesionych przez nich wydatków.

Jak rozliczyć zakup biletów lotniczych przez Internet?

Czy w przypadku zakupu biletów lotniczych przez osobę prawną od zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej dokonanego za pośrednictwem Internetu należy pobrać podatek u źródła?

REKLAMA

Producenci rolni. Wnioski o zwrot akcyzy do końca września

Producenci rolni do 30 września mają czas na złożenie wniosku o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Podatek Buffetta, czyli nowy podatek dla bogatych

Prezydent Barack Obama zamierza zaproponować nowy podatek dla osób uzyskujących rocznie dochody powyżej 1 mln dolarów - ujawniły źródła oficjalne w Waszyngtonie.

Sejm przyjął ustawę deregulacyjną bis

16 września 2011 r. Sejm po poprawkach Senatu przyjął ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawę deregulacyjną bis.

Eksperci apelują o korzystanie e-faktur

Przedsiębiorcy powinni zachęcać swoich klientów i partnerów biznesowych do korzystania z elektronicznych faktur – apelują eksperci z PKPP Lewiatan. Pod tym względem Polska zostaje wciąż daleko w tyle za krajami Europy Zachodniej.

Kontrole PIP po zmianach

Od 8 sierpnia 2011 r. obowiązują zmiany ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Dotyczą one organizacji PIP, zadań powierzonych PIP, zasad prowadzenia postępowania kontrolnego przez PIP, pracowników PIP oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej i porządkowej pracowników PIP.

Zmiany w CIT. Nowe zasady nadzoru nad funduszami inwestycyjnymi

Sejm poparł poprawki Senatu do nowelizacji ustaw o funduszach inwestycyjnych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Wprowadza ona nowe zasady nadzoru nad zamkniętymi funduszami emitującymi certyfikaty inwestycyjne wyłączone z obrotu na rynku regulowanym.

MF: nie ma pomysłu, by urzędy skarbowe prowadziły ewidencję dochodów

Ministerstwo Finansów nie ma pomysłu, by urzędy skarbowe prowadziły zamiast podatników ewidencję dochodów i kosztów działalności gospodarczej - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Jak prawidłowo inwentaryzować metodą spisu z natury

Inwentaryzacja stanowi istotny element rachunkowości jednostki. Podstawową, najbardziej wiarygodną metodą inwentaryzacji zgodnie z ustawą o rachunkowości jest spis z natury.

Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Czy w przypadku przeznaczenia środków pieniężnych, uzyskanych ze sprzedaży mieszkania położonego w Polsce, na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w innym państwie, istnieje możliwość uznania tych środków jako wydatków poniesionych na cel mieszkaniowy? A w związku z tym, czy można skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodu ze sprzedaży tego mieszkania w Polsce?

Odstąpienie od wymierzenia kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe - zasady

Mimo popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, całokształt okoliczności związanych z czynem może wskazywać, że wymierzenie kary lub nawet jej złagodzenie będzie nieuzasadnione. W związku z tym prawo skarbowe wprowadziło instytucję odstąpienia od wymierzenia kary.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 1 500 zł. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 13 września 2011 r.

Płaca minimalna w wysokości 50 proc. średniego wynagrodzenia - projekt ustawy

Sejm opowiedział się za kontynuowaniem prac nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Zakłada on stopniowe podwyższanie płacy - do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Jak opodatkować dochód z usług świadczonych poza terytorium Polski?

Problem opodatkowania usług świadczonych poza terytorium Polski lub UE przez rezydenta obcego państwa, na rzecz spółki zarejestrowanej w Polsce został omówiony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2011 roku, sygnatura II FSK 138/10.

Czy można uzyskać zwrot części PIT od wynagrodzenia refinansowanego ze środków Unii Europejskiej?

Środki pochodzące z bezzwrotnej instytucjonalnej pomocy zagranicznej są zwolnione z PIT. Dodatkowym warunkiem jest konieczność bezpośredniej realizacji przez podatnika celu programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Jednak wynagrodzenia pracowników finansowane ze środków europejskich nie są objęte zwolnieniem podatkowym.

Zbycie nieruchomości a podatek dochodowy od osób fizycznych

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części bądź udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat.

ZUS pomoże wypełnić dokumenty rodzicowi, który zatrudni nianię

Rodzic, który zdecyduje się legalnie zatrudnić nianię, będzie mógł otrzymać pomoc przy wypełnianiu niezbędnych dokumentów dla ZUS. Dla rodziców i niań uruchomiono też specjalną infolinię.

Jak ująć w księgach zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego

Jak prawidłowo zaksięgować i ująć w księgach i sprawozdaniu finansowym zapłacone kwoty z tytułu podatku akcyzowego, odsetek i opłaty prolongacyjnej? Zapłaty dokonano w lipcu 2011 r., tj. po złożeniu sprawozdania do rejestru, a dotyczy ona podatku za 2005 r. naliczonego w wyniku kontroli przez urząd celny.

Premia pieniężna a przychody i koszty podatkowe

W kwestii możliwości zaliczenia udzielonej premii pieniężnej z tytułu zrealizowania określonego poziomu obrotów, wyliczanego na podstawie konkretnych dostaw dokonanych w danym czasie na rzecz określonego nabywcy, w koszty podatkowe, istotne jest określenie czy udzielona premia pieniężna to koszt bezpośredni czy pośredni.

Rencista socjalny będzie mógł zarobić 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia

Nowelizacja ustawy o rencie socjalnej przewiduje, że osoby pobierające rentę socjalną będą mogły zarobić, bez utraty tego świadczenia, do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie jest to 30 proc.

Leasing konsumencki – nowe regulacje w podatkach dochodowych

1 lipca 2011 r. weszła w życie oczekiwana i głośno zapowiadana ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawa deregulacyjna. Ustawa ta umożliwiła zawieranie podatkowych umów leasingu konsumenckiego. Jest to nowość na polskim rynku.

Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

W związku z wprowadzeniem podstawowej stawki VAT na poziomie 23% w 2011 roku wiele osób fizycznych ubiegających się o zwrot VAT za materiały budowlane może mieć problem z wyliczeniem kwoty zwrotu, jeśli posiadają faktury ze stawkami VAT 22 i 23%. Podpowiadamy jak to zrobić bez błędów.

Kiedy można odliczyć cały VAT przy nabyciu samochodów?

Jeżeli w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik zakupi pojazd samochodowy będący pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, to będzie mu przysługiwało prawo odliczenia całego podatku naliczonego z faktury dokumentującej jego nabycie.

Leasing samochodów z kratką 2011 a VAT – wymiana auta w ramach gwarancji

Podatnik, który w 2011 r. zdecydował się na leasing samochodu „z kratką” ma prawo do odliczenia 60 % kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej płatność raty leasingowej. Inaczej jest, gdy leasing takiego pojazdu rozpoczął się w 2010 r. W takiej bowiem sytuacji przedsiębiorca, który wyleasingował samochód „z kratką” może od nowego roku odliczyć całą kwotę podatku naliczonego.

Odliczanie VAT od kupionych i leasingowanych samochodów osobowych

Zakup bądź leasing samochodu osobowego w 2011 roku nie musi wcale oznaczać ograniczonego prawa do odliczenia podatku VAT. Jest bowiem tak, że przeznaczenie pojazdu oraz przedmiot prowadzonej działalności determinuje kwestie zakresu prawa do odliczenia podatku naliczonego. Konsekwencją jest również prawo bądź brak prawa do odliczenia VAT od paliwa zakupionego do napędu samochodów.

Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Rodzaj prowadzonej działalności determinuje wybór samochodu, który najlepiej sprawdzi się przy realizowanych dostawach czy świadczonych usługach. Względy ekonomiczne zdecydować mogą nie tylko o tym na jaką markę samochodu zdecyduje się podatnik. Z punktu widzenia rachunku ekonomicznego korzystne się może bowiem wydać skorzystanie z możliwości leasingu pojazdu.

Czy jest podatek od podziału majątku małżeńskiego?

Pozostając w związku małżeńskim nabyłam wraz z mężem do majątku wspólnego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie złożyliśmy wniosek o przekształcenie tego prawa w odrębne prawo własności. W chwili obecnej nie jesteśmy już małżeństwem, ale nadal nie podzieliliśmy wspólnego majątku. Po orzeczeniu rozwodu podpisaliśmy akt notarialny ze spółdzielnią mieszkaniową o przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zamierzamy wystąpić do sądu o dokonanie sądowego podziału majątku. Były mąż zaproponował, żeby mieszkanie po podziale przypadło mnie wraz z obowiązkiem zapłaty kwoty 150.000 zł na jego rzecz. Czy w związku z podziałem majątku będę musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn?

Samochód wniesiony do spółki partnerskiej – jak rozliczać koszty jego eksploatacji?

Czy w przypadku wniesienia przez wspólnika do spółki partnerskiej aportu w postaci samochodu wszystkie wydatki związane z utrzymaniem pojazdów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów

Czy trzeba płacić podatek rolny od rowu znajdującego się na działce rolnej?

Kupiłam działkę o powierzchni 1,5 ha. Jest ona sklasyfikowana w ewidencji gruntów jako działka rolna. Przez działkę przebiega rów o szerokości 3 m. Czy płacąc podatek rolny, przy jego wyliczeniu powinnam również uwzględnić rów?

Jak zaewidencjonować kaucję kasą fiskalną

Specyfika różnych form świadczenia usług lub prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych sprawia, że czasami pobiera się od zamawiającego (osoby fizycznej) kaucję, zadatek lub przedpłatę.

Czy wypłata odszkodowania z tytułu odstąpienia od umowy jest kosztem podatkowym?

Istnieje związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy wypłatą przez dewelopera osobie fizycznej odszkodowania z tytułu odstąpienia od umowy a zawarciem kolejnej umowy. Tym samym przedmiotowe odszkodowanie może stanowić koszt uzyskania przychodu przez dewelopera.

Czy import kredytu kupieckiego podlega VAT?

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., import usług kredytu kupieckiego może zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Czy usługi SWIFT są zwolnione z VAT?

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zwolnienie z podatku od wartości dodanej przewidziane w art. 13b VI Dyrektywy nie obejmuje usług elektronicznego przesyłania wiadomości świadczonych instytucjom finansowym (swift).

Badanie planu połączenia spółek przez biegłego rewidenta

Jestem pracownikiem spółki z o.o., która będzie się łączyła z inną spółką. W tej chwili przygotowywany jest plan połączenia spółek. Z tego, co wiem, taki plan powinien być zbadany przez biegłego rewidenta, jednak chyba nie w każdym przypadku. Czy mam rację? Od czego to zależy?

Minimalne wynagrodzenie w 2012 r. wyniesie 1500 zł

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wynosić 1500 zł - zdecydował rząd. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł, oznacza to jego wzrost o 8,2 proc.

Prawnicy zagraniczni mogą prowadzić działalność na terenie RP w formie spółki komandytowo-akcyjnej

Wprowadzona została możliwość prowadzenia działalności przez prawników zagranicznych wykonujących stałą praktykę również w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Pracodawca może przesłać PIT-11 za pomocą e-maila

Doręczenie pracownikowi informacji PIT-11 przez pracodawcę może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Uproszczenie zasad ustalania różnic kursowych

Najnowsza nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych wprowadza zasadę, że przy ustalaniu różnic kursowych w przypadku otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań oraz sprzedaży lub kupna walut obcych uwzględniane mają być ich kursy faktycznie zastosowane.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z wyspą Man

13 września 2011 r. została ratyfikowana Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, podpisana w Londynie 7 marca 2011 r.

Nowe wzory formularzy celnych

Od 12 września 2011 r. wprowadzonych zostało 37 nowych wzorów formularzy celnych.

Zniesienie deklaracji PIT i elektroniczne konta podatkowe

Zniesienie obowiązku składania deklaracji PIT, wprowadzenie elektronicznych kont podatkowych - takie propozycje zmian w systemie podatkowym przedstawia Platforma Obywatelska. Prof. Witold Modzelewski nazwał zniesienie deklaracji PIT pomysłem "absurdalnym", a dr Irena Ożóg uważa go za ciekawy.

Sejm zajmie się ustawą o wynagrodzeniu minimalnym

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu VI kadencji, 15-16 września, posłowie zajmą się zgłoszonym przez NSZZ "Solidarność" projektem ustawy o wynagrodzeniu minimalnym.

Górnicze spółki nie zapłacą podatku od wyrobisk

Wyrobiska górnicze nie są budowlami i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości - orzekł Tryunał Konstytucyjny. Przedstawiciele górniczych spółek liczą, że orzeczenie będzie przełomem w sporach kopalń z gminami odnośnie opodatkowania podziemnych wyrobisk.

REKLAMA