REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE?

Usługi związane z serwisowaniem sprzedawanego wyrobu wykonywane poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej są ściśle związane z zakresem działalności strefowej polegającej na produkcji i sprzedaży wyrobów. A zatem koszty związane z wykonywaniem tych usług mogą być zaliczone na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) do kosztów uzyskania przychodów w ramach działalności zwolnionej z opodatkowania.

Ustawa o likwidacji barier administracyjnych

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Założenia ustawodawcy są takie: zlikwidować bądź co najmniej uprościć procedury administracyjne, które dla wielu przedsiębiorców pozostają uciążliwe, czasochłonne i często też kosztowne. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2011 r.

Kiedy urząd skarbowy zwróci nadpłacony podatek wykazany w PIT?

Wypełniając roczne PIT-y, wiele osób ustaliło, że dostanie zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego. Taka nadpłata, w zdecydowanej większości przypadków, powinna być zwrócona w terminie 3 miesięcy od złożenia deklaracji. Zdarzają się jednak sytuacje szczególne, kiedy termin ulega przesunięciu. Co to za sytuacje i o czym jeszcze warto wiedzieć oczekując na zwrot nadpłaty?

Jakie wymogi musi spełniać przedsiębiorca planujący otwarcie biura rachunkowego

Chciałbym otworzyć biuro rachunkowe? Posiadam doświadczenie w prowadzeniu ksiąg rachunkowych jako pracownik w dziale księgowości. Chciałbym jednak postawić na samodzielny biznes. Jakie powinienem spełniać wymogi?

REKLAMA

Czy małżonkowie mogą się rozliczać wspólnie, gdy żona prowadzi firmę, a mąż uzyskuje przychody z najmu?

Jest to możliwe, po spełnieniu określonych warunków. Małżonkowie mogą wspólnie rozliczyć PIT, jeżeli podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc płacą podatek w Polsce od wszystkich osiągniętych dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania. Ponadto muszą przez cały rok podatkowy za który chcą dokonać rozliczenia pozostawać we wspólności majątkowej oraz w związku małżeńskim.

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży internetowej na przełomie miesiąca?

Sprzedaję wysyłkowo towary za zaliczeniem pocztowym osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Sprzedaż ewidencjonuję na kasie fiskalnej. Niekiedy bank przekazuje informację o wpłacie należności z opóźnieniem. Problem powstaje, gdy towar jest sprzedany 30 albo 31-ego danego miesiąca, a bank informuje o niej 1-ego następnego miesiąca.

Asysta w prowadzeniu działalności - nowy program PARP dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy za niewielką odpłatnością będą mogli skorzystać z usług doradczych. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchamia nowy program pomocowy dla przedsiębiorców – Asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Premia pieniężna - bonus dla klienta a VAT

Opodatkowanie bądź nie premii pieniężnej, jako formy bonusu dla klienta z tytułu zrealizowania określonego poziomu obrotów rodziło i nadal rodzi wiele kontrowersji.

REKLAMA

Ułatwienia podatkowe dla drobnych producentów win

Resort finansów nie przewiduje wprowadzenia ułatwień podatkowych dla drobnych producentów win, ale kwestia ta jest "przedmiotem stałej uwagi" - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica.

Wszystko o wystawianiu faktur VAT w 2011 r.

Jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur oraz różne terminy ich wystawiania. Wątpliwości budzi również wymagana przepisami treść faktur. Znajomość zasad prawidłowego wystawiania faktur jest niezmiernie ważna dla sprzedawców, gdyż wadliwe wystawianie faktur grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej. Również nabywcy powinni wiedzieć, jaką treść muszą zawierać otrzymywane przez nich faktury, gdyż błędnie wystawione faktury VAT mogą nie pozwalać na odliczenie podatku na nich naliczonego.

Procedury dla biur rachunkowych - sprawozdanie z kontroli za 2010 r.

Do 22 kwietnia 2010 r. podmioty, na które zostały nałożone obowiązki wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (m.in. biura rachunkowe), miały obowiązek przygotowania się do stosowania nowych regulacji. W kwietniu 2011 r. GIIF opublikował sprawozdanie dotyczące m.in. wyników kontroli wykonania tych obowiązków w 2010 r.

Rząd wprowadza podatek bankowy

Wpływy z tzw. podatku bankowego wyniosą 500-700 mln zł netto rocznie, a opłata obejmie banki krajowe, oddziały instytucji kredytowych, oddziały banków zagranicznych oraz SKOK-i - wynika z założeń do projektu ustawy.

Nowe zasady refundacji składek niepełnosprawnemu przedsiębiorcy

Od 1 czerwca 2011 r. składki emerytalne i rentowe będą zwracane w całości jedynie niepełnosprawnemu przedsiębiorcy ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Jest to efekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Stare wzory deklaracji VAT można stosować dłużej

Stare wzory deklaracji VAT (określone rozporządzeniem z 28 listopada 2008 r.) będzie można stosować również do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2011 r.

Kara grzywny za brak ewidencji odpadów

Nowelizacja ustawy o odpadach, którą na ostatnim posiedzeniu przyjął Sejm, przewiduje wprowadzenie grzywny za brak ewidencji odpadów oraz kar pieniężnych do 10 tys. zł za naruszenie obowiązków związanych z prowadzeniem zbiorczego zestawienia danych o odpadach.

Dywidenda w formie niepieniężnej - sądy mają inne zdanie niż fiskus

Czy realizacja dywidendy w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie własności nieruchomości na udziałowca stanowi źródło przychodu dla spółki wypłacającej w tej formie dywidendę? Według fiskusa tak, zdaniem sądów - nie. Kto ma rację?

Małe loterie fantowe bez zezwoleń

W dniu 26 maja 2011 r. Sejm przyjął ostatecznie nowelizację ustawy o grach hazardowych, która wprowadziła m.in. bardzo duże ułatwienia przy organizacji „małych” loterii fantowych i „małych” gier w bingo fantowe. Nowelizacja ta, w zależności od szybkości podpisu przez Prezydenta i publikacji Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie albo pod koniec czerwca albo na początku lipca 2011 r.

Jakie są skutki nieważnej umowy dla przychodów i kosztów?

Kwestia nieważności umów i jej wpływu na rozliczenia podatkowe jest od lat kontrowersyjna. Organy podatkowe uważają, że nieważne umowy nie mogą powodować powstania przychodów ani kosztów podatkowych. Inaczej argumentują sądy administracyjne i to z ich tezami warto się zapoznać na wypadek sporu z fiskusem.

Czeski rząd przyjął projekt podwyższenia stawek VAT

Czeski rząd przyjął w ostatnią środę projekt podwyższenia podatku VAT, co ma zostać zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch lat.

Postępowanie kontrolne nie może służyć obchodzeniu przepisów o kontroli podatkowej

Fiskus przeprowadza często oficjalnie postępowanie kontrolne (art. 13 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej). W rzeczywistości przeprowadzę kontrolę podatkową (art. 13 ust. 3 ustawy o kontroli skarbowej). Pozwala to na niestosowanie przepisów np. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które co do zasady wymagają zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli i nakładają limity czasowe dla niej.

Czy nabycie nieruchomości w drodze dożywocia powoduje konieczność zapłaty podatku PIT?

Organy podatkowe konsekwentnie domagają się podatku od osób zawierających umowę dożywocia obliczanego według zasad dla zbycia nieruchomości. WSA stają z reguły po stronie podatników. Są to wyroki nieprawomocne. Ostatecznie interpretacja tych przepisów zależy od NSA.

Jakiego typu zwolnienia w podatku od nieruchomości może wprowadzać gmina?

Gmina może wprowadzać tylko zwolnienia przedmiotowe w podatku od nieruchomości. Nie ma takich kompetencji w odniesieniu do zwolnień podmiotowych.

Czy udostępnienie pracownikowi służbowego samochodu powoduje powstanie przychodu?

W prawie podatkowym obowiązuje bardzo szeroka definicja przychodów ze stosunku pracy. Przepis art. 12 ustawy o PIT pozwala uznać za taki przychód szereg korzyści otrzymywanych przez pracownika od pracodawcy. Dlaczego więc fiskus zgadza się nie uznać za przychód ze stosunku pracy udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu dla dojazdów do pracy?

Czy koszty kredytu na wypłatę dywidendy są kosztem podatkowym?

W dniu 17 marca 2011 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie o sygn. akt II FSK 2004/09 - ważny dla spółek akcyjnych i z o.o. finansujących wypłatę dywidendy pożyczką albo kredytem. Sąd uznał, że poniesione wydatki (np. odsetki od kredytu) nie są kosztem.

Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

Dotacja samorządowa jest dla niepublicznych przedszkoli przychodem z działalności gospodarczej zwolnionym z PIT. W praktyce właściciele przedszkoli często traktują dotację jako element wynagrodzenia za ich pracę i zaliczają na tej podstawie jako wartość wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów. Jest to wadliwa kwalifikacja.

Jaka stawka VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe?

W przypadku świadczenia usług gastronomicznych i cateringowych zastosowanie będzie miała preferencyjna stawka podatku VAT – 8 %. Jeżeli przy okazji ich świadczenia podatnik wraz z tymi usługami będzie sprzedawał kawę, herbatę czy wodę może się pojawić pytanie, czy dostawa tych towarów również korzysta z obniżonej stawki podatku od towarów i usług? Niestety nie.

Jaka stawka VAT przy zakwaterowaniu uczniów w internacie i ich żywieniu w stołówce?

Szkoła będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, która świadczy usługi zakwaterowania w internacie oraz wyżywienia w prowadzonej przez siebie stołówce powinna dla celów podatku VAT rozróżnić te czynności z uwagi na czyją rzecz są świadczone. Jest bowiem tak, że inne są skutki podatkowe, gdy czynności te są świadczone na rzecz własnych uczniów, a inaczej jest gdy z usług tych korzystają uczniowie obcych szkół.

E-myto ruszy zgodnie z planem 1 lipca 2011 r.

Ministerstwo Infrastruktury zakłada otwarcie elektronicznego systemu poboru opłat 1 lipca 2011 r. Dzień wcześniej, 30 czerwca zostanie wygaszony system winietowy - poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień.

Nadchodzi koniec lokat antybelkowych

Od 1 stycznia 2012 r. zmienią się zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku. Zmiana ma polegać na zaokrąglaniu naliczonego podatku od zysków z lokat – do 1 grosza, a nie do 1 zł. Oznacza to likwidację tzw. lokat antybelkowych.

Nie będzie powrotu do starych stawek PIT

Minister finansów Jacek Rostowski wykluczył w czwartek możliwość powrotu do starych stawek PIT i zamrożenia emerytur.

Obliczanie minimalnych poziomów wydajności recyklingu

21 maja 2011 r. weszło w życie rozporządzenie dotyczące sposobu obliczania poziomów wydajności recyklingu zużytych baterii i akumulatorów.

Data otwarcia ksiąg rachunkowych

Czy za datę otwarcia ksiąg rachunkowych w nowo powstałej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością należy przyjąć datę zawarcia umowy spółki, datę rejestracji w KRS czy datę rozpoczęcia działalności umieszczoną w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2? Jaki wpływ na datę otwarcia ksiąg ma status spółki z o.o. w organizacji?

Będzie mniej oszustw podatkowych w obrocie złomem

Ograniczaniu przypadków wyłudzania podatku VAT przy handlu złomem służą ostatnie zmiany przepisów oraz współpraca administracyjna w zakresie VAT z państwami członkowskimi UE – zapewnia Ministerstwo Finansów.

Uproszczone faktury VAT od 2013 r.

Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad przygotowaniem przepisów dotyczących uproszczonych faktur VAT. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Ochrona przed zwolnieniem z pracy - nowelizacja Kodeksu pracy

Związkowcy zatrudnieni w swoich zakładach na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia, będą mogli ubiegać się o przywrócenie do pracy - przewiduje projekt noweli Kodeksu pracy.

Kiedy przedsiębiorca może prowadzić więcej niż jedną pkpir?

Więcej niż jedną podatkową księgę przychodów i rozchodów może prowadzić ten przedsiębiorca, który prowadzi przedsiębiorstwo wielozakładowe. Czyli przykładowo ma kilka oddzielnych sklepów, zakładów produkcyjnych, czy punktów usługowych. Wtedy musi prowadzić odrębne księgi w każdym zakładzie albo prowadzić jedną księgę w miejscu wskazanym jako jego siedziba, pod warunkiem, że w poszczególnych zakładach jest prowadzona co najmniej ewidencja sprzedaży.

Jaka stawka VAT na usługi pogrzebowe?

Świeckie usługi pogrzebowe wraz z dostawą trumien, czy urn podlegają opodatkowaniu stawką 8% VAT. Jednak analogiczne usługi świadczone przez kościoły i związki wyznaniowe są zwolnione z VAT.

Mandaty za wykroczenia skarbowe

Od 25 maja 2011 r. obowiązują szczegółowe zasady nakładania mandatów karnych za wykroczenie skarbowe.

Jaki dokument przedstawić bankowi gdy wysłaliśmy PIT przez internet?

Przy udzielaniu kredytów banki często żądają okazania kopii złożonych PIT-ów. Problemy miewają w takich przypadkach osoby, które wysłały PIT przez internet nawet jeśli podatnik posiada urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Niektóre banki wymagają wydrukowania formularza PIT i UPO, a czasem też dodatkowego papierowego zaświadczenia z urzędu skarbowego.

Czy koszty napraw gwarancyjnych powinny być potrącane w dacie ich poniesienia?

Spółka produkuje i sprzedaje maszyny, które również serwisuje w tym w ramach udzielonej gwarancji jakości. Naprawy gwarancyjne Spółka realizuje m.in. za pośrednictwem innych podmiotów ale koszty tych napraw ponosi sama Spółka (podmioty zewnętrzne obciążają tymi kosztami Spółkę). Kiedy należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na te naprawy?

Czy usługi zabezpieczenia medycznego imprez i zgromadzeń masowych są zwolnione z VAT?

Spółka, która nie jest zakładem opieki zdrowotnej świadczy usługi zabezpieczenia medycznego imprez i zgromadzeń masowych. Czy usługi te są zwolnione z VAT?

Czy wydatek na zagubiony przez pracownika w delegacji bilet może być kosztem podatkowym?

Jeżeli podatnik zamierza zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów, musi wykazać związek pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu oraz posiadać dokumenty świadczące o poniesieniu wydatku. Zagubienie dokumentów potwierdzających wydatki jest zawsze kłopotliwe i może (ale nie musi) doprowadzić do wyłączenia danego wydatku z kosztów podatkowych.

Jak rozliczyć montaż klimatyzatorów ściennych

Spółka nabyła dwa komplety przenośnych klimatyzatorów ściennych o wartości jednostkowej 2000 zł. Urządzenia te zostaną zamontowane w budynku, który nie stanowi własności spółki. Czy klimatyzatory te stanowią odrębny środek trwały?

Czy dofinansowanie do rehabilitacji dzieci pracowników jest opodatkowane PIT?

Dziecko naszego pracownika cierpi na schorzenie, którego leczenie wiąże się z koniecznością długotrwałej rehabilitacji prowadzonej w różnych formach. Chcielibyśmy dofinansować dwutygodniowy pobyt w ośrodku wypoczynkowym, w którym dziecko będzie mogło korzystać z rehabilitacji w formie jazdy konnej. Czy prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej możemy sfinansować wypoczynek i czy uzyskane przez pracownika przysporzenie będzie dla niego przychodem?

Jak rozliczyć w kosztach rezerwy na wynagrodzenia pracownicze?

Zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „ustawa o CIT”), należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust.1 i 6 ustawy o PIT oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne.

Rodzaje złomu a odwrotne obciążenie podatkiem VAT jego dostawy

Od 1 kwietnia 2011 r. zmianie uległ system naliczania i odliczania podatku VAT w obrocie złomem. Szykuje się jednak jeszcze jedna nowelizacja ustawy o VAT w tym zakresie, która ma zacząć obowiązywać od II półrocza 2011 r.

Dla fiskusa przewóz zwłok to transport pasażerów

Urzędy skarbowe kwalifikują transport zwłok przez zakłady pogrzebowe do kategorii przewozów pasażerskich - alarmuje poseł Krystyna Łybacka w interpelacji do ministra finansów. Resort uspokaja, że bez względu na kwalifikację firmy pogrzebowe nie naliczają wyższego VAT.

Czy zakaz product placement nie obejmie serialu i filmu kinowego?

Dnia 23 maja 2011 r. weszła w życie znaczna część nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw, której celem jest wdrożenie do polskiego systemu prawnego unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych.

Jak podzielić wynik finansowy w spółkach kapitałowych

Dla jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym termin zatwierdzenia sprawozdania upływa 30 czerwca. Dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego wynik finansowy netto może być podzielony. Jak prawidłowo podzielić zysk w spółkach kapitałowych?

Można odliczać VAT w pełnej wysokości przy zakupie usług zarządzania flotą

Podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup usług zarządzania flotą samochodów osobowych podlega odliczeniu w pełnej wysokości na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, gdy spełniona jest podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia, tj. samochody te są wykorzystywane do działalności opodatkowanej.

REKLAMA