REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczać składki od zlecenia zawartego z pracownikiem w okresie urlopu bezpłatnego

Nasz pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na okres od 1 czerwca do 30 września 2010 r. Ponieważ w tym czasie powstała konieczność wykonania wcześniej nieprzewidzianych prac, chcemy podpisać z nim umowę zlecenia. Jak wygląda rozliczenie składek ZUS za takiego pracownika? Dodam, że umowy zlecenia mają być podpisywane na okresy obejmujące jeden miesiąc z wynagrodzeniem brutto 2000 zł.

Czy opłata środowiskowa stanowi koszt uzyskania przychodów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się transportem, wykorzystuje w działalności gospodarczej kilka samochodów i jest zobowiązana do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska. Czy opłaty te spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wydatków na operację nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Operacja oczu nie jest zabiegiem rehabilitacyjnym, ale wyłącznie zabiegiem o charakterze medycznym. Podatnik nie może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na taką operację.

Wyższy VAT może objąć część usług świadczonych w 2010 r.

Jeżeli projekt nowelizacji ustawy o VAT nie zostanie zmieniony, wyższą stawkę trzeba będzie zapłacić za niektóre usługi, np. komunalne, czy telekomunikacyjne, świadczone jeszcze w tym roku, czyli przed planowaną podwyżką - ostrzegają eksperci.

REKLAMA

Luksemburg przyjął ustawę implementującą Dyrektywę UCITS IV

Rząd Luksemburga zatwierdził projekt ustawy implementującej do krajowego ustawodawstwa przepisy nowej Dyrektywy UCITS IV, dotyczącej przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe.

II część odpisu na ZFŚS do 30 września

Do 30 września 2010 r. należy przekazać drugą ratę odpisu wraz ze zwiększeniami na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Termin ten dotyczy pracodawców, którzy mają obowiązek tworzenia funduszu i nie przelali wcześniej całej kwoty. Ratę należy przekazać na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS.

Jaki wpływ na przychody w CIT ma korekta VAT

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują żadnego szczególnego momentu powstania przychodu z tytułu dokonanej przez podatnika korekty VAT. A zatem za moment powstania przychodu należy uznać moment dokonania korekty, a tym jest moment złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy następujący po zakończeniu roku, którego korekta dotyczy.

Kiedy zadatek będzie stanowił przychód dla podatników CIT

Zadatek dany przy zawarciu umowy ma takie znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Wpłata zadatku ma więc zabezpieczać wykonanie zawartej umowy.

REKLAMA

Przychód i dochód to nie to samo

Podatek dochodowy od osób prawnych zapłacimy przede wszystkim od uzyskanego dochodu. Dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Już takie znaczenie dochodu oznacza, że dochód i przychód nie są tym samym, a pojęcie dochodu odróżnić należy od pojęcia przychodu.

Jak ustalić datę powstania przychodu z tytułu zasądzonych kosztów sądowych

Spółka z o.o. zajmuje się handlem artykułami biurowymi. W lipcu tego roku spółka wygrała proces z dłużnikiem o zapłatę należności za dostarczony towar. Sąd zasądził na jej rzecz koszty sądowe. Czy zasądzone koszty sądowe są przychodem z działalności gospodarczej i kiedy spółka powinna zaewidencjonować powstały z tego tytułu przychód.

Czy kara umowna jest przychodem

Kontrahenci mogą postanowić w umowie, że naprawienie szkody powstałej na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej tzw. kary umownej. Czy otrzymana kara umowna stanowi przychód podatnika podatku dochodowego od osób prawnych?

Kiedy powstaje przychód z najmu

Spółka zajmuje się wynajmem pomieszczeń magazynowych. Umowy najmu są zawierane na kilka lat, niekiedy na rok albo dwa lata. Strony umawiają się, że płatności czynszowe będę realizowane w przypadku umów krótszych co pół roku, a w przypadku umów wieloletnich – raz w roku. Kiedy spółka powinna zaewidencjonować przychód z najmu.

Czy wydatki na kształcenie pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością finansuje swoim pracownikom szkolenia i kursy o tematyce związanej z jej przedmiotem działalności. Czy poniesione na ten cel wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Jak rozliczyć koszty najmu pomieszczenia biurowego

Spółka najmuje lokal, w którym prowadzi własne biuro. Umowa najmu została podpisana 1 sierpnia tego roku na 17 miesięcy. Kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na najem, jeżeli czynsz został zapłacony z góry?

Czy można zaliczyć do kosztów niezamortyzowaną wartość zlikwidowanych środków trwałych

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza wyburzyć (zlikwidować) należące do niej budynki wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Na dzień likwidacji wymienione środki trwałe nie zostały w pełni zamortyzowane. Likwidacja nie jest skutkiem zmiany rodzaju działalności lub jej zlikwidowaniu. Spółka zamierza wybudować nowy budynek lepiej przystosowany do prowadzonej działalności gospodarczej. Czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część zlikwidowanych środków trwałych

Czy prowizja od rozłożenia na raty spłaty kredytu jest kosztem uzyskania przychodu

Spółka zawarła z bankiem umowę na 1-roczny kredyt obrotowy w rachunku bieżącym. Po upływie jednego roku spółka wykazała saldo ujemne na rachunku bieżącym. Kredyt pozostały do spłaty spółka na mocy porozumienia z bankiem spłaci w ratach. Czy zapłacona prowizja od zawartego porozumienia stanowi koszt uzyskania przychodu?

Czy nieściągalne wierzytelności mogą być zaliczone do kosztów podatkowych

Nieściągalność wierzytelności oznacza, że wierzyciel nie wyegzekwował przysługującej mu wobec dłużnika wierzytelności (np. nie otrzymał zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi) pomimo wyczerpania wszystkich dostępnych mu środków, w tym pomimo przeprowadzenia przeciwko dłużnikowi postępowania egzekucyjnego.

Czy nieodpłatne wydanie towaru trzeba rejestrować kasą fiskalną

Energia elektryczna tylko raz opodatkowana akcyzą

Od dnia 1 września 2010 r. obowiązuje zasada jednokrotności opodatkowania akcyzą energii elektrycznej. Warto bliżej omówić to zagadnienie, ponieważ wielu przedsiębiorców ma wątpliwości kiedy oraz na jakich zasadach można się na ww. jednokrotność opodatkowania akcyzą energii elektrycznej powołać.

Czy fiskus musi respektować tezy orzeczeń sądów administracyjnych

Podatnicy często powołują się przed organami podatkowymi na orzecznictwo sądów administracyjnych. Tak się bowiem dziwnie składa, że NSA i WSA na ogół bardziej przyjaźnie dla podatników interpretują przepisy podatkowe niż Minister Finansów i podległe mu organy podatkowe.

Nowe przepisy ograniczyły prawo do obniżenia akcyzy

Krytycznie należy ocenić pewne regulacje wprowadzone nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, obowiązujące od 1 września 2010 r.. Nowe regulacje w istotny bowiem sposób ograniczyły prawo do obniżenia akcyzy należnej od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych z użyciem produktów z zapłaconą akcyzą.

Zbiorcza amortyzacja środków trwałych jest wyjątkiem

W niektórych sytuacjach firma kupuje duże ilości identycznych środków trwałych, które wygodnie byłoby amortyzować razem. Czy można amortyzować środki trwałe zbiorczo?

Rezerwy i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów - podstawowe kwestie związane z ich ujęciem i wyceną

Jednym z najtrudniejszych problemów, z jakimi przychodzi się zmierzyć księgowym sporządzającym sprawozdania finansowe i inne raporty wymagające przygotowania bilansów, jest prawidłowe ujęcie i wycena rezerw.

Zwolnienie z opodatkowania PCC nabycia akcji za pośrednictwem domu maklerskiego

Dnia 25 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, w której stwierdził, że nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (sygnatura: IBPBII/1/436-85/10/MZ).

8 tys. za wpis na listę firm uprawnionych do doradztwa podatkowego

Krajowa Rada Doradców Podatkowych ustaliła wysokość opłaty za wpis na listę osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego.

Przedsiębiorcy przeciwni podwyżkom VAT

Skutkiem planowanej podwyżki podatku VAT może być osłabienie popytu wewnętrznego będącego istotnym elementem utrzymania wzrostu gospodarczego – uważa Krajowa Izba Gospodarcza komentując projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Czy wydatki na instalację wodociągową są kosztem uzyskania przychodu

Firma z własnych środków finansuje budowę instalacji wodociągowej doprowadzającej wodę na tereny będące własnością firmy. W przeciwnym razie bez dostępu do wody firma nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej. Po wykonaniu instalacji firma przekazuje ją gminie. Czy poniesione wydatki są kosztem uzyskania przychodu?

Jak ustalić wartość początkową użytkowania wieczystego

Nabyłem nieruchomość użytkową wraz z prawem użytkowania wieczystego. Wartość wieczystego użytkowania gruntu ustaliłem w wysokości pierwszej opłaty rocznej. Od tej wartości nie są dokonywane odpisy amortyzacyjne. Czy to prawidłowe postępowanie?

Czy przedsiębiorca poniesie karę w przypadku braku książki kontroli

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie przewiduje bezpośredniej sankcji za brak książki kontroli. Określa natomiast szereg obowiązków związanych z książką kontroli.

Czy uks może kontrolować wydawanie środków unijnych

Czy urząd kontroli skarbowej może kontrolować firmę, która skorzystała ze środków unijnych w zakresie sposobu wydawania tych środków?

Ustalenie dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych

Prowadzę dużą pieczarkarnię. Realizuję kontrakty z dużymi sieciami handlowymi. Moje obroty w zeszłym roku, a także w kilku ubiegłych latach, przekraczały 7 mln zł rocznie. Od początku podatek dochodowy z działu specjalnego produkcji rolnej płacę od dochodu ustalonego według norm szacunkowych. W br. urząd skarbowy przeprowadził u mnie kontrolę za 2007 r. Urząd uznał, że z powodu przekroczenia limitu obrotów w 2007 r. powinienem prowadzić księgi rachunkowe, a podatek dochodowy płacić od dochodu ustalonego na podstawie ksiąg. W wyniku kontroli urząd wydał decyzję, w której podatek dochodowy za 2007 r. zwiększył mi o 200 tys. zł. Czy mam szansę na wygranie tej sprawy z urzędem przed sądem?

Rząd zajmie się fakturami elektronicznymi

Faktury elektroniczne będzie można przesyłać mailem bez podpisu elektronicznego, staną się one takim samym dokumentem jak faktury papierowe.

Ograniczenie piractwa to 446 mln zł więcej z podatków

W ubiegłym roku 54 proc. programów komputerowych używanych przez Polaków było nielegalnych. Obniżenie tej liczby o 10 proc. w latach 2010-2013 oznaczałoby wzrost wpływów z podatków o 446 mln zł - uważa Bartłomiej Witucki z Bussines Software Alliance.

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji

Dnia 9 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2010 r., Nr 155, poz. 1038), której celem jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz uzupełnianie luk, jakie powstały w wyniku utraty mocy obowiązującej przez zakwestionowane przepisy.

Wystawienie faktury korygującej do faktury wewnętrznej a uprawnienie do obniżenia VAT należnego

W związku z wystawieniem faktur korygujących do faktur wewnętrznych, zmniejszających kwotę VAT należnego, przedsiębiorca uprawniony jest do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres wystawienia tych faktur korygujących.

Dowody wewnętrzne jako podstawa zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów

Zdarzają się sytuację, gdy podatnik nie ma innej możliwości jak udokumentowanie zakupionych towarów dokumentami (dowodami) wewnętrznymi zawierającymi nadany numer porządkowy, datę, wyszczególniony asortyment, jego ilość i cenę oraz podpis.

Czy ulga meldunkowa dotyczy gruntu lub udziału w gruncie

Organy podatkowe i sądy administracyjne niejednolicie interpretują przepisy regulujące tzw. ulgę meldunkową. Osoby, które zamierzają sprzedać nieruchomości nabyte lub wybudowane w latach 2007-2008 nie mają w związku z tym pewności, czy od wartości sprzedawanego gruntu (ew. udziału w tym gruncie), na którym posadowiony jest budynek będą musiały płacić PIT. Na szczęście 2 kwietnia 2012 r. NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że ulga meldunkowa dotyczy także przychodów ze sprzedaży gruntu pod budynkiem mieszkalnym.

Po co księgowym Kodeks Zawodowej Etyki

Profesjonalne wykonywanie zawodu księgowego to nie tylko biegła znajomość przepisów. Ważne jest także stanie na straży wiernego obrazowania sytuacji finansowej jednostki. Dlatego rolą księgowego jest świadome podejmowanie decyzji i nieuleganie presji z zewnątrz. Pomocny może się tu okazać Kodeks Zawodowej Etyki.

Niemiecki rząd przyjął przyszły pakiet oszczędnościowy

Niemiecki rząd zatwierdził wysoce kontrowersyjny przyszły plan oszczędnościowy, który do 2014 r. ma przynieść oszczędności w wysokości 80 mln euro.

Nowe przepisy określające tryb doręczania pism sądowych

Pisma sądowe w postępowaniu cywilnym będą doręczne wskazanemu na niej adresatowi (doręczenie właściwe) lub innemu odbiorcy (doręczenie zastępcze).

Wyższe wynagrodzenie minimalne?

Związkowcy i pracodawcy negocjujący w ramach Komisji Trójstronnej uzgodnili wysokość płacy minimalnej na 2011 rok. Ma ona wynieść 1 408 zł brutto, co oznacza, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 91 zł.

Rząd za 15-proc. minimalną podstawową stawką VAT w UE

Rząd opowiada się za przedłużeniem obowiązywania w UE minimalnej podstawowej stawki VAT na poziomie 15 proc. - poinformował w Senacie wiceminister finansów Maciej Grabowski. Stanowisko rządu poparła senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Minister Finansów o odliczaniu VAT od samochodów z „kratką”

W 2010 r. podatnicy VAT mają prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego przy zakupie pojazdów samochodowych z tzw. „kratką” oraz paliwa do takich samochodów. Chodzi o pojazdy samochodowy inny niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony. Ale od 1 stycznia 2011 r. ma się to zmienić.

Do 300 tys. zł na odbudowę gospodarstwa rolnego po powodzi

Do 300 tys. zł będzie mogło otrzymać gospodarstwo poszkodowane w wyniku klęski żywiołowej. ARiMR będzie prowadziła nabór wniosków od 30 września do 12 listopada. Resort rolnictwa szacuje, że unijne wsparcie dostaną ok. 4 tys. rolników.

Czy ulgę internetową można dokumentować fakturami przesłanymi mailem

Jak wiadomo podatnik odliczający sobie ulgę internetową powinien dysponować fakturami VAT wystawionymi na swoje nazwisko. Nie jest natomiast jasne, czy tylko tradycyjne (papierowe) faktury mogą zadowolić urząd skarbowy podczas ewentualnej kontroli.

Czy podatkowa grupa kapitałowa musi składać sprawozdanie finansowe

Otóż nie ma takiego obowiązku. Brak obowiązku składania sprawozdania finansowego przez podatkową grupę kapitałową dotyczy również przypadków, gdy jej skład pokrywa się ze składem grupy utworzonej dla celów rachunkowych i dominująca spółka tej ostatniej grupy sporządza sprawozdanie skonsolidowane.

Jak opodatkować przychód z umów o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi

Niektórzy z nas mają rożne zdolności lub hobby, które mogliby czasami wykorzystać do zarobienia kilku złotych, jednak nie chcą lub nie mogą założyć działalności gospodarczej, bo np. przychody z tego tytułu byłyby zbyt sporadyczne.

Nowe obowiązki przy korektach deklaracji podatkowych

Od 30 lipca 2010 r. korekta deklaracji w związku z postępowaniem kontrolnym urzędu kontroli skarbowej wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Należy poinformować o kolejnych kontrolach deklaracji podatkowych przeprowadzonych nawet kilka lat po zakończeniu postępowania kontrolnego.

Na zmianie skali podatkowej zyskali najlepiej zarabiający

Na zmianie skali podatkowej w 2009 r. najbardziej skorzystały osoby lepiej zarabiające. Do budżetu, mimo wyższych dochodów podatników, wpłynęło o 5,5 mld zł mniej z tytułu PIT za 2009 r. niż w rozliczeniu za 2008 r. - oceniają eksperci firmy Deloitte.

Wielka Brytania rajem podatkowym Polaków

Przeniesienie biznesu z Polski na Wyspy Brytyjskie kosztuje niewiele, a na podatkach można zaoszczędzić nawet siedem procent dochodu - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA