REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

NIK: fiskus jest nieskuteczny

System kontroli ukrywanych przychodów jest kosztowny i nieskuteczny. Takie wnioski płyną z kontroli NIK w 19 urzędach skarbowych. Zdaniem ekspertów, bez reformy administracji będzie trudno o lepsze wyniki.

Świadczenia pracownicze zalicza się do RMK biernych

Przedstawienie wiernego i rzetelnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej jednostki wymaga m.in. wykazania w księgach prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy oraz rezerw na prawdopodobne przyszłe zobowiązania. Do takich zobowiązań należą też różnego rodzaju świadczenia pracownicze, które w obecnej ustawie o rachunkowości nie zostały wymienione.

Zmiany w przepisach na 2009 rok czekają już tylko na podpis prezydenta

Płatnicy dokonujący rocznego rozliczenia podatkowego za 2008 rok będą mieli obowiązek uwzględnienia ulgi prorodzinnej.

Jaki podatek od nieruchomości w przypadku domu letniskowego

Buduję dom letniskowy. Proszę o informację ile wynosi podatek od nieruchomości od takiego domu? Czy to zależy od gminy w jakiej dom jest położony?

REKLAMA

Nieruchomości na wynajem w księgach rachunkowych organizacji - kwalifikacja i wycena

Składnikami majątku jednostek non profit są często grunty, prawa wieczystego użytkowania gruntów, budowle i budynki (w tym lokale użytkowe lub mieszkalne) oraz prawa do lokali spółdzielczych. Aktywa te mogą być pozyskiwane, między innymi, w drodze: darowizny, nieodpłatnego otrzymania, zakupu, przyjęcia w leasing, budowy czy ulepszenia, i być wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności statutowej lub na wynajem (traktowane jako źródło przychodów). W zależności od charakteru, przeznaczenia i okresu użytkowania różna będzie ich kwalifikacja i wycena w księgach rachunkowych organizacji.

Czy urząd może ukarać za błędy w wykazie faktur

Wezwano mnie do urzędu skarbowego w związku z nieprawidłowościami w wykazie faktur w złożonym wniosku o zwrot VAT na materiały budowlane. Uznałem zastrzeżenia urzędu i nastąpiła decyzja o wypłacie odpowiednio obniżonej kwoty. Po dwóch miesiącach dostałem wezwanie, gdzie zarzucono mi wykroczenie skarbowe i zaproponowano mandat w kwocie 400 zł. Czy urząd miał prawo ukarać mnie mandatem?

Koszty zaniechanych inwestycji w księgach

Jak ująć w księgach rachunkowych koszty zaniechanych inwestycji? Jak rozliczyć podatkowo taki koszt? Czy VAT z faktur dokumentujących wydatki na zaniechane inwestycje może zostać odliczony?

Akt małżeństwa bez opłaty

Zniesienie niektórych opłat, w tym za sporządzenie aktu małżeństwa, przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT nie zlikwiduje niezgodności z dyrektywą

Niektóre znowelizowane przepisy o VAT będą naruszały prawo unijne. Dotyczy to odbioru korekty faktury i zwolnienia darowanej żywności. Nowelizacja nie obejmie przepisów dotyczących odliczeń VAT od paliwa.

Resort finansów nie chce gromadzić zbędnych informacji

Sporządzane przez audytorów wewnętrznych plany audytu i sprawozdania z ich wykonania nie będą przesyłane do Ministerstwa Finansów.

Nie odliczymy VAT przy czynnościach pozornych

Przepis, który uniemożliwiał podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia VAT z faktur, które dokumentowały czynności pozorne, był zgodny z konstytucją.

Większy zakres danych w sprawozdaniu finansowym

W sprawozdaniu za 2008 rok trzeba ujawnić więcej danych o transakcjach z podmiotami powiązanymi.

Obiady w szkolnych stołówkach z 7-proc. VAT do końca 2010 roku

Usługi gastronomiczne, w tym świadczone przez stołówki szkolne, objęte są obniżoną stawką VAT i nie ma możliwości ich zwolnienia z opodatkowania.

Jak liczyć okres zameldowania do ulgi meldunkowej

W maju 2008 r. zmarła moja matka i nabyłem w spadku mieszkanie własnościowe stanowiące odrębną nieruchomość. Nabycie spadku potwierdzone zostało prawomocnym wyrokiem sądu. W mieszkaniu tym byłem zameldowany na pobyt stały w latach 1991-2003. Czy sprzedając teraz to mieszkanie mogę skorzystać z ulgi meldunkowej?

Czy zapłacę podatek dochodowy użyczając lokal córce - PITy 2007

Jestem właścicielem budynku użytkowego, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Nieruchomość ta ujęta jest w ewidencji środków trwałych. Chciałbym oddać tą nieruchomość mojej córce do używania na podstawie umowy użyczenia. Czy w takiej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy w PIT?

Jak wykazać w księgach zakup dzieł sztuki

Spółka kupiła dzieła sztuki (obrazy) z myślą, że w przyszłości przyniosą one duży dochód. Jak należy ująć w księgach rachunkowych taki zakup? Czy mogą one stanowić składnik środków trwałych?

Zakwaterowanie na koszt organizacji non profit

W praktyce zdarza się, że organizacja non profit zatrudnia pracownika z innego regionu kraju i zapewnia mu tymczasowe zakwaterowanie - do momentu załatwienia wszelkich formalności meldunkowych związanych ze zmianą miejsca zamieszkania. Powstaje problem, kiedy udostępnienie lokalu mieszkalnego pracownikowi stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy.Czy bezpłatne zakwaterowanie pracownika przez pracodawcę podlega oskładkowaniu? W jakiej wysokości pracodawca może zaliczyć wydatki na zakwaterowanie pracowników do kosztów podatkowych jednostki?

Kiedy można zawiesić działalność

Od 20 września br. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników, będą mogli przerwać prowadzenie firmy nawet na dwa lata i w tym czasie nie płacić składek ubezpieczeniowych ani podatków, jak również nie składać deklaracji VAT.

Nieodpłatne przekazania za granicę ze stawką 0 proc.

Od 1 grudnia firma dokonująca darowizny poza terytorium Unii Europejskiej skorzysta z 0-proc. stawki VAT.

Siedem dni na przygotowanie do kontroli podatkowej

Od 1 stycznia 2009 r. podatnik będzie miał siedem dni na przygotowanie się do wizyty fiskusa.

Interpretacje podatkowe: Ważna jest data doręczenia pisma

Wydanie interpretacji podatkowej nie oznacza tylko jej sporządzenia i podpisania. Swoje stanowisko fiskus musi doręczyć podatnikowi przed upływem ustawowego terminu. Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczy zarówno starych, jak i nowych przepisów.

Jak odzyskać część VAT przy budowie domu

Buduję dom i chciałbym złożyć wniosek o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Jednak część tego domu (ok. 1/3) powierzchni będzie wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Będąc podatnikiem VAT odliczam sobie VAT naliczony w cenie materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy „gospodarczej” części domu. Czy mogę odzyskać część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy części mieszkalnej domu?

Czy są opodatkowane świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny i alimenty dla osoby dorosłej

W styczniu 2008 r. złożyłam do sądu pozew o alimenty - ponieważ mąż wyprowadził się pozostawiając mnie samą z córką. Sąd przyznał mi zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego do momentu uzyskania rozwodu.  Rozwód uzyskałam w maju 2008 r. i od tego czasu ustało zabezpieczenie alimentacyjne, a ja otrzymałam alimenty. Czy te świadczenia otrzymywane do dnia rozwodu są opodatkowane PIT?

Czy są opodatkowane świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny i alimenty dla osoby dorosłej - PIT-y 2008

W styczniu 2008 r. złożyłam do sądu pozew o alimenty - ponieważ mąż wyprowadził się pozostawiając mnie samą z córką. Sąd przyznał mi zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego do momentu uzyskania rozwodu.  Rozwód uzyskałam w maju 2008 r. i od tego czasu ustało zabezpieczenie alimentacyjne, a ja otrzymałam alimenty. Czy te świadczenia otrzymywane do dnia rozwodu są opodatkowane PIT?

Czy są opodatkowane świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny i alimenty dla osoby dorosłej - PITy 2007

W styczniu 2008 r. złożyłam do sądu pozew o alimenty - ponieważ mąż wyprowadził się pozostawiając mnie samą z córką. Sąd przyznał mi zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego do momentu uzyskania rozwodu.  Rozwód uzyskałam w maju 2008 r. i od tego czasu ustało zabezpieczenie alimentacyjne, a ja otrzymałam alimenty. Czy te świadczenia otrzymywane do dnia rozwodu są opodatkowane PIT?

Opodatkowanie marży a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Jestem podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzę działalność gospodarczą - komis samochodowy. Podatek od towarów i usług rozliczam na podstawie opodatkowania marży. W związku z prowadzoną działalnością ponoszę różne wydatki, takie jak np. opłaty za prąd, wynajem biura czy telefon. Czy mam prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami?

Jak obniżyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne wyższą od zaliczki na podatek

Od września br. zatrudniliśmy pracownika na 1/3 etatu. Wynagrodzenie miesięczne tej osoby to 780 zł. Przy wyliczeniach składek i podatku wychodzi, że składka zdrowotna jest wyższa od zaliczki. Jak dokonać prawidłowych obliczeń? Czy powinnam obniżyć składkę do kwoty zaliczki? Jak wykazać zmniejszenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w raporcie ZUS RCA?

Jak dokumentować przychody z działalności

Przedsiębiorca dla celów podatkowych musi odpowiednio dokumentować sprzedaż towarów lub usług. Wystawia na tę okoliczność rachunki lub faktury VAT. To nie wszystkie obowiązki.

Po pomyłce fiskusa podatnik bez odsetek

Podatnik nie ma prawa do odsetek w przypadku gdy organ dokonał zbyt wysokiego zabezpieczenia na poczet zaległości podatkowej.

Coraz więcej zadań jest określonych w ustawie

Zadaniowy plan wydatków zostanie podzielony na funkcje, zadania i podzadania, do których będą dołączane cele i mierniki. Dzięki temu wydatkowanie środków będzie bardziej efektywne.

Ulgi w spłacie podatków dla firm przedłużone

Pomoc na restrukturyzację w formie ulg w spłacie podatków dla przedsiębiorców zostaje przedłużona do 9 października 2009 r.

Rozprawy podatkowe odbyły się 9 razy

Podatnicy i fiskus w ramach postępowania odwoławczego mogą przeprowadzić rozprawę podatkową. W całej Polsce od 1 stycznia 2007 r. przeprowadzono zaledwie dziewięć takich rozpraw. Zdaniem urzędników nie ma potrzeby korzystania z tej procedury, dlatego zainteresowanie nią jest nieduże.

Czy trzeba płacić podatek dochodowy przy sprzedaży gospodarstwa rolnego

Nabyłem w spadku gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzą użytki rolne zabudowane,  pastwiska, grunty orne i rowy. Chciałbym sprzedać teraz to gospodarstwo ale nie wiem, czy będę musiał zapłacić przy tym podatek dochodowy.

Jak zaksięgować koszt prywatnych rozmów

Otrzymaliśmy fakturę za rozmowy telefoniczne na kwotę 1 tys. zł, w tym są rozmowy prywatne na kwotę 100 zł. Jak zaksięgować prywatne rozmowy?

Czy spadek po ojcu podlega zwolnieniu

Syn posiadający uprawnienia rolnicze odziedziczył gospodarstwo rolne po zmarłym 23 stycznia 1981 r. ojcu. Jako spadkobierca założył sprawę spadkową w bieżącym roku i spadek został mu przyznany. Czy podatnik będzie zwolniony z podatku?

Jakie są konsekwencje nierzetelnej ewidencji

Księga podatkowa może być uznana za nierzetelną, gdy brakuje w niej zapisów lub są w niej błędne zapisy dotyczące kosztów uzyskania przychodu. Jakie są konsekwencje nierzetelnej ewidencji?

Łatwiej będzie archiwizować listy płac

Listy płac będzie można przechowywać nie tylko w formie papierowej, ale też na nośnikach elektronicznych.

Firmy rozliczą tak samo kredyty walutowe i waloryzowane

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o PIT kredyty złotowe z klauzulą waloryzacyjną podatkowo będą traktowane na równi z kredytami walutowymi.

Finanse publiczne: Zmiana przeznaczenia środków narusza dyscyplinę

Przeznaczenie środków z rezerwy, nie tylko budżetowej, na inny cel niż określony w decyzji o jej przyznaniu będzie naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.

Ulga na złe długi może być groźna dla firm

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza korzystne, ale nie do końca jednoznaczne przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Już po 180 dniach będzie można skorygować VAT od nieopłaconych faktur.

Czy sprzedaż zwróconej nieruchomości warszawskiej jest opodatkowana

Moja matka była właścicielką nieruchomości położonej w Warszawie. Nieruchomość ta została przejęta przez Państwo na mocy dekretu z 26.10.1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów miasta Warszawy. W marcu 2008 r. Prezydent Warszawy decyzją orzekł o ustanowieniu na moją rzecz na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do części tej nieruchomości. Czy w przypadku sprzedaży tego prawa będę musiała zapłacić podatek dochodowy ?

Na jakich kontach ująć VAT podlegający i niepodlegający odliczeniu

Proszę o potwierdzenie, czy postępuję poprawnie, jeśli z otrzymanej faktury VAT za materiały, z której nie mogę odliczyć VAT, księguję kwotę netto w § 4210 na konto 400-01 i wyodrębniam VAT nieodliczony na koncie 403-02 „Podatki i opłaty” w § 4530? Czy w tym przypadku nieodliczony VAT powinien być ujęty w § 4210? Mam jeszcze wątpliwości, dlaczego VAT niepodlegający odliczeniu, np. w naszym przypadku 4% z deklaracji miesięcznej (przy zastosowaniu proporcji), księguje się na konta zespołu 4, a nie na 760 „Pozostałe koszty operacyjne”? Może się zdarzyć, że wskaźnik proporcji podatku VAT za 2007 r. nie do odliczenia będzie wynosił 6%. Wówczas 4% nieodliczonego VAT będzie zaksięgowane na koncie zespołu 4, a pozostałe 2% na koncie 760. Czy w tym przypadku będzie to zgodne z ustawą o rachunkowości?

Czy koszty szkolenia podwyższają wartość początkową programu komputerowego

Moja spółka nabyła system informatyczny. Określiłam wysokość nabytej licencji na program komputerowy i wprowadziłam go jako wartość niematerialną i prawną (wnip). Okazało się, że zaraz po zainstalowaniu programu zostały przeprowadzone szkolenia pracowników, którzy mają pracować w oparciu o zakupiony system. Faktura za szkolenia została nam dostarczona dopiero miesiąc później. Czy koszt tych szkoleń powinien podwyższyć wartość początkową zakupionego programu? Jak należałoby traktować szkolenia przeprowadzone przed instalacją systemu?

Usługi niematerialne jako koszt

Niematerialny charakter można przypisać różnym rodzajom usług. Czy potrzebne są dodatkowe dokumenty dla zaliczenia wydatków na usługi niematerialne do kosztów?

Podatnikowi będzie łatwiej skorzystać z ulgi na złe długi

Nieściągalność wierzytelności zostanie uznana za uprawdopodobnioną, jeżeli nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu płatności.

Na zgłoszenie spadku pół roku

Od 1 stycznia 2009 r. najbliższa rodzina nie zapłaci podatku od spadków i darowizn, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy zgłosi fiskusowi nabycie majątku.

Odliczenie na dzieci będzie przysługiwało za poszczególne miesiące

W rozliczeniu PIT za 2009 rok ulga prorodzinna będzie przysługiwała za każdy miesiąc sprawowania opieki nad dzieckiem.

Fiskus odzyskał ponad 700 mln zł

W I połowie 2008 r. inspektorom kontroli skarbowej w wyniku przeprowadzenia 5143 kontroli udało się wyegzekwować od podatników ponad 700 mln zł.

Rozliczenia kosztów uzyskania przychodów

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki podatnika związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Celem poniesionych wydatków powinno być osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek można było uznać za koszt podatkowy, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Ustawy podatkowe nie wskazują wprost, co może być kosztem uzyskania przychodów. Określają natomiast wyłączenia z kosztów. Wskazują zatem te wydatki, których do kosztów zaliczyć nie można. Uzasadnienie zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy więc do podatnika. Dziś prezentujemy najczęstsze problemy związane z rozliczaniem kosztów i ich rozwiązania w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Zakładowy plan kont dla spółek prawa handlowego z układem rodzajowym kosztów

REKLAMA