REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fiskus szykuje się do strajku

Prawdopodobnie pod koniec kwietnia odbędzie się protest służby skarbowej. Decyzja ma być ogłoszona dzisiaj - poinformował Tomasz Ludwiński z Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność".

Pełna księgowość przy wyższych przychodach

Sejmowa podkomisja rozpatrzy dziś projekty nowelizacji ustawy o rachunkowości zakładające podwyższenie progu do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Chlebowski: to nie koniec dyskusji o podatku liniowym

Żadne decyzje w sprawie daty wprowadzenia podatku liniowego jeszcze nie zapadły, będziemy na ten temat dyskutować - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Berlinie szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Opublikowano zmiany w ustawie o rachunkowości

Ustawę zmieniająca ustawę o rachunkowości opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 63, poz. 393. W większości przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2009 r. i będą miały zastosowanie do sprawozdań za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 roku (np. dotyczące wyceny transakcji przeprowadzonych w walutach obcych).

REKLAMA

Ewidencja środków pieniężnych w kasie

Praktycznie w każdej jednostce budżetowej znajduje się co najmniej jedna kasa. Obrót gotówkowy stanowi jedną z dwóch form rozliczeń pieniężnych między podmiotami gospodarczymi. Realizacja obrotu gotówkowego za pośrednictwem kasy musi odbywać się w sposób zorganizowany, zapewniający zabezpieczenie pieniądza przed kradzieżą, zniszczeniem, a także nieracjonalnym jego wykorzystaniem.

Jak ustalić wartość początkową zmodernizowanego magazynu

Jako spółka cywilna kupiliśmy magazyn. Zmodernizowaliśmy go. Niestety, duża część prac została wykonana systemem gospodarczym. Na materiały i elementy (np. drzwi, okna) wykorzystane do modernizacji mamy faktury. Natomiast wartość prac wykonanych systemem gospodarczym ze względu na brak udokumentowania fakturami bądź rachunkami na potrzeby amortyzacji ustalono przy pomocy biegłego. Czy jest to prawidłowe postępowanie?

Wpływ sprzedaży na kształtowanie się zysku

Każde przedsiębiorstwo prowadzące działalność komercyjną stawia sobie za cel maksymalizowanie zysku. Cel ten może dotyczyć zarówno krótkiego, jak i długiego okresu. Jak wiadomo, zysk jest kategorią wynikową rachunku zysków i strat. Jego poziom zależy przede wszystkim od poziomu sprzedaży oraz od poziomu i struktury kosztów.

Czy zakładowy plan kont powinien zawierać konta nieużywane przez jednostkę

Czy polityka rachunkowości i będący jej częścią plan kont muszą ujmować wszystkie konta, jakie są możliwe do założenia w przyszłości (np. według wzorcowego planu kont)? Czy wystarczy, że opisze się tylko te konta i operacje na nich, które są na dzień dzisiejszy wykorzystywane w firmie?

REKLAMA

Zwolnienie z podatku nie zależy od stron umowy

Broker lub pośrednik ubezpieczeniowy nie musi pozostawać w bezpośrednim stosunku ze stronami umowy ubezpieczenia lub reasekuracji, do zawarcia której się przyczynia, aby przy świadczeniu usług mógł korzystać ze zwolnienia od VAT.

Przez trzy lata można dochodzić odszkodowania

Przedawnienie roszczeń poszkodowanego od zakładu ubezpieczeń o odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej liczy się od daty, w której realnie poniesiona została szkoda.

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu takie osoby mogą po spełnieniu pewnych warunków skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, odliczając określone wydatki od swoich dochodów. Jakie to warunki?

Pytanie do ETS nie zawiesza postępowania

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że wniesienie pytania prejudycjalnego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie stanowi przesłanki zawieszenia postępowania podatkowego. To bardzo ważne orzeczenie.

Działalność rolnicza to nie działalność gospodarcza

Sprzedaż gruntów wydzielonych z gospodarstwa rolnego przez rolnika ryczałtowego nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie jest dokonywana w ramach działalności rolniczej.

Rostowski: "Nie" dla podatku liniowego w 2009 r.

Minister finansów Jacek Rostowski jest gotowy podać się do dymisji, jeśli politycy będą chcieli przeforsować złe dla budżetu projekty - pisze "Rzeczpospolita".

Składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną

Ministerstwo Finansów przypomniało, że od 1 stycznia 2008 r. funkcjonuje system e-deklaracje, który umożliwia składanie deklaracji podatkowych przez internet.

Biegłym potrzeba radykalnych i kompleksowych zmian

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej zmieniła zasady funkcjonowania biegłych rewidentów. Zmiany dotyczą m.in. ujednolicenia wymogów zawodowych stawianych biegłym w krajach członkowskich, zaostrzonych kryteriów niezależności biegłych wobec badanych jednostek, jak i powołanie niezależnego od biegłych rewidentów mechanizmu nadzoru. W związku z tym właśnie trwają prace nad zmianą ustawy o biegłych w Polsce.

Będzie łatwiej ewidencjonować rezerwy

Trwają prace nad nowym standardem, który wyjaśni zasady ujmowania w księgach i sprawozdaniach rezerw i zobowiązań warunkowych.

Gminy chcą zachować część zakładów budżetowych

Kontynuacja reformy finansów publicznych oznacza likwidację zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz wprowadzenie promes na finansowanie inwestycji i dróg.

Ile wynosi opłata od pełnomocnictwa do podpisania zeznania rocznego małżonków

Od 1 stycznia 2007 r. można udzielić pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych. Od złożonego dokumentu pełnomocnictwa płaci się tyle opłat skarbowych (17 zł), ile stosunków pełnomocnictwa wynika z danego dokumentu. Pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, wstępnemu (babcia, dziadek), zstępnemu (syn, wnuk) lub rodzeństwu jest zwolnione z opłaty skarbowej.

Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane bezpośrednio z należności

Jak rozliczać prowizje bankowe pobrane przez bank w przypadku wpływu środków z zagranicy? Kontrahent przekazuje pełną kwotę zapłaty, a na rachunek bankowy spółki wpływa kwota pomniejszona o pobraną prowizję w wysokości 7 euro. Czy w takiej sytuacji do wyceny prowizji i należności zastosowanie będzie miał ten sam kurs? Jak to zaksięgować?

Wypłata dywidendy w późniejszym terminie

Spółka z o.o. chce przeznaczyć zysk za 2007 r. na wypłatę dywidend. Pojawił się jednak problem finansowy. W związku z tym wspólnicy chcą przeznaczyć część zysku do wypłaty w bieżącym roku, natomiast resztę w przyszłych latach. Czy jest możliwe podjęcie takiej uchwały? Na jakim koncie powinno się księgować niepodzielony zysk z lat ubiegłych?

Zapłata za wystąpienie ze spółki jest opodatkowana PIT

Podatnik, który za wystąpienie ze spółki otrzymał zapłatę od osoby wstępującej do firmy, musi od otrzymanych środków zapłacić podatek dochodowy i wykazać je w rocznym zeznaniu PIT.

Ujęcie wybranych dochodów budżetowych w rachunku zysku i strat

W której części rachunku zysku i strat należy ująć:1. Wynagrodzenie płatnika (§ 0970),2. Wpływy ze sprzedaży biurek (§ 0870),3. Grzywny wymierzone przez prokuraturę dotyczące czynów niedozwolonych (§ 0970),4. Wpłaty Komitetów Wyborczych (§ 0970)?

Jak zaksięgować sprzedaż samochodu wykupionego po leasingu

Jak mam zaksięgować sprzedaż samochodu osobowego wykupionego po leasingu (operacyjnym). Samochód nie jest wzięty do środków trwałych firmy. Wartość wykupu samochodu jest wielokrotnie niższa niż cena, po której ma być sprzedany. Czy muszę robić aktualizację?

Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe, w których niesłusznie nie naliczono składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Sprawdzamy prawidłowość dokumentów, jakie złożyliśmy w ZUS za ubiegły rok. Okazało się, że za jednego pracownika nie opłaciliśmy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od części wynagrodzenia należnego za wrzesień 2007 r., mimo że roczna podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia została przekroczona dopiero w październiku ub.r. Pracownica działu płac przyjęła przez pomyłkę roczną kwotę ograniczenia obowiązującą w 2006 r., a nie w 2007 r. (73 560 zł zamiast 78 480 zł). Jak skorygować taki błąd?

Kiedy korygować zeznanie podatkowe

Podatnik, który popełni błąd w zeznaniu podatkowym, ma prawo go skorygować. Może to zrobić sam lub poczekać na wezwanie urzędu. Kiedy korygować zeznanie podatkowe?

Odlicz darowiznę na pożytek publiczny

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp) można odliczyć od dochodu. Limit odliczenia wynosi 6% dochodu. To odliczenie jest niezależne od możliwości przekazania opp 1% naszego podatku.

Fiskus ułatwi podatnikom złożenie PIT

W związku z zapowiadaną akcją protestacyjną pracowników Poczty Polskiej oraz upływającym z dniem 30 kwietnia 2008 r. terminem składania przez podatników rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2007, Ministerstwo Finansów poinformowało, iż podjęte zostały działania mające na celu zapewnienie podatnikom możliwości wywiązania się z obowiązku terminowego złożenia zeznania podatkowego.

Do 30 kwietnia możesz skorzystać z ulgi meldunkowej.

Jeżeli sprzedałeś w 2007 roku dom lub mieszkanie i nie złożyłeś oświadczenia o posiadanym prawie do ulgi meldunkowej do 30 kwietnia 2008 r. - straciłeś prawo do ulgi meldunkowej. Również w odniesieniu do nieruchomości sprzedanych w 2008 roku miałeś czas na złożenie oświadczenia do 30 kwietnia 2009 r. i ten termin nie podlega przywróceniu.

PITa możesz złożyć w gminie

Z uwagi na planowany strajk pocztowców Ministerstwo Finansów poleciło utworzyć punkty przyjmowania PITów (i wydawania formularzy) we wszystkich siedzibach powiatów, gmin i miast. Przeczytaj oficjalny komunikat MF w tej sprawie !

Rewolucyjne zmiany w Ordynacji podatkowej

Ministerstwo finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Wstrzymanie wykonania nieostatecznej decyzji, zawiadomienie podatnika o zamiarze przeprowadzenia kontroli - to główne założenia nowelizacji.

Wniesienie aportu bez VAT

Wniesienie aportu przez spółkę cywilną do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zwolnione z VAT.

Dla rozliczenia podatku nie ma znaczenia, kto przewozi towar

W przypadku transakcji trójstronnych forma transportu oraz zapłaty nie mają wpływu na możliwość zastosowania procedury uproszczonej w VAT.

Sobota dniem otwartym w urzędach skarbowych

Czy błędne określenie kursu oznacza konieczność korekty przychodu

Nasza spółka wyceniała przychód z tytułu usługi wyrażony w euro według kursu z dnia wystawienia faktury VAT, a powinna z dnia poprzedniego. Czy powinniśmy skorygować przychód?

Jak ujmować w księgach dopłaty do kapitału

Dopłaty do kapitału są sposobem na dofinansowanie spółki przez wspólników. Mogą one służyć dokapitalizowaniu spółki lub być przeznaczone na pokrycie straty. Uchwalenie i wniesienie dopłat pociąga za sobą obowiązek ewidencyjny w księgach spółki wnoszącej, jak i otrzymującej dopłaty.

Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od miesiąca prowadzę zakład stolarski na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, z której podatek rozliczam na zasadach ogólnych. Składki na ubezpieczenia społeczne będę opłacał od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy jako osoba rozpoczynająca działalność składkę na ubezpieczenie zdrowotne również mogę płacić od niższej podstawy? Czy w ogóle muszę płacić tę składkę, skoro ZUS pobiera już składkę zdrowotną z mojej renty inwalidzkiej (mam prawo do renty w wysokości 890 zł), a przychody z działalności na pewno na początku będą niskie?

Po zapłacie podatek nie może się przedawnić

Zapłata zaległości podatkowej VAT powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego także wówczas, gdy następuje w wyniku wykonania nieostatecznej decyzji organu I instancji określającej wysokość podatku.

Ujęcie refundacji kwot, które niezasadnie obciążały ZFŚS

Czy opłata za prowadzenie rachunku bankowego dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz prowizje od przelewów powinny obciążać środki na rachunku ZFŚS, czy powinny być pokrywane przez pracodawcę i nie obciążać środków z odpisu na ZFŚS? Jeżeli opłaty i prowizje byłyby nienależnie pobierane z rachunku funduszu socjalnego, to czy można teraz zrobić korektę i czy pracodawca powinien za te lata przekazać odpis zwiększony o te kwoty opłat i prowizji? Proszę o wskazanie właściwego toku postępowania wraz z podstawą prawną.

Ulepszenie środków trwałych i ich amortyzacja

Według ustawy o rachunkowości ulepszenie polega na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji środka trwałego. W myśl MSR nr 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” ulepszenie środków trwałych stanowi nakłady ponoszone na nie w terminie późniejszym, tj. po oddaniu do użytku.

Księgowi przeciwni zmianom w wydawaniu certyfikatu

Nowelizacja ustawy o rachunkowości zakłada zmiany w uzyskaniu certyfikatu księgowego. Przeciwko niektórym zmianom protestują księgowi i wyższe uczelnie.

Pracownicy urzędów skarbowych edukują młodzież

Urzędy Skarbowe w lubelskiem stawiają na edukację młodzieży organizując dla nich szkolenia z zakresu podatków i przedsiębiorczości.

Podatek w Rumunii zależy od długości pobytu

Obywatel polski, który przebywał w Rumunii dłużej niż 183 dni oraz nie osiągał przychodów z pracy w Polsce, zapłaci podatek tylko w tym drugim kraju.

Usługi targowe nie będą reklamą

Miejsce świadczenia usług organizowania targów i wystaw będzie określane w miejscu faktycznego ich wykonywania.

Różnice kursowe należy ustalać jednakowo

Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt zmiany ustawy o VAT, który ujednolici zasady przeliczania różnic kursowych w VAT z zasadami obowiązującymi w podatkach.

Hipoteka wyłącza przedawnienie podatku

Podatek zabezpieczony hipoteką nie ulega przedawnieniu, ale po upływie pięciu lat egzekucję można przeprowadzić tylko z przedmiotu zabezpieczenia.

Oświadczenie do zwolnienia składa się raz

Podatnik, który złożył oświadczenie o prawie do ulgi meldunkowej po 14-dniowym terminie ustawowym, nie musi składać go po raz drugi.

Do jakich preferencji podatkowych uprawnia wychowywanie dziecka w konkubinacie

Czy osoba żyjąca w konkubinacie i wychowująca 6-miesięczne dziecko może być traktowana jako osoba samotnie wychowująca dziecko? Czy może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem, a ojciec dziecka - z ulgi na wychowanie dziecka?

Jak rozliczyć odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną i przyjętą do ewidencji środków trwałych część budynku

Zaciągnęliśmy kredyt inwestycyjny na budowę obiektu magazynowo-biurowego. Część magazynową już wybudowano i oddano do używania (uzyskano pozwolenie oraz wprowadzono do ewidencji środków trwałych). Czy odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną część budynku powiększą wartość początkową tej części, czy też będą nim dopiero po całkowitym zakończeniu inwestycji?

Początkujący księgowi mogą liczyć na pomoc stowarzyszenia

W oddziałach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce funkcjonują koła młodych księgowych. Początkujący adepci zawodu mogą nie tylko uzyskać w nich porady, ale także otrzymać rabaty na szkolenia.

REKLAMA