REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pakiet medyczny to przychód

O powstaniu przychodu ze stosunku pracy przesądza samo otrzymanie pakietu medycznego określonej wartości.

Podatnik musi udowodnić, skąd ma pieniądze

W przypadku postępowania dotyczącego przychodów z nieujawnionych źródeł ciężar dowodu spoczywa na podatniku. Organ podatkowy natomiast musi je ocenić.

Przedsiębiorcy z Warszawy będą podlegać urzędowi w Białymstoku

Ministerstwo Finansów zmienia właściwość niektórych urzędów kontroli skarbowej dla podatników. W związku z tym przedsiębiorcy z Warszawy będą musieli jeździć do urzędów w Białymstoku.

Upoważnienie ważne dla jednego podatku

Pełnomocnictwo złożone w urzędzie skarbowym przed 1 stycznia 2007 r. zachowuje ważność, gdy jednoznacznie z niego wynika, że pełnomocnika umocowano do podpisywania określonych deklaracji.

REKLAMA

Kiedy można otrzymać zwrot podatku od towarów i usług

W jakich terminach podatnicy mogą ubiegać się o zwrot VAT? Czy obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług daje możliwość przyspieszenia zwrotu VAT?

Odsetki za zwłokę od należności w sprawozdaniu Rb-27S

Jednostki sporządzające sprawozdania Rb-27S nie powinny już mieć problemu z ujmowaniem odsetek od zaległości. Wcześniejsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie ujmowania odsetek za zwłokę dotyczyły należności podatkowych. Ministerstwo Finansów w kolejnym piśmie informuje, jak należy ujmować odsetki za zwłokę od należności innych niż podatkowe.

Czy umowę leasingu można przekwalifikować

Od 2007 r. spółka podlega obowiązkowi badania sprawozdania finansowego. Jak w związku z tym postąpić z umową leasingu zawartą w poprzednich latach? Wynika z niej, że finansujący zalicza przedmiot leasingu do składników aktywów oraz korzystającemu przysługuje prawo zakupu samochodu po zakończeniu umowy. Dotychczas spółka wykazywała tę umowę jako leasing operacyjny.

Eleganckie ubrania z logo firmy mogą być kosztem podatkowym

Pracodawcy, którzy kupują pracownikom eleganckie ubrania i umieszczają na nich logo firmy, mogą wydatki z nimi związane zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako wydatki na reklamę - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 28 lutego 2008 r. (sygn. akt I SA/Po 1540/07).

REKLAMA

Jakie informacje formalne powinny zawierać dokumenty sprzedaży

Każda jednostka gospodarcza dysponuje własnymi wzorami faktur czy rachunków, jednak minimalny zakres informacji, jaki powinny one zawierać, określają odpowiednie przepisy.

Płatne zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Niekiedy pracodawcy rozwiązujący z pracownikiem umowę zwalniają go z obowiązku świadczenia pracy. Jednak przepisy prawa pracy nie regulują w pełni kwestii wynagrodzenia za ten czas.

W jakich przypadkach należy skorygować podatek

Przepisy o VAT przewidują sytuacje, w których można skorygować podatek. Korekty można dokonać, gdy np. nie obniżył kwoty podatku należnego o naliczony. W jakich sytuacjach należy korygować VAT?

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Które działania wspólnoty mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu VAT

Tworzymy wspólnotę mieszkaniową. Mamy jednak wątpliwości, czy i ewentualnie w jakich przypadkach powinniśmy wystawiać faktury VAT. Czy wspólnota mieszkaniowa może być w ogóle uznana za podatnika VAT ?

Czy są opodatkowane świadczenia dla rodziny i alimenty dla osoby dorosłej

Czy są opodatkowane przyznane przez sąd świadczenia tytułem zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego do momentu uzyskania rozwodu? Jak są opodatkowane alimenty po rozwodzie?

Odlicz darowiznę na kościół

Dochód przed obliczeniem podatku można pomniejszyć o dokonane darowizny na cele kultu religijnego. Można odliczyć darowizny dla kościołów ale i np. na Radio Maryja - nie więcej jednak niż 6% dochodu.

Jak opodatkować dochody z przeniesienia praw autorskich na rzecz firmy amerykańskiej - PITy 2007

Zawarłem umowę licencyjną z firmą amerykańską, na podstawie której zobowiązałem się do wykonania implementacji i technicznej dokumentacji oprogramowania komputerowego (kodu) w oparciu o specyfikację przesłaną mi przez zamawiającego elektronicznie za pośrednictwem Internetu.

Samorządy tracą na uldze rodzinnej

Ulga prorodzinna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem rodziców. Oznacza to stratę nie tylko dla budżetu państwa, ale i samorządów.

Abolicja podatkowa będzie wprowadzona ustawą

Podatnicy pracujący za granicą od 2002 roku, którzy mimo takiego obowiązku nie rozliczyli się w Polsce, zostaną objęci abolicją podatkową. Projekt ustawy w tym zakresie jest już gotowy.

Wypłata podwyżek dla celników w kwietniu, z wyrównaniem od początku roku

Obiecane celnikom w styczniu podwyżki mają być wypłacone jeszcze w kwietniu, z wyrównaniem od początku roku. Obecnie w izbach celnych trwają prace nad podziałem środków.

Doradca podatkowy KPMG o abolicji podatkowej

Przygotowane przez rząd rozwiązania abolicyjne dla osób pracujących za granicą to generalnie dobry pomysł, jednak wiele będzie zależało od szczegółowych zapisów i ich praktycznej realizacji - uważa doradca podatkowy KPMG Andrzej Marczak.

Wyższa stawka na papierosy

Od jutra minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie do 181,72 zł za każde 1000 sztuk.

Udzielanie pożyczek z ZFŚS

Moje pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) pożyczek udzielanych z ZFŚS. Czytałam, że pożyczki udzielane w ramach ZFŚS na cele mieszkaniowe nie podlegają VAT. Odsetki od pożyczek oraz odsetki naliczane przez bank zasilają konto funduszu, a więc nie są wynagrodzeniem pracodawcy. Czy w tej sytuacji pożyczki udzielane w ramach ZFŚS podlegają PCC?

Jak ustalać amortyzację od środków trwałych objętych odpisem aktualizującym

Spółka utworzyła odpis aktualizujący wartość netto środków trwałych określoną na 31 sierpnia 2007 r., w efekcie czego zostały one objęte w 100% odpisem aktualizującym. Ponadto co miesiąc spółka nalicza amortyzację od tych środków. Po analizie okazało się, że wartość netto środków trwałych jest ujemna. Czy spółka postąpiła prawidłowo, tworząc odpis aktualizujący, oraz czy powinna naliczać comiesięczne odpisy amortyzacyjne lub korygować co miesiąc utworzony wcześniej odpis o wysokość naliczonej miesięcznej amortyzacji? Środki trwałe nie zostały zlikwidowane do 31 grudnia 2007 r.

Co może być przedmiotem aportu

Jak można nabyć udziały w spółce z o.o., nie posiadając wolnych środków pieniężnych? Czy są jakieś ograniczenia, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego - aportu?

Niewypłacona dywidenda jest przychodem spółki

Jeżeli spółka nie wypłaca w ustalonym terminie przyznanej wspólnikom dywidendy, uzyskuje nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Gdzie w bilansie wykazać zaliczki na towary

Otrzymujemy zaliczki na towary od kontrahenta. Wystawiam faktury VAT na zaliczkę i księguję na rozliczenia międzyokresowe przychodów. Po dokonaniu dostawy przeksięgowuję zaliczkę na przychody ze sprzedaży towarów. Na koniec roku mam saldo po stronie Ma konta „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”. Gdzie je pokazać w bilansie - jako rozliczenia międzyokresowe czy zaliczki na dostawy?

Do kiedy pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników muszą utworzyć radę pracowników

Od 24 marca zacznęły nas obowiązywać przepisy o radach pracowników. Zatrudniamy bowiem ponad 80 pracowników. W naszym zakładzie nie ma związków zawodowych. Do kiedy powinniśmy utworzyć radę pracowników?

Rozliczanie faktur korygujących

Faktury korygujące są rozliczane zarówno przez sprzedawców wystawiających te faktury, jak i nabywców je otrzymujących. Jednak termin rozliczenia tych faktur jest uzależniony od tego, jakie nieprawidłowości poprawiają.

Towary idą do Polski, ale cło do Niemiec

Z każdym dniem zwłoki w uchwaleniu nowelizacji ustawy o VAT budżet Polski traci miliony złotych. Nie przeszkadza to jednak Sejmowi zajmować się nią już prawie cztery lata - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Sprawdzony podatnik będzie zalegalizowany

Trwają prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej, które wprowadzą instytucję sprawdzonego podatnika. Przedsiębiorca miałby być m.in. informowany o kontroli fiskusa na siedem dni przed jej rozpoczęciem. Mimo że przepisy nie przewidują takiej instytucji, dzięki wytycznym MF firmy są od dwóch lat zawiadamiane o kontrolach.

Określono strukturę elektronicznych PIT

Obowiązują już przepisy określające strukturę formularzy rocznych zeznań PIT oraz załączników, które można przesyłać w formie elektronicznej.

Podpisano umowy o zabezpieczeniu społecznym z USA i Kanadą

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków może skorzystać z postanowień Umów o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W środę resort podpisał obie umowy.

Zaktualizowana lista nadal zawiera błędy

Została zaktualizowana lista organizacji pożytku publicznego posiadających ten status na 30 listopada 2007 r.

Powołano zespół do zmian w Służbie Celnej

Rozpoczęto prace zespołów administracyjno-związkowych nad projektem zmieniającym ustawę o Służbie Celnej.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem mimo małżeństwa

Samotnie wychowywałam dzieci przez część 2007 r. We wrześniu 2007 roku wyszłam za mąż (nie jest to ojciec dzieci). Czy w takim przypadku mogę za 2007 rok rozliczyć się jako samotny rodzic ?

Mieszkanie trzeba kupić od osoby je budującej

Jeśli lokal mieszkalny nie został zakupiony od osoby, która go wybudowała w ramach wykonywania działalności gospodarczej, odsetki od kredytu zaciągniętego na ten lokal nie podlegają odliczeniu od dochodu.

Kiedy i jak ująć w pkpir zakup materiałów, jeśli faktury wpływają po otrzymaniu towaru

Zwracam się z prośbą o poradę dotyczącą momentu ujmowania w koszty uzyskania przychodu zakupu materiałów. Jesteśmy hurtownią budowlaną prowadzącą podatkową księgę przychodów i rozchodów (metoda memoriałowa). Mam problem z kosztami bezpośrednimi, czyli zakupem materiałów. Często zdarza się, że faktury od naszych dostawców wpływają do nas z opóźnieniem. Kiedy mam ująć w koszty zakup materiałów? Czy w momencie faktycznego zakupu, czy też w momencie wpływu faktury (czasem są to kilkudniowe różnice)? Do tej pory ujmowałam taki koszt w momencie zakupu na podstawie dokumentu PZ, w którym podaję datę faktycznego zakupu (najczęściej jest to data wystawienia faktury od dostawcy) oraz datę wpływu faktury. Czy moje postępowanie jest prawidłowe?

Pracodawca musi zapłacić za prezenty dla pracowników z własnej kieszeni

Jestem właścicielem prywatnej firmy zatrudniającej ponad 30 pracowników. Firma istnieje już od 20 lat, więc zatrudniam także osoby mające uprawnienia do wcześniejszych emerytur.

Skorygowana zaliczka w PIT-4R

W marcu omyłkowo nadpłaciłam zaliczkę na podatek dochodowy o 311 zł, a w następnym miesiącu zaliczkę pomniejszyłam o tę kwotę. Jak powinnam prawidłowo wypełnić PIT-4R?

Jak ująć składki do ZUS na przełomie roku

Mam pytanie dotyczące wynagrodzeń za grudzień 2007 r., które wypłaca się w styczniu 2008 r. Jak mam ująć w księgach rachunkowych ZUS w 2008 roku, aby był kosztem podatkowym w momencie zapłaty do ZUS? Jestem na księgach handlowych i zaksięgowałam ZUS w 2007 roku jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów i wykazałam w rachunku zysków. Jak teraz to mam ująć w 2008 roku?

Jawność postępowania o udzielenie zamówienia publicznego - ograniczenia

Postępowanie o udzielenie zamówienia, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, jest jawne. Zamawiający może jednak tylko w niektórych przypadkach ograniczyć dostęp do informacji związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia.

Jakie konsekwencje wiążą się z niezłożeniem zeznania

Podatnikowi, który nie złoży rocznego zeznania podatkowego, grożą sankcje z kodeksu karnego skarbowego. Jakie skutki ma niezłożenie zeznania rocznego?

Te same pensje, różny podatek

Urzędy skarbowe twierdzą, że obecnie wynagrodzenia finansowane z funduszy UE nie są zwolnione od podatku. Nie wszystkie sądy podzielają tę opinię. W efekcie pracownicy tej samej firmy są różnie traktowani, zależnie od tego, który sąd rozpatruje sprawę - donosi "Rzeczpospolita".

Budżet zyska dodatkowo 15-16 mld zł z podatków

Rząd oczekuje, że do 2013 roku w wyniku realizacji programu "Solidarność pokoleń 50+" do budżetu wpłynie 15-16 mld zł, a oszczędności dla systemu ubezpieczeń społecznych wyniosą 16 mld zł - powiedział w środę Michał Boni, szef zespołu doradców strategicznych premiera Donalda Tuska.

Jak jest opodatkowana emerytura z Wielkiej Brytanii

Dochody osoby zamieszkałej w Polsce z tytułu świadczenia emerytalno-rentowego, otrzymywanego z Anglii z tytułu wcześniej wykonywanej pracy w zawodzie górnika, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

Organizacje zarządzające prawami autorskimi podlegają VAT

Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi często traktują swoją działalność jako niepodlegającą bądź zwolnioną z VAT. Działalność taka powinna podlegać VAT według podstawowej stawki.

Aktualizacja listy organizacji pożytku publicznego

Minister Pracy i Polityki Społecznej dokonał aktualizacji listy organizacji pożytku publicznego.

Przepisy o uldze prorodzinnej dyskryminują niektóre dzieci

Nie wszystkie dzieci są równo traktowane w przepisach o uldze rodzinnej. Odpisanie ulgi może pozbawić prawa do zasiłku rodzinnego. Przepisy regulujące zasady korzystania z odliczenia wymagają zmian.

Nowy standard rachunkowości wyjaśni zagadnienie leasingu zwrotnego

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości regulują zagadnienie leasingu zwrotnego.

Pawlak o zniesieniu podatku Belki

Podatek od zysków kapitałowych ma się wyjątkowo dobrze - twierdzi w rozmowie z "Parkietem" wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

REKLAMA