REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelę VAT trzeba poprawić

Po zniesieniu kaucji VAT potrzebna będzie procedura jej zwrotu. Nowe zasady rozliczeń kwartalnych VAT nie będą korzystne dla wszystkich. Zmiany w opodatkowaniu VAT nieruchomości nie są w ogóle potrzebne.

Religa: wzrost składki o 1 proc. nie do przyjęcia

Propozycja premiera Donalda Tuska dotycząca podwyższenia składki na opiekę zdrowotną o 1 pkt proc. jest nie do przyjęcia; nie spowoduje ona zwiększenia nakładów na służbę zdrowia - uważa b. minister zdrowia Zbigniew Religa (PiS).

Od 1 maja 2008 r. będą nowe wzory formularzy PIT

Resort finansów przygotował projekt nowych deklaracji, oświadczeń i informacji dotyczących PIT. Mają one obowiązywać od 1 maja 2008 r.

Jak w zeznaniu wykazać dochody nieobjęte zwolnieniem

Organizacje pozarządowe korzystają zwykle ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego. Jak wiadomo, możliwość skorzystania ze zwolnienia jest uzależniona od spełnienia określonych warunków, tj. przede wszystkim od przekazania i wydatkowania dochodu na cele statutowe objęte zwolnieniem. Wydatkowanie dochodu na cele nieobjęte zwolnieniem spowoduje powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu, który należy rozliczyć w zeznaniu CIT-8.

REKLAMA

Przedmioty o niskiej wartości w ewidencji pozabilansowej

Spółka posiada przedmioty o niskiej jednostkowej wartości zaewidencjonowane jako środki trwałe. Czy aktywa te można wyksięgować z bilansowej ewidencji środków trwałych i przenieść je do ewidencji pozabilansowej?

Trzeba zlecić prowadzenie ksiąg specjalistom

Na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, który zamierza zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu lub doradcy podatkowemu?

Dochód z zasobów mieszkaniowych nie podlega CIT

Dochód spółdzielni z wynajmu lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Jeśli będzie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, będzie wolny od CIT.

Dochody z wynajmu pomieszczeń

Jesteśmy jednostką budżetową samorządu terytorialnego. Czy możemy osiągać dochody własne (podstawa prawna) z wynajmu pomieszczeń, sali gimnastycznej, dzierżawy stołówki? Czy to prawda, że tylko do końca czerwca 2008 r. będą mogły istnieć konta dochodów własnych?

REKLAMA

Prawo do świadczenia emerytalnego

Pracownica ukończyła 56 lat (1 listopada 2007 r.). Ma 22 lata pracy zawodowej. Obecnie zatrudniona jest na umowę o pracę na 1/2 etatu (od maja 2007 r.). Prawdopodobnie zlikwidują jej stanowisko i będzie zwolniona. Czy w takiej sytuacji będzie przysługiwało jej świadczenie przedemerytalne, czy może wcześniejsza emerytura?

Jak rozliczyć dochody kapitałowe

Osoby, które w 2007 roku kupiły na giełdzie akcje, a następnie sprzedały je z zyskiem, muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. W zeznaniu można także rozliczyć stratę.

VAT 2008 - co nowego w tym roku

Od 2008 roku zmieniły się niektóre przepisy w zakresie podatku od towarów i usług. Niektóre mają niewielkie znaczenie, inne natomiast są znaczące. Warto je przeanalizować.

WSZYSTKO o rozliczeniu PITów za 2008 rok

Karta podatkowa 2008

Karta podatkowa jest najłatwiejszym sposobem opodatkowania działalności prowadzonej przez osoby fizyczne. Nie każda jednak osoba rozpoczynająca działalność może z tej formy rozliczenia skorzystać.

RYCZAŁT od przychodów ewidencjonowanych 2008

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest zarezerwowaną formą opodatkowania dla osób prowadzących działalność samodzielnie, w spółce cywilnej lub w spółce jawnej. Mogą z niego korzystać zarówno osoby rozpoczynające, jak i kontynuujące działalność.

Szkolenie dla rozpoczynających działalność gospodarczą

W dniu 26 marca 2008 r., w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie, odbędzie się kolejne z serii szkoleń poświęcone tematyce związanej z rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Zasiłek nie pozbawia ulgi

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom dzieci otrzymujących w roku podatkowym zasiłek pielęgnacyjny niezależnie od ich wieku i uzyskiwanych dochodów.

Rodziny zastępcze nie dostaną ulgi podatkowej na dzieci

Ministerstwo Finansów odmawia objęcia rodzin zastępczych podatkową ulgą na dzieci.

Nowy projekt przekazano do konsultacji

Dyrektorzy izb celnych otrzymali do konsultacji projekt zmian w ustawie o Służbie Celnej. Nie zawiera on niektórych rozwiązań z poprzedniej wersji projektu.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług

Rząd przyjął w projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim, stawka zryczałtowanego zwrotu podatku VAT dla tzw. rolników ryczałtowych zostanie podwyższona z 5 do 6 proc.

Od starych spadków też jest podatek

W przypadku gdy nabycie spadku nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed fiskusem na fakt nabycia.

Jak rozliczyć przychody z innych źródeł - PITy 2007

Przychody z tytułu, którego nie można dopasować do podstawowych kategorii przychodów nie musi oznaczać, że nie zapłacimy podatku dochodowego. W przypadku osiągnięcia takiego nietypowego przychodu trzeba sprawdzić, czy należy do przychodów „z innych źródeł”, o których mowa w art. 20 updof.

Jak rozliczyć przychody z innych źródeł - PIT-y 2008

Przychody z tytułu, którego nie można dopasować do podstawowych kategorii przychodów nie musi oznaczać, że nie zapłacimy podatku dochodowego. W przypadku osiągnięcia takiego nietypowego przychodu trzeba sprawdzić, czy należy do przychodów „z innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT.

Jak rozliczyć przychody z innych źródeł

Przychody z tytułu, którego nie można dopasować do podstawowych kategorii przychodów nie musi oznaczać, że nie zapłacimy podatku dochodowego. W przypadku osiągnięcia takiego nietypowego przychodu trzeba sprawdzić, czy należy do przychodów „z innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT.

Czy czynność ustanowienia własnościowego prawa do lokalu użytkowego podlega VAT

Ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego spełniającego definicję towaru używanego, w stosunku do którego podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w sytuacji gdy nie zostały spełnione łącznie przesłanki zawarte w przepisie art. 43 ust. 6 ww. ustawy - będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile w decyzji z 30 stycznia 2008 r., nr P1-P-443/0081/07.

Jak wykazać w księgach sprzedaż udziałów

Spółka z o.o. posiada w innej spółce 200 udziałów o wartości nominalnej 100 zł. Podjęto decyzję o sprzedaży 100 udziałów. Jak będzie wyglądał zapis tej operacji w księgach rachunkowych?

Jaką karę może wymierzyć ZUS za niesprawdzenie do końca kwietnia br. dokumentów rozliczeniowych za 2007 r.

Od kilku lat prowadzę biuro rachunkowe. W zakres obsługi klientów wchodzi m.in. sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Wiem, że do 30 kwietnia br. płatnicy składek muszą sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w raportach rozliczeniowych za 2007 r. Na podstawie umów zawartych z klientami z obowiązku tego musi się wywiązać prowadzone przeze mnie biuro rachunkowe. Czy powinienem w jakiś sposób udokumentować sprawdzenie raportów? Jakie konsekwencje mogą wynikać z niewykonania tego obowiązku i czy do ewentualnej odpowiedzialności zostanie pociągnięte biuro rachunkowe czy płatnicy składek?

Od dochodu ze zbycia auta trzeba zapłacić podatek

Podatnik, który z zyskiem sprzedał samochód przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym go kupił, musi zapłacić podatek.

Nadpłata za energię elektryczną

Jesteśmy jednostką budżetową. W dniu 10 stycznia 2008 r. otrzymaliśmy fakturę korygującą, dotyczącą nadpłaty za energię elektryczną za 2007 r. Nadpłatę wpłacono na konto i kwotę tę zwrócono do budżetu. Jakich księgowań mamy dokonać w 2007 r., a jakich w 2008 r. w związku z tą nadpłatą? Czy powinniśmy umieścić tę nadpłatę w Rb-27S w 2007 r., czy w 2008 r. i czy nadpłatę mamy wykazać w bilansie za 2007 r.?

Czy w związku z wprowadzeniem nowych kodów PKD należy zmienić umowę spółki

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje nowa polska klasyfikacja działalności. Do 31 grudnia 2009 r. zarejestrowani, w oparciu o wcześniejsze PKD, mają obowiązek zaktualizować wszelkie wpisy w rejestrach urzędowych.

Prawo odwołania od decyzji fiskusa

Podatnicy, którzy nie zgadzają się z decyzją naczelnika urzędu skarbowego, mogą złożyć odwołanie do dyrektora izby skarbowej, a następnie skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

"BIULETYN VAT" poleca: Rozliczenie i zwrot VAT u polskiego podatnika w Niemczech

Polscy podatnicy, którzy dokonują transakcji z zagranicznymi podmiotami, są w niektórych przypadkach zobowiązani do rejestracji jako podatnicy VAT w tych krajach. Nie zawsze jednak tego obowiązku dokonują, bo często nie są go świadomi. Rozpoczynamy cykl artykułów omawiających zasady rejestracji i rozliczania VAT przez polskich podatników w poszczególnych krajach UE oraz występowania przez nich o zwrot VAT. Omówienie rozpoczynamy od Niemiec.

Podatnik w postępowaniu karnoskarbowym - PORADNIK

Powszechna jest opinia o surowości aparatu fiskalnego i nikłych możliwościach obrony nie tylko podczas postępowania w urzędzie, ale również przed sądem. Mandaty i grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe nie są wcale czymś rzadkim. Procedura karnoskarbowa jest rygorystyczna, ale im bliżej skazania, tym podatnik ma większą możliwość na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i uniknięcie przynajmniej części sankcji. Procedura karnoskarbowa należy do jednych z najbardziej skomplikowanych procedur. Zatem zalecamy przy ewentualnych problemach karnoskarbowych korzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Jednak warto znać i samemu podstawowe zasady odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.

Z czym może przyjść do Ciebie inspektor kontroli skarbowej w 2008 roku

Jak co roku Minister Finansów określił szczególne obszary zainteresowania urzędników kontroli skarbowej na 2008 r.. Warto wiedzieć co budzi szególną ciekawość UKS-u. Są to np. opodatkowanie handlu elektronicznego, nieujawnione dochody i zwolnienia podatkowe.

Od nieujawnionej darowizny jest 20% podatku

Podatnik, który przed urzędem skarbowym powoła się na starą, nie opodatkowaną darowiznę, będzie musiał zapłacić 20-proc. podatek.

Jak nie zapłacić podatku od darowizny

Obdarowany z najbliższej rodziny musi złożyć zawiadomienie SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od obdarowania. Jeżeli tego nie zrobi - zapłaci podatek. Darowizny pieniężne są zwolnione z podatku tylko jeżeli zostały  przekazane za pośrednictwem banku, poczty czy SKOK.

Nieopodatkowane darowizny dla dalszej rodziny

Obdarowując dalszą rodzinę, trzeba pamiętać, że podatku nie trzeba płacić tylko wówczas, gdy podarowane kwoty nie przekroczą przyjętych w przepisach kwot wolnych od podatku. W zależności od tego, do której grupy podatkowej należy obdarowany, limity te wynoszą 9637 zł lub 7276 zł. Obydwa limity są limitami pięcioletnimi.

Czy pożyczka dla rodziny podlega PCC

Udzielenie pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Z tego obowiązku rozliczenia z fiskusem została zwolniona najbliższa rodzina. W przypadku jednak, gdy pożyczona kwota przekracza 9637 zł, skorzystanie ze zwolnienia wymaga spełnienia określonych warunków formalnych.

Ważne dla podatników, którzy uzyskali w 2007 r. dochód poza granicami kraju

W dniach 20 marca i 26 marca pracownicy Urzędu Skarbowego w Augustowie od 10.00 do 12.00 będa pomagali rozliczać dochody zagraniczne. Z kolei w czwartek 27 marca w Urzedzie Skarbowym w Parczewie, a 2 kwietnia we Włodawie odbędzie się szkolenie dla podatników dotyczące rozliczania przez osoby fizyczne dochodów uzyskanych w 2007 r. za granicą.

Formularze podatkowe

80 proc. podatników jeszcze nie złożyło PIT

Mimo że do rozliczenia PIT za 2007 rok zostało nieco ponad miesiąc, 80 proc. podatników jeszcze nie dopełniło tego obowiązku. Zdaniem urzędników podatnicy w tym roku i tak szybciej składają zeznania, bo korzystają z ulgi prorodzinnej. W większości urzędów skarbowych trwa akcja ostrzegawcza, która nie wpływa na rozliczenia podatników.

Finansowane z PFRON

Od 24 stycznia 2008 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 stycznia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 3, poz. 15).

Rząd rozpatrzy zmiany w podatku od towarów i usług

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Projekt nowelizacji VAT nie jest oczekiwaną reformą

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w ustawie o VAT uwzględnia część postulatów przedsiębiorców, ale nie jest to jeszcze oczekiwana głęboka reforma VAT - uważają eksperci z rady podatkowej PKPP Lewiatan.

Abolicja ustawowa jest lepsza od administracyjnej

Ministerstwo Finansów chce przeprowadzić abolicję podatkową drogą administracyjną. Może to zrobić poprzez np. zaniechanie poboru podatku. Taki pomysł będzie gorszy niż ustawa.

Rozpoczęły się prace nad przyszłorocznym budżetem

Resort Finansów przedstawił projekt noty budżetowej na 2009 rok. Plany rzeczowe zadań należy przedstawić w ciągu 21 dni od ogłoszenia noty.

Jak rozliczyć usługi transportowe refakturowane na klientów

Jesteśmy przedsiębiorstwem handlowym, towary wysyłamy za pośrednictwem firmy transportowej lub kurierskiej. Jednocześnie obciążamy naszych klientów kosztami przesyłki, w osobnej pozycji na jednej fakturze razem z wysyłanym towarem. Czy należy przyjąć, że obowiązek podatkowy dla usługi transportowej powstaje według szczególnych zasad?

Reklamacja faktur z poprzedniego roku obrotowego

W lutym 2008 r. spółka z o.o. złożyła reklamację do Telekomunikacji Polskiej SA, dotyczącą jakości usług świadczonych w okresie od lipca 2007 r. do stycznia 2008 r. Reklamacja została uznana. Jak ująć w księgach rachunkowych uznaną reklamację, w przypadku gdy przyznane spółce odszkodowanie zostanie ujęte w fakturze za bieżący okres rozliczeniowy? Jak wykazać ją w księgach, gdy w 2008 r. zostaną wystawione faktury korygujące do faktur wystawionych w okresie od lipca 2007 r. do stycznia 2008 r.? W jaki sposób należy ująć skutki uznania reklamacji przy ustaleniu podatku dochodowego od osób prawnych?

Od jakiej podstawy liczyć składki na ubezpieczenia społeczne pracownika oddelegowanego za granicę

Od 1 stycznia br. nasz pracownik wykonuje pracę w oddziale firmy na terenie Niemiec. ZUS poświadczył E-101 dla tej osoby na 12 miesięcy. W lutym br. pracownik przez 10 dni był na urlopie wypoczynkowym. Jak mamy ustalić podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia za luty br.? Czy z wynagrodzenia pracownika możemy odliczyć diety za cały miesiąc?

Czy od umowy przedwstępnej płaci się podatek

Czy samo zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości oraz umowy warunkowej sprzedaży nieruchomości powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych?

Kiedy odpisy aktualizujące zalicza się do kosztów podatkowych

Kwotę przedawnionych należności (w momencie sprzedaży były zaliczone do przychodów), na które wcześniej utworzono odpis aktualizujący zaliczony do kosztów podatkowych, chcemy odpisać oraz zaliczyć do przychodów podatkowych. Likwidacja odpisu aktualizującego w księgach poskutkuje zmniejszeniem należności. Jak zaksięgować ten przychód - czy należy ująć go tylko w CIT bez księgowań?

REKLAMA