REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ująć dopłaty na pokrycie strat bilansowych

Stratę bilansową w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością można pokryć z kapitału rezerwowego. Jest on tworzony z dopłat wnoszonych przez wspólników spółki na podstawie podjętej uchwały.

Jak prawidłowo kontrolować płatności z konta bankowego

Sposób dokumentowania przekazania oraz otrzymania aktywów pieniężnych z rachunku bankowego nie został w przepisach prawa konkretnie określony. Postępowanie w tym zakresie powinno wynikać z zasad (polityki) rachunkowości. Jak wygląda to w praktyce?

Jak opodatkować VAT świadczenia na rzecz pracowników

Przedsiębiorcy często przekazują swoim pracownikom różnego rodzaju świadczenia stanowiące dostawę towarów lub usługi. Przekazanie na cele osobiste pracownikom towarów jest opodatkowane, gdy podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części przy nabyciu takich towarów.

Fiskus: umorzone kary to przychód

Organy podatkowe traktują umorzone kary jako nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu PIT. Powołując się na prawo cywilne, fiskus umorzoną karę traktuje jako trwały przyrost majątku podatnika. Zdaniem ekspertów podatkowych, taka kwalifikacja zobowiązań jest niedopuszczalna i narusza prawo.

REKLAMA

Ulgi w spłacie podatków

Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą ubiegać się o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację.

Elektroniczne ustalanie zabezpieczeń akcyzowych

Ustalanie stanu wykorzystania zabezpieczeń akcyzowych w przypadku korzystania z sytemu Bachus odbywać się może w sposób elektroniczny.

Można odliczyć VAT, nawet gdy towar pochodzi od firmy, która nabyła go z nieznanych źródeł

VAT można odliczyć, nawet wtedy gdy towar pochodzi od podmiotu, który nabył go z nieznanych źródeł.

Zakup używanego samochodu w innym kraju UE - rozliczenie VAT

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej z 12 czerwca 2007 r., nr PP/443-2/07

REKLAMA

Jak ująć zysk oddany na działalność stowarzyszenia

Jeżeli dochody spółek przeznaczone są na działalność statutową stowarzyszeń, zwolnione są od podatku dochodowego. Fakt ten musi być odzwierciedlony w księgach rachunkowych.

Przy wycenie bilansowej należy uwzględnić utratę wartości

Istotnym elementem zamknięcia roku jest ustalenie wartości bilansowej aktywów i pasywów. W przypadku aktywów trwałych, w tym środków trwałych, ocenia się, czy według najlepszej wiedzy spółki istnieją przesłanki wskazujące na ewentualną trwałą utratę ich wartości. Dokonanie odpisów aktualizujących z tytułu trwałej utraty wartości wpływa nie tylko na wysokość sumy bilansowej, ale także na wynik finansowy. Dlatego zasadność takich odpisów jest w centrum zainteresowania m.in. biegłych rewidentów i właścicieli. Niestety, zapisy ustawy o rachunkowości są dość skąpe w kwestii dokonania odpisów z tytułu utraty wartości.

Czy potwierdzać należności zerowe

Czy w ramach rocznej inwentaryzacji mamy obowiązek potwierdzać należności zerowe? Jeśli tak, to czy możemy je zinwentaryzować wcześniej, np. w listopadzie?

Pobór zaliczek od zasądzonych zaległych wynagrodzeń

W jaki sposób obliczać zaliczkę na podatek od zaległych wynagrodzeń, które zostały zasądzone prawomocnymi wyrokami wraz z odsetkami ustawowymi? Czy zaliczki należy naliczać tylko od należności głównych czy również od odsetek ustawowych od tych należności?

Jakie obowiązki podatkowe wynikają z umowy dzierżawy

Podatnicy uzyskujący dochody z dzierżawy powinni opodatkować je podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak obowiązki podatkowe przy umowie dzierżawy nie dla wszystkich są takie same.

Jak ustalić zmiany stanów do rachunku przepływów pieniężnych

Niezbędnym elementem sprawozdania finansowego firmy są „Dodatkowe informacje i objaśnienia”. Szczegółowy zakres takich informacji do rachunku przepływów pieniężnych określają pkt 42-44 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych”.

Podatki 2008: Za mieszkanie, psa i świeże powietrze

Nie ma końca marsz w górę maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych. Co gorsza, w 2008 r. te stawki wzrosną znacznie bardziej niż rok wcześniej.

Od przyszłego roku trudniej będzie odliczyć VAT

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzi podatkową pułapkę. Podatnicy nie będą mogli odliczyć VAT w sytuacjach, gdy wystawca faktury opodatkował się nieprawidłowo. Kontrowersyjny przepis naruszający zasadę neutralności VAT zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2008 r.

Nowy wzór informacji o przychodach

Opracowano projekt nowego wzoru informacji o przychodach (dochodach) z oszczędności w formie odsetek wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy.

Ulga nawet za część roku

Dla skorzystania ze zwiększonej ulgi rodzinnej w PIT w rozliczeniu za 2007 rok wystarczy, żeby wychowywać dziecko tylko przez część roku podatkowego.

Dodatkowe rachunki dla budżetówki

Państwowe jednostki budżetowe będą mogły otwierać dodatkowe rachunki do obsługi tzw. projektów bliźniaczych finansowanych z budżetu UE.

Inwentaryzacja w firmach musi objąć również obce środki trwałe

W firmie można rozpocząć inwentaryzację środków trwałych trzy miesiące przed końcem roku obrotowego. Dotyczy to własnych aktywów przedsiębiorstwa, jak i powierzonych.

Małżonkowie nie muszą mieć umowy użyczenia

W przypadku wspólności majątkowej małżonek może w prowadzonej działalności wykorzystywać składnik wspólnego majątku bez konieczności spisywania umowy.

Jak rozliczać przywóz towarów do składu konsygnacyjnego w Polsce

Niemiecka spółka ARTi jest producentem części wykorzystywanych do produkcji sprzętu RTV. Spółka posiada siedzibę w Monachium, gdzie również ma miejsce produkcja wyrobów. Obecnie firma ARTi jest w trakcie wdrażania nowego systemu dostaw do fabryki w Polsce. Będzie on polegał na tym, iż towary z Niemiec będą przywożone do składu konsygnacyjnego zlokalizowanego w pobliżu fabryki, a podzespoły będą przechodziły na własność kontrahenta w momencie pobrania towaru ze składu. Podstawą do wystawienia faktury sprzedaży przez spółkę będzie cotygodniowe zestawienie sporządzone przez odbiorcę. Czy firma ARTi ma obowiązek rejestracji na potrzeby VAT w Polsce? Jak należy opodatkować te transakcje?

Ewidencja księgowa inwestycji krótko- i długoterminowych

Dla organizacji non profit inwestycje mogą stanowić znaczący element zarządzania płynnością. Wpływy środków pieniężnych w większości przypadków nie są związane z wydatkami. Dlatego w przypadku ewentualnych dużych nadwyżek środków pieniężnych warto się zastanowić nad ich krótko- lub długookresowym zainwestowaniem.

Czy zwrot pracownikowi kosztów badania technicznego jego samochodu podlega składkom ZUS

Prowadzona przez naszą firmę działalność handlowa wymaga od niektórych pracowników używania własnego samochodu do celów służbowych. Poniesione z tego tytułu koszty są pracownikom zwracane. W najbliższym czasie zobowiązaliśmy się również do pokrycia kosztów poniesionych z tytułu przeglądu technicznego samochodu. Czy w takiej sytuacji od zwróconych pracownikowi kosztów przeglądu będziemy zobowiązani naliczyć składki ZUS?

Wydatki na udziały trudno rozliczyć

Wśród organów podatkowych przeważa pogląd, że przy likwidacji nie mamy do czynienia ze zbyciem udziałów. Zatem wydatki na ich nabycie nie mogą być uznane za koszty podatkowe.

Gdzie zakwalifikować zakup samochodu z przeznaczeniem do rozbiórki na części

Spółka transportowa kupiła samochód z przeznaczeniem do rozbiórki na części. Części te będą wykorzystywane do napraw używanych przez spółkę samochodów, które są wykazane jako środki trwałe. Gdzie zakwalifikować zakup tego samochodu i jak zaewidencjonować wydawanie poszczególnych części?

Jakie ograniczenia będą dotyczyły spółek celowych

Jak powinny być konstruowane umowy o przedsięwzięcia związane z Euro 2012 w związku z rolą, jaką mają pełnić spółki celowe? Jakie zagadnienia powinny być uregulowane w umowie związanej z przedsięwzięciem dotyczącym Euro 2012?

Kiedy wystawiać noty korygujące

Nota korygująca może być podstawą zapisów w pkpir. Wystawia ją nabywca towarów lub usług. W jakim terminie i na jakich zasadach należy ją wystawiać?

Podatnicy mogą zmniejszyć zaliczki

Do 20 grudnia 2007 r. podatnicy PIT i CIT muszą wpłacić podwójną zaliczkę podatkową. Październik i listopad to dobry czas na zakupy, które staną się kosztami uzyskania przychodów i zmniejszą podatek. Zdaniem ekspertów obecnie jest najlepszy okres na wymianę sprzętu komputerowego i samochodów w firmach.

Tańsza weryfikacja wiarygodności firm

Coraz mniej spółek będzie zobowiązanych do badania przez biegłego. Dlatego dla pozostałych firm może zostać wprowadzona tańsza usługa potwierdzająca prawidłowość sprawozdań finansowych.

Nieodpłatne przekazanie bez VAT

Przy nieodpłatnym przekazaniu towarów na cele prowadzonej firmy nie dochodzi do dostawy w rozumieniu przepisów o VAT. Nie powstaje więc obowiązek podatkowy.

Celnicy chcą gwarancji

Ministerstwo Finansów obiecało podwyżki pracownikom skarbówki i służby celnej na 2008 rok. Celnicy żądają od resortu pisemnego potwierdzenia tej obietnicy.

Opłaty i podatek stanowią koszt

Opłaty za użytkowanie wieczyste i podatek od nieruchomości mogą zostać zaliczone do kosztów, gdy mają związek z działalnością firmy.

Przydział odzieży nie jest nieodpłatnym świadczeniem

Przydzielenie pracownikom odzieży, w której muszą wykonywać swoją pracę, nie stanowi nieodpłatnego świadczenia. Wartość ubrania nie podlega tym samym PIT.

Kiedy i jak prowadzić księgę inwentarzową

Czy istnieje obowiązek prowadzenia księgi inwentarzowej środków trwałych, jeżeli w jednostce prowadzona jest ewidencja (syntetyczna i analityczna) w module finansowo-księgowym programu komputerowego?

Dodatek funkcyjny dla głównego księgowego zatrudnionego w szkole

Jestem zatrudniona w szkole na stanowisku głównego księgowego, zaszeregowanie wynagrodzenia - do kategorii XVIII. W jakiej wysokości dodatek funkcyjny może mi przydzielić dyrektor?

Czy wniesienie samochodu aportem przez wspólnika do spółki jawnej powoduje obowiązek zapłaty pcc

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Zamierzam wnieść do spółki w formie wkładu niepieniężnego (aportu) samochód osobowy. Jakie będą tego skutki podatkowe? Czy podwyższy on kapitał spółki? Czy to wprowadzenie powoduje obowiązek zapłaty pcc?

Czynsz inicjalny zapłacony przy leasingu

Jak zaksięgować czynsz inicjalny oraz opłatę manipulacyjną przy leasingu samochodu osobowego o wartości 180 000 zł?

Nie zawsze biegły rewident zbada wkłady niepieniężne

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki akcyjnej mają być aktywa, których wartość była stosunkowo niedawno wyceniona i pozostaje aktualna, to nakładanie obowiązku przeprowadzania powtórnej ich wyceny jest nieracjonalne.

Czy można refakturować zakupione usługi

Przepisy podatkowe nie posługują się pojęciem refakturowania usług, co nie oznacza, że jest to zabronione. Praktyka stosowania przepisów o VAT wykształciła zasady dokonywania refakturowania.

Dotacje rozlicza się razem z amortyzacją

Otrzymane dotacje na zakup środka trwałego rozlicza się w czasie równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

Dwa sposoby wyceny majątku

Wykorzystanie wartości godziwej przy wycenie składników majątku w księgach powoduje, że stosowane zasady rachunkowości odbiegają coraz bardziej od wymagań dla celów podatkowych.

Gdzie nasze przedwyborcze harce podatkowe

Za niecałe dwa tygodnie odbędą się wybory powszechne, a więc wydawałoby się, że nadszedł już najwyższy czas na tradycyjne już w tym okresie przedwyborcze harce podatkowe. Tym razem jest inaczej.

Odnawialny limit

Limit zwrotu VAT na materiały budowlane będzie dotyczył okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku.

Wysoka ulga na dzieci obniży wpłaty

W 2008 roku organizacje pożytku publicznego mogą dostać mniej pieniędzy z tytułu wpłat 1 proc. podatku. Takie konsekwencje może mieć korzystanie z wysokiej ulgi na dzieci, odliczanej w zeznaniu rocznym od podatku. Po skorzystaniu z ulgi na dzieci podatnikowi może bowiem zabraknąć podatku na przekazanie go potrzebującym.

Zmieni się podatek od gier

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o grach i zakładach wzajemnych, zakładającą podwyżkę podatku od gier na automatach o niskich wygranych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Zobowiązanie wygasa po zapłacie zaległości

Zapłata zaległości podatkowej w VAT określonej w decyzji wymiarowej organu I instancji, a przed rozpatrzeniem odwołania, powoduje wygaśnięcie zobowiązania.

Czy od opłat sankcyjnych z tytułu nielegalnego poboru naliczać VAT

Jesteśmy spółką zajmującą się dostarczaniem energii. Niestety często spotykamy się z przypadkami kradzieży energii. Czy w takim przypadku powinniśmy od opłat sankcyjnych z tytułu nielegalnego poboru naliczać VAT?

Aport wnoszony do spółki

Jesteśmy związkiem międzygminnym (trzech gmin). Związek posiada 100% udziałów w wodno-kanalizacyjnej spółce z o.o. Gminy członkowskie przekazują do związku nieodpłatnie środki trwałe (kanalizacje), które z kolei związek wnosi aportem do spółki w zamian za udziały. Wartość przekazywanych środków odpowiada ich wartości księgowej i jest niepodzielna przez wartość nominalną udziału. W związku z tym związek wnosi dopłatę w celu uzupełnienia wartości nominalnej udziału, np. wartość przekazanych środków trwałych - 14 400 zł, dopłata - 100 zł, wartość udziałów objętych za aport - 14 500 zł (tj. 29 udziałów po 500 zł każdy). Czy wnoszona dopłata stanowi koszt w ujęciu księgowym oraz podatkowym?

Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania do studiów jest oskładkowany

Pracownicy naszej firmy, podnoszący swoje kwalifikacje, mają prawo do ubiegania się o dofinansowanie do czesnego w wysokości 30%. Obecnie w naszej firmie trzech pracowników otrzymuje dofinansowanie do studiów zaocznych, oraz jeden pracownik do studiów podyplomowych. Z tego względu, że kierunki studiów nie mają bezpośredniego związku z działalnością firmy, pracownicy podjęli naukę bez skierowania ze strony pracodawcy. Mamy wątpliwości, czy kwota otrzymywanego dofinansowania do studiów będzie stanowiła dla pracowników przychód stanowiący podstawę składek i podatku?

REKLAMA