REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czynności wykonywane na podstawie umowy zlecenia a VAT

Czy prowadzenie księgowości na podstawie umowy zlecenia podlega ustawie o VAT? Czy w związku z tym należy naliczać VAT i odprowadzać go do urzędu skarbowego? W jaki sposób ustalić limit zwolnienia z VAT? Zaznaczam, że równocześnie prowadzę księgowość na podstawie umowy o pracę i nie posiadam certyfikatu księgowego.

Charakter odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o.

Czy w razie dochodzenia od członka zarządu spółki z o.o. kwoty stanowiącej przedmiot zobowiązania spółki (w sytuacji niewypłacalności spółki) może on bronić się podnosząc zarzuty przysługujące spółce wobec tego wierzyciela?

Jak ewidencjonować wystawienie faktury zaliczkowej

Zajmujemy się sprzedażą samochodów osobowych. Jak zaksięgować fakturę zaliczkową wystawioną na otrzymaną zaliczkę? Zaliczka została wpłacona w maju, a samochód będzie odbierany w grudniu 2007 r.

Jak potraktować wydatki na ulepszenie zamortyzowanego środka trwałego

Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na ulepszenie samochodu zaliczonego do środków trwałych, który jest całkowicie zamortyzowany?

REKLAMA

Opodatkowanie najmu mieszkania

Opodatkowanie najmu mieszkania może mieć kilka form. Wszystko będzie zależało od wyboru formy opodatkowania oraz od sposobu uzyskiwania dochodów z najmu - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub poza nią. Jeśli wynajmujący nie zdecyduje się na wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu poza działalnością ze stawkami 8,5 lub 20 proc., będzie musiał płacić od uzyskiwanych z tego tytułu dochodów podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad ogólnych ze stawkami 19, 30 i 40 proc.

Zakup środka trwałego sfinansowanego dotacją

Zakup środka trwałego, który został sfinansowany z dotacji podmiotowych uzyskanych na działalność gospodarczą, pozwala na odliczenie VAT. Otrzymana dotacja nie stanowi też obrotu, czyli nie jest opodatkowana.

PO obiecuje zdrowe finanse i obniżenie podatków

Wprowadzenie 15-proc. podatku liniowego, zmniejszenie stawki podstawowej VAT z 22 do 20 proc., utrzymanie kwoty wolnej od podatku na podatnika i jego dziecko - to niektóre propozycje zmian w podatkach, jakie szykuje Platforma Obywatelska.

Różnic w ocenie dowodów nie można traktować jak fałszerstwa

Nie można uznać za fałszerstwo oceny dowodów przez organy podatkowe. Argumenty dotyczące oceny zeznań świadków mogą być podnoszone w postępowaniu odwoławczym. Nie są przesłankami wznowienia postępowania.

REKLAMA

Gotówka będzie zwolniona z podatku

Przekazanie gotówki w formie darowizny przez rodziców dla dziecka może być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. W tym celu trzeba m.in. właściwie udokumentować transakcję.

Puste faktury bez VAT

Jeśli faktura nie dokumentuje rzeczywistej sprzedaży, to podatnik nie ma obowiązku zapłaty podatku, który z niej wynika.

Kiedy ująć w pkpir przychód z usług księgowych

Kiedy należy ujmować przychód za usługi księgowe? Jeżeli wystawiłam fakturę VAT za usługi księgowe za sierpień 31 sierpnia 2007 r. z terminem płatności 31 sierpnia 2007 r., to przychód ujęłam w sierpniu. Co w sytuacji, jeśli wystawiłabym fakturę za usługi księgowe 31 sierpnia 2007 r. z terminem płatności 10 września 2007 r.? Czy przychód powinnam wówczas zaksięgować w pkpir w sierpniu, czy też we wrześniu?

Badania kontrolne po urlopie macierzyńskim

Pracownica przez 7 tygodni przed porodem przebywała na zwolnieniu lekarskim, a później była na urlopie macierzyńskim. Na kilka dni przed końcem urlopu zwróciła się do działu kadr z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego za bieżący rok. Czy przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego muszę skierować pracownicę na kontrolne badania lekarskie?

Upominki z logo firmy wręczane kontrahentom jako koszt

Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 23 sierpnia 2007 r. (nr PF-II/41171-0012/07/SK)

Użytkowanie wieczyste podlega amortyzacji

Czy grunt (prawo wieczystego użytkowania) należy wpisać do książki środków trwałych i nadać mu numer inwentarzowy? Czy można zmienić stawkę amortyzacyjną w przypadku rozbudowania budynku? Czy dla celów rachunkowych można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego?

Jak księgować fakturę i notę korygującą

Błędne zapisy w dowodach źródłowych zewnętrznych można korygować. Jak zaksięgować takie dokumenty?

Czy najem zawsze jest opodatkowany VAT

Zamierzam wynajmować mieszkanie firmie, która będzie w nim prowadzić działalność gospodarczą. Jakie są zasady opodatkowania takiej działalności, bo wiem, że i tak będę musiał zarejestrować się jako podatnik VAT?

Jak utworzyć i rozliczyć rezerwę na nagrody jubileuszowe

Spółka chce utworzyć rezerwę na nagrody jubileuszowe. Będą one wypłacone w 2008 r. W jaki sposób przeprowadzić ewidencję księgową oraz dokonać rozliczenia wypłaconych nagród (rachunkowo i podatkowo)?

Nie można przesłać faktury w pliku PDF

W obecnym stanie prawnym podatnicy nie mają możliwości przesyłania faktur VAT w postaci pliku PDF ani pobierania ich z serwera, a następnie drukowania.

Od przeniesienia własności notariusz nie pobierze podatku

Od zawieranej umowy o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność notariusz nie pobierze podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wyższa ulga na dziecko już od rozliczenia za 2007 r.

Składając zeznanie podatkowe za 2007 rok, rodzice opodatkowani według skali podatkowej odliczą od podatku ulgę rodzinną w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko.

Będzie utrzymana niższa stawka VAT na nowe domy i mieszkania oraz wzrośnie limit zwolnienia

Po 31 grudnia 2007 r. będzie utrzymany obniżony VAT przy dostawie nowych domów i mieszkań. Osoby budujące systemem gospodarczym nadal będą otrzymywać zwrot części VAT za materiały budowlane.

Czy należy dokonać korekty kosztów w przypadku cesji umowy leasingu

Nasza spółka zamierza dokonać cesji umowy leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest samochód ciężarowy. Czy w związku z tym będziemy zobowiązani do korekty kosztów oraz korekty VAT?

Jak ujmować w księgach rachunkowych remont i modernizację maszyn i urządzeń

Jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych firmy wydatki poniesione na remont i modernizację maszyny produkcyjnej?

Umowa cash poolingu a VAT

Jesteśmy dużą firmą produkcyjną, która prowadzi sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną (marginalna) na terytorium kraju. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej planujemy zawarcie umowy cash poolingu na terytorium Polski. W ramach umowy pełnilibyśmy również rolę pool leadera, a także organizatora. Najprawdopodobniej współuczestnikami umów będą firmy współpracujące z naszą firmą, które mają siedziby wyłącznie w Polsce. Z opinii statystycznej posiadanej przez naszą spółkę wynika, że są to usługi sklasyfikowane pod numerem PKWiU 65.23.10-00.00 jako „Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Jak powinno wyglądać rozliczenie VAT takiej umowy? Dodatkowo planujemy obciążanie pozostałych stron umowy cash poolingu opłatą za „administrowanie” rachunkiem (zarządzanie) - przy czym uzgodniliśmy wstępnie stałą płatność za tę usługę w określonych odstępach czasu (miesięcznie bądź kwartalnie). Podobnie będą regulowane odsetki z tytułu udostępnienia środków naszej firmy.

VAT albo PCC od zakupu mieszkania

Niedługo podpisuję akt notarialny nabycia nowego mieszkania. Kwota transakcji jest duża. Nie wiem, czy będę musiała oprócz taksy notarialnej zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Jak rozliczyć niedobory niezawinione

W poprzednim artykule opisaliśmy, jak rozliczyć niedobory zawinione. Jednak w większości przypadków niedobory nie są winą pracownika, co musi znaleźć odzwierciedlenie w księgach.

Przekroczenie podstawy wymiaru składek ZUS - ujęcie rachunkowe

Kilku pracowników spółki przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Mimo to składki za kolejne miesiące zostały odprowadzone. W jaki sposób rozliczyć w księgach powstałą nadpłatę?

Co grozi za niezłożenie deklaracji w terminie

Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie może narazić podatnika na różnego rodzaju sankcje. Jakie zastosuje urząd skarbowy? Czy jest szansa na ich uniknięcie?

Jakie skutki podatkowe ma śmierć podatnika

Spadkobierca w zakresie nabytych praw i obowiązków majątkowych po osobie zmarłej wstępuje w miejsce spadkodawcy, stając się podatnikiem. Musi więc rozliczyć się z fiskusem lub ewentualnie zapłacić należne podatki.

Jak odzyskać VAT zapłacony przy budowie lub remoncie

Można otrzymać zwrot części wydatków na budowę albo remont domu lub mieszkania. Trzeba jednak spełnić określone przepisami warunki. Jak sprawić, by fiskus zwrócił nam część wydatków?

Uszkodzony samochód nie przestaje być nowy

Nowym samochodem osobowym, w rozumieniu ustawy o VAT, jest także samochód osobowy uszkodzony w wyniku kolizji drogowej, jeżeli spełnia pozostałe warunki ustawowe, tj. posiada pojemność silnika większą niż 48 centymetrów sześciennych lub moc większą niż 7,2 kilowatów oraz przejechał nie więcej niż 6 tys. kilometrów lub od momentu jego dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy.

Sporządzenie specyfikacji istotnych warunków zamówienia - komputery

Zamawiający zamierza zakupić do jednostki komputery markowe (droższe), ponieważ chce mieć gwarancję, że będą one zawierały lepsze jakościowo części. Sprzęt komputerowy o tych samych parametrach sprzedają dwie firmy (jedna z firm sprzedaje sprzęt markowy, a druga składa komputery). Jakie kryteria zgodne z ustawą - Prawo zamówień publicznych należy zawrzeć w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, aby zyskać gwarancje zakupu lepszych komputerów?

Skutki przerwania biegu przedawnienia

W wypadku przerwania biegu przedawnienia cały okres, który upłynął do tego momentu, uważa się za niebyły, a po ustaniu przyczyny bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo.

Kara była przychodem z pracy

Zwolnieni tylko przez dwa lata

Po unieważnieniu ślubu korekta zeznania

Korzystające ze wspólnych rozliczeń osoby, których związek małżeński zostałby uznany za nieistniejący, musiałyby złożyć korektę rocznego zeznania PIT.

Korekta należnego VAT wpływa na wysokość przychodu podatnika

Jeśli organ podatkowy skoryguje obrót spółki o należny VAT, to ma to wpływ na jej przychód w podatku dochodowym.

Egzaminy księgowe w grudniu

Ogłoszono już grudniowe terminy egzaminów na usługowe prowadzenie ksiąg.

Czy można płacić zaliczki kwartalne wyliczane według metody uproszczonej

Jestem małym podatnikiem. Obecnie opłacam kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. W 2008 r. chciałbym móc ustalać wysokość zaliczek metodą uproszczoną i jednocześnie utrzymać możliwość płacenia zaliczek w odstępach kwartalnych. Czy jest to możliwe?

Inwentaryzacja 2007 - niezbędne druki i wzory dokumentów

Ustawa o rachunkowości określa, że podmioty gospodarcze stosujące przepisy ustawy mają obowiązek przeprowadzać okresowo spis z natury składników majątku. Prace inwentaryzacyjne powinny rozpocząć się najwcześniej 1 października, a zakończyć najpóźniej 15 stycznia następnego roku. Ponieważ rozpoczął się okres przeprowadzania inwentaryzacji, przedstawiamy najważniejsze dokumenty z tym związane.

Czy podlegają zwolnieniu odsetki od wynagrodzenia wypłaconego pracownikom po terminie

Nasza firma miała przejściowe problemy finansowe, z tego powodu nie zapłaciliśmy w terminie wynagrodzenia naszym pracownikom. Wypłata nastąpiła z miesięcznym opóźnieniem. Czy jesteśmy zobowiązani zapłacić pracownikom z tego tytułu odsetki? Czy podlegają one opodatkowaniu?

Dostawa gruntu rolnego bez VAT

W stosunku do części nieruchomości nieobjętej planem zagospodarowania przestrzennego stanowiącej grunt rolny ma zastosowanie zwolnienie od VAT.

Jedna dokumentacja polityki rachunkowości dla kilku jednostek

Jak właściwie powinna być opracowana dokumentacja opisująca politykę rachunkowości np. przez przedszkole w przypadku prowadzenia księgowości przez powołaną do tego jednostkę organizacyjną, tj. Miejski Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli? Czy błędem jest opracowanie tej dokumentacji w MZOSiP i formalne jej przyjęcie przez kierowników wszystkich obsługiwanych jednostek?

Badanie due diligence kosztem podatkowym

Zarząd spółki akcyjnej X podpisał list intencyjny z właścicielami spółki z o.o. Y. Na jego mocy spółka akcyjna miała kupić wszystkie udziały w spółce z o.o. Po badaniu due diligence spółka akcyjna zerwała rozmowy o kupnie udziałów z uwagi na negatywny wynik badania. Koszt badania wyniósł 200 000 zł. Organy podatkowe negują tę kwotę jako koszty uzyskania przychodu spółki akcyjnej. Powodem jest niedojście do skutku przejęcia spółki z o.o. Czy racja jest po stronie urzędu skarbowego?

Wydatki na wynajęte auto są kosztem

Wypożyczając auto w delegacji, można poniesione nakłady uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów. Takie wydatki będą kosztem w granicach limitu przy prowadzeniu odpowiedniej ewidencji przebiegu pojazdu.

Ustalanie i rozliczanie różnic inwentaryzacyjnych ujawnionych w czasie inwentaryzacji drogą spisu z natury

Stosownie do art. 27 ustawy o rachunkowości ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym na dzień inwentaryzacji a stanem na ten dzień wykazanym w księgach rachunkowych należy odpowiednio udokumentować oraz wyjaśnić. Rozlicza się je w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.

"Fakt" przepytał liderów PiS, PO i LiD o podatki

"Fakt" publikuje kolejne odpowiedzi polityków na pytania nurtujące Polaków. W czwartkowym wydaniu liderzy PiS, PO i LiD wypowiadają się m.in. w kwestii podatków.

Powstaje plan audytu

W 2008 roku audytorzy wewnętrzni przeprowadzą audyt wartościowania stanowisk. Zadanie trzeba uwzględnić w planach audytu składanych do 31 października.

Będą przedłużone okresy stosowania ulg uznaniowych

ZMIANA PRAWA Projekty trzech rozporządzeń przewidują, że ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiące pomoc regionalną będą udzielane do końca 2013 roku, a będące pomocą publiczną - do 9 października 2009 r.

Organizacje muszą uzyskać wpis do 30 listopada

Organizacje pożytku publicznego, które chcą w 2008 roku otrzymać 1 proc. podatku, muszą postarać się o wpis, który potwierdzi ich status.

REKLAMA