REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mija termin zapłaty podatku

Nowy wzór sprawozdania

We wzorze sprawozdania z wykonania audytu zrezygnowano z zamieszczania niektórych danych.

Inspektor otrzymał uprawnienia celnika

Inspektorzy i pracownicy kontroli skarbowej zyskali uprawnienia funkcjonariuszy celnych. Mogą zdejmować i nakładać plomby celne.

Ewidencja księgowa grantów

Po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej w znaczący sposób wzrosły możliwości finansowania działalności z różnego rodzaju grantów. Można z nich korzystać zarówno bezpośrednio ze środków unijnych, jak i za pośrednictwem krajowych, wyznaczonych do tego instytucji. Do wykorzystania są również granty krajowe. Pojęcie grantu oznacza dotację na określony cel (zwykle artystyczny lub naukowy), którą przyznają twórcom rozmaite instytucje, firmy i czasami osoby prywatne1.

REKLAMA

Umorzenie podatku od nieruchomości w księgach

Otrzymaliśmy decyzję o umorzeniu podatku od nieruchomości za pierwszy kwartał 2007 r. Jak to wykazać w księgach?

Jak opodatkować dochód z posiadanych udziałów w funduszach inwestycyjnych

Kiedy powstanie dochód w spółce z o.o. w związku z kupnem udziałów w funduszach inwestycyjnych? Jak go opodatkować?

Czy dopłata do wypoczynku niepełnoletniego dziecka podlega opodatkowaniu, jeśli jest realizowana po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności

Dopłacamy ze środków zfśs do wypoczynku dzieci pracowników. Z uwagi na to, że większość środków zawsze przeznaczamy na dopłaty do wypoczynku letniego (pracowników, ich dzieci oraz naszych emerytów) wyczerpały nam się już środki na koncie socjalnym. W związku z tym resztę dopłat zrealizujemy we wrześniu, po przekazaniu pozostałych środków na konto socjalne. Córka jednej z pracownic kończy 1 września 18 lat. Czy w tej sytuacji późniejsza, wrześniowa dopłata za jej lipcowy wypoczynek będzie opodatkowana?

Kto i kiedy musi rejestrować transakcje powyżej 15 000 euro

Jesteśmy fundacją. Podobno należy rejestrować transakcje gotówkowe przekraczające limit równowartości 15 000 euro. Czy to prawda, że realizacja transakcji w wysokości przekraczającej 15 000 euro w formie gotówkowej grozi sankcją karną?

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT od inwestycji w obcym środku trwałym

Czy spółka, budując budynek na gruncie użyczonym jej przez współwłaścicieli będących jednocześnie wspólnikami w spółce, może odliczać VAT wynikający z faktur dokumentujących zakupy poniesione na jego budowę?

Urlop dla poratowania zdrowia a podwyżka wynagrodzenia

Nauczyciel jest na urlopie zdrowotnym od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r. Czy przysługuje mu podwyżka płac od 1 stycznia 2007 r.?

Kto i kiedy musi instalować kasę rejestrującą

Nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących przedłużają obowiązywanie dotychczasowych zwolnień ze stosowania kas dla pewnych grup podatników. Rozszerzenie kręgu zobowiązanych do stosowania kas fiskalnych nastąpi na jesieni.

Podatnik VAT również zapłaci PCC

Kredyt na wypłatę dywidendy można zaliczyć do kosztów

Koszt uzyskania kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy spółki, którego celem było utrzymanie płynności finansowej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Na dużą nowelizację trzeba będzie jeszcze zaczekać

Ministerstwo Finansów wraz z korporacją doradców podatkowych rozpoczęło prace nad zmianą przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. Pierwszy etap prac ogranicza się jednak do realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Znana jest wysokość podatków lokalnych na 2008 rok

Minister finansów opublikował górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2008 rok. Wszystkie stawki wzrosną.

Jak wykazać w sprawozdaniu finansowym kaucję za czynsz

Spółka zajmuje się wynajmem lokali użytkowych w budynku biurowym będącym jej własnością. Pobiera od najemców kaucje - zwracane po zakończeniu umowy najmu. W której pozycji bilansu (z uwzględnieniem podziału na zobowiązania długo- i krótkoterminowe) należy wykazać zobowiązania z tytułu otrzymanych kaucji w związku z najmem, w przypadku gdy:

Jaki kurs należy zastosować do rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej pracownika

W marcu 2007 r. pracownik zatrudniony w firmie na umowę o pracę został wysłany w podróż służbową do Niemiec. Po powrocie przedstawił faktury w euro, potwierdzające pokrycie kosztów paliwa i noclegów. Pracownik nie dostał zaliczki na podróż służbową. Jaki kurs powinien być przyjęty do przeliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej z euro na złote? Czy powinien to być kurs z dnia rozliczenia się z delegacji, czy też kurs z dnia poniesienia wydatku z faktury?

Jak opodatkowane są transakcje w internecie

Podatnicy dokonujący transakcji w internecie muszą pamiętać o obowiązkach podatkowych związanych z taką działalnością. Za ich niedopełnienie grożą kary. Dotyczy to zarówno sprzedających, jak i kupujących w sieci.

Od nowego roku definicja inwestycje bardziej precyzyjna

Dotychczasowa definicja inwestycji często przyczyniała się do powstawania problemów z klasyfikacją niektórych aktywów. Nowa definicja, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r., wydaje się rozwiązywać te wątpliwości.

Roboty budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym - stawka VAT

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 1 marca 2007 r., sygn. IS.II/2-443/328/06

Czy opinię biegłego rewidenta można zmieniać za pomocą aneksu lub erraty

Pracuję na stanowisku samodzielnej księgowej w dużej firmie produkcyjnej. Moje pytanie dotyczy kwestii badania sprawozdania finansowego, a konkretnie – opinii wystawianej przez biegłego rewidenta po przeprowadzonym badaniu. Czy konieczne jest korygowanie tej opinii, jeżeli w naszej jednostce po zakończeniu badania, ale przed jego zatwierdzeniem, wystąpiły zmiany? Zmiany te mają istotny wpływ na kształt zbadanego już sprawozdania finansowego. Czy w takim przypadku można zastosować aneks lub erratę, czy też musi być napisana nowa opinia?

Jakie wydatki związane z uczestnictwem w przegranym przetargu można zaliczyć do kosztów

Prowadzę firmę remontowo-budowlaną i często biorę udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego lub w przetargach organizowanych przez inwestorów prywatnych. Efekt starań o pozyskanie zlecenia nie zawsze jednak jest pozytywny. Czy wydatki poniesione w związku z uczestnictwem w przegranym przetargu mogą być kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej? Czy można zaliczyć do kosztów wadium zatrzymane przez organizatora przetargu?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na opłatę prolongacyjną

Czy kosztem uzyskania przychodów spółki są wydatki poniesione na zapłatę opłaty prolongacyjnej ustalonej przez organ podatkowy w decyzji w sprawie rozłożenia na raty zaległości w podatku? Jeżeli tak, to w którym momencie można zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu?

Jak opodatkowane są transakcje w internecie

Podatnicy dokonujący transakcji w internecie muszą pamiętać o obowiązkach podatkowych związanych z taką działalnością. Za ich niedopełnienie grożą kary. Dotyczy to zarówno sprzedających, jak i kupujących w sieci.

Francuskie ulgi podatkowe promują rodzinę

W Polsce od dłuższego czasu przedstawiane są pomysły na wspieranie polityki prorodzinnej poprzez system podatkowy.

Przydział lokalu uprawnia do zwrotu

Przydział lokalu spółdzielczego może stanowić tytuł prawny, uprawniający do zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

Znane są normy szacunkowe na 2008 rok

Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia określającego normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2008 rok. Normy wzrastają o kilka groszy.

Zwrot kosztów dojazdu jest nieopodatkowany

Wypłacany rodzicom dzieci dojeżdżających do szkoły zwrot kosztów dojazdu nie będzie już opodatkowany. W ustawie o PIT zostało wprowadzone nowe zwolnienie podatkowe.

Zmieniają się zasady dokonywania zgłoszeń celnych

Od 4 sierpnia zgłoszenia celne będą musiały spełniać nowe warunki. Jeśli nie będą odpowiadały wymogom formalnym, organ celny może odmówić ich przyjęcia.

Jak ewidencjonować koszty zakładu zagranicznego

Nasza spółka z o.o., świadcząca usługi budowlane, posiada zakład w Niemczech. Koszty przypisane zakładowi księgujemy na konto „Rozrachunki z zakładem” po stronie Wn, a zakład ewidencjonuje je po stronie Ma. W ten sposób rozrachunki się wzajemnie znoszą.

Import towarów w celach charytatywnych nie zawsze zwolniony z cła

Fundacja w dniu 12 marca 2007 r. złożyła zgłoszenie celne o objęcie towarów (ubrania i meble pokojowe dla dzieci), które otrzymała bezpłatnie z USA, stanowiących pomoc humanitarną, procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu i złożyła wniosek o zastosowanie zwolnienia od cła. Zgłoszenie celne zostało przyjęte przez organ celny i zarejestrowane, zaś towary zwolniono do wnioskowanej procedury celnej.

Jakie są obowiązki ubezpieczeniowe biur rachunkowych i doradców podatkowych

W jakim zakresie powinna ubezpieczyć się osoba chcąca prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług księgowych oraz doradztwa podatkowego? Jaki jest koszt związany z tego rodzaju ubezpieczeniem?

W jaki sposób rozliczać egzekwowane wierzytelności zakupione w pakiecie

Spółka kupiła pakiet wierzytelności za kwotę 40 000 zł (wartość wierzytelności - 400 000 zł), z czego na jedną należność powinno się utworzyć odpis aktualizujący. W jakiej wysokości obciążyć koszty z tytułu tego odpisu? Czy do kosztów zaliczyć całą kwotę należności od danego klienta, czy tylko odpowiednio kwotę, za jaką została ona kupiona? W księgach spółki przy zakupie została zarachowana cała należność, a różnica między jej wartością a kwotą zakupu powiększyła przychody przyszłych okresów.

Czy od wynagrodzenia członków zarządu i rady nadzorczej spółka z o.o. musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

Nasza firma jest spółką z o.o., w związku z czym mamy zarząd i radę nadzorczą. Zarówno członkowie zarządu, jak i członkowie rady nadzorczej wykonują swoje obowiązki na podstawie powołania. Z żadną z tych osób spółka nie zawarła umowy o pracę lub umowy zlecenia. Czy od wypłacanego tym osobom wynagrodzenia powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Jak rozliczają się podatnicy prowadzący sezonową działalność gospodarczą

Własny biznes na wakacje, nawet jeśli jest to tylko wynajmowanie rowerów wodnych czy leżaków, powoduje konieczność rozliczenia się z fiskusem. Podatnicy mogą płacić podatek według skali, ryczałtu albo wybrać kartę podatkową.

Kiedy następuje zaliczkowy zwrot VAT

Podmiotom dokonującym nabycia określonych towarów i usług przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki. Niezbędny będzie jednak wniosek i łączne spełnienie szeregu szczegółowych warunków.

Jak rozliczyć wydatek na karę umowną za nieterminową dostawę towaru

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na handlu maszynami roboczymi. W zawieranych umowach są zamieszczane klauzule, że w przypadku opóźnień w dostawie będę zobowiązany do zapłaty kary umownej. Czy zapłacone kary mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Dofinansowanie wypoczynku pracownikom i ich rodzinom

Niektóre kwoty stanowiące dofinansowanie do wypoczynku dla dzieci pracownika są zwolnione od podatku dochodowego w całości lub do określonej kwoty. Inne zaś mogą stanowić przychód pracownika, od których pracodawca jako płatnik powinien pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowanie przychodów ze stosunku pracy.

Potrzebna jest zgoda na ukaranie mandatem

Nawet 1872 zł może wynosić grzywna za wykroczenie skarbowe nałożona mandatem. Sprawca musi jednak zgodzić się na jego przyjęcie.

Współwłaściciele odpowiadają solidarnie za zapłatę

Wójt gminy może żądać zapłaty podatku od wszystkich lub tylko od niektórych współwłaścicieli. Inne zasady obowiązują, gdy nieruchomość należy do osoby fizycznej i firmy.

Kapitały ujmuje się w księgach w podziale na rodzaje

Jeśli cena udziałów jest wyższa od ich wartości nominalnej, nadwyżkę należy zaksięgować jako kapitał zapasowy.

O zwolnieniu z PIT nie decyduje waluta

Wynagrodzenia osób realizujących programy unijne są zwolnione z PIT, jeśli pochodzą ze środków z funduszy UE. Nieważne jest, w jakiej walucie są wypłacane.

Nowe pytania poznamy dopiero we wrześniu

Posiedzenie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego dotyczące uchwalenia nowych pytań egzaminacyjnych odbędzie się 5 września.

Jest szansa na odzyskanie zapłaconej sankcji

Europejski Trybunał Sprawiedliwości po raz kolejny zajmie się polską sankcją VAT. Jeśli uzna, że jest ona niedozwolona, podatnicy będą mogli starać się o odzyskanie nienależnie zapłaconych kwot.

Podatnicy wpiszą odsetki w nowym formularzu

Od dziś obowiązuje nowy wzór formularza PIT-2K. Wypełniają go ci podatnicy, którzy na zasadzie praw nabytych zamierzają korzystać z ulgi odsetkowej.

Kiedy i jak zmienić okres lub stawki amortyzacyjne

Wybór konkretnej metody w stosunku do danego składnika aktywów jest uzależniony od oczekiwanego trybu uzyskiwania korzyści ekonomicznych. Wybraną metodę stosuje się konsekwentnie w kolejnych okresach, chyba że wystąpiła zmiana w oczekiwanym trybie uzyskiwania korzyści ekonomicznych z tego składnika aktywów.

Przychód ze sprzedaży i koszt działalności statutowej

Fundacja prowadzi działalność zarówno odpłatną, jak i nieodpłatną. W ramach tej działalności organizuje obozy dla dzieci i młodzieży. Jak należy prawidłowo zaksięgować wpłaty na obóz oraz koszty dotyczące tych wyjazdów, w przypadku gdy:

O wpisaniu do księgi decyduje moment powstania należności

Należności powinno się ujmować w księgach w momencie przeniesienia na kontrahenta ryzyka i korzyści związanych ze sprzedawanym towarem.

Nie każda faktura uprawnia do odliczenia VAT naliczonego

Jeżeli wystawca faktury nie prowadzi w dacie jej wystawienia działalności gospodarczej i brak jest dowodów potwierdzających daną transakcję, podatnik nie może odliczyć VAT.

Umowa nie zwalnia z zapłaty

Członkowie zarządu spółki nie mogą uwolnić się od odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe w drodze umowy cywilnoprawnej.

REKLAMA