REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kandydatom łatwiej będzie zdać egzamin

Egzamin może być zaliczony, nawet jeżeli w jednym zadaniu kandydat na biegłego nie osiągnie wymaganego minimum punktów.

Czy środki z funduszu socjalnego można przeznaczyć na pokrycie długów spółki

RADA Środki zgromadzone na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie mogą być przeznaczone na pokrycie długów spółki. Pracodawca w momencie przekazania środków pieniężnych na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu socjalnego staje się administratorem tych środków. Spółka, jako administrator funduszu, nie może ze środków socjalnych finansować bieżącej działalności spółki.

Czy zakup akcji ze środków obrotowych firmy jest kosztem

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W celach inwestycyjnych kupiłem akcje na giełdzie. Zakup sfinansowałem ze środków obrotowych. Czy wydatki na zakup tych akcji mogę zaliczyć do kosztów działalności?

Jak obliczyć wysokość zasiłku opiekuńczego

Jeden z pracowników naszej firmy przyniósł zwolnienie lekarskie z powodu sprawowania opieki nad małżonką, która urodziła dziecko. Złożył również oświadczenie, że nie ma innego członka rodziny, który by w tym czasie mógł opiekować się żoną. Jak wyliczyć jego wynagrodzenie za ten okres i w jakiej wysokości?

REKLAMA

Stacja przekaźnikowa powinna być opodatkowana

Definicja budowli w podatku od nieruchomości jest niezbyt fortunna. Jeżeli jednak organy podatkowe powołały biegłego, który potwierdził, że dany obiekt jest budowlą, to trudno zarzucać im dowolność.

Akcyza od rejestracji auta nie może podlegać VAT

Akcyza od rejestracji samochodu jest wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Komisja Europejska wezwała Polskę do zmiany przepisów w tym zakresie, nasz kraj ma na to dwa miesiące. Jeśli nie zastosujemy się do tego wezwania, to sprawa trafi przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Powrót znaków skarbowych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o opłacie skarbowej. Oznacza to powrót znaczków skarbowych zlikwidowanych z dniem 1 stycznia 2007 r.

Jak przygotować budżet kosztów pracy

Budżet gotówkowy służy sterowaniu wpływami i wydatkami i umożliwia racjonalną gospodarkę pieniężną w przedsiębiorstwie. Dzięki budżetowaniu gotówki można zachować płynność finansową, ale także bardziej racjonalnie wykorzystać przejściowe nadwyżki gotówkowe i pokryć przejściowe niedobory gotówki. W artykule przedstawimy przykład tworzenia budżetu cząstkowego dotyczącego kosztów pracy.

REKLAMA

Podatnik musi udowodnić, że nie ponosi winy

Aby przywrócić termin do uzupełnienia braków formalnych wniosku, podatnik musi udowodnić, że niedotrzymanie terminu było od niego niezależne.

Będzie nowa ewidencja podatku odroczonego

Wartością podatkową aktywów w księgach będzie kwota, która stanowiłaby koszt uzyskania przychodu w razie ich sprzedaży na dzień bilansowy.

Inwentaryzacja niskocennych składników majątkowych

Czy obowiązek inwentaryzacji mienia w ewidencji pozabilansowej wynika z ustawy o rachunkowości, jeśli nie, to jakie przepisy to normują?

Po sześciu latach sprzedaż majątku bez podatku PROBLEM

Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości będących składnikami majątku wykorzystywanymi na potrzeby działalności gospodarczej, które nastąpiło przed upływem sześciu lat od momentu nabycia, podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 czerwca 2007 r., nr PB I-1/4150/IN-88/07/USŁ-P/EK

Sprzedaż wspólnej nieruchomości przez małżonków (podatników VAT) - faktury

Małżonkowie prowadzą dwie firmy, każdy swoją. W maju 2007 r. sprzedali nieruchomość, która była ich współwłasnością. Czy powinny być wystawione dwie faktury po połowie przez oboje małżonków?

Czy sprzedaż gruntu rolnego będzie zwolniona z podatku?

W listopadzie 2006 r. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej oraz gospodarstwa rolnego zakupiła 17 ha gruntu rolnego oznaczonego jako grunt orny. W 2007 r. zamierza sprzedać ten grunt z zyskiem. Zaznaczam, że charakter użytkowania gruntu nie zmienia się. Czy przychód z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu?

Obowiązki podatnika po utracie prawa do ryczałtu

Przedsiębiorca, który w trakcie roku podatkowego korzystał z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, by następnie stracić prawo do tej formy podatku, powinien z fiskusem rozliczać się dalej na podstawie księgi przychodów i rozchodów.

Jak rozliczyć odsetki od zobowiązań w rachunkowości

Na dzień bilansowy wyceniliśmy zobowiązania doliczając odsetki. W związku z porozumieniem z dostawcą zobowiązanie to zostało uregulowane w kwocie nieuwzględniającej odsetek. Jak w księgach rachunkowych rozliczyć wartość odsetek?

Jak ustalać miejsce świadczenia dla celów VAT

Ustalenie miejsca świadczenia czynności do celów VAT wpływa na miejsce i sposób opodatkowania tym podatkiem. Poprawne ustalenie miejsca świadczenia decyduje o tym, czy dana czynność jest opodatkowana VAT w Polsce, czy nie. Konsekwencją tego jest obowiązek odpowiedniego dokumentowania transakcji.

Jak zaewidencjonować koszty działalności usługowej z uwzględnieniem ustalenia wyniku finansowego

Spółka rozpoczyna działalność w branży budowlanej. Jaki wariant ewidencyjny kosztów wybrać? Jak rozliczać wynik na działalności usługowej?

Jak Międzynarodowe Standardy Rachunkowości regulują kapitały własne

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości nie narzucają konkretnego wzoru struktury kapitałów własnych oraz zasad ich podziału. Może to stanowić problem, szczególnie w przypadku jednostkowych sprawozdań finansowych, które w warunkach polskich muszą być zgodne z przepisami kodeksu spółek handlowych.

Jak pogłębić analizę rentowności firmy - model Du Ponta

Analiza wskaźnikowa dostarcza użytecznych informacji na temat funkcjonowania i kondycji firmy. Wartość informacyjna całego systemu wskaźników jest zwykle o wiele wyższa niż pojedynczych wskaźników, ponieważ daje możliwość lepszego opisu złożonych procesów zachodzących w jednostce gospodarczej. Przykładem takiego narzędzia pogłębionej analizy jest model Du Ponta.

Specyfika rachunkowości organizacji pozarządowych

Zakładowy plan kont organizacji pozarządowej może być bardzo ograniczony, jeżeli organizacja nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę i nie posiada środków trwałych. Dla ułatwienia rozliczeń ze sponsorami zakładowy plan kont musi posiadać kilka poziomów analityki, szczególnie w zakresie ewidencji kosztów i przychodów.

Jak wykorzystać dźwignię całkowitą w zarządzaniu finansami

Obliczając wskaźnik dźwigni łącznej, można określić, jak zmieni się stopa zwrotu z kapitału własnego w przypadku zmiany przychodów netto ze sprzedaży, co często jest wykorzystywane m.in. przez analityków giełdowych i inwestorów.

Zobowiązanie solidarne - jak rozliczyć

Spółka zapłaciła zobowiązanie pracownicze przejętego częściowo zakładu pracy (w ramach odpowiedzialności solidarnej). Jak ująć to w księgach rachunkowych? Czy będą to koszty podatkowe? Czy można wystąpić do poprzedniej firmy o zwrot zapłaconej kwoty i do jakiej wysokości? Obecnie firma ta jest w likwidacji, brak jej środków, ale spodziewa się przypływu gotówki.

Opodatkowanie działalności gospodarczej

Osoby fizyczne mają do wyboru trzy formy opodatkowania: kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz tzw. zasady ogólne.

Dodatkowe zobowiązanie przyczyną sporów podatników z fiskusem

Dodatkowe zobowiązanie przewidziane w przepisach o VAT jest przyczyną sporów podatników z fiskusem. Wątpliwości mają też sądy administracyjne.

Prowadzący działalność nie odzyskają podatku

W przypadku sprzedaży inwestycji mieszkaniowej nie jest realizowany cel ustawy, jakim jest pomoc w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie przysługuje zatem zwrot różnicy VAT.

W 2008 roku budżet z jasnymi zadaniami

W budżecie państwa na 2008 rok znajdą się elementy budżetu zadaniowego. W uzasadnieniu zostaną określone zadania i koszty ich realizacji dla ministerstw na lata 2008-2009.

Biuro rachunkowe wygrało sprawę o odszkodowanie

Ubezpieczyciele nie chcą wypłacać odszkodowań biurom rachunkowym. Mimo to podatnikom udaje się je wywalczyć.

Koszty zakładu zagranicznego - jak ewidencjonować w księgach rachunkowych

Nasza spółka z o.o., świadcząca usługi budowlane, posiada zakład w Niemczech. Koszty przypisane zakładowi księgujemy na konto „Rozrachunki z zakładem” po stronie Wn, a zakład ewidencjonuje je po stronie Ma. W ten sposób rozrachunki się wzajemnie znoszą.

Czy można wystawiać faktury raz na kwartał

Przedmiotem działalności spółki jest produkcja i hurtowa sprzedaż wyrobów budowlanych. Sprzedaż jest dokonywana bezpośrednio do hurtowników. W związku z bardzo dużą konkurencją na rynku materiałów budowlanych oraz powszechnym stosowaniem przez konkurentów różnych akcji promocyjnych, w celu zwiększenia poziomu sprzedaży, spółka postanowiła nawiązać współpracę również z podmiotami, które zajmują się świadczeniem usług przy użyciu jej wyrobów.

Udział w targach jako koszty reklamy

Czy koszty uczestnictwa w targach należy uznać za koszty reklamy stanowiące w całości koszty uzyskania przychodów? - Postanowienie Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego z 21 maja 2007 r. (nr PO-II/423/15/AN/07).

Gdzie opodatkować pośrednictwo w świetle przepisów unijnych

Przepisy unijne określają, że miejsce świadczenia usług przez pośrednika znajduje się w miejscu transakcji podstawowej. Istnieje jednak kilka wyjątków od tak określonego miejsca świadczenia usług pośrednika.

Jak zaewidencjonować zakup przedsiębiorstwa od syndyka

Spółka kupuje od syndyka upadłe przedsiębiorstwo, w którego skład wchodzi: prawo wieczystego użytkowania gruntu, budynek warsztatu mechanicznego, rzeczy ruchome (środki trwałe, wyposażenie), nazwa przedsiębiorstwa oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak poprawić błąd, gdy zakład pracy niewłaściwie ustalił procent składki na ubezpieczenie wypadkowe

Przez cały 2006 r. zatrudnienie w zakładzie wynosiło 10 pracowników. Wszyscy pracownicy byli zatrudnieni na pełne etaty. Od 1 stycznia 2006 r. jedna z pracownic przeszła na 3-letni urlop wychowawczy, a od 1 lutego do grudnia 2006 r. jeden z pracowników przebywał na urlopie bezpłatnym. Zakład przez 3 ostatnie lata nie był zobowiązany do przesyłania do ZUS dokumentu ZUS IWA, gdyż liczba osób podlegająca składce wypadkowej nie przekraczała 9 osób.

Kiedy i jak stosować rachunkowość zabezpieczeń

Transakcje gospodarcze są obarczone coraz większym ryzykiem. Wynika to ze zmian różnych czynników na rynku, takich jak kurs walutowy, stopy procentowe, kurs giełdowy. Korzystne zmiany mogą przynieść jednostce duży zysk. Zmiany niekorzystne powodują jednak dużą stratę, dlatego warto wykorzystać możliwości zabezpieczeń.

Jak wyceniać i ewidencjonować fakturę korygującą

W marcu kupiliśmy od kontrahenta zagranicznego (z UE) towar, natomiast w maju otrzymaliśmy fakturę korygującą zmniejszającą jego wartość z tytułu uzyskanego rabatu. Jak powinniśmy to ująć w księgach i po jakim kursie dokonać przeliczenia faktury korygującej?

Nowa grupa podatników będzie zobowiązana do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej

Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, które wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2007 r.

Jak odliczyć VAT od leasingu operacyjnego samochodu osobowego

Jesteśmy spółką z o.o. Wziąłem w leasing operacyjny dwa samochody osobowe. Ile mogę odliczyć VAT z czynszu zerowego i inicjalnego oraz z rat leasingowych? Czy mogę odliczyć VAT od paliwa? Jeżeli kupię części zamienne, czy też mogę od nich odliczyć VAT? Podobno „kilometrówki” nie muszę prowadzić?

Zatrudnienie pracownika - niezbędne druki

Każdy pracodawca, w tym organizacja pozarządowa, zatrudniając pracownika, musi wypełnić wiele obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy.

Nie zawsze trzeba przekazywać informacje

Doradcy podatkowi nie muszą gromadzić i przekazywać informacji o praniu pieniędzy, jeśli ustalają sytuację prawną klienta lub świadczą pomoc prawną związaną z postępowaniem sądowym.

Spadkobierca zapłaci podatek

Kwoty, które zgromadził posiadacz rachunku oszczędnościowego, mogą być dziedziczne. Od otrzymanej w spadku kwoty trzeba jednak zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Dofinansowanie do wczasów jest opodatkowane

Dopłaty do różnych form wypoczynku pracowników, wypłacane przez pracodawców, są formą świadczeń pieniężnych. Dla celów podatkowych są przychodem pracownika podlegającym PIT.

Senat o uldze podatkowej dla producentów biopaliw

Senat, który zajmował się w środę nowelizacją ustawy o podatku CIT, zaproponował wprowadzenie do ustawy poprawek doprecyzowujących. Ustawa ma wprowadzić ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

Podatnik VAT obsługiwany będzie przez kilka urzędów

Wiążące interpretacje podatkowe wydaje minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Wniosek o wydanie interpretacji trzeba złożyć albo według miejsca zamieszkania, albo według siedziby firmy. W konsekwencji, dla podatnika VAT właściwe mogą być dwa urzędy, jeden do interpretacji VAT, drugi PIT.

Powiaty chcą agencji wykonawczych

Związek Powiatów Polskich chce, aby nadać samorządom prawo powoływania samorządowych agencji wykonawczych.

W jaki sposób rozliczyć wypłatę dywidendy podmiotom krajowym

Spółka A z o.o. zamierza wypłacić dywidendę za 2006 r. Wspólnikami spółki są spółka B z o.o. posiadająca 16% udziałów, spółka C z o.o. posiadająca 14% udziałów, spółka D z o.o. posiadająca 9% udziałów oraz osoba fizyczna posiadająca 61% udziałów. Jak powinna być opodatkowana ta dywidenda? Czy i kiedy wspólnicy mogą odliczyć podatek od dywidendy?

Opłata od przeniesienia udziałów to zakazany podatek

Nie można pobierać opłaty za przeniesienie udziałów w spółce dokonanego w ramach podwyższenia kapitału zakładowego. Taka opłata jest zakazanym podatkiem.

Kiedy przekazanie środka trwałego na potrzeby osobiste podatnika podlega VAT

Nieodpłatne przekazanie środka trwałego, od którego nie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego, nie będzie dostawą towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem, ani nie będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. - Interpretacja Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 6 lutego 2007 r., nr 1424/1120/443/78/2006/IW

Samochód od darczyńcy - rozliczenie podatku

Zakup samochodu to nie jedyny sposób na jego posiadanie. Wiele organizacji korzysta z samochodów otrzymanych w formie darowizny. Zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Dochodu z nieodpłatnego świadczenia nie trzeba ujmować w księgach

Fundacja jest stroną umowy użyczenia powierzchni biurowej bezpłatnie. Wiem, że muszę ustalić wartość nieodpłatnego świadczenia w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu. Powstaje dochód z nieodpłatnie otrzymanego świadczenia. Jak ten dochód ująć w księgach rachunkowych (fundacja zwolniona jest z podatku dochodowego)?

REKLAMA