REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy złożenie deklaracji po terminie pozbawia prawa do odliczenia VAT

Czy przysługuje nam prawo do odliczenia VAT, gdy nie składaliśmy przez trzy miesiące deklaracji i nie płaciliśmy VAT, ale przez ten czas byliśmy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT? Złożymy deklarację po terminie.

Dostosowanie zakładowego planu kont do inwentarza żywego

Inwentarz żywy może służyć jako hodowla lub stanowić podmiot wykonania działalności, np. jazdy konnej. Ewidencja księgowa inwentarza będzie zależeć od jego przeznaczenia.

Zwrot wkładu od spółki cywilnej jest nieopodatkowany

Do dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w spółce podatnik powinien zaliczyć różnicę między spłatą a wartością księgową środków trwałych. Kwota ta zostanie następnie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 27 kwietnia 2007 r., nr US I/1-415/6/2007

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych środki trwałe

Podejście prawa podatkowego do środków trwałych różni się od podejścia w ustawie o rachunkowości. Jedną z różnic, jakie występują w tym zakresie, jest inna klasyfikacja niektórych składników majątku do tej grupy aktywów.

REKLAMA

Nabycie akcji pracowniczych może być kosztem

Przy zbyciu akcji pracowniczych do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć przychód odpowiadający różnicy między ceną rynkową akcji a odpłatnością ponoszoną przez pracowników przy ich nabyciu. Izba Skarbowa w Łodzi rozstrzygnęła kwestię ustalania kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji pracowniczych.

Odpowiedzialność za sprawozdanie finansowe poniesie również rada nadzorcza

Nie tylko kierownik jednostki, ale też rada nadzorcza odpowiedzialna będzie za nadzór nad sporządzeniem sprawozdania finansowego.

Będą kasy fiskalne w gabinetach lekarskich

Lekarze będą musieli w swoich gabinetach zainstalować kasy fiskalne. Ministerstwo Finansów pracuje nad odpowiednimi przepisami wprowadzającymi taki obowiązek.

Od oprogramowania trzeba zapłacić podatek

Bank powinien pobrać od zagranicznego kontrahenta i zapłacić 20 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu praw autorskich do programu komputerowego.

REKLAMA

Odpady komunalne - zasady rachunkowości

Firma handlowo-usługowa świadczy także usługi komunalne związane z wywozem i zbiórką nieczystości stałych, w tym odpadów komunalnych. W związku z tym prowadzimy selekcję odpadów (złom, plastik, folia, szkło). Część odpadów uzyskiwana jest ze zbiórki na wysypisku śmieci, a część, nieodpłatnie, od ich właścicieli w wyniku selektywnej zbiórki.

Mija termin zapłaty podatku

Spełnienie warunków wyłącza z działalności

Jeśli podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie spełni łącznie trzech warunków, które wyłączają uznanie wykonywanych czynności za działalność gospodarczą, to przyjmuje się, że prowadzi nadal firmę jako przedsiębiorca. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 9 maja 2007 r., nr US.I/1-415/7/2007

Kiedy można odliczyć VAT od zakupu usług hotelowych i gastronomicznych

Podatnicy nie mogą, co do zasady, odliczać podatku naliczonego przy nabywaniu usług noclegowych i gastronomicznych.

Zmiany w VAT pomogą leasingowi

Europejski Fundusz Leasingowy jest za wprowadzeniem pewnych zmian w ustawie o VAT. Jakie to propozycje?

Wydatki na miejsce parkingowe kosztem uzyskania przychodu

Stowarzyszenie wykupiło miejsca parkingowe dla członków zarządu i gości stowarzyszenia na okres od 1 lutego do 31 grudnia 2007 r. Opłaciło je ryczałtem niezależnie od osoby, która będzie parkowała.

Adres siedziby to nie miejsce prowadzenia działalności

Podatnicy powinni odróżniać doręczenie decyzji organu podatkowego na adres siedziby spółki od doręczenia na adres prowadzenia działalności gospodarczej.

Zabezpieczenia można dokonać jeszcze przed wydaniem decyzji przez urząd

Organ podatkowy może dokonać zabezpieczenia przed powstaniem zobowiązania podatkowego, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane.

Trzeba dokładnie ustalić wielkość firmy

Aparat skarbowy jest szkolony w zakresie udzielania pomocy publicznej. Dotyczy to m.in. zwolnień podatkowych dla firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych.

Co drugi podatnik cierpi na PIT-bóle

Prawie połowa podatników miała w tym roku problemy z wypełnianiem rocznego zeznania podatkowego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

Mija termin zapłaty

Do piątku podatek muszą zapłacić spółki, które wypłaciły dywidendy osobom prawnym.

Faktura nie musi zawierać podpisu i pieczątki

Urzędnicy nie chcą przyjmować faktur VAT bez podpisu podatnika. Przepisy nie przewidują obowiązku podpisywania i pieczętowania. Na upartych urzędników jest sposób: podatnik może złożyć skargę.

Zaliczanie kosztów prac rozwojowych do wartości niematerialnych i prawnych

Jednym ze składników aktywów trwałych jednostki są wartości niematerialne i prawne powstałe na skutek prowadzonych przez jednostkę prac rozwojowych. Aktywa te są specyficzne, gdyż działalność badawcza i rozwojowa ukierunkowana jest przede wszystkim na rozwój wiedzy i wprawdzie może prowadzić do powstania aktywów posiadających postać fizyczną (na przykład prototypu), jednakże element fizyczny jest drugorzędny. Istotę tych prac stanowi komponent niematerialny, czyli uzyskana wiedza.

Zwrot VAT także w 2008 roku

Resort finansów zdecydował, że inwestorzy indywidualni będą otrzymywać zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych również po 31 grudnia 2007 r.

Ryczałt wybiorą podatnicy świadczący usługi dla firm

Z ryczałtu VAT korzystać będą nie tylko podatnicy świadczący usługi na rzecz osób fizycznych. Możliwość taką będą mieć również świadczący usługi na rzecz firm.

Jak rozliczać zakwaterowanie pracowników

Zwolniona z podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych oraz kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.

Jaka stawka VAT dla usług związanych z organizacją imprez rozrywkowych

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim z 31 stycznia 2007 r., nr US.III/2-443/20/171/60/I/2006

Jak ewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów wypłatę wynagrodzeń pracowników

Jestem opodatkowany na zasadach ogólnych. Prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Czy prawidłowe jest ewidencjonowanie wynagrodzeń pracowników w wartości netto w dniu dokonania faktycznej wypłaty, a składek na ubezpieczenia społeczne (finansowanych przeze mnie oraz pobranych z wynagrodzeń) w dniu faktycznego ich przekazania na konto ZUS? Stosuję memoriałową metodę rozliczania kosztów.

Dwa podatki do zapłaty

Sprzedając udziały w spółce, podatnicy płacą podatek dochodowy i od czynności cywilnoprawnych.

Potrzeba zmian w ustawie i poprawy wizerunku

- Czas po drugim nadzwyczajnym zjeździe to wyzwanie nie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich członków rady. Oczekuję, że ta rada podejmie to wyzwanie i będzie pracowała dla dobra korporacji - mówi Zbigniew Maciej Szymik, nowy przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Zmiany we władzach korporacji

Zbigniew Maciej Szymik zastąpił na stanowisku przewodniczącego korporacji Witolda Modzelewskiego. Z Krajowej Rady Doradców Podatkowych ustąpiło 23 członków.

Podwyższenie limitu dla zwolnienia podmiotowego przyniesie niewielkie korzyści przedsiębiorcom

Od przyszłego roku limit zwolnienia z VAT ma wynieść 50 tys. zł. To zmiana korzystna dla podatników, ale jej znaczenie będzie niewielkie.

Nabycia środka trwałego sfinansowanego z dotacji UE a odliczenie VAT

Rolnik ryczałtowy od 1 kwietnia br. chce zrezygnować ze zwolnienia z VAT i zarejestrować się jako czynny podatnik VAT (spełnia warunki przewidziane w ustawie). W połowie czerwca planuje nabycie kombajnu, który to zakup zostanie sfinansowany w kwocie netto z dotacji UE. VAT zostanie sfinansowany z kredytu obrotowego przyznanego przez bank temu rolnikowi.

Podwyżka podatku może obniżyć wpływy budżetu

Wzrost obciążeń fiskalnych budzi krytykę środowiska. Projekt nowelizacji zawiera rozwiązania niezgodne z prawem unijnym. Wprowadzenie dopłat może doprowadzić do upadłości część podmiotów.

Rozliczenia kwartalne dla małych podatników

Dla podatników rozliczających się kwartalnie przeznaczona jest deklaracja VAT-7K. Za obecny kwartał, obejmujący kwiecień, maj i czerwiec, deklarację tę trzeba złożyć do 25 lipca.

Jak księgować rozliczenia z bankiem

Operacje finansowe osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą muszą mieć swoje odzwierciedlenie w księdze przychodów i rozchodów. Sposób ich ewidencjonowania uzależniony jest zarówno od rodzaju takiej operacji, jak i sposobu rozliczeń, uregulowanego w umowie o prowadzenie rachunku, którą przedsiębiorca zawarł z bankiem.

Pożyczki udzielane pracownikom - opodatkowanie

Czy udzielając pożyczek pracownikom, można nieopodatkowywać tych czynności? Czy należy je wykazać w deklaracji VAT? Czy czynności te są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Przekazanie sprawozdania finansowego przez spółkę w upadłości [PROBLEMY]

Czy spółka w upadłości ma obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym nie zatwierdzonego sprawozdania finansowego? - Postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 30 czerwca 2006 r. (nr DP/423-0062/06/AK)

Miejscem stałego pobytu podatnika jest centrum jego interesów życiowych

Dla uznania miejsca stałego pobytu za centrum interesów życiowych danej osoby należy brać pod uwagę wszystkie mające znaczenie okoliczności, w tym związane m.in. z tą osobą, jej rodziną, pracą i sytuacją osobistą.

Podatnik podatnikowi nierówny

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odmiennie traktują możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na nabycie przez podatników udziałów (akcji) w likwidowanych osobach prawnych. Przepisy te są niezgodne z konstytucją i wymagają zmiany.

Podatek należny można zmniejszyć

Odliczenie podatku naliczonego przy imporcie usług następuje w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu tych usług.

Diety związkowców zwolnione z opodatkowania

Wiele organów podatkowych uznaje, że diety wypłacane działaczom związkowym są zwolnione z PIT do wysokości ustawowego limitu. Wydawane są też jednak interpretacje niekorzystne dla związkowców.

Potrzebna profesjonalna kontrola i audyt

Polska do 2013 roku może otrzymać z UE 67 mld euro. Prawidłowość wydatkowania tych środków mają zapewnić profesjonalne służby kontroli wewnętrznej i audytu.

Bezterminowy zwrot VAT

Ministerstwo Finansów opublikowało definicję budownictwa społecznego, na którą czekali podatnicy. Zostanie wprowadzony nowy limit zwolnienia z VAT, który ma wynosić 50 tys. zł zamiast obecnych 10 tys. euro. Zwrot części wydatków przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe będzie obowiązywał bezterminowo.

Jak wykazać w księgach rachunkowych i rozliczyć akredytywę

Spółka handlowa rozpoczęła współpracę z kontrahentem zagranicznym (dostawcą towarów), który poprosił o utworzenie na jego rzecz akredytywy. Jak to wykazać w księgach? Czy na skutek utworzenia akredytywy powstaną różnice kursowe?

Stawka minimalna zostanie obniżona

146,33 zł za 1 tys. sztuk, zamiast dotychczasowych 150 zł ma wynieść minimalna stawka akcyzy na papierosy.

Surowe sankcje za brak kasy fiskalnej

Posłowie zmienili rodzaj sankcji, jaką podatnik będzie musiał ponieść za naruszenie obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z przedsiębiorcą

Chcemy zawrzeć umowę zlecenia z przedsiębiorcą – osobą fizyczną. Praca będzie wykonana w czasie 1–2 tygodni. Jak wypłacić należność? Czy na podstawie rachunku wystawionego przez zleceniobiorcę, czy na podstawie faktury? Jeżeli podstawą będzie rachunek do umowy, to jakie będą z tego tytułu obciążenia?

Jak rozliczać prywatne wyposażenie pracownika

Przedsiębiorca może wliczyć w koszty wydatki w formie ekwiwalentu pieniężnego wypłacanego pracownikowi za używane przez niego prywatne narzędzia. Dla pracownika taki ekwiwalent stanowi dochód zwolniony z podatku.

Darmowy remont nie skutkuje obowiązkiem w VAT

W związku z przeprowadzonym remontem drogi przez spółkę nie powstanie obowiązek podatkowy w VAT z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz powiatu. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze z 27 kwietnia 2007 r., nr II-1/4430-0039/07

Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Za nadpłatę uważa się kwotę: nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej, zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji organu podatkowego określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej lub zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Dziś przedstawiamy nietypowe sytuacje związane z nadpłatą podatków w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Tylko jedną inwestycję można odliczyć

Podatnicy w dalszym ciągu mają liczne wątpliwości związane z odliczaniem ulgi odsetkowej. Resort finansów opublikował w tej sprawie już prawie 380 wyjaśnień.

REKLAMA