REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczać należne z góry przychody z tytułu usług archiwizacyjnych

Firma świadczy usługi archiwizacji dokumentów. Okres składowania zasobów archiwalnych jest różny i wynosi od kilku do kilkudziesięciu lat. Opłata za usługę archiwizacji pobierana jest z góry na podstawie faktury.

Business Centre Club: PIT 2008 - 15 i 28 proc.

Dwóch stawek PIT, 15 oraz 28 proc., i to już od przyszłego roku, chcą przedsiębiorcy z Business Centre Club. Projekt ustawy w tej sprawie przekażą we wtorek premierowi.

Zaliczki na dywidendę będą księgowane

Spółki wypłacające akcjonariuszom zaliczki na poczet dywidend będą księgować je w księgach rachunkowych jako odpis z zysku.

Podrożeje samodzielna budowa domów i remonty

Od 2008 roku będzie obowiązywała nowa definicja budownictwa społecznego, którą przyjął wczoraj rząd. Utrzymana zostanie 7-proc. stawka VAT na mieszkania do 120 mkw. i domy do 220 mkw. od deweloperów. Teraz resort finansów musi przygotować nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Wracają znaki skarbowe

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o zmianie ustawy o opłacie skarbowej. Podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową przy użyciu znaków do końca 2007 roku.

Wynik kontroli w księgach rachunkowych

Jak ująć w księgach rachunkowych skutki kontroli podatkowej, jeśli dotyczyła roku bieżącego? Jak ująć w księgach skutki kontroli podatkowej, która dotyczyła lat wcześniejszych? Czy skutki te należy rozpatrywać w kategoriach błędu podstawowego?

Czy ogłoszenie upadłości przez dłużnika pozbawia wierzyciela możliwości korekty VAT od nieściągalnych wierzytelności

W związku z faktem, iż jeden z kontrahentów nie dokonał zapłaty za faktury dotyczące wynajmu pomieszczeń za 2005 r. oraz za 2006 r. chciałbym dokonać odpisania należnego VAT z tytułu tych faktur.

Rumunia i Malta zmienią podatek od aut

Zdaniem Komisji Europejskiej zasady opodatkowania samochodów w Rumunii i na Malcie dyskryminują nabywców używanych aut sprowadzonych z innych państw członkowskich.

REKLAMA

Kto jest podatnikiem VAT, gdy najem dotyczy majątku wspólnego małżonków

Najem wspólnego majątku małżonków nie oznacza, że obydwoje małżonkowie stają się podatnikami VAT. Podatnikiem VAT z tytułu najmu będzie ten z małżonków, który zawarł w swoim imieniu umowę najmu. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 31 stycznia 2007 r., nr IPB1/449-10/06/I, wydana przez Izbę Skarbową w Katowicach.

Tytuł wykonawczy na podstawie zgłoszenia SAD

Zgłoszenie celne może być podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego. Odbiorca przesyłki, który dokonuje zgłoszenia na dokumencie SAD, będzie o tym informowany.

Czy wynagrodzenie księgowej może być niższe od wynagrodzenia referenta

Czy główna księgowa, otrzymująca wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, stażowy, może mieć wynagrodzenie zasadnicze mniejsze od referenta? Zarówno referent, jak i główna księgowa mieszczą się w widełkach płacowych w grupie i spełniają wymogi co do wykształcenia.

Fiskus będzie obsługiwał firmy według branż

W organach podatkowych ma zostać wdrożony francuski system obsługi podatników. System polega na rozdzieleniu bieżącej obsługi przedsiębiorców od orzecznictwa podatkowego. Firmy oczekują wprowadzenia zmian, które usprawnią ich kontakty z urzędami skarbowymi.

Produkcja i posiadanie automatu nie podlega akcyzie

Opodatkowaniu akcyzą nie podlegają posiadanie i produkcja automatów do gier.

Polisy na minimum 15 tys. euro muszą wykupić biura rachunkowe, które wypełniają deklaracje

Biuro rachunkowe, które prowadzi usługowo księgi, a także wypełnia deklaracje podatkowe, musi wykupić polisę OC na minimalną sumę 15 tys. euro - wyjaśniło Gazecie Prawnej Ministerstwo Finansów.

Jak rozliczyć amortyzację fabrycznie nowych środków trwałych dofinansowanych ze środków UE

Firma zakupiła dwa fabrycznie nowe środki transportu w ramach projektu SPO, na które otrzymała dofinansowanie ze środków UE w 50%.

Jak w księgach rachunkowych zaewidencjonować zakup serwera

Nasza firma kupiła serwer wraz z UPS i Switchcom. Wszystko figuruje na jednej fakturze na kwotę 5 tys. zł netto. Czy powinniśmy ująć to jako jeden środek trwały? Czy wprowadzić do ewidencji jako komputer na koncie 491 i amortyzować stawką 30 proc.?

Czy prace budowlane polegające na adaptacji części budynku do prowadzonej działalności podlegają opodatkowaniu stawką 7%

Prace remontowe polegające na przebudowie, nadbudowie i rozbudowie budynku jednorodzinnego wraz z adaptacją części budynku na zakład leczniczy dla zwierząt będą opodatkowane w całości stawką 7%. Tak uznał Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w piśmie z 11 stycznia 2007 r. nr USIII/443/VAT/448/02/2006/BD.

Najpierw egzekucja dłużnika

Egzekucję z majątku byłego małżonka można wszcząć dopiero wtedy, gdy organ podatkowy nie wyegzekwuje należności od małżonka zalegającego z podatkami.

Do dziś można złożyć CIT-8

W tym roku podatnicy CIT mogą do 2 kwietnia do północy składać roczne zeznania podatkowe. Spóźnialscy zapłacą odsetki, a w skrajnych przypadkach grzywnę, nawet do wysokości 18 720 zł. Aby prawidłowo wypełnić zeznanie, należało wcześniej przygotować sprawozdanie finansowe.

Firmy nie chcą łączyć się w grupy kapitałowe

Resort finansów nie zamierza zmieniać restrykcyjnych przepisów dotyczących tworzenia podatkowych grup kapitałowych, twierdzcąc, że nie mają one dużego wpływu na wzrost gospodarczy.

Jak ująć w księgach rachunkowych umorzenie części podatku rolnego

W związku z suszą gmina umorzyła spółce jedną ratę podatku rolnego. Jak to zaksięgować?

Mniejsze prezydium

Krajowa Rada Doradców Podatkowych zmniejszyła skład prezydium do trzech wiceprzewodniczących. Na razie nie wiadomo, kto przyjmie te funkcje.

Naczelnik przejdzie kwalifikacje

Dyrektorzy i naczelnicy organów skarbowych będą członkami skarbowego zasobu kadrowego, jeżeli pozytywnie ukończą postępowanie kwalifikacyjne.

Zdrożeją remonty mieszkań

Po 1 stycznia 2008 r. podrożeje nie tylko samodzielna budowa domu. Także zlecony firmie remont mieszkania będzie opodatkowany 22-proc. stawką VAT.

Czy odliczyć wpłaty dla Radia Maryja

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 28 lutego 2006 r., nr BI/005-0403/04

Konto "Kasa" potrzebne bez względu na rodzaj waluty

Mimo że zniknęły powszechnie kiedyś występujące okienka z napisem „kasa” i coraz rzadziej zatrudnia się kasjerów, to w związku z dokonywaniem bieżących płatności obrót gotówkowy, chcemy czy nie, i tak wystąpi. Musimy więc w sposób prawidłowy zorganizować zasady jego dokumentowania.

Jak opodatkować otrzymane odszkodowanie

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 listopada 2006 r., nr PB I-3/4117/IN-72/US/2006/PM

Jak wskazywać dane nabywcy w przypadku zakupów dokonywanych przez dwa podmioty lub więcej

Jak powinny być określone dane nabywcy na fakturach VAT dotyczących zakupów dokonywanych przez współwłaścicieli/a nieruchomości i dotyczących tej nieruchomości?

Zagrożenia wynikające ze stosowania tradycyjnej kalkulacji kosztów produktów

Duży wpływ na proces kalkulacji ma stopień wykorzystanych zdolności produkcyjnych. Wymagane przez ustawę o rachunkowości podejście do kalkulacji tzw. technicznego kosztu wytworzenia zakłada, że nie uwzględnia się w kosztach wytworzenia niewykorzystanych zdolności produkcyjnych.

Notariusz odpowiada za błędy w wydanym akcie

W akcie notarialnym powinny być zawarte wszystkie dane mające wpływ na ulgę podatkową. Brak takich informacji nie pozbawia jednak podatnika prawa do skorzystania z preferencji. Niewłaściwie sporządzony dokument jest naruszeniem obowiązków płatnika, za co odpowiada notariusz.

Jak rozliczać czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Jak od nowego roku powinno wyglądać rozliczanie kosztów w czasie, np. podatku od nieruchomości, ubezpieczeń itp.?

Od 31 marca obowiązuje nowy wzór informacji VAT

Informacje podsumowujące za I kwartał tego roku podatnicy VAT-UE powinni składać na nowym formularzu.

Minister sam wybierze szefów skarbówki

Koniec konkursów na dyrektorów izb i naczelników urzędów skarbowych? Rząd chce, by mianował ich minister finansów. Opozycja jest przeciw.

Chcesz sam zbudować dom - zapłacisz więcej

Minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła wczoraj możliwość objęcia od 1 stycznia 2008 r. preferencyjną 7-proc. stawką VAT materiałów budowlanych wykorzystywanych przez inwestorów stawiających domy tzw. systemem gospodarczym.

Liczą się zgłoszone dowody

Ocenie organów podatkowych podlegają tylko te dowody, które zostały zgłoszone w trakcie postępowania podatkowego.

Zwrot do rozliczenia w kraju

Otrzymany za granicą zwrot podatku dochodowego może mieć wpływ na rozliczenia w Polsce.

Nie każda dotacja z VAT

Ustawa o VAT przewiduje opodatkowanie dotacji, gdy mają bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych przez podatnika towarów i świadczonych usług.

Błędną fakturę można poprawić

Jeśli VAT wykazano w błędnej fakturze, do państw członkowskich należy określenie warunków umożliwiających jego korektę.

Kiedy należy ewidencjonować zaliczki dotyczące usług turystyki opodatkowanych marżą

Kiedy powinienem ewidencjonować w kasie rejestrującej zaliczki otrzymane na poczet świadczonych usług turystycznych? Czy należy uwzględnić je w miesiącu ich otrzymania, w specjalnej pozycji „F”, zaś VAT od ustalonej kwoty marży rozliczyć w miesiącu realizacji usługi, tj. w tym samym lub następnym miesiącu?

Jak zaksięgować podatek od towarów i usług

Ewidencja podatku od towarów i usług uzależniona jest od tego, czy dana firma prowadzi sprzedaż zwolnioną czy opodatkowaną. Jeżeli firma nie ma prawa do odliczania VAT, w księgach rachunkowych np. w przypadku środków trwałych, wartość VAT będzie stanowiła element wartości początkowej tego składnika majątku.

Przedsiębiorca zapłaci VAT od sprzedaży kilku działek

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, który sprzedaje działki budowlane, musi od takiej transakcji zapłacić podatek od towarów i usług. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 12 marca 2007 r., nr PP2/443-4/2007.

Adnotacja na dokumencie pozwoli zaliczyć wydatki do kosztów podatkowych

Adnotacja organu podatkowego o zapłacie opłaty skarbowej na wydanym podatnikowi dokumencie może być podstawą do zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.

Od nagrody jest podatek

Klient uczestniczący w konkursie organizowanym przez firmę płaci 10-proc. podatek od wartości wygranej.

Sąd nie orzeka o obowiązkach fiskusa

NSA nie orzeka o prawach i obowiązkach stron postępowania podatkowego. Sprawdza legalność wyroków wydanych przez sąd I instancji.

Czy u podatników płacących kwartalne zaliczki nastąpiły zmiany w prowadzeniu pkpir

Czy po wyborze kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek (art. 44 ust. 3g-3i updof) ulegną zmianie dotychczasowe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Niższe rezerwy banków

Dla kredytów zabezpieczonych cesją praw z umowy ubezpieczeniowej banki będą mogły tworzyć rezerwy o niższych wartościach.

Wątpliwości wyjaśni fiskus

Zanim podatnik sprzedający wyroby akcyzowe wywiezie je z Polski, powinien upewnić się, czy zapłaci akcyzę. Może się okazać, że koszty transakcji będą na tyle wysokie, że sprzedaż nie będzie opłacalna.

Resort finansów poprawia PIT-8C

Ministerstwo Finansów zamierza zmienić wzór informacji PIT-8C. W ten sposób chce naprawić błędy w dziś obowiązującym formularzu.

Nabywca musi poinformować urząd

O nabyciu nieruchomości podatnik informuje wójta lub burmistrza gminy, na terenie której jest ona położona. Na tej podstawie organ wyliczy podatek.

Gdzie są opodatkowane dochody za udostępnienie podmiotom zagranicznym powierzchni reklamowej na stronie internetowej

Interpretacja Ministra Finansów z 18 grudnia 2006 r., nr DD4/033-01649/IDy/06/777

REKLAMA