REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uproszczona amortyzacja mieszkań nieopłacalna

Podatnicy korzystający z uproszczonej amortyzacji nieruchomości tracą. Podstawą obliczania wartości mieszkania jest 988 zł za metr kwadratowy. Tymczasem ceny rynkowe metra są nawet dziesięciokrotnie wyższe.

Zaliczki raz na kwartał

Zaliczki kwartalne wnoszone przez przedsiębiorców muszą być uiszczone do 20 dnia po kolejnym kwartale.

Czy zbycie użytkowania wieczystego gruntu wraz z położonymi na nim budynkami korzysta ze zwolnienia z VAT

Zakupiono przedsiębiorstwo w upadłości zgodnie z aktem notarialnym na wartość 1 650 000 zł. Zakup nie podlegał VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. 29 grudnia 2006 r. część zakupionego przedsiębiorstwa – hala produkcyjna i budynek magazynowy, wraz z prawem wieczystego użytkowania działki, na której są położone budynki, została odsprzedana ze stawką zwolnioną (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy). Czy postąpiliśmy prawidłowo?

Mija termin składania zgłoszeń

Dziś (12 lutego) mija termin na złożenie zgłoszenia INTRASTAT. System ten jest narzędziem do przekazywania przez przedsiębiorców informacji o dokonanych przywozach albo wywozach towarów do innych krajów Unii Europejskiej.

REKLAMA

Urzędy kontroli skarbowej w 2007 roku mają kilka priorytetów

W 2007 roku urzędy kontroli skarbowej będą przede wszystkim walczyć z oszustwami karuzelowymi VAT i szarą strefą. Resort finansów wyznaczył cztery priorytety dla tego typu kontroli.

Ustalono wysokość limitów

W 2008 roku VAT w budownictwie mieszkaniowym będzie wynosił 7 proc. – zapowiedział minister budownictwa.

Sprawozdanie trzeba skorygować

Jeżeli przed zatwierdzeniem sprawozdania zostaną ujawnione informacje, które mają wpływ na sprawozdanie, spółka musi je skorygować.

Właściwa stawka to 22-proc.

Sprzedaż towarów podmiotom z zagranicy, których nie da się zidentyfikować w kraju docelowym, to nie eksport, lecz sprzedaż krajowa.

REKLAMA

Wspólnik płaci 19 proc. podatku

Po podziale majątku likwidowanej spółki jej udziałowcy powinni odprowadzić zryczałtowany podatek od zysków kapitałowych.

Jak rozliczać organizacje prowadzące działalność

Fundacje oraz stowarzyszenia, które prowadzą działalność gospodarczą, powinny, tak jak inni przedsiębiorcy, prowadzić w pełni księgi rachunkowe, z tym że wykazują one wynik finansowy odrębnie na działalności statutowej i na działalności gospodarczej.

Jak ewidencjonować wydatki związane z wytworzeniem usług remontowo-budowlanych

Spółka z o.o. zajmuje się układaniem płytek lastriko. Kontrahent otrzymuje fakturę z tytułu wykonania robót budowlanych, na którą składają się koszty materiałów wraz z robocizną. Firma nie zawiera kontraktów, których czas realizacji przekraczałby 6 miesięcy. W jaki sposób prawidłowo prowadzić ewidencję kosztów?

Zawieszona akcyza nie zwiększa podstawy VAT

Jeżeli przedmiotem sprzedaży w procedurze zawieszenia poboru akcyzy jest towar podlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym i niekorzystający ze zwolnienia w tym podatku, to wartość akcyzy (akcyza zawieszona) nie zwiększa podstawy opodatkowania VAT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 stycznia 2007 r., nr IPB_1/449-11/06/I.

Bez deklaracji nie ma zaświadczeń

Podatnicy PIT i CIT mogą mieć problemy z uzyskaniem zaświadczeń z urzędów skarbowych. Powód to likwidacja deklaracji miesięcznych. Zaświadczenia wystawiane są na podstawie dokumentacji posiadanej przez organ podatkowy.

Informacje podano za późno

Rzecznik zarzuca Ministerstwu Finansów zbyt późne poinformowanie podatników o likwidacji znaków skarbowych.

Nie będzie kar za przesłanie gotówki za granicę

Podatnik, który nie skorzysta z pośrednictwa Poczty Polskiej przy wysyłaniu pieniędzy za granicę, nie zapłaci już grzywny.

Mija termin złożenia zawiadomienia

Do 20 lutego zawiadomienie w urzędzie skarbowym powinni złożyć przedsiębiorcy, którzy decydują się na wpłacanie zaliczek kwartalnych.

Jak rozliczyć odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez udziałowca-nierezydenta

Jaką stawką zryczałtowanego podatku dochodowego spółka z o.o. jako płatnik powinna opodatkować naliczone zgodnie z umową odsetki od udzielonej spółce pożyczki przez udziałowca-nierezydenta będącego osobą fizyczną? Spółka nie jest w posiadaniu certyfikatu jego rezydencji.

Organizator zapłaci 10-proc. podatek

Urządzenie loterii fantowej zawsze powoduje konieczność uzyskania zezwolenia i zapłaty podatku przez organizatora, nawet jeżeli wartość fantów jest niewielka.

Firmy zawyżają wyniki

Niektóre spółki celowo sprzedają dużo towarów przed końcem roku obrotowego, żeby wykazać wyższy wynik.

Podatnicy dłużej poczekają na zwrot VAT

Rząd chce, by przedsiębiorcy czekali na zwrot VAT nie 60, a 70 dni. Termin co prawda ulegnie wydłużeniu, ale ze zwrotu w ciągu 70 dni skorzystałoby więcej podatników.

Termin składania deklaracji

Do 10 lutego należy złożyć zgłoszenie INTRASTAT. System ten służy do przekazywania przez przedsiębiorców informacji o dokonanych przywozach albo wywozach towarów do innych krajów należących do Unii Europejskiej.

Operatorzy automatów zapłacą podatek wyższy o 44 proc.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych przewidujący podwyżkę podatku dla operatorów automatów o niskich wygranych.

Jak odzyskać akcyzę od samochodu sprowadzonego z Unii Europejskiej

Podatnicy, którzy sprowadzili z Unii Europejskiej używany samochód i chcą odzyskać część zapłaconej akcyzy, powinni złożyć w urzędzie celnym wniosek o zwrot podatku.

Bez zaświadczenia nie można odliczyć VATod paliwa

Jeżeli podatnik chce skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa, to musi wykazać, że faktycznie to prawo mu przysługuje poprzez spełnienie określonych warunków. Brak zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 stycznia 2007 r., nr IPB 1/4407-62/06/I.

Kiedy sporządza sprawozdanie spółka w organizacji

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta 29 grudnia 2006 r. Złożone zostały również dokumenty o wpis do KRS, ale do tej pory (18 stycznia 2007 r.) firma nie otrzymała decyzji. Kiedy powinniśmy otworzyć księgi rachunkowe i za jaki okres sporządzić pierwsze sprawozdanie finansowe?

Jak wybrać zaliczki uproszczone na 2007 r.

Do 20 lutego 2007 r. podatnicy mogą wybrać uproszczony sposób zapłaty zaliczek. W 2007 r. zaliczek uproszczonych nie mogą wybrać podatnicy, którzy w 2007 r. albo w 2006 r. po raz pierwszy podjęli działalność gospodarczą.

Podatek od środków transportowych Zobowiązanie solidarne

Od 1 stycznia obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o podatku od środków transportowych. Właściciele środków transportowych muszą pamiętać o zobowiązaniach podatkowych w tym zakresie. Jest to o tyle istotne, że odpowiednich formalności należy dopełnić samodzielnie, bez wezwania organu podatkowego.

Data konsolidacji służb jest nieznana

Ministerstwo Finansów kończy prace nad projektem ustawy dotyczącej konsolidacji organów skarbowych i służby celnej. Nie wiadomo jednak, kiedy ostatecznie połączą się obie służby. Resort chce, by nastąpiło to 1 stycznia 2008 r. Wszystko zależy od długości procesu legislacyjnego.

Sąd rozpoznaje coraz więcej skarg kasacyjnych

Do Izby Finansowej NSA w 2006 roku wpłynęły 3293 skargi kasacyjne. Większość skarżących musiała czekać na wyrok ponad sześć miesięcy. Coraz częściej organy podatkowe skarżą niekorzystne dla nich wyroki.

VAT można obniżyć nawet bez potwierdzenia faktury

Brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie może być podstawą odmowy obniżenia VAT.

Jak rozliczyć i wpisać w pkpir wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Planuję rozpoczęcie działalności gospodarczej (polegającej na sprzedaży artykułów spożywczych). W pierwszym okresie od jej rozpoczęcia ponoszone będą wydatki związane z inwestycją, tj. budową zakładu produkcyjnego.

O kupnie mieszkania trzeba zawiadomić gminę

O zakupie mieszkania lub domu trzeba poinformować gminę, która określi wysokość podatku od nieruchomości. Na złożenie informacji jest 14 dni od dnia nabycia nieruchomości.

Termin mija z końcem lutego

Do 28 lutego pracodawcy powinni przekazać pracownikom formularze PIT-11/8B zawierające informacje o dochodach osiągniętych w 2006 roku.

Żywność dla stołówek nadal podlega opodatkowaniu

Nieodpłatne przekazanie przez firmę żywności bezdomnym pozostanie opodatkowane. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT nie przewiduje zmiany przepisu, który ogranicza działalność charytatywną firm.

Przepisy o sprawdzonym podatniku już w czerwcu

Nowe rozwiązania dotyczące instytucji sprawdzonego podatnika mogłyby pojawić się w Ordynacji podatkowej już w czerwcu. Pomysł ten popierają doradcy podatkowi.

Mniej przestępstw skarbowych

Senat rozpatrzył wczoraj nowelizację prawa dewizowego i kodeksu karnego skarbowego. Ustawa dostosowuje krajowe przepisy do regulacji unijnych oraz likwiduje te przepisy prawa dewizowego, które nie znajdują zastosowania w praktyce.

Potrzebne zameldowanie przez pięć lat

Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, nie wystarczy zamieszkiwać w nabytym mieszkaniu lub domu. Trzeba być w nim zameldowanym, i to przez 5 lat.

Wydatki na imprezę integracyjną będą kosztem

Jeśli poniesiony na spotkanie integracyjne wydatek został sfinansowany ze środków obrotowych firmy, czyli nie mieści się w zakresie działalności socjalnej oraz jest związany z przychodem firmy, to stanowi koszt uzyskania przychodu. - Postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z 9 stycznia 2007 r., nr 1435/FD1/415-56/06/BC.

Jakie zdarzenia następujące po dniu bilansowym wymagają dokonania korekt w księgach rachunkowych

Zdarzenia, które dostarczają nowych informacji i dowodów, dotyczące stanu aktywów lub pasywów na dzień bilansowy, wymagają odpowiednich korekt w księgach rachunkowych.

Jak obliczyć kwotę zabezpieczenia, aby otrzymać zwrot wcześniej

Czy skrócony, 25-dniowy termin zwrotu VAT przysługuje w przypadku zaksięgowania faktury zaliczkowej dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy? Jakie warunki należy spełnić?

Jest oświadczenie PIT-2C, nie trzeba pobierać zaliczek

Samorządy lub organizacje pozarządowe wypłacające stypendia muszą pobierać zaliczki na podatek od wypłacanych kwot, ale tylko wtedy, gdy stypendysta nie złoży oświadczenia PIT-2C.

Decyzję organów trzeba najpierw uchylić

Naruszenie zasad wydawania decyzji przez organ odwoławczy może mieć znaczenie dla ustalenia zobowiązania podatkowego - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Przymknięte oko fiskusa na weksle Leppera

Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie sprawdza, czy Samoobrona zapłaciła podatek od umów wekslowych zawartych z posłami. Ale nie śpieszy się z wyjaśnieniem sprawy

Ulga nie może dotyczyć tylko jednego państwa

Odliczenie i wyłączenia z podstawy opodatkowania PIT składek emerytalnych płaconych tylko funduszom z Danii naruszają prawo UE. Odliczenie takie nie przysługuje bowiem przy opłacaniu składek w innym państwie unijnym.

Niektóre spółki zmniejszają zyski

Niektóre firmy celowo dokonują odpisów należności o dużym prawdopodobieństwie ściągalności, gdyż chcą wykazać w sprawozdaniu zysk mniejszy od faktycznie osiągniętego.

Czy i kiedy organy podatkowe mogą określić kurs przy ustalaniu różnic kursowych

Czy to prawda, że od 2007 r. przy ustalaniu różnic kursowych będzie możliwe stosowanie kursów kantorowych albo umownych? Słyszałem o możliwości zmiany kursu przez organy podatkowe. Kiedy organ podatkowy może zakwestionować zastosowany kurs?

Szkolenia dla audytorów wewnętrznych

Do 16 lutego będzie trwał nabór osób na szkolenie z zakresu audytu systemów informatycznych zgodnie z kwalifikacją CISA. Będzie ono prowadzone w języku angielskim.

Diety można zaliczyć do kosztów podatkowych

Do kosztów podatkowych można zaliczyć diety osób, które wykonują czynności polegające na usługowym prowadzeniu pojazdów ciężarowych należących do innego podatnika.

Zmieni się definicja dostawy towarów

Dostawą towarów będzie zbycie praw do spółdzielczego lokalu oraz ustanowienie i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Bagaż osobisty bez podatku

Towary przywożone w bagażu osobistym spoza UE są zwolnione z akcyzy, pod warunkiem że nie przekroczono określonych limitów.

REKLAMA