REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gmina nie odliczy VAT od kupionego autobusu

Gmina nie może odliczyć VAT zapłaconego w cenie nabytego autobusu do przewozu do szkół uczniów niepełnosprawnych. Nie jest bowiem podatnikiem VAT.

Jak składać deklaracje VAT-7 w przypadku połączenia spółek

30 stycznia 2007 r. ma nastąpić połączenie naszej spółki z dwoma podmiotami będącymi osobami prawnymi. Połączenie ma być dokonane na podstawie art. 492 § 1 kodeksu spółek handlowych, tzn. przez inkorporację.

Aby dostać zasiłek, trzeba złożyć PIT

Rodziny, w których jedno z małżonków nie złożyło zeznania rocznego, mają problemy z uzyskaniem zasiłku rodzinnego na dziecko.

Liczy się data sporządzenia sprawozdania finansowego

Nowelizacja ustawy o CIT, która obowiązuje od początku 2007 roku, uzależnia moment rozliczania kosztów od daty sporządzenia sprawozdania finansowego.

REKLAMA

Fiskus pomaga ubogim

Pracownicy urzędów skarbowych na Dolnym Śląsku udzielają pomocy ubogim. Przez cały rok zbierają fundusze i dary, które najczęściej przekazują wielodzietnym rodzinom.

Jak rozliczyć zagraniczne zarobki

Jeśli w ubiegłym roku podatnik pracował za granicą, ale jego miejsce zamieszkania nadal znajdowało się w Polsce, to z zagranicznych zarobków musi rozliczyć się również z polskim fiskusem.

Umowy małżonków bez podatku

Małżonkowie zawierający umowy majątkowe nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. To samo dotyczy osób zawierających umowę odpłatnej renty.

Jak wyliczyć i ewidencjonować wynagrodzenia w 2007 r.

Od stycznia 2007 r. zmieniła się stawka składki na ubezpieczenie zdrowotne i wynosi 9% (art. 79 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

REKLAMA

Jak ewidencjonować zaliczenie zwrotu VAT na poczet zaległości z tytułu podatku dochodowego

W efekcie przeprowadzonej we wrześniu 2006 r. kontroli podatkowej spółka otrzymała decyzję określającą zaległość wraz z odsetkami w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. Jednocześnie ze złożonej w tym samym miesiącu deklaracji VAT za sierpień 2006 r. wynikała kwota zwrotu podatku.

Jak amortyzować wartości niematerialne i prawne

Podatnicy w myśl przepisów art. 16d ust. 2 i 16h ust. 1 pkt 4 updop nie mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych, gdy nie zostaną one wprowadzone do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. - Pismo z 26 września 2006 r. nr 1401/BP-I/4230-101/06/EL

Czas na zgłoszenia INTRASTAT

10 stycznia mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. System INTRASTAT dotyczy statystyki obrotów handlowych między państwami członkowskimi UE. Jednym ze sposobów ich dokonywania jest użycie systemu teleinformatycznego.

W zeznaniu można wpisać rzeczywiste wydatki

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe, pracownik może uwzględnić wydatki, które faktycznie poniósł na dojazdy do pracy. Powinien je jednak udokumentować imiennymi biletami okresowymi.

Czy darowizna pieniężna na rzecz szpitala jest kosztem

Jesteśmy spółką z o.o. Przekazaliśmy darowiznę w formie świadczenia pieniężnego na rzecz szpitala. Czy taka darowizna może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu naszej spółki?

Gminy mogą domagać się zwrotu VAT

Samorządy, które oddały w użytkowanie wieczyste nieruchomości przed 1 maja 2004 r., nie muszą już martwić się o to, jak zapłacić VAT od opłat rocznych.

Mija termin zapłaty podatku od gier

Do 10 stycznia trzeba zapłacić podatek od gier należny za grudzień 2006 r. Urządzający gry i zakłady wzajemne są zobowiązani do samoobliczania i wpłaty w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy.

Wydatki na leki można odliczać także w zeznaniu za 2006 rok

Podatnicy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności nadal będą mogli w rozliczeniu za 2006 rok odliczyć wydatki na zakup leków.

Dziś ostatni dzień na PIT-12

Jeszcze tylko dziś oświadczenie PIT-12 mogą złożyć podatnicy, którzy chcą, by rocznego rozliczenia podatku dokonał za nich płatnik.

W tym roku podatek od środków transportowych podatnik może zapłacić w dwóch ratach

Od początku roku podatek od środków transportowych można płacić w dwóch ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.

Zwrot VAT osobom fizycznym

Sejmowe komisje rozpatrzyły wczoraj uchwałę Senatu o stanowisku w sprawie nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Jak opodatkować sprzedaż nieruchomości stanowiącej środek trwały w budowie

Jak opodatkować sprzedaż nieruchomości stanowiącej w ewidencji spółki z o.o. środek trwały w budowie? 5 lipca 2000 r. spółka kupiła zabudowaną budynkami działkę (typowe gospodarstwo rolne), ponosząc wydatki na kwotę 38 847 zł (umowa, opłata sądowa, opłata skarbowa, wpisy, ksero).

Trzeba tworzyć rezerwy na wypłaty świadczeń pracowniczych

Firmy powinny tworzyć rezerwy na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne, jeżeli zakładowy regulamin wynagradzania przewiduje takie wypłaty.

Koszty podatkowe z najmu tylko w ramach firmy

Podatnik nie może zaliczyć do kosztów ubezpieczenia, amortyzacji i serwisu prywatnego samochodu używanego przy dojazdach do wynajmowanego mieszkania. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 grudnia 2006 r. nr IPB2/4117-0056/06/3

Jak występować o interpretacje podatkowe w 2007 roku

Jeszcze tylko przez pół roku wiążące interpretacje podatkowe wydawane będą na dotychczasowych zasadach. Później nastąpi zmiana. Od 1 lipca 2007 r. interpretacje będzie wydawał minister finansów.

Unia kwestionuje ulgi dla przedsiębiorców

Zwolnienia z podatku od nieruchomości stosowane przez gminy mogą być niezgodne z przepisami UE. Polska w ten sposób narusza zasadę swobodnego przepływu pracowników. Samorządy powinny rozważyć zmianę uchwał sprzecznych z wymogami unijnymi.

Mija termin składania zgłoszeń

10 stycznia mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. System INTRASTAT jest systemem statystyki obrotów handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Do odliczenia potrzebna będzie faktura

Możliwość potrącenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie dopiero w momencie, gdy podatnik otrzyma fakturę albo dokument celny od sprzedawcy.

Ryczałtowcy rozliczą się pierwsi

Do 31 stycznia podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć PIT-28. Od 2008 roku limit dla ryczałtu zmniejszy się z 250 tys. do 150 tys. euro.

Pracodawcy domagają się zmniejszenia kontroli

Business Centre Club chce ograniczyć liczbę i czas kontroli w przedsiębiorstwach. Wczoraj przedstawiła odpowiednie projekty ustaw.

Metoda rozliczeń na razie bez zmian

Polsko-rosyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidująca tzw. metodę odliczenia proporcjonalnego na razie nie będzie renegocjowana.

Nowe wymogi dla audytora

Audytorem wewnętrznym można zostać po uzyskaniu międzynarodowych uprawnień. Najbliższy egzamin w maju.

Jak rozliczać różnice memoriałowe z uwzględnieniem nowych przepisów updop

Jak prawidłowo rozliczać w nowym roku obrotowym różnice kursowe ustalone na dzień bilansowy od posiadanych należności i zobowiązań?

Jutro mija termin złożenia PIT-12

Do 10 stycznia podatnicy mogą składać pracodawcom oświadczenia dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w danym roku podatkowym (PIT-12).

Nadal można korzystać z ulgi uczniowskiej

Podatnicy, którzy do końca 2003 roku nabyli prawo do ulgi uczniowskiej, mogą w ramach praw nabytych nadal z niej korzystać i obniżać podatek z tytułu szkolenia uczniów.

Jedynie bezzwrotna pomoc jest zwolniona z PIT

Otrzymana pomoc finansowa z Funduszu Spójności nie podlega zwolnieniu z PIT, gdyż nie jest pomocą bezzwrotną. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ośrodek zamiejscowy w Bielsku-Białej z 28 grudnia 2006 r. nr IPB2/418-0046/06/3

Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniami po dacie bilansu i jak je ująć w sprawozdaniu

W powszechnej opinii zdarzenia po dacie bilansu kojarzą się raczej z "przykrymi" niespodziankami, które mogą pojawić się po dniu bilansowym i będą wymagały dokonania korekt obniżających wynik, a także pogarszających obraz naszego sprawozdania finansowego. Nie jest to jednak prawda.

Jak ująć w księgach rachunkowych udzielenie zapomogi pracownikowi

Jesteśmy spółką zatrudniającą poniżej 20 osób. Nie tworzymy ZFŚS. Czy możemy ze środków obrotowych udzielić naszemu pracownikowi zapomogi? Jak to zaewidencjonować?

Użytkowanie garażu podlega VAT

Garaże wykorzystywane przez członków spółdzielni mieszkaniowych nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Ich użytkowanie powinno więc być opodatkowane VAT - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Dziś mija termin odprowadzenia podatku

Do 8 stycznia trzeba zapłacić podatek od dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz zryczałtowany podatek dochodowy od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej.

Jak rozliczyć przyjęcie towarów w komis od unijnego kontrahenta

Hurtownia płytek ceramicznych współpracuje z dostawcą z UE. Dostawca ten proponuje dostawę płytek na zasadzie komisu, tzn. towar zostanie dostarczony wcześniej, a faktura zostanie wystawiona w momencie zakupu danej partii przez klienta hurtowni. Jak traktować taką sprzedaż ze strony dostawcy z UE i jak rozliczać to w VAT? Firma prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Podatnicy zadali ponad 120 tysięcy pytań

Krajowa Informacja Podatkowa w pierwszym półroczu swojego funkcjonowania udzieliła odpowiedzi na 127 941 pytań. Najwięcej problemów dotyczyło PIT i VAT.

Nie można doliczyć VAT do taksy notarialnej

Adwokaci mogą udzielając pomocy prawnej powiększyć swoje wynagrodzenie o VAT. Możliwości takiej nie mają notariusze. Ich wynagrodzenie zawiera już podatek.

Nieodliczone wydatki na remont można jeszcze odliczyć

Podatnicy, którym w ubiegłym roku zabrakło podatku na całkowite wykorzystanie ulgi remontowej, mogą wydatki poniesione na ten cel rozliczyć w zeznaniu za 2006 rok.

Majątek o małej wartości warto inwentaryzować

Mimo że nie ma obowiązku corocznej inwentaryzacji tzw. niskocennych środków trwałych, warto ją jednak przeprowadzać w celach kontrolnych.

Kiedy powstaje obowiązek tworzenia rezerw na zobowiązania

Jesteśmy spółką z o.o. Czy mamy obowiązek tworzyć rezerwy na przyszłe zobowiązania? W jakiej wysokości należy je utworzyć i jak wygląda ich ewidencja?

Kiedy można odliczyć VAT z faktury za usługi serwisowe

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu usług serwisowych, z faktury wystawionej z góry za cały rok kalendarzowy, powstaje z chwilą wykonania usługi. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest przedpłata dokonana za świadczone usługi, potwierdzona fakturą dostawcy lub usługodawcy. Wówczas prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał taką fakturę, albo za następny okres rozliczeniowy. - Pismo z 12 października 2006 r. nr PP1/443-91/06

Programy księgowo-rachunkowe - jak wykazać w księgach rachunkowych

Spółki prowadzące księgi rachunkowe za pomocą komputera mogą korzystać z programów dostępnych na rynku lub wytworzyć program finansowo-księgowy we własnym zakresie.

Certyfikaty księgowe bez opłaty skarbowej

Składane od 1 stycznia 2007 r. podania o wydanie certyfikatu księgowego lub zakwalifikowanie się do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i dołączone do nich załączniki nie podlegają opłacie skarbowej.

Umowa z nianią pozwala kontynuować odliczenie przez kolejny rok

1 stycznia zniknęła ulga związana z zatrudnieniem pomocy domowej. Ci, którzy już podpisali umowę aktywizacyjną z bezrobotnym, będą jednak mogli kontynuować odliczenie.

Decyduje rodzaj umowy

Błędne ujęcie umowy leasingu w księgach rachunkowych może mieć wpływ na zaprezentowany przez leasingobiorcę bilans.

Informatyzacja podatków przyspieszy za rok

Najwięksi przedsiębiorcy od kilku miesięcy mogą przesyłać podatkowe deklaracje drogą elektroniczną. Od 2008 roku dołączą do nich małe i średnie firmy. Potrzeba jednak upowszechnienia e-deklaracji.

REKLAMA