REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

VAT można było odliczyć

Sąd nie naruszył przepisów poprzedniej ustawy o VAT, uznając prawo podatnika do odliczenia podatku, w sytuacji gdy nie miał on oryginału faktury.

Inwestycję trzeba określić w umowie

Z umowy kredytowej musi jasno wynikać, na jaki cel mieszkaniowy zostaną wydane pieniądze.

Mniej ulg, wyższe czynsze

Wprowadzenie proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych może pociągnąć za sobą podwyżkę czynszów w ponad 3,5 mln mieszkań spółdzielczych.

Sprawozdania cenowe na nowych formularzach

Wzory sprawozdań dotyczących ustalania cen transakcyjnych między firmami powiązanymi dla celów podatku dochodowego zaczną obowiązywać od 24 czerwca 2006 r.

REKLAMA

Jak skorygować zapisy w pkpir i księgach rachunkowych po zmianie składki na FGŚP z mocą wsteczną

W związku ze zmianą składki na FGŚP złożyłem w kwietniu korekty deklaracji ZUS. Kiedy skorygować zapis w pkpir? Czy składać korekty deklaracji PIT-5? Do chwili obecnej nie płaciłem zaliczek na podatek dochodowy za 2006 r., a deklaracje PIT-5 składałem od lutego.

Jak księgować pożyczki dla pracowników

Pracodawca może udzielić pracownikom zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Udzielenie pracownikowi pożyczki przez zakład pracy wymaga sporządzenia odpowiedniej umowy. Powinna ona zawierać między innymi sposób spłaty oraz wysokość oprocentowania.

Zagraniczni turyści kupią taniej

Turyści mieszkający poza Unią Europejską mogą korzystać ze zwrotu VAT od towarów kupionych w Polsce i wywożonych za granicę. Wartość jednorazowych zakupów w jednym sklepie musi wynieść co najmniej 200 złotych.

Podatek od stypendium z funduszy unijnych

Starostwa i gminy wypłacają stypendia dla uczniów i studentów, których źródłem finansowania są w 68,5 proc. środki pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej a w 31,95 proc. środki pochodzące z budżetu państwa.

REKLAMA

Jaką stawką jest opodatkowane organizowanie kolonii dla dzieci i młodzieży

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych związanych z wypoczynkiem i rekreacją oraz usług im towarzyszących, w tym również dotyczących kolonii dla dzieci i młodzieży. Jaką stawką powinnam opodatkować takie usługi? - Pismo z 3 lutego 2006 r. nr VO/006/14/110/05/EK

W jaki sposób zaewidencjonować zakup kasy fiskalnej i rozliczyć związaną z tym zakupem ulgę podatkową

Nabyliśmy na potrzeby firmy kasę fiskalną. Jak należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych jej zakup oraz jak rozliczyć ulgę związaną z tym zakupem?

Korzystne rozliczenia pozostaną

Korzystne dla twórców i naukowców zryczałtowane koszty uzyskania przychodów nie zostaną zlikwidowane.Jak zapewnił wczoraj prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, korzystne dla środowisk twórczych i naukowych rozwiązania podatkowe nie zostaną zlikwidowane.

Podatek od przeniesienia prawa

Opłata w księdze wieczystej za zmianę właściciela nieruchomości zaliczana jest do podatku od przeniesienia prawa - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Preferencje podatkowe w krajach unijnych

Polska nie wykorzystała tak jak inne nowe kraje Unii Europejskiej wszystkich możliwości, negocjując warunki akcesji. Nie udało nam się wywalczyć zbyt wielu odstępstw od regulacji zawartych w VI dyrektywie. Ośmiu największym nowym krajom UE udało się wynegocjować pewne odstępstwa od wymogów unijnych. Są to przepisy, które gwarantują prawo do uregulowań innych niż przewidzianych w przepisach wspólnotowych.

Nabycie udziałów jest opodatkowane

Nabycie w drodze darowizny udziałów w spółce jawnej to nie to samo co nabycie części zakładu. Nie jest zatem zwolnione z podatku od spadków i darowizn - wyjaśnia minister finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Ruszył podatkowy lobbing

Pierwsze zgłoszenie lobbingowe, dotyczące podatków, a dokładnie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, złożyła Polska Izba Ubezpieczeń. Przedstawiciele izby domagają się zmian, które pozwolą ujednolicić praktykę stosowania prawa podatkowego w stosunku do podmiotów z branży ubezpieczeniowej.

Jak długo przechowywać księgi i deklaracje podatkowe

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem podatnikiem VAT. Rozliczam się na podstawie pkpir. Przez jaki okres należy przechowywać ewidencje podatkowe - pkpir, ewidencje VAT i związane z tym dokumenty oraz deklaracje składane do urzędu skarbowego? Jeśli przejdę na księgi rachunkowe, to jak długo będę je musiał przechowywać?

Kto może prowadzić księgi rachunkowe

Księgi rachunkowe mogą prowadzić nie tylko księgowi posiadający certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg, ale również doradcy podatkowi i biegli rewidenci. Księgi prowadzą też np. niemające osobowości prawnej spółki handlowe, pod warunkiem że jeden ze wspólników jest uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg, czyli posiada certyfikat księgowy.

J.Kaczyński: za utrzymaniem korzystnego opodatkowania twórców

Prezes PiS Jarosław Kaczyński opowiedział się we wtorek za pozostawieniem korzystnych dla środowisk twórczych i naukowych rozwiązań podatkowych.

Jak księgować kradzież auta

Skradziony samochód nie może być dłużej traktowany jak środek trwały. Należy go zatem usunąć z ewidencji księgowej firmy. Ponieważ skradziony samochód nie powinien figurować w księgach rachunkowych, należy również zaprzestać jego amortyzacji.

Jak zakwalifikować reklamę świetlną

Do której grupy środków trwałych należy zakwalifikować umieszczoną na ścianie budynku reklamę świetlną zawierającą napis o treści reklamowo-informacyjnej składający się z podświetlonych liter przestrzennych. Jaką stawkę należy przyjąć do odpisów amortyzacyjnych?

Podatnik odpowiada tylko za siebie

Skoro istniały wszystkie niezbędne dokumenty do zastosowania zerowej stawki VAT, to nie można obarczyć podatnika konsekwencjami związanymi z działaniem innych osób, za które podatnik nie odpowiada - stwierdził białostocki WSA.

Posiedzenie Komitetu Standardów Rachunkowości

Dziś odbędzie się drugie posiedzenie trzeciej kadencji Komitetu Standardów Rachunkowości.

Kilka tysięcy złotych za dobry wniosek

Stosowanie zawiłych przepisów podatkowych stanowi nie lada wyzwanie dla większości podatników. Ci, którzy nie wiedzą, jakie rozwiązanie zastosować w konkretnej sytuacji, zwracają się o pomoc do profesjonalnych kancelarii doradztwa podatkowego.

Termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania deklaracji miesięcznych dla potrzeb podatków dochodowych.

Dla pracochłonnych usług niższy VAT

W połowie lipca Komisja Europejska ma wystąpić do Rady z projektem decyzji pozwalającej Polsce na wprowadzenie obniżonego VAT na niektóre usługi. Jak poinformowała Maria Assimakopoulou, rzecznik Komisji Europejskiej do spraw polityki podatkowej, w połowie lipca Komisja powinna zwrócić się do Rady o objęcie tzw. usług pracochłonnych preferencyjną stawką VAT.

Zbędna kontrola czy konieczne badanie

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt nowej ustawy o finansach publicznych. Proponuje się w wprowadzenie obligatoryjnego audytu w samorządach.

Egzamin na doradcę

Na 31 lipca został wyznaczony termin egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego.

Czy płatnik może wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek

Jestem właścicielem firmy i płatnikiem składek. Zatrudniam 20 pracowników. Od początku br. moja firma boryka się z kłopotami finansowymi. Czy w takiej sytuacji, zanim powstanie zaległość w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, mógłbym zwrócić się do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności? Jeżeli tak, to jaki jest tryb postępowania?

Prokuratura chce kontroli w resorcie finansów

Ministerstwo Finansów ma skontrolować zasadność umorzeń podatków wobec 63 firm. Zwróciła się o to stołeczna prokuratura, badająca aferę korupcyjną w resorcie, w której aresztowani już urzędnicy mieli za łapówki umarzać należności wobec Skarbu Państwa.

34 uczelnie pozwolą uniknąć egzaminu

Zdobycie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest proste. Przekonują się o tym zarówno ci, którzy chcą zdobyć uprawnienia zdając egzamin, jak i ci, którzy uzyskują odpowiednie wykształcenie po to, by otrzymać certyfikat bez konieczności zdawania egzaminu.

Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku pracowników

Postanowiliśmy, że w 50% sfinansujemy wczasy wakacyjne naszych pracowników. Wczasy będą wykupywane przez naszą firmę w biurze podróży. Połowę należności pracownik będzie nam zwracał. Drugą połowę otrzyma nieodpłatnie. Jak opodatkować tę transakcję? Biuro podróży wystawia nam fakturę VAT marża.

Polska akcyza w Trybunale

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął się sprawą zgodności z prawem unijnym opodatkowania akcyzą używanych samochodów przywożonych do Polski z innych państw UE. Na ostateczne orzeczenie musimy jednak zaczekać jeszcze kilka miesięcy.

Częściowy zwrot za akcyzę

Podatnicy kupujący olej opałowy do ogrzewania mieszkań zapłacą więcej, niż dotychczas. Podwyżki zrekompensuje jednak zwrot części poniesionych wydatków.

Czy kwota za niezwrócone opakowania stanowi przychód

Jako spółka z o.o. zajmujemy się sprzedażą hurtową napojów, z których część sprzedawana jest w opakowaniach zwrotnych. Produkty nabywamy od producentów (opakowania zwrotne są ich własnością). Zawierane przez nas umowy sprzedaży przewidują zwrot opakowań. Pobieramy za nie opłatę, którą oddajemy po zwrocie opakowania. Jak podatkowo traktować przypadki niezwrócenia opakowań?

Termin egzaminu na doradcę

Na 31 lipca został wyznaczony termin egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego. Osoby ubiegające się o dopuszczenie do niego powinny do 1 lipca złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu oraz wnieść opłatę egzaminacyjną (Ministerstwo Finansów Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa).

Nowe zasady amortyzacji

Wprowadzenie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności to propozycje Ministerstwa Finansów na przyszły rok. Jednorazowy odpis amortyzacyjny, który ma zastąpić amortyzację dla nowych środków trwałych nie jest jedyną zmianą. Nastąpi też modyfikacja zasad amortyzacji nabywanych budynków.

Dozwolone dwie formy opodatkowania

Wybór opodatkowania stawką liniową w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w spółce cywilnej nie wyklucza możliwości korzystania z ryczałtu w działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 25 maja 2006 r. (nr PF-II-41180/INT/2/KJ/06).

Klauzula obejścia prawa zgodna z konstytucją

Przepis Ordynacji podatkowej dotyczący obchodzenia prawa jest zgodny z konstytucją - stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Rzecznik Praw Obywatelskich jednak ostrzega, że regulacja ta może być groźna dla podatników.

Akcyza na sprowadzane do Polski używane samochody przed unijnym trybunałem

Za kilka miesięcy Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu zadecyduje, czy nakładanie podatku akcyzowego na używane samochody sprowadzane do Polski z innych państw UE jest zgodne z unijnym prawem. W czwartek odbyła się rozprawa w tej sprawie.

Jak rozliczyć zaliczkę przy nabyciu usług prawniczych z UE

Nasza firma zleciła kancelarii prawnej w Niemczech wniesienie pozwu do sądu w sprawie kontrahenta, który zalega nam z zapłatą. Od kancelarii otrzymaliśmy potwierdzenie za wniesioną przez nas zaliczkę - coś w rodzaju rachunku. Czy to prawda, że to ja powinnam rozliczyć VAT od nabytej usługi prawniczej? Jeżeli tak, to czy już teraz powinnam opodatkować zapłaconą zaliczkę?

Przekazując majątek rodzinie nie zapłacisz podatku

Od 2007 roku nieodpłatne przekazanie majątku między najbliższą rodziną nie będzie opodatkowane.

Mija termin zapłaty podatku

Dziś (ustawowy termin przypadał na 15 - dzień świąteczny) mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości i podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Opublikowano VIII Dyrektywę

Opublikowano dyrektywę 2006/43/WE (była VIII Dyrektywa) Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r., w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Jak potraktować sponsorowanie wyjazdu zagranicznego kontrahentów

Nasza spółka zaprosiła kilku kluczowych kontrahentów na wyjazd zagraniczny, połączony z wizytą w fabryce naszego dostawcy. Czy koszty wyjazdu należy potraktować jako darowiznę, czy jako reprezentację? Z racji wydatków poniesionych za granicą nie przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT.

Ustępujący wspólnik spółki musi zapłacić podatek dochodowy

Jeżeli po wystąpieniu ze spółki wspólnik nie będzie kontynuował działalności, to musi zapłacić 10-proc. zryczałtowany PIT z tytułu remanentu likwidacyjnego. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 5 czerwca 2006 r. (nr PB I-2/4150/IN-110/US Ł-Śr./06/MM).

Będą zmiany w podatku spadkowym

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedłożony przez ministra finansów.

Nowa ustawa o opłacie skarbowej

Rząd przyjął projekt ustawy nowej ustawy o opłacie skarbowej, który przewiduje, że nakładanie opłaty skarbowej będzie ograniczone wyłącznie do dokumentów wydawanych przez organy administracji publicznej.

Kiedy urząd skarbowy musi zwrócić pobrany podatek

Podatnicy od dokonywanych przez siebie czynności cywilnoprawnych powinni zapłacić należny podatek. Istnieją jednak sytuacje, kiedy urząd zwróci im wpłacone kwoty.

Termin egzaminu na doradcę

Na 31 lipca został wyznaczony termin egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego.

Jaką stawkę VAT zastosować do usług porządkowych wykonywanych na zewnątrz budynków

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wykonywania prac porządkowych wewnątrz budynków mieszkalnych, jak również na zewnątrz tych budynków. Jaką stawkę powinnam stosować do usług porządkowych wykonywanych na zewnątrz budynku (zamiatanie chodników itp.)?

REKLAMA