Uczelnia wyższa zakupuje u kontrahentów zarówno z UE, jak i z USA licencje na bazy danych oraz oprogramowania naukowo-techniczne. Czy uczelnia zobligowana jest do posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej wystawionego przez odpowiednie dla danego kontrahenta organa administracji podatkowej? Jeżeli tak, to czy musi być to oryginał lub kopia poświadczona notarialnie, czy wystarczy tylko kserokopia? Czy uczestnicy konsorcjum, którzy płacą składki za dostęp do baz danych na konto uczelni, też ewentualnie muszą posiadać taki dokument? Czy uczestnicy konsorcjum, którzy płacą bezpośrednio kontrahentowi, są zobligowani do posiadania certyfikatu? Czy kontrahent zagraniczny musi każdemu płacącemu licencjobiorcy przesłać certyfikat w oryginale, czy może dla potrzeb naszych organów podatkowych wystarczy kserokopia?
Stowarzyszenie miało w 2004 r. sprzedaż zwolnioną z VAT i opodatkowaną VAT. Czy do obliczenia współczynnika, o którym mówi art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, należało przyjąć sprzedaż wszystkich miesięcy, czy tylko tych, w których wystąpiła łącznie sprzedaż zwolniona i opodatkowana? Czy w miesiącach, w których występuje tylko sprzedaż zwolniona lub nie ma sprzedaży, przysługuje w 2005 r. odliczenie podatku naliczonego w części wynikającej z wymienionego współczynnika?
Źródła finansowania: Każda firma ma pewną optymalną strukturę kapitału, określaną jako kombinacja długu, akcji uprzywilejowanych oraz akcji zwykłych, która powoduje maksymalizację rynkowych cen akcji. Dlatego firma postępująca racjonalnie, maksymalizująca wartość akcji, będzie ustalała docelową (optymalną) strukturę kapitału, a następnie pozyskiwała nowy kapitał w sposób, który będzie utrzymywał przez cały czas rzeczywistą strukturę kapitału zbliżoną do optymalnej lub jej równą.
Jesteśmy spółką z o.o., która dokonuje ze spółką X wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w ramach umowy samofakturowania. Przez cały miesiąc dokonujemy dostaw towarów do UE, a firma X wystawia w naszym imieniu i na nasz rachunek jedną zbiorczą fakturę na koniec każdego miesiąca. Zdarza się jednak, że nasze dostawy z końca miesiąca nie zostają ujęte w tej fakturze, a dopiero w następnej (z miesięcznym poślizgiem). Interesuje nas ustalenie momentu powstania przychodu przy dostawach z końca miesiąca w aspekcie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy możemy uznać za moment powstania przychodu moment wystawienia faktury czy też zgodnie z art. 12 ustawy - moment dostawy towarów? Co zrobić z dostawami z końca miesiąca, jeśli uznamy, że momentem powstania przychodu jest dostawa? Po jakim kursie je przeliczyć i jak ująć w księgach, jeśli w miesiącu następnym zaksięgujemy fakturę zbiorczą zawierającą te dostawy?