REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrowersyjny podatek

Będzie ulga za krew

W Polsce brakuje krwi. Zdaniem senatorów należy wprowadzić ulgę podatkową, z której korzystaliby honorowi krwiodawcy. Rząd nie ma nic przeciwko temu.

Darowizny kościelne bez limitu

Po marcowej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego rozwiały się wątpliwości co do możliwości odliczania bez limitu darowizn kościelnych. Dotyczy to nie tylko tych podatników, którzy z tej ulgi już skorzystali. Na razie nic nie stoi na przeszkodzie, by na przyszłość skorzystać z odliczenia. Trzeba tylko wiedzieć, jak.

Badanie przez biegłych rewidentów

Jeżeli jednostka spełnia kryteria określone w art. 64 ustawy o rachunkowości, ma obowiązek poddania swojego sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Ma na to czas do końca czerwca następnego roku kalendarzowego. Musi więc zawrzeć z biegłym rewidentem umowę o badanie sprawozdania.

REKLAMA

Europejskie i polskie regulacje dotyczące informacji poufnych na rynku kapitałowym (cz. II)

Ślub z wkalkulowaną utratą przywileju

Podatnicy, których małżonkowie korzystali lub korzystają ze "starych" ulg mieszkaniowych, muszą bezpowrotnie zapomnieć o odliczaniu ulgi odsetkowej. Tak postanowił ustawodawca. Okazuje się, że przepis jest bardziej rygorystyczny niż mogłoby się wydawać. W ocenie Ministerstwa Finansów ulgi - i to za cały rok - pozbawieni są też ci, którzy związek małżeński zawarli w trakcie roku podatkowego.

Czy umorzenie pożyczki z WFOŚiGW jest przychodem wolnym od podatku

Spółka z o.o. w roku 2001 otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup środka trwałego, w tym też roku wprowadziła go do ewidencji środków trwałych. Odpisy stanowiły koszty uzyskania przychodów w 100%. W roku 2004 pozostałą do spłaty część pożyczki WFOŚiGW umorzył, pod warunkiem przeznaczenia równowartości kwoty umorzenia na inne inwestycje ekologiczne (środki trwałe) aprobowane przez pożyczkodawcę, wystawiając stosowną decyzję. W związku z tym jak należy podatkowo i zarazem księgowo potraktować odpisy amortyzacyjne za lata ubiegłe odniesione w koszty uzyskania przychodów - w 100%, czy wartość umorzonej pożyczki stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i w którym momencie?

Czy wspólna osoba zarządzająca oznacza istnienie powiązań między spółkami

Pan Iksiński pełni w naszej spółce funkcję zarządczą (na podstawie umowy o pracę). Równocześnie jest zatrudniony w innej firmie jako osoba zarządzająca tą firmą. Nasza spółka nie jest udziałowcem w tej drugiej firmie. Czy w tej sytuacji między naszą spółką i tą drugą firmą występują powiązania, o których mowa w art. 11 updop?

REKLAMA

Badanie sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego

Sprawozdania finansowe niektórych organizacji pożytku publicznego podlegają badaniu przez biegłych rewidentów. Z obowiązkiem tym muszą liczyć się organizacje realizujące zadania publiczne zlecone, które otrzymały w roku obrotowym łączną kwotę dotacji na realizację tych zadań w wysokości co najmniej 50 000 zł oraz osiągnęły przychody w wysokości co najmniej 3 000 000 zł.

85 dni od dnia bilansowego

Roczne zestawienie obrotów i sald księgi głównej jednostka musi sporządzić przed 85 dniem po dniu bilansowym. Zatem, jeśli dniem bilansowym jest 31 grudnia, ostateczny termin sporządzenia tego zestawienia minął 26 marca.

Czy podatek od nieruchomości stanowi koszt

Spółka zakupiła nieruchomość - budynek, który nie został przekazany do użytkowania (zły stan techniczny, brak środków na remont). Czy zapłacony podatek od nieruchomości można uznać za koszt uzyskania przychodu?

Amortyzacja samochodu nabytego do majątku wspólnego małżonków

Od niedawna prowadzę samodzielną działalność gospodarczą. Obecnie zamierzamy wraz z żoną kupić samochód, który będzie wykorzystywany w tej działalności. Samochód ten będzie należał do naszego majątku wspólnego. Czy pomimo to będę mógł amortyzować go od całej wartości, czy też tylko od jej połowy?

Ulga na nowe technologie

Projekt ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej przewiduje wiele instrumentów, których wprowadzenie ma na celu zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez aktywizację jej rozwoju technologicznego. Jedną z kategorii takich instrumentów stanowią nowe rozwiązania podatkowe, w tym zmiany części zasad opodatkowania przedsiębiorców inwestujących w rozwój nowych technologii.

Remanent likwidacyjny. Kasy rejestrujące

W remanencie likwidacyjnym powinny być ujęte kasy rejestrujące, które były przez podatnika użytkowane do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego. Chodzi o kasy, przy zakupie których podatnik odliczył VAT wykazany w fakturach zakupu.

Wyższa akcyza na gaz i olej napędowy

Ministerstwo Finansów doszło do wniosku, że zróżnicowanie stawek akcyzowych na olej napędowy oraz opałowy jest źródłem nieprawidłowości. Aby powstrzymać szarą strefę w handlu tymi towarami, MF postanowiło ujednolicić w tym zakresie akcyzę. Ujednolicenie stawek, czyli w tych konkretnych przypadkach ich podwyższenie, ma dotknąć również gazu używanego do celów opałowych.

Jak traktować używanie przez pracownika telefonu prywatnego do celów służbowych

Nasza firma chce zwracać koszty rozmów telefonicznych poniesione przez pracownika (przedstawiciela handlowego) korzystającego ze swojego prywatnego telefonu stacjonarnego. Jak rozliczać te koszty? Na podstawie jakich dokumentów? Czy będą one stanowiły koszty uzyskania przychodów? Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych?

Nieodpłatne nabycie udziałów innej spółki

Nasza spółka od swojego udziałowca otrzymała nieodpłatnie udziały innej spółki z o.o. Czy w momencie otrzymania tych udziałów powstaje dla spółki przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia? Jak ustalić ewentualne koszty sprzedaży tych udziałów?

Dziś głosowanie nad VAT

Zwolnienie dla zbiorników wodnych

Czy wypłacona nagroda oraz wydatki na zakup bonów dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów

Spółka z o.o. wypłaciła pracownikom nagrody jubileuszowe w formie bonów z okazji dziesięciolecia istnienia. Możliwość wypłaty nagród ujęto w regulaminie wynagradzania. Czy wypłacona nagroda stanowi dla spółki z o.o. koszt podatkowy?

Nie uczymy się na własnych błędach

Znaczny odsetek zeznań rocznych składanych za 2004 r. zawiera te same błędy i omyłki co w poprzednich latach. Błędy te zdaniem izb skarbowych utrudniają pracę urzędów skarbowych, a w rezultacie sprawną obsługę podatnika. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez "GP" w wybranych izbach skarbowych, co roku najczęściej powtarzają się m.in. błędy rachunkowe, brak podpisu czy deklarowanych w zeznaniu załączników.

Który urząd jest właściwy

Ustawa o VAT stanowi, że organem podatkowym właściwym dla podatnika jest, co do zasady, naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla miejsca, gdzie wykonywane są czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kto po zmianie wpisu będzie podatnikiem VAT

Jeżeli w wyniku przekształcenia wpisu do ewidencji następuje wykreślenie z niego jednego z małżonków, a działalność kontynuuje ten, który występował jako podatnik VAT, to nie nastąpi zmiana podmiotu podatkowego w podatku od towarów i usług - stwierdziły organy podatkowe.

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Niższe odsetki od zaległości podatkowych

Zakup paliwa do samochodu ciężarowego

Czy firma może odliczać VAT od zakupu paliwa do samochodu ciężarowego Lublin II 3222. Towos? Firma kupiła ten samochód w 1998 r. Ma on ładowność 900 kg i 9 miejsc siedzących. W roku 2002 samochód został zmodyfikowany i po przeróbkach stał się samochodem ciężarowym przystosowanym do przewozu 6 osób i towaru. Zmiany te zostały wprowadzone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Do końca kwietnia ub. r. firma miała prawo odliczać podatek naliczony od paliwa kupowanego do tego samochodu. Naszym zdaniem od 1 maja 2004 r., ze względu na art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, przy nabywaniu paliwa do takiego samochodu firma będzie miała prawo do odliczania podatku naliczonego od kupowanego paliwa, ponieważ ładowność określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jest większa niż określona wzorem zawartym w art. 86 ust. 3 (dla samochodu z 6 miejscami siedzącymi wynosi ona 765 kg). Natomiast z danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym wynika, że ładowność wynosi 850 kg. Czy mamy rację?

Ostateczny termin zeznania CIT-8

Dziś mija termin złożenia rocznego zeznania przez firmy podlegające ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Do tego rodzaju rozliczeń służy druk CIT-8.

Rozliczanie samochodów osobowych w leasingu operacyjnym

Spółka chce podpisać umowy leasingu operacyjnego na samochody osobowe. Samochody byłyby wykorzystywane przez pracowników, którzy są przedstawicielami handlowymi. Jak rozliczać wydatki związane z tymi samochodami?Czy potrzebne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu?

Indywidualna stawka amortyzacji dla budynku usługowo-handlowego

Spółka zaciągnęła od swojego udziałowca pożyczkę na kompleksowy remont zespołu budynków szeregowych, który zakupiła w grudniu 2002 r. Inwestycja została rozpoczęta w marcu 2003 r. Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2005 r. Budynki mają być wynajmowane na działalność gospodarczą innym przedsiębiorcom. Wartość budynków w marcu 2003 r. kształtowała się na poziomie 546 345,00 zł. W momencie oddania do używania wartość początkowa będzie kształtować się według planów na poziomie 892 345,00 zł. Czy przysługuje nam prawo ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości ustalić tę stawkę?

Nowelizacja VAT w Senacie

Obniżka stóp procentowych

Gdy płacisz czynsz, możesz odliczyć podatek

Podmiot, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, lecz nadal płaci czynsz oraz opłaty związane z pomieszczeniem służącym uprzednio wykonywaniu tej działalności, jest uważany za podatnika i może odliczyć VAT naliczony od poniesionych w ten sposób wydatków - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Zeznanie roczne CIT - 8

31 marca upływa termin złożenia zeznania rocznego CIT-8 przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Druk tego zeznania nie przewiduje miejsca na deklarację podatnika co do ewentualnej nadpłaty. Urząd ma prawo zaliczyć ją na zaległe zobowiązania podatnika i obowiązek zwrócić ją na konto w ciągu trzech miesięcy.

Nie jesteś podatnikiem, nie odliczysz VAT

Przyznanie podatnikom prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej, naliczonego od określonych dostaw paliwa dokonywanych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest niezgodne z przepisami szóstej dyrektywy - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Likwidacja PIT-53

Likwidację deklaracji PIT-53 przewiduje rządowy projekt autopoprawki do zaproponowanych zmian w Ordynacji podatkowej, do którego dotarła "Gazeta Prawna". Deklarację tę muszą obecnie składać osoby osiągające dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. z działalności wykonywanej osobiście, np. na podstawie umów zlecenia i o dzieło.

Nowa umowa ze Szwecją czeka na ratyfikację

W Sejmie znajduje się projekt ustawy, która upoważnia prezydenta do ratyfikacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę ze Szwecją. Pierwsze czytanie tej ustawy odbędzie się w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Złożenie formularza PIT-2 w nowym zakładzie pracy

PIT-2. Jestem zatrudniony w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę (3/4 etatu). Ponadto od 1 kwietnia 2005 r. zamierzam podjąć pracę na 1/2 etatu u innego przedsiębiorcy. Czy fakt, że jestem już zatrudniony u innego podmiotu, będzie miał wpływ na wysokość zaliczek pobieranych przez nowego pracodawcę?

Nabycie środków trwałych w drodze spadku

Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą. Po śmierci stryja - na mocy jego testamentu - otrzymałam środki trwałe (maszyny produkcyjne). Czy nabyte w ten sposób składniki majątku podlegają amortyzacji? Jak należy ustalić ich wartość początkową? Czy możliwe jest zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych?

Nabycie usługi reklamowej od kontrahenta z Danii a rozliczenie VAT

Moja firma chciałaby kupić usługę reklamową od podmiotu z Danii, który jednak dla celów podatku od towarów i usług jest zarejestrowany w Polsce. Kto powinien rozliczyć VAT od tej transakcji: duński usługodawca czy moja firma jako usługobiorca?

Spór o opodatkowanie leków

Resort zdrowia uważa, że wszystkie leki powinny być opodatkowane 7-proc. stawką VAT. Ministerstwo Finansów obiecuje pomoc. Tymczasem firmy farmaceutyczne nie wiedzą, jaki podatek naliczać od lekarstw korzystających z tzw. centralnej rejestracji UE.

Ewentualne dopłaty bez odsetek

Część stypendiów bez podatku

Opodatkowanie transportu towarów z Łotwy do Polski

Podatnik wykonuje usługę transportową na rzecz polskiego zleceniodawcy. Usługa polega na przewozie towarów z Łotwy do Polski. Zleceniodawca przysyła podatnikowi kopię dokumentu SAD i składa oświadczenie, że towar został zakupiony od kontrahenta ze Szwajcarii, który jest importerem bawełny z Azji, którą dostarcza do magazynów na Łotwie, skąd z kolei następuje odbiór towaru przez zleceniodawcę. Czy ta usługa transportowa jest wewnątrzwspólnotową usługą transportową, czy też jest to część usługi transportu międzynarodowego? Jaką fakturę (z jaką stawką) powinien wystawić podatnik? Jaką fakturę powinien wystawić na rzecz podatnika podwykonawca, któremu podatnik zlecił wykonanie tego przewozu?

Zniszczenie wadliwego towaru przez kupującego

Spółka cywilna, której jestem wspólnikiem, sprzedaje artykuły żywnościowe. Zgodnie z zawieranymi umowami, w razie ujawnienia przez kontrahenta przy odbiorze towarów, że nie nadają się one do dalszej odsprzedaży - po konsultacji z naszym przedstawicielem - dokonuje on ich zniszczenia. Czy takie udokumentowane zniszczenie towarów przez kontrahenta może stanowić wystarczające uzasadnienie dla pomniejszenia przez nas przychodu o wartość tych towarów?

Stopy powinny spaść. Posiedzenie RPP

Opodatkowanie marży a odliczenie VAT od pozostałych zakupów

Prowadzę działalność komisową polegającą na sprzedaży towarów używanych. W myśl art. 120 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża. Zgodnie z punktem 19 tego artykułu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu przy zastosowaniu opodatkowania marży. Czy przysługuje mi prawo odliczenia VAT naliczonego od pozostałych zakupów, np. z tytułu czynszu najmu, rozmów telefonicznych i innych związanych z utrzymaniem działalności?

Wzrasta minimalna stawka akcyzy

Minimalna stawka akcyzy wzrośnie o 13 zł 64 gr za każde 1000 sztuk papierosów.

Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku

Chciałabym podarować mojej córce używany (2-letni) samochód osobowy. Samochód jest moją własnością od dwóch lat, a więc od początku, a jego wartość wynosi około 38 000 zł. Czy będę musiała (lub moja córka) zapłacić podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? A może korzystniej by było, gdyby córka kupiła ode mnie ten samochód?

Refakturowanie opłat za autostrady w Niemczech

Prowadzę spedycję międzynarodową. Od 1 stycznia br. w Niemczech wprowadzono opłaty za autostrady, tzw. maut. Klient niemiecki zażyczył sobie, aby na fakturze za transport osobno uwzględnić fracht, a osobno opłatę za autostrady. Z kolei ja otrzymuję od przewoźnika fakturę, w której jest wyszczególniona tylko cena za transport. W urzędzie skarbowym dowiedziałem się, że nie mogę na fakturze ująć pozycji pt. "opłata za autostradę", ponieważ nie pobieram takich opłat (nie jestem do tego uprawniony). Jak powinienem wykazać na fakturze tę pozycję?

Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych

Jednostka budżetowa (DPS) w 2004 r. wykonała wymianę dachu na budynku mieszkalnym (koszt 90 017 zł). Powyższy wydatek zaliczono do paragrafu 6050. W roku 2005 r. pozostało do wymiany 5 dachów, stąd rodzi się wątpliwość, czy prawidłowo zakwalifikowaliśmy ten wydatek?

REKLAMA