REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sprzedaż odziedziczonych nieruchomości podlega VAT

Nabyłem w spadku po dziadkach 10 działek budowlanych. Chciałbym sprzedać kilka działek ale słyszałem, że podobno trzeba płacić VAT od takich transakcji. Czy to prawda?

Zwolnienie dostaw towarów używanych

Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku VAT dostawy towarów używanych, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jest brak w stosunku do tych towarów dla osoby dokonującej dostawy, prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Od 2011 roku usługi medyczne zwolnione z VAT znajdziemy w art. 43 ustawy o VAT, a  nie w załączniku nr 4. Niestety nowe ujęcie tych zwolnień (brak odniesienia do klasyfikacji statystycznej) może powodować wątpliwości, które z usług medycznych są faktycznie zwolnione z VAT.

Edukacja zwolniona od VAT

Usługi w zakresie edukacji są wolne od VAT (poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT) - PKWiU ex80. Oznaczenie „ex” oznacza, że zwolnienie, dotyczy usługi z danego grupowania – usługi w zakresie edukacji.

REKLAMA

Czy wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej podlega VAT

Jestem przedsiębiorcą i razem z kolegą prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mam zamiar wnieść aportem do spółki moją prywatną nieruchomość. W związku z tym mam wątpliwości czy takie działanie podlega opodatkowaniu VAT, chciałbym wspomnieć że spółka jest VAT-owcem.

Czy wymiana wadliwego towaru podlega VAT

W ramach realizacji obowiązków wynikających z gwarancji lub rękojmi wymieniamy wadliwe egzemplarze sprzedawanych urządzeń na sprawne i wolne od wad. Czy musimy wystawiać fakturę korygującą? Jak rozliczyć to w VAT?

Obowiązek zapłaty podatku uwidocznionego na fakturze VAT

Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT istnieje obowiązek zapłaty VAT należnego uwidocznionego na wystawionej fakturze.

Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jestem właścicielem firmy. Pomimo wielu problemów związanych ze spowolnieniem gospodarczym nie zamierzam jednak rezygnować z dofinansowania wypoczynku dla dzieci niektórych moich pracowników, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy otrzymują niższe zarobki. Mam jednak pewne wątpliwości, czy od osób, których dzieci skorzystają z takich świadczeń, firma powinna w związku z tym pobrać zaliczki na podatek dochodowy (PIT).

REKLAMA

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) uznaje się przemieszczenie towarów przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Warunkiem jest, aby towary te zostały przez tego podatnika wytworzone, wydobyte, lub nabyte na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Import towarów

Importem towarów nazywamy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego spoza Wspólnoty Europejskiej (np. z Rosji czy Stanów Zjednoczonych) na terytorium Polski.

Eksport towarów

Eksportem towarów nazywamy potwierdzony przez Urząd Celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza obszar Wspólnoty Europejskiej.

Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług

Opodatkowaniu VAT podlega oprócz importu, eksportu i transakcji wewnątrzwspólnotowych również odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych od dnia 01.01.2007 r. do dnia 31.12.2008 r.

Do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Wykup samochodu osobowego i jego sprzedaż a prawo do odliczenia VAT w całości

Użytkowaliśmy samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odliczaliśmy 60 proc. VAT, gdyż był to samochód osobowy. Obecnie samochód będzie wykupiony i od razu sprzedany. Czy można odliczyć 100 proc. VAT od wykupu z leasingu samochodu osobowego, gdy od razu po wykupie zostanie on sprzedany?

Rozdawanie gadżetów reklamowych a VAT

Rozdajemy naszym kontrahentom i klientom różne artykuły reklamowe. Breloczki, smycze, długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa i logo naszej firmy. Rozdajemy również próbki własnych towarów.  Czy powinniśmy opodatkować VAT takie czynności?

Czy od zasądzonej odprawy rentowej należy pobrać zaliczkę

Sąd zasądził od naszej spółki na rzecz byłego pracownika odprawę rentową. Czy od zasądzonej przez sąd odprawy rentowej w kwocie 2100 zł należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? Czy kwotę 2100 zł traktować jako brutto czy netto? Czy wyliczona kwota odsetek od zaległej odprawy rentowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Wszczęcie postępowania podatkowego

Prawidłowe wszczęcie postępowania podatkowego jest istotne dla ustalenia właściwego terminu na załatwienie konkretnej sprawy. Ponadto ma ono znaczenie dla innych kwestii, takich jak chociażby ustalenie stron.

Wykonanie decyzji podatkowej

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązuje zasada, zgodnie z którą decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Może być jednak inaczej jeśli decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Czy faktura przesłana e-mailem uprawnia do odliczenia VAT

Wyraziliśmy zgodę na otrzymywanie faktur elektronicznych z TP SA. Niedawno po raz pierwszy otrzymaliśmy fakturę e-mailem. Na dole faktury jest adnotacja: „Uwaga: wydruk papierowy faktury otrzymanej w formie elektronicznej nie jest fakturą VAT”. Czy taka faktura daje podstawę do odliczenia?

Jak zapłacić niski podatek od hipoteki

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlega ustanowienie hipoteki. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki. Obowiązek podatkowy ciąży przy ustanowieniu hipoteki na składającym oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki.

Opodatkowanie stawką liniową działalności gospodarczej przejętej po osobie zmarłej

Kiedy dziedziczymy firmę, która była opodatkowana PIT stawką liniową, nasza zdolność do dalszego jej stosowania zależała będzie przede wszystkim od tego, czy sami jesteśmy już przedsiębiorcami i na jakich zasadach się rozliczamy.

Uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej

Nawet decyzja ostateczna, a więc taka od której nie służy już żaden środek odwoławczy, może zostać uchylona lub zmieniona po zaistnieniu pewnych przesłanek. Jest to tym samym nadzwyczajny tryb wzruszania decyzji. W jego stosowaniu istnieją jednak pewne istotne ograniczenia.

Jak przygotować się do wyjaśnień w urzędzie skarbowym

Podatnik, którego urząd skarbowy wezwie do złożenia wyjaśnień dotyczących rocznego PIT, powinien dowiedzieć się w urzędzie, o jakie kwestie chodzi, aby dobrze przygotować się do takiej wizyty.

Jak opodatkować sprzedaż książek z płytami CD/DVD stanowiącymi ich integralną część

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży książek, których integralną częścią są materiały na płytach CD/DVD (sklasyfikowane wg PKWiU 22.11). Będące dodatkiem do książek płyty CD/DVD nie są dostępne w obrocie powszechnym. Jak powinna być opodatkowana taka transakcja?

Dowody w postępowaniu podatkowym

Katalog środków dowodowych jakie mogą być wykorzystane w postępowaniu podatkowym jest niezwykle szeroki. Niemałą rolę odgrywa przy tym inicjatywa oraz chęć kooperacji jaką przejawiają strony postępowania.

Wydatki na związki zawodowe nie są kosztem

Pracodawca, który ponosi wydatki związane z funkcjonowaniem u niego organizacji związkowych, nie może zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodów.

Jak dochodzić swoich praw po korzystnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego

W ostatnim okresie widoczna jest coraz większa aktywność Trybunału Konstytucyjnego w rozpatrywaniu różnorodnych skarg, w tym skarg na przepisy podatkowe. W związku z powyższym coraz częściej zapadają wyroki, w których stwierdzana jest niezgodność niektórych przepisów podatkowych z Konstytucją, a więc są one „wyrzucane do kosza”. W tym miejscu pojawiają się często pytania podatników – co mam zrobić, jeżeli zapłaciłem kiedyś podatek według takich przepisów ? Jak mogę go odzyskać ?

Kiedy trzeba uiścić opłatę adiacencką

Czy każda inwestycja Gminy przeprowadzona przy ulicy, przy której zamieszkuję będzie skutkowała koniecznością uiszczania przeze mnie opłaty adiacenckiej ?

Wyłączenie pracownika lub organu podatkowego

Decyzje podejmowane w trakcie postępowania podatkowego powinny być bezstronne. Realizacji tego celu służą między innymi przepisy regulujące kwestie wyłączenia pracowników organów podatkowych od udziału w konkretnych sprawach.

Wezwania

W postępowaniu podatkowym występują sytuacje, kiedy konieczne jest osobiste stawiennictwo strony lub innych osób przed organem podatkowym. Osoby te nie zawsze jednak muszą dopełniać tego obowiązku, nawet jeśli doręczone im wezwanie jest prawidłowe.

Czy wszystkie wydatki związane z imprezą promocyjną marki zaliczamy do kosztów

Rozliczając wydatki poczynione w związku z organizacją imprezy promocyjnej marki, należy wyraźnie rozdzielić koszty reprezentacji od kosztów reklamy. Tylko wydatki o charakterze reklamowym stanowią koszt uzyskania przychodów. Wydatki reprezentacyjne takiego kosztu nie stanowią. Promocyjny cel zorganizowanej imprezy nie oznacza, że wszystkie wydatki poczynione przy jej organizacji mają charakter reklamowy. Wydatki na organizację bankietu oraz zakup alkoholu na imprezę pozostają wydatkami reprezentacyjnymi wyłączonymi z kosztów uzyskania przychodu. Tak przyjął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji, której fragment przytaczamy poniżej.

Rozprawa w postępowaniu podatkowym

Nową instytucją na gruncie przepisów regulujących postępowanie podatkowe jest możliwość przeprowadzenia rozprawy. Jednym z jej głównych celów jest zagwarantowanie stronie czynnego udziału w postępowaniu. Może ona być jednak stosowana tylko w postępowaniu odwoławczym.

Jak opodatkować należności licencyjne przekazywane do Włoch i Watykanu

Przedmiotem działalności spółki z o.o. jest działalność wydawnicza. Spółka nabyła licencje do praw autorskich na wydanie w Polsce dwóch książek. W przypadku jednej książki należności licencyjne z tytułu autorskich praw majątkowych przekazywane będą spółce mającej siedzibę w Watykanie. Należności licencyjne na wydanie w Polsce drugiej książki będą przekazywane dysponującej tymi prawami spółce mającej siedzibę we Włoszech. Nie jesteśmy powiązani kapitałowo z tymi spółkami. Jak należy opodatkować te należności licencyjne?

Wznowienie postępowania

Wznowienie postępowania jest jednym z tak zwanych nadzwyczajnych trybów postępowania podatkowego. Znajduje on zastosowanie w odniesieniu do decyzji ostatecznych, które jednakże są dotknięte jedną z wad wyliczonych przez ustawodawcę.

Już wiadomo jakie będą maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2010 r.

Jak co roku, Minister Finansów opublikował obwieszczenie dotyczące maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych na 2010 r. Stawki maksymalne wzrosły w porównaniu do 2009 roku o wskaźnik inflacji. Jednak o podatkach i opłatach decyduje rada gminy. Jeżeli rada nie uchwali nowych (wyższych) stawek przed końcem 2009 roku, to w 2010 będą obowiązywać stawki dotychczasowe.

Odwołania i zażalenia

Od decyzji podatkowej wydanej przez organ pierwszej instancji, strona może się odwołać. Podobną instytucją w wypadku postanowień jest zażalenie. Zasady korzystania z tych dwóch instytucji różnią się od siebie. Co więcej, zażalenie możliwe jest tylko w wyraźnie określonych przypadkach.

Terminy w PIT

Poniżej najważniejsze terminy podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak rozliczyć wycofanie z działalności samochodu wykupionego z leasingu

Jak rozliczyć wycofanie środka trwałego (samochód wykupiony z leasingu) z działalności gospodarczej na potrzeby własne podatnika? Przy ostatecznym wykupie samochodu podatnikowi przysługiwało prawo do częściowego odliczenia VAT (60%), natomiast VAT zawarty w fakturach dokumentujących raty leasingowe był odliczany w całości ze względu na rejestrację umowy leasingowej w urzędzie skarbowym. Jakie skutki podatkowe wywoła darowizna tego samochodu? Czy można zastosować stawkę „ZW” (używane środki trwałe)?

Stwierdzenie nieważnosci decyzji

Nawet ostateczna decyzja może zostać uznana za nieważną, jeśli okaże się, że została ona wydana z naruszeniem przepisów formalnych lub materialnych. Postępowanie w tym zakresie może zostać wszczęte zarówno z urzędu jak i na wniosek strony.

Zasady posługiwania się NIP - czyli komu trzeba pokazać nasz numer identyfikacji podatkowej

Wszyscy podatnicy bądź płatnicy powinni podawać NIP na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz innych niepodatkowych należności budżetowych (czyli np. składki ubezpieczeniowe), do których poboru obowiązane są organy podatkowe lub celne.

Złóż NIP przez internet

Zgłoszenia identyfikacyjne oraz zgłoszenia aktualizacyjne NIP mogą być teoretycznie składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jednak na razie w tej formie można złożyć tylko zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej nieprowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej (NIP-3). 

Aktualizacja danych objętych zgłoszeniem NIP

Podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Jak przebiega postępowanie w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej

Podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego w odpowiednim terminie. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Który urząd powinien nadać podatnikowi NIP

W zależności od rodzaju podatnika różne urzędy skarbowe będą właściwe w sprawie nadania NIP.

Czy wszyscy podatnicy muszą mieć Numer Identyfikacji Podatkowej

Tak. Ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zobowiązuje do posiadania i posługiwania się NIP-em wszystkich podatników.

Formularze NIP

Tajemnica skarbowa chroni nasze akta podatkowe

Dostęp do akt podatkowych i informacji w nich zawartych jest objęty tajemnicą skarbową zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Możemy mieć więc pewność, że nasze dane np. z formularzy podatkowych nie trafią do niepowołanych osób. Wgląd w nasze akta podatkowe mają organy podatkowe oraz ew. sądy i prokuratorzy i innym organom państwa w zakresie prowadzonych przez te organy spraw.

Czy spółka jawna powinna zmienić urząd skarbowy na tzw. wyspecjalizowany

Właścicielami Spółki jawnej są 2 osoby fizyczne zamieszkałe w Polsce, po 50 % udziałów Spółki. Poza Spółką nie prowadzą innej działalności gospodarczej Zarówno Spółka jak również jej właściciele nie mają żadnych powiązań kapitałowych, ani nie uczestniczą w zarządzaniu w innych podmiotach krajowych i zagranicznych.

Prawo podatnika do wypowiedzenia się w postępowaniu podatkowym

Czy strona może się wypowiedzieć w sprawie zebranego materiału dowodowego w postępowaniach prowadzonych w obu instancjach? Kiedy organy podatkowe nie są zobligowane do wystosowania do strony wezwania o wypowiedzenie się co do zebranego materiału dowodowego?

REKLAMA