REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Faktura VAT, Koszty podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy możliwe jest anulowanie wystawionych przez pomyłkę faktur VAT

Jeżeli faktura nie została wprowadzona do „obrotu prawnego” (czyli nie została przekazana osobie trzeciej) może zostać anulowana.

Czy wydatki na organizację spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów w CIT


Wydatki ponoszone na organizację spotkań biznesowych w siedzibie spółki (takie jak napoje, drobny poczęstunek) uznawane są za koszty uzyskania przychodu w myśl art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT). Natomiast przeprowadzanie spotkań biznesowych poza siedzibą spółki w np. lokalach gastronomicznych lub restauracjach, zalicza się do kosztów reprezentacji zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 28 ustawy o CIT

Czy czynsz za mieszkanie może być kosztem w PIT


Prowadząc działalność gospodarczą jednoosobowo niejednokrotnie podatnik rejestruje ją we własnym domu. W takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania.

Czy wydatki poniesione na kurs prawa jazdy stanowią koszt uzyskania przychodów?


Jeżeli podatnik jest w stanie wykazać (co najczęściej nie powinno być trudne), że nabycie prawa jazdy przyczyni się do uzyskania przychodów, względnie do zachowania lub zabezpieczenia ich źródła, to będzie mógł zaliczyć wydatki na ten cel do kosztów podatkowych.

REKLAMA

Czy można zaliczyć do kosztów odsetki od zaciągniętego kredytu na zakup nieruchomości


Wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, która została przeznaczona na działalność gospodarczą mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Czy można obniżyć kwoty VAT należnego w związku z wystawieniem wewnętrznej faktury korygującej


Brak wystawienia wewnętrznej faktury korygującej uniemożliwia obniżenie VAT należnego w przypadku pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku skutkującej zawyżeniem kwoty podatku należnego.

Kto powinien skorygować błędną datę wystawienia faktury

Sprzedawca wystawił fakturę VAT z datą wystawienia: 09.08.2010, datą sprzedaży: 15.07.2010 oraz terminem płatności: 29.07.2010. Oczywiście jest podana zła data wystawienia. Sprzedawca twierdzi jednak, że to odbiorca powinien wystawić do tej faktury notę korygującą zmieniającą datę wystawienia. Czy ma rację?

Co powinna zawierać faktura dokumentująca zakup paliwa do samochodu

Szczegółowe zasady wystawiania faktur i dane które powinny zawierać prawidłowo wystawione faktury zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).

REKLAMA

Czy wydatki na remont dachu mogą być kosztem uzyskania przychodów z najmu

Wydatki na remont dachu (o ile miał na celu odtworzenie jego stanu pierwotnego) można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu umowy najmu.

Czy wydatek na zakup CB radia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów


Prowadząc działalność gospodarczą związaną z transportem można zaliczyć zakup CB radia do kosztów uzyskania przychodów.

Czy biuro rachunkowe może wystąpić o interpretację niezbędną do rozliczenia faktury klienta biura


Biuro rachunkowe nie może wystąpić we własnym imieniu do organów podatkowych z wnioskiem ORD-IN o wydanie interpretacji indywidualnej, która ma wyjaśnić wątpliwości księgowych w związku z dokumentacją podatkową klientów biura. W takiej sytuacji biuro rachunkowe nie jest uprawnione do wystąpienia z takim wnioskiem.

Czy można zaliczyć do kosztów wartość nieumorzonych inwestycji w obcych środkach trwałych

Podatnicy dokonują często inwestycji w obcych środkach trwałych. Mają w związku z tym wątpliwości, czy nieumorzone inwestycje w obcych środkach trwałych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy otrzymana zapłata zaległości czynszowych powinna być dokumentowana fakturą VAT przez zarządcę sądowego

Zostałem ustanowiony zarządcą sądowym nieruchomości postanowieniem sądu w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego przeciwko właścicielowi tej nieruchomości, który jest podatnikiem VAT. Nieruchomość objęta przeze mnie w zarząd jest budynkiem magazynowo-biurowym, którego pomieszczenia są wynajmowane. Najemcy zostali wezwani przez komornika prowadzącego egzekucję do zapłaty zaległych i przyszłych należności czynszowych do moich rąk. Jak prawidłowo powinienem udokumentować wpłacane przez najemców zaległe czynsze najmu? Czy jestem zobowiązany do wystawiania faktur VAT dla najemców?

Czy spółka z o.o. może amortyzować program komputerowy stworzony przez swoich pracowników

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują możliwości amortyzacji wytworzonego przez podatnika we własnym zakresie programu komputerowego (ani żadnego innego utworu), jako wartości niematerialnej i prawnej.

Kiedy pracownicy będą mieli prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów

Firma świadczy usługi informatyczne. Zatrudnia programistów i grafików komputerowych. Pracownicy ci tworzą w ramach obowiązków pracowniczych utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych (np. programy komputerowe, grafiki oraz animacje komputerowe, a także artykuły dla prasy na tematy związane z działalnością wnioskodawcy oraz technologiami informatycznymi, materiały przeznaczone na strony www wnioskodawcy czy inne materiały marketingowe wnioskodawcy związane z jego działalnością). Czy do wynagrodzeń tych pracowników można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Czy brak ciągłości numeracji faktur z zachowaniem ich unikalności jest zgodny z przepisami

Nasza Spółka wdrożyła informatyczny zintegrowany system zarządzania, w ramach którego wszystkie dokumenty firmowe są numerowane chronologicznie - mają nadawany kolejny, unikalny numer. Taki system powoduje, że dwie następujące po sobie faktury nie zawsze będą miały zachowaną ciągłość numeracji. Numery pomiędzy nimi nie pozostają jednak wolne, ale są przypisane innym dokumentom wystawionym w okresie pomiędzy fakturami. Czy taka metoda numeracji faktur, w której brak jest jej ciągłości, przy jednoczesnym zachowaniu unikalności numeru, jest prawidłowa w świetle rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT?

Czy na fakturze zaliczkowej powinna być wpisana dokładna nazwa towaru będącego przedmiotem transakcji


Z treści faktury zaliczkowej powinno wynikać, jaki konkretnie towar jest przedmiotem zamówienia lub umowy.

Czy faktura korygująca do faktury elektronicznej musi być wystawiona w tym samym programie, co faktura pierwotna

Podatnik ma możliwość wystawienia elektronicznej faktury korygującej w innym programie niż program, w którym została wystawiona faktura pierwotna, pod warunkiem zagwarantowania autentyczności pochodzenia faktury i integralności danych.

Czy wydatki na obsługę rady nadzorczej są kosztami uzyskania przychodu

Rada nadzorcza jest organem nadzorczym w spółkach kapitałowych. W spółce akcyjnej jest organem obligatoryjnym, natomiast w spółce z o.o. lub komandytowo-akcyjnej tego organu być nie musi. Jeżeli rada nadzorcza funkcjonuje w danej spółce generuje zawsze określone wydatki. Czy jednak można te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych?

Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów

Koszty uzyskania przychodów w zryczałtowanej wysokości 50% można zastosować, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego. Można skorzystać z tych kosztów również wtedy, gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu - czyli gdy przejdą one na zleceniodawcę lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.

Czy spółka z o.o. może stosować skróconą nazwę na fakturze VAT

W sytuacji, gdy nazwa skrócona została wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym i jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się zarówno nazwą pełną jak i nazwą skróconą firmy na fakturach wystawianych na (przez) Spółkę jest prawidłowe.

Czy prawidłowo wystawiona faktura VAT powinna zawierać podpis wystawcy i jej odbiorcy

Faktury VAT z formą płatności terminową (abonament) lub inną formą płatności mogą być wystawiane zarówno dla osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych bez podpisu wystawcy i odbiorcy faktury.

Jak prawidłowo udokumentować sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem biurowym

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Jak prawidłowo określić moment wystawienia faktury elektronicznej

Momentem wystawienia faktury elektronicznej jest moment, w którym faktura ostatecznie opuszcza system komputerowy wystawcy.

Jak prawidłowo określić moment wystawienia faktury końcowej za roboty budowlano-montażowe?

Podatnik ma 30 dni od dnia zakończenia robót na wystawienie faktury VAT za roboty budowlane lub budowlano-montażowe. Jeśli podatnik nie otrzymał jeszcze całej zapłaty za wykonaną usługę a mija 30 dniowy termin od dnia zakończenia prac - powinien wystawić fakturę VAT.

Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych

Tak, nie ma przeszkód dla odliczenia VAT z takich faktur. Odliczenie VAT z faktur zaliczkowych może nastąpić jeżeli taka zaliczka (przedpłata) faktycznie miała miejsce.

Jak udokumentować zmianę ceny towaru dokonaną po wystawieniu faktury korygującej

Przepisy nie przewidują możliwości korygowania faktur korygujących, tj. wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych wcześniej. Jednak nie ma też zakazu. Zatem kolejna faktura korygująca wystawiona po wcześniej wystawionej fakturze korygującej powinna zawierać wyraźną adnotację o tym, że pierwotna faktura VAT została już wcześniej skorygowana.

Jak przeliczyć na złotówki kwotę VAT wyrażoną na fakturze w walucie obcej

Należy zauważyć, w ustawie o VAT nie ma przepisu, który odnosiłby się wprost do kwestii wystawiania faktur w walucie obcej. Jednak brak też jest uregulowań, które zabraniałyby dokumentowania transakcji dokonywanych przez podatników VAT w obcej walucie.

Jakie obowiązki ciążą na podatniku w związku z wystawieniem faktury korygującej obniżającej podstawę opodatkowania

W przypadku obniżenia podstawy opodatkowania rozliczenie korygowanych faktur winno nastąpić w rozliczeniach za miesiąc, w których wystawca faktury otrzymał potwierdzenie otrzymania faktur korygujących.

Kiedy licencjodawca ma obowiązek wystawić fakturę VAT

W przypadku udzielenia licencji do praw autorskich, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W tym przypadku fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Po jakim czasie nie trzeba wystawiać faktury VAT osobie fizycznej

Podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Czy odliczyć VAT z faktury niezawierającej pełnej nazwy nabywcy

Niepodanie pełnej nazwy nabywcy na fakturze, nie pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT z tej faktury - o ile inne, wskazane na fakturze dane dotyczące nabywcy jednoznacznie określać będą, kto jest nabywcą.

Jak wystawiać faktury VAT za usługi komputerowe opodatkowane na terytorium państw trzecich

Gdy miejscem świadczenia i opodatkowania usług jest terytorium państw trzecich, to faktury dokumentujące te usługi nie powinny zawierać informacji dotyczących stawki i kwoty VAT oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Nie będą musiały także zawierać informacji dotyczących numeru identyfikacji podatkowej nabywcy.

Jaką stawkę amortyzacji zastosować dla wybudowanego na cudzym gruncie pawilonu handlowego

Jeżeli pawilon handlowy wybudowany na cudzym gruncie stanowi odrębny budynek, to należy stosować takie same zasady, jak przy amortyzacji własnego środka trwałego. Czyli budynek niemieszkalny winien być amortyzowany według zasad ogólnych przy zastosowaniu stawki określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych – tj. przy zastosowaniu stawki 2,5 %.

Czy wypłacone odszkodowanie za skradziony ładunek przewoźnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wypłacone odszkodowanie może być kosztem podatkowym jeżeli szkoda zaistniała z przyczyn za które przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności. Natomiast jeżeli podczas transportu towaru doszło do jego kradzieży, a przewoźnik nie zachował należytej staranności (np. doszło do kradzieży, bo kierowca zatrzymał się na niestrzeżonym parkingu) wówczas wypłacone odszkodowanie nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy „mały podatnik” może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionego środka transportu

Kosztem uzyskania przychodów, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy o PIT, są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23 ustawy o PIT.

Kiedy nieściągalne wierzytelności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Przedsiębiorcy mają często problemy z płatnościami od swoich kontrahentów. Czasem ściągnięcie należności okazuje się niemożliwe. Takie należności można pod pewnymi warunkami zaliczyć do kosztów podatkowych.

Jak ewidencjonować przebieg pojazdu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Przedsiębiorcy często wykorzystują na potrzeby działalności gospodarczej swój prywatny samochód osobowy. Mają obowiązek wówczas prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, tzw. „kilometrówkę”. Tylko wtedy wydatki poniesione z tytułu używania takiego samochodu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć podatek VAT

W pewnych, wyraźnie określonych w przepisach, sytuacjach można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT.

Jaki załącznik do zbiorczej faktury VAT

Przedsiębiorcy dostarczający jednemu kontrahentowi w ciągu miesiąca wiele różnych towarów mają wątpliwości jak udokumentować te transakcje. Można wystawiać na koniec miesiąca jedną fakturę (zbiorczą), która obejmowałaby dostawę towarów w danym miesiącu. Do faktury takiej dołączyć trzeba dokładną listę dostarczonych towarów.

Czy adaptację strychu w domu mieszkalnym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wydatki na adaptację strychu do celów prowadzenia działalności gospodarczej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko w formie odpisów amortyzacyjnych

Czy przedsiębiorca może uznać za koszt podatkowy zapłaconą kwotę wynikającą z ugody po odstąpieniu od umowy

Organy skarbowe często nie pozwalają na zaliczenie do kosztów podatkowych kwot wydatkowanych z tytułu ugody, czy kary umownej za odstąpienie od realizacji umowy. Nawet jeżeli odstąpienie jest dla przedsiębiorcy per saldo korzystne.

Czy na fakturze VAT można dodawać nazwy oddziałów przedsiębiorstwa osoby fizycznej

Umieszczenie na fakturze oprócz imienia i nazwiska oraz adresu przedsiębiorcy, także nazwy zakładu/oddziału, którego działalności dotyczy faktura nie jest błędem.

Czy wydatki pracowników poniesione w związku z podróżą służbową można zaliczyć do kosztów podatkowych

Wydatki na podróże służbowe mogą stanowić u pracodawcy koszt uzyskania przychodów. Nie ma znaczenia czy wypłacane pracownikom środki pieniężne będą elementem wynagrodzenia, czy też na podstawie przepisów prawa pracy – dietą lub inną należnością z tytułu podróży służbowej. Oczywiście podróż musi zostać podjęta w ramach obowiązków pracowniczych w celu osiągnięcia przychodów bądź też zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy straty zaistniałe na skutek kradzieży można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Jeżeli podatnik poczynił racjonalne i odpowiednie w danych warunkach starania zabezpieczające swoje mienie przed kradzieżą, to straty powstałe w wyniku kradzieży można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Czy wydatki na ulepszenie budynku gospodarczego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wydatki poniesione na wykonanie prac budowlanych polegających na dostosowaniu obiektu do prowadzonej działalności gospodarczej należy zakwalifikować jako ulepszenie. Wydatki na ulepszenie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko poprzez odpisy amortyzacyjne pod warunkiem, że budynek będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na nabycie gruntu przeznaczonego do odsprzedaży

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Czy wydatki na czasowo niewynajmowany lokal są kosztem

W przypadku czasowego zaprzestania wynajmu lokalu koszty poniesione w tym okresie w związku z utrzymaniem tego lokalu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Ale podatnik powinien móc udowodnić, że poczynił starania dla pozyskania najemców, czyli nie zrezygnował z najmu i lokal nie służył zaspakajaniu własnych potrzeb (nie chodzi tu o potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą).

Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Różnice kursowe powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturze zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach są neutralne podatkowo. Zarówno przysporzenia, jak i koszty ekonomiczne powstałe w wyniku wyliczenia różnic kursowych nie wpływają na zobowiązania podatnika w podatku dochodowym.

Czy można przechowywać elektronicznie kopie faktur wystawionych w formie papierowej

Nie ma prawnych przeszkód dla stosowania "mieszanego" systemu wysyłania i przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej oraz przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu.

REKLAMA