REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Faktura VAT, VAT - obowiązek podatkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co zrobić kiedy zaginął oryginał faktury

Zdarza się nierzadko, że ginie oryginał faktury. Można wtedy wystawić duplikat.  Ale jak i kiedy można rozliczyć VAT na podstawie takiego duplikatu.

Nie wolno odliczyć VAT z nieprawidłowej faktury

Nie można odliczyć VAT z faktury, dokumentującej sprzedaż niepodlegającą VAT albo zwolnioną z tego podatku. Nie ma nawet znaczenia czy wykazana kwota VAT została zapłacona przez wystawcę faktury.

Leasing a zakaz podwójnego opodatkowania

Niezgodne z prawem wspólnotowym jest podwójne opodatkowanie wynagrodzenia za usługę leasingu w przypadku, gdy leasingobiorca i leasingodawca mają siedziby w różnych państwach członkowskich.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny występuje natomiast wówczas, gdy firma leasingowa zobowiązuje się do różnych dodatkowych świadczeń na rzecz leasingobiorcy w umówionym okresie eksploatacji rzeczy (serwis, konserwacje, remonty) w ramach ustalonego czynszu, bez opcji nabycia przedmiotu umowy. W związku z tym przedmiot umowy leasingowej wraca bezwarunkowo do leasingodawcy.

Leasing finansowy

W leasingu finansowym finansujący otrzymuje w jednej umowie (transakcji) zwrot, co najmniej wartości sfinansowanego przedmiotu leasingu. Natomiast w leasingu operacyjnym przedmiot umowy jest przedmiotem wielu umów tj. według prawa cywilnego jest wielokrotnie wynajmowany, lub wydzierżawiany.

Leasing jako usługa transgraniczna

Czasem usługi leasingu są świadczone podmiotom zagranicznym. Warto wiedzieć wtedy gdzie będzie opodatkowana ta usługa.

Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu będącym dostawą

W sytuacji, w której podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie stanowi czynności opodatkowanej.

Umowy leasingu spełniające kryteria dostawy towarów

W pewnych przypadkach wydanie towarów w ramach umowy leasingu uważane jest za dostawę towarów.

Kto nie może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego

Niektórzy podatnicy nie mają prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, co oznacza że stają się oni czynnymi podatnikami VAT już od momentu dokonania pierwszej sprzedaży.

Jak wystawić fakturę VAT

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura wystawiona przez podatnika powinna stwierdzać dokonanie sprzedaży, datę sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Faktury wewnętrzne

Faktury wewnętrzne dokumentują czynności wykonane przez podatnika podatku VAT zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. Ponieważ nie odnoszą się do nich wprost żadne przepisy, bardzo często pojawiają się problemy związane z ich wystawianiem.

Faktury przesyłane przez Internet

Od 4 sierpnia 2005r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005r., Nr 133, poz. 1119).

Faktury za usługi turystyczne

Opodatkowanie usług turystycznych stanowi wyjątek od zasad ogólnych rozliczania działalności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Czy wyprzedaż dzieł sztuki z prywatnej kolekcji podlega VAT

Jestem kolekcjonerem dzieł sztuki. Nie prowadzę formalnie żadnej działalności gospodarczej. Planuje wyprzedać część kolekcji (chodzi o jakieś 70-100 przedmiotów). Dodam, że dzieła sztuki stanowią mój prywatny majątek. I nie nabywałem ich z zamiarem dalszej odsprzedaży, a jedynie jako uzupełnienie mojej kolekcji. Czy będę musiał płacić VAT od tych transakcji?

Jak rozliczyć faktury korygujące zwiększające obrót

Wystawiając fakturę korygującą możemy albo zwiększyć wcześniej wykazaną wartość sprzedaży albo ją zmniejszyć. Zasady rozliczenia faktur korygujących, podwyższających obrót nie zostały jednak określone w przepisach ustawy o VAT tak jednoznacznie jak w przypadku korekt obniżających obrót.

Czy można wycofać z obrotu fakturę wewnętrzną

Anulowanie dokumentów jest często stosowanym procederem w działalności gospodarczej. Kiedy kontrahent wycofał się z transakcji lub zaistnieją inne przesłanki skutkujące zakończeniem współpracy, a uprzednio wystawiono fakturę, przedsiębiorcy dokonują anulacji ww. dokumentu handlowego.

Czy wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej podlega VAT

Jestem przedsiębiorcą i razem z kolegą prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mam zamiar wnieść aportem do spółki moją prywatną nieruchomość. W związku z tym mam wątpliwości czy takie działanie podlega opodatkowaniu VAT, chciałbym wspomnieć że spółka jest VAT-owcem.

Czy wymiana wadliwego towaru podlega VAT

W ramach realizacji obowiązków wynikających z gwarancji lub rękojmi wymieniamy wadliwe egzemplarze sprzedawanych urządzeń na sprawne i wolne od wad. Czy musimy wystawiać fakturę korygującą? Jak rozliczyć to w VAT?

Obowiązek zapłaty podatku uwidocznionego na fakturze VAT

Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT istnieje obowiązek zapłaty VAT należnego uwidocznionego na wystawionej fakturze.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) uznaje się przemieszczenie towarów przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Warunkiem jest, aby towary te zostały przez tego podatnika wytworzone, wydobyte, lub nabyte na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Import towarów

Importem towarów nazywamy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego spoza Wspólnoty Europejskiej (np. z Rosji czy Stanów Zjednoczonych) na terytorium Polski.

Eksport towarów

Eksportem towarów nazywamy potwierdzony przez Urząd Celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza obszar Wspólnoty Europejskiej.

Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług

Opodatkowaniu VAT podlega oprócz importu, eksportu i transakcji wewnątrzwspólnotowych również odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.

Rozdawanie gadżetów reklamowych a VAT

Rozdajemy naszym kontrahentom i klientom różne artykuły reklamowe. Breloczki, smycze, długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa i logo naszej firmy. Rozdajemy również próbki własnych towarów.  Czy powinniśmy opodatkować VAT takie czynności?

Sprzedaż działek, które stanowiły majątek osobisty podatnika, nie podlega opodatkowaniu VAT

10 lat temu odziedziczyłem ponad 2 ha gruntu. Część tego gruntu przekazałem na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę. Natomiast działkę o powierzchni 2,5 tys. m2 pozostawiłem sobie do własnego użytku. Zaraz po odziedziczeniu ziemi w tym samym roku, zmarła moja żona i wówczas zostałem jedynym właścicielem nieruchomości. Niedawno sprzedałem również pozostałą część gruntu dzieląc go na trzy działki. Taką możliwość uzyskałem nie dawno, tj. po zmianie przez gminę terenu, na którym znajduje się moja ziemia, na tereny pod zabudowę mieszkalną. Czy od takiej sprzedaży powinienem zapłacić VAT?

Abolicja podatkowa

Przepisy prawne (rangi ustawowej), które incydentalnie i wyjątkowo uniemożliwiają ukaranie podatników za wyraźnie określone przestępstwa, czy wykroczenia skarbowe.

Jak płacić VAT z tytułu importu

Podstawową zasadą płacenia podatku VAT z tytułu importu jest konieczność zapłaty tego podatku w ciągu 10 dni od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Czyli od dnia, kiedy celnik odda nam (czyli importerowi) lub jakiemuś upoważnionemu przez nas pełnomocnikowi (np. agentowi celnemu), ostemplowany dokument odprawy celnej (zgłoszenie SAD).

Rozliczenie faktur korygujących "in plus"

W obrocie gospodarczym spotyka się dwa rodzaje faktur korygujących. Pierwsze z nich są wystawiane w wyniku podwyższenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, drugie natomiast dokumentują zmniejszenie obrotu w stosunku do wykazanego na fakturze pierwotnej.

Faktura i zapłata w różnych walutach

Jak dokonać przeliczenia należności i rozliczyć różnice kursowe w przypadku, gdy faktura jest wystawiona w euro, natomiast kontrahent chce zapłacić w USD?

Jak odzyskać VAT z faktury niezapłaconej przez kontrahenta

Prowadzę niewielką działalność gospodarcza. Kilka miesięcy temu sprzedałem towar nowemu kontrahentowi. Wystawiłem fakturę na sporą kwotę i z tego tytułu odprowadziłem VAT do urzędu skarbowego. Ale kontrahent do tej pory mi nie zapłacił. Czy mogę jakoś odzyskać VAT?

Jak rozliczać faktury VAT-MP

Przedsiębiorcy i podatnicy VAT otrzymują czasem faktury wystawione przez podatników VAT MP. Jak powinny być rozliczane takie faktury?

Kiedy stowarzyszenie może wystawić fakturę za usługi reklamowe

Stowarzyszenie kultury fizycznej działa jako klub sportowy, nie prowadzi działalności zarobkowej i nie jest zarejestrowane jako „czynny podatnik VAT”. Utrzymuje się z różnych źródeł (m.in. z dotacji z urzędu gminy, składek członkowskich i sekcji klubowych, darowizn od firm i osób fizycznych), a wszelkie pozyskane środki przeznacza na działalność statutową. Klub od początku tego roku pozyskuje środki finansowe od firm w zamian za ich reklamę na imprezach i zawodach sportowych. Czy może wystawiać faktury (rachunki) tym firmom?

Zwrot VAT za farbę użytą podczas remontu

Czy można odliczyć VAT z faktury na farbę, którą pomalowano dach domu podczas remontu? Tą samą farbą malowałem również ogrodzenie, czy mogę też skorzystać z odliczenia VAT?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowiedział się przeciw ograniczeniom w odliczaniu VAT od samochodów

Tak zwany wzór Lisaka okazał się niezgodny z prawem UE. Polska nie miała prawa wprowadzać po akcesji do Unii większych ograniczeń w odliczaniu VAT niż te, które istniały w dniu akcesji. Dlatego też jedynym akceptowalnym ograniczeniem w odliczaniu VAT od samochodów było i jest ograniczenie dla samochodów osobowych o dopuszczalnej ładowności do 500 kg – obowiązujące 30 kwietnia 2004 r.

Kiedy można wybrać kwartalne rozliczenie w VAT

Prowadzę działalność gospodarczą. Podobno mimo dużych przychodów (ponad 1,2 mln euro w 2008 r.) mogę od 2009 roku płacić VAT co kwartał. Czy to prawda?

Nowe limity zwolnień celnych od grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. zwiększony został zakres niektórych zwolnień celnych.  Warto je poznać, bo dotyczyć mogą każdego z nas.

Jak odzyskać część VAT przy budowie domu

Buduję dom i chciałbym złożyć wniosek o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Jednak część tego domu (ok. 1/3) powierzchni będzie wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Będąc podatnikiem VAT odliczam sobie VAT naliczony w cenie materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy „gospodarczej” części domu. Czy mogę odzyskać część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy części mieszkalnej domu?

Kiedy można rozliczyć VAT na podstawie duplikatu faktury

Przedsiębiorca otrzymał fakturę VAT od swojego kontrahenta. Niestety w trakcie przeprowadzki firmy do nowego biura faktura zaginęła. Kontrahent przedsiębiorcy w związku z tym wystawił duplikat faktury. W tej sytuacji przedsiębiorca zastanawia się kiedy dokonać odliczenia VAT jeśli podstawą tego odliczenia nie jest faktura lecz jej duplikat.

Jak rozliczyć zwrot części sprzedanego towaru

Przedsiębiorca prowadzi małą firmę handlowo - usługową. W ramach swojej działalności sprzedał swojemu kontrahentowi towar i następnie wystawił mu fakturę. Część sprzedanego towaru została jednak zwrócona przez kontrahenta. W związku z tym przedsiębiorca wystawił fakturę korygującą i przesłał ją nabywcy towaru.  Nie otrzymał jednak od swojego kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Przedsiębiorca zastanawia się teraz kiedy będzie mógł odliczyć VAT.

Jak dokumentować dostawę towarów

Przedsiębiorca prowadzi mały zakład produkcyjno – usługowo – handlowy. W ramach tej działalności przyjął zamówienie na dostawę konstrukcji stalowych. Kontrahent składając zamówienie dokonał zapłaty zaliczki w wysokości 10 % brutto wartości całego zamówienia. Reszta należności ma zostać przez niego uregulowana po odbiorze całego towaru. Jak w tej sytuacji należy udokumentować tę transakcję i kiedy dla przedsiębiorcy powstanie obowiązek podatkowy w VAT.

Czy można odliczyć VAT z faktury RR, jeśli zapłata nastąpiła w gotówce

Zakupiłem u rolnika ryczałtowego towary. Jednak zapłaty dokonałem gotówką w momencie sprzedaży i odbioru towarów. W związku z tym mam wątpliwości, czy przysługuje mi prawo do odliczenia VAT z faktury RR. Czy muszę jeszcze spełnić dodatkowe warunki, czy najistotniejszy jest sposób zapłaty?

Komu przysługuje zwolnienie podmiotowe w VAT

Nie wszyscy, którzy podejmują czynności podlegające opodatkowaniu VAT muszą być podatnikami VAT. O ile nie przekroczysz ustawowego limitu obrotów z tytułu sprzedaży opodatkowanej (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku) masz prawo korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego.

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Czy karta do prywatnej lecznicy to przychód pracownika

Mój pracodawca wykupił dla mnie pakiet usług medycznych w prywatnej lecznicy? Czy muszę zapłacić podatek od wartości tych świadczeń?

W jaki sposób skorygować fakturę VAT RR, w której podano błędne wartości netto

Jesteśmy przedsiębiorstwem zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. Podstawowym przedmiotem naszej działalności jest świadczenie usług gastronomicznych (posiadamy sieć restauracji). Część surowców zużywanych do przygotowania posiłków, m.in. jaja, owoce i warzywa, skupujemy od rolników ryczałtowych. Podczas wewnętrznej kontroli dokumentów zauważyliśmy pomyłkę w fakturze VAT RR wystawionej w marcu br.

Jak rozliczyć nabycie używanego samochodu w innym kraju UE

Jestem czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu na terytorium Unii Europejskiej (poza Polską), samochodów używanych w celu ich sprzedaży na terytorium RP bez uprzedniej ich rejestracji. Czy mam składać deklarację VAT-23, czy VAT-24?

Czy musisz zapłacić VAT przy sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości bywa czasem obciążona VAT. Sprawdź czy w Twoim przypadku będziesz zmuszony zapłacić ten podatek.

Interpretacja podatkowa

Ustalenie znaczenia niejednoznacznego przepisu podatkowego przez Ministra Finansów.

Decyzja podatkowa

Podstawowa forma rozstrzygnięcia w postępowaniu podatkowym, np. co do wysokości podatku lub zaległości podatkowej.

Amortyzacja

Zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości początkowej środków trwałych (np. maszyny, urządzenia) lub wartości niematerialnych i prawnych (np. patenty, znaki towarowe).

REKLAMA