REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Indywidualne interpretacje podatkowe a klasyfikacja PKWiU towarów i usług

Problemy związane z klasyfikacją towarów i usług wg PKWiU w indywidualnych interpretacjach podatkowych omawia i wyjaśnia Jagoda Kondratowska-Muszyńska, doradca podatkowy w Kancelarii prof. dr hab. Henryka Dzwonkowskiego.

Wątpliwości interpretacyjne wokół estońskiego CIT

Wdrożenie tzw. estońskiego CIT do polskiego systemu podatkowego ustanowiło ciekawą alternatywę w stosunku do klasycznego opodatkowania CIT. Kolejne nowelizacje istotnie stwarzają łatwiejszą przestrzeń do wdrażania i stosowania tego rozwiązania, choć niektóre kwestie pozostają nadal problematyczne i rodzą wiele niepewności wśród podatników, stąd tak wielu z nich dąży do rozwiązania swych wątpliwości, szukając odpowiedzi w interpretacjach podatkowych.  

Którzy przedsiębiorcy muszą płacić VAT?

Ustawa o podatku VAT daje możliwość zwolnienia z tego podatku niektórych podatników, ze względu na charakter działalności lub wartość sprzedaży. Jest jednak pewna grupa podatników, których pozbawiono na gruncie VAT prawa do jakiegokolwiek zwolnienia. W skrócie – musimy być podatnikiem VAT.

Przewalutowanie kredytu a przychód podatkowy

Przewalutowanie kredytów we frankach na kredyty w polskich złotych powoduje powstanie pewnej kwoty nadwyżki dotyczącej zapłaconego kapitału i odsetek, które podlegają zwrotowi. Wysokość tych kwot zależy od liczby zapłaconych rat i wielkości kredytu, aczkolwiek stany faktyczne zawarte we wnioskach o interpretacje podatkowe pokazują, że kwoty te mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. W efekcie po stronie osób fizycznych otrzymujących zwrot nadwyżki pojawiło się uzasadnione pytanie, czy taki zwrot powinien był opodatkowany. Jedną z takich spraw zajął się organ podatkowy w ramach interpretacji sygn. 0115-KDIT2.4011.395.2022.2.RS.

Podatek od nieruchomości 2023 – deklaracje do 31 stycznia. Ostatni dzwonek na obniżenie firmowego podatku od nieruchomości

Z rocznymi rozliczeniami podatków możemy zwykle poczekać dłużej, przynajmniej do końca kwartału. Inaczej jest w przypadku podatku od nieruchomości - deklaracje za rok, który dopiero się rozpoczął musimy złożyć do 31 stycznia.

Klauzula GAAR: współpraca ze swoją spółką na celowniku fiskusa?

Klauzula GAAR to ogólna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Jej celem miało być zwalczanie sztucznych konstrukcji podatkowych. Jednak wydaje się, że fiskus chciałby ją wykorzystywać w odniesieniu do relacji biznesowych członków zarządu/wspólników ze spółkami.

Ulga B+R w praktyce

Stosowanie ulgi B+R w praktyce powoduje liczne wątpliwości. Uzyskanie interpretacji podatkowej w tym zakresie niekiedy nie jest łatwe.

Ścieżka SMART dla firm, czyli 4,5 mld zł na wsparcie dla MŚP. Wnioski można składać od lutego 2023 r.

Już w lutym 2023 roku zostanie ogłoszony nabór wniosków w ramach konkursu Ścieżka SMART, która jest jednym z czterech priorytetów w ramach nowego Programu FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) na lata 2021-2027. Zastąpi ona znany z poprzedniego programu POIR konkurs o nazwie Szybka Ścieżka i co jest nowością umożliwi ujęcie w jednym projekcie różnych etapów innowacyjnego przedsięwzięcia.

Zmiany prawa 2022/2023 - 10 najważniejszych zmian dla biznesu i firm

Przedsiębiorcy chcieliby, żeby rok 2023 przyniósł większą stabilność prawa. Z pewnością zmianą na lepsze byłoby ograniczenie tworzenia nowych przepisów. Gdyby nie zmieniały się one co kilka miesięcy wzrosłaby pewność w planowaniu nowych inwestycji, a co za tym idzie pojawiłaby się szansa na progres ekonomiczny. Jak zatem wygląda sytuacja prawna dla biznesu w 2023 roku? Chociaż w porównaniu z latami 2021-2022 nowych regulacji nie wydaje się aż tak wiele, warto zwrócić uwagę na te najważniejsze. W artykule wskazujemy 10 kluczowych nowelizacji z przełomu 2022 i 2023 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Składka stała od 2024 roku?

Ministerstwo Zdrowia proponuje uproszczony sposób ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej przedsiębiorców - od 1 stycznia 2024 r. miałaby być wprowadzona instytucja składki stałej, obliczonej od 1/12 postawy rocznej wykazanej w ostatnim złożonym dokumencie rozliczeniowym, obejmującym rozliczenie składki rocznej.

Mały ZUS plus 2023 - zgłoszenia do 31 stycznia

Przedsiębiorca, który w ubiegłym roku nie korzystał z małego ZUS plus, a chciałby w tym roku do niego przystąpić, na zgłoszenie do ulgi ma czas tylko do końca stycznia 2023 r. – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak wygląda składka zdrowotna przy podatku liniowym w 2023 r.?

Składka zdrowotna 2023 - podatek liniowym. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady opłacania składki zdrowotnej. Podatnicy rozliczający się metodą liniową mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania o wysokość opłaconej składki. Należy jednak pamiętać, że kwota odliczenia w ciągu roku jest limitowana.

Jak fiskus igra z płynnością finansową przedsiębiorców

Zwrot VAT. Organy podatkowe bezprawnie wstrzymują należne przedsiębiorcom wypłaty środków z tytułu rozliczeń VAT. Na zachwianie lub nawet utratę płynności finansowej jest z tego powodu narażonych nawet kilkaset tysięcy firm w Polsce.

Ulga za złe długi w VAT - jak skorzystać?

Ulga za złe długi w VAT to mechanizm prawny, który pozwala przedsiębiorcom na odliczenie podatku od towarów i usług (VAT) związanego z niezapłaconymi fakturami. Jest to szczególnie istotne dla firm, które mają problemy z odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów.

Składki ZUS przedsiębiorcy 2023 - także wspólnicy spółek, wolne zawody, twórcy, artyści

Jakie składki ZUS (na ubezpieczenia społeczne) zapłacą w 2023 roku przedsiębiorcy, a także wspólnicy spółek, wolne zawody, twórcy, artyści? Składki te zależą w szczególności od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2023 roku wzrośnie dwukrotnie (1 stycznia i 1 lipca) oraz od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku.

20 tys. firm założyli w 2022 roku Ukraińcy w Polsce

Obywatele Ukrainy zakładają w Polsce przede wszystkim jednoosobowe działalności gospodarcze. – W 2022 roku w okresie styczeń–grudzień powstało ich ok. 15–16 tys., kolejne ponad 4 tys. to spółki z udziałem kapitału ukraińskiego – mówi Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który przygotował na ten temat raport. Stale wprowadzane są ułatwienia, które pozwolą Ukraińcom sprawniej zarówno otwierać swoje firmy w Polsce, jak i przenosić je z Ukrainy. Wciąż jednak jest to dla nich dość skomplikowany proces. 40 proc. jako główną barierę rozwoju biznesu wskazuje brak doświadczenia na polskim rynku.

Koszty przed rozpoczęciem działalności a koszty uzyskania przychodów

Wydatki związane z założeniem firmy mogą być poniesione przed rozpoczęciem działalności. Czy takie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Czy można odliczyć VAT?

Rozliczenie PIT-u 2023. Wsteczna zmiana formy opodatkowania

Rozliczenie PIT-u za 2022 r. łączy się z nieszablonową opcją oszczędności. Można zmienić ze skutkiem wstecznym formę opodatkowania z podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne (skalę podatkową). Na co zwrócić uwagę?

Zamknięcie roku podatkowego - o czym przedsiębiorca powinien pamiętać?

Zamknięcie roku podatkowego wiąże się m.in. z koniecznością złożenia do Urzędu Skarbowego zeznania rocznego. Przedtem przedsiębiorca powinien jednak pamiętać też o innych czynnościach związanych z prowadzeniem księgowości swojej firmy. Mogą one uchronić go od obowiązku składania w przyszłości korekt lub problemów w razie kontroli podatkowej.

Składka zdrowotna na ryczałcie - jak uniknąć dopłaty?

Składka zdrowotna - ryczałt. W 2022 roku pierwszy raz rozliczano składkę zdrowotną według nowych zasad wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu. Eksperci podpowiadają, jak uniknąć konieczności dopłaty do jej wysokości w zeznaniu rocznym.

Czy IKZE po Polskim Ładzie jest nadal atrakcyjne?

IKZE pozwala samodzielnie odkładać środki na przyszłą emeryturę. Czy po zmianach podatkowych Polskiego Ładu oszczędzanie w ten sposób jest nadal atrakcyjne? Jakie zmiany w IKZE mogą być potrzebne w przyszłości?

IP BOX bez ewidencji na bieżąco. Ważny dla przedsiębiorców wyrok WSA!

Ulga IP BOX. Przedsiębiorcy mogą korzystać z tej preferencji podatkowej bez konieczności prowadzenia odrębnej ewidencji na bieżąco - tak uznał sąd administracyjny.

Podatki 2023. Lista najważniejszych zmian!

Zmiany podatkowe 2023. Jak dobrze przygotować się do nowych regulacji podatkowych i o niczym nie zapomnieć? Prezentujemy listę porządkującą najważniejsze zmiany w przepisach!

Mały ZUS Plus 2023 - limit przychodów

Mały ZUS Plus 2023. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie planuje obecnie zmiany zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób wykonujących działalność gospodarczą. W szczególności nie jest planowana waloryzacja (podniesienie) limitu przychodów (120 tys. zł) w preferencji Mały ZUS Plus. Taką informację przekazał Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, w odpowiedzi z 7 grudnia 2022 r. na interpelację poselską.

Dyrektywa CSRD – szansa na zieloną transformację polskiego biznesu

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), zatwierdzona przez Radę UE ma wymóc prowadzenie biznesu w taki sposób, aby dążył on m.in. do zeroemisyjności. Do raportowania niefinansowego w pierwszej kolejności, od 2024 roku, będą zobligowane duże firmy. W kolejnych latach grono podmiotów będzie stopniowo rozszerzane.

Sankcje VAT muszą być proporcjonalne do wagi naruszeń

Sankcje VAT. Nakładane na przedsiębiorców sankcje podatkowe VAT muszą być proporcjonalne do wagi naruszeń.

UE chce prześwietlać korporacje międzynarodowe – zmiany w przepisach

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiany dotyczyć będą największych firm ponadnarodowych, na które zostanie nałożony obowiązek publikacji sprawozdania finansowego.

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców - inicjatywa ustawodawcza Rzecznika MŚP. Ryczałtowe składki doprowadzą do fali bankructw?

- Jeśli utrzymamy ryczałtowe składki od przedsiębiorców płacone od przeciętnego wynagrodzenia, to czeka nas fala bankructw - mówi Marek Woch prezes zarządu fundacji rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Z Markiem Wochem rozmawia Joanna Śliwińska.

Jak księgowo przygotować spółkę do wejścia na CIT estoński?

CIT estoński staje się coraz korzystniejszym rozwiązaniem dla wielu podatników. Jak uniknąć falstartu i dobrze przygotować naszą spółkę do przejścia na tę formę opodatkowania?

Zasiłek macierzyński przedsiębiorcy a zadłużenie wobec ZUS spłacane w ratach

Pani Magdalena, kosmetyczka z Warszawy, nie ma z czego utrzymywać siebie i dziecka, ponieważ ZUS odmówił jej wypłaty zasiłku macierzyńskiego z powodu domniemanego zadłużenia z tytułu składek ZUS. Pani Magdalena spłaca w ratach zaległe składki na mocy umowy zawartej z ZUS-em. Od korzystnego dla przedsiębiorczyni wyroku sądu ZUS składa apelację. Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ZUS łamie zasady zawarte w Konstytucji Biznesu wpędzając w kłopoty kobietę prowadzącą działalność gospodarczą, która urodziła dziecko.

Zmiana formy opodatkowania przedsiębiorcy od 2023 roku – ze skali podatkowej PIT na ryczałt ewidencjonowany

Przedsiębiorca opodatkowany PIT wg tzw. zasad ogólnych (wg skali podatkowej) może przejść od 2023 roku na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jeżeli złoży stosowne oświadczenie o wyborze ryczałtu najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska pierwszy przychód w 2023 roku. By móc przejść na ryczałt, przedsiębiorca musi też spełnić szereg warunków wskazanych w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak rozliczać się z fiskusem po Polskim Ładzie?

Polski Ład. Podatnicy rozliczający się na skali podatkowej mają obecnie prawo zastanawiać się, jak rozliczyć się z fiskusem za bieżący rok. Szybkie zmiany wprowadzone w przepisach Polskiego Ładu, a następnie kolejne nowelizacje w trakcie roku podatkowego, spowodowały chaos. Pojawia się więc pytanie, jaki właściwie mamy system podatkowy w 2022 roku?

Ulga na ekspansję - co warto wiedzieć?

Ulga na ekspansję została wprowadzona w 2022 r. w ramach pakietu zmian podatkowych „Polski Ład”. Pozwala na dodatkowe rozliczenie kosztów rozszerzenia rynków zbytu.

Fiskus robi coraz więcej kontroli celno-skarbowych.

O ponad 14% wzrosła rdr. liczba wszczętych kontroli celno-skarbowych. W pierwszej połowie 2022 pozytywnie zakończyło się przeszło 92% kontroli. To o ponad 3 p.p. więcej niż w początkowych sześciu miesiącach ub.r. Zdaniem części ekspertów, liczba kontroli celno-skarbowych będzie rosła.

Umowa spółki z członkiem zarządu jako przedsiębiorcą a podatek. Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania przyczyną niepewnej sytuacji członków zarządu z umowami B2B

Coraz trudniej otrzymać od organów podatkowych jakiekolwiek stanowisko w sytuacji, gdy członek zarządu spółki chciałby świadczyć spółce odrębne usługi na podstawie oddzielnej umowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności takie jak: doradztwo strategiczne, usługi wyszukiwania klientów czy pośrednictwa handlowego. Wydane ostatnio stanowiska organów podatkowych kształtują nowy kierunek w orzecznictwie.

Wydatki na cele osobiste przedsiębiorcy a koszty podatkowe firmy

Aby prowadzić działalność gospodarczą zmuszeni jesteśmy ponosić koszty jej prowadzenia. Jednak część wydatków firmowych traktowana jest przez urzędy skarbowe jako wydatki na cele osobiste przedsiębiorcy. A wydatki na cele osobiste nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Coraz więcej kontroli podatkowych. Wzrost rdr. ponad 16 proc.

W pierwszej połowie br. liczba wszczętych kontroli podatkowych była o ponad 16% większa w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Ostatnio najwięcej takich działań rozpoczął IAS w Warszawie, a najmniej – IAS w Olsztynie.

Zakazane i nieważne umowy między przedsiębiorcami - porozumienia antykonkurencyjne

Umowy pomiędzy przedsiębiorcami mogą zostać uznane za zakazane i nieważne w przypadku, gdy ich bezpośrednim lub pośrednim celem jest m.in. ustalenie warunków inwestycji z podmiotami trzecimi w sposób, który prowadzi do uprzywilejowania jednych podmiotów względem innych co może skutkować stosowaniem wyższych cen czy niższą jakością usług.

Diety przedsiębiorców (kierowców) z tytułu podróży służbowych a koszty podatkowe

Kierowca (indywidualny przedsiębiorca) świadczący w ramach działalności gospodarczej usługi transportowe ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość diet krajowych i zagranicznych (z tytułu podróży służbowych). Koszty te są ograniczone limitem diet przysługujących pracownikom.

Polski Ład. Więcej wniosków o indywidualną interpretację podatkową!

Polski Ład nakręca składanie wniosków o indywidualną interpretację podatkową. W osiem miesięcy podatnicy złożyli ponad 21 tys. wniosków!

Mały podatnik VAT 2023. Jakie limity?

Mały podatnik VAT 2023 to przedsiębiorca, którego przychody mieszczą się w określonym limicie wyrażonym w euro. Limity ustalane są co roku na podstawie kursu z 1 października. Kto może liczyć na status małego podatnika VAT w roku 2023?

Jak założyć biuro rachunkowe – wszystko, co trzeba wiedzieć

Myślisz nad założeniem własnego biura rachunkowego? Sprawdź, jak to zrobić. Trudno wyobrazić sobie podmiot, na który nie zostałyby nałożone obowiązki w zakresie rachunkowości. Jednym z podstawowych celów rachunkowości jest rzetelne i jasne przedstawianie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego danej jednostki. Rachunkowość stanowi dziedzinę szerszą niż księgowość, chociaż zazwyczaj powinności z nią związane realizują księgowi – ale nie tylko oni. Opiekę nad rachunkowością sprawuje główna księgowa, wewnętrzny dział rachunkowy lub można w tym celu wybrać outsourcing rachunkowości do zewnętrznego biura rachunkowego.

Sprzedaż samochodu firmowego a podatki

Samochód firmowy najczęściej zostaje przez przedsiębiorcę wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. Pozwala to zaliczyć wydatki związane z użytkowaniem pojazdu do kosztów uzyskania przychodów, co zmniejsza podstawę opodatkowania i podatki. Z jakimi kosztami i podatkami wiąże się sprzedaż samochodu firmowego przez przedsiębiorcę?

Polski Ład 2.0 – z ryczałtu na skalę podatkową. Czy to się opłaca?

Po największej rewolucji podatkowej ostatnich lat, jaką był Polski Ład, ustawodawca ponownie postanowił “namieszać” w podatkach. Od 1 lipca 2022 r., po wejściu w życie ustawy potocznie zwanej Polskim Ładem 2.0., przedsiębiorcy ponownie powinni zweryfikować stosowaną formę opodatkowania i zastanowić się czy nie warto jej zmienić.

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej - zmiany od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r. zajdą zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz składki zdrowotnej miesięcznej i rocznej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmienią się też miesięczne formularze rozliczeniowe ZUS - miesięczne raporty rozliczeniowe i deklaracje zostaną dostosowane do znowelizowanych przepisów w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego i rocznego rozliczania składki zdrowotnej. Zmiany wprowadza ustawa z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1265. Nowelizacja ta jest określana potocznie jako Polski Ład 2.0, a w publikacjach Ministerstwa Finansów jako "Niskie podatki".

Od 10 tys. do 300 tys. zł dofinansowania z ZUS na BHP w firmie. Wnioski do 8 lipca 2022 r.

Ruszyła kolejna edycja konkursu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ramach której pracodawcy mogą otrzymać od 10 tys. do 300 tys. złotych dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa pracy w swojej firmie - poinformował 6 czerwca 2022 r. rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Webinarium „Ukryte obowiązki akcyzowe dla przedsiębiorców i JST” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ukryte obowiązki akcyzowe dla przedsiębiorców i JST” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 6 czerwca 2022 roku. Polecamy!

Webinarium „Kto powinien zmienić formę opodatkowania w ramach Polskiego Ładu 2.0 – poradnik dla przedsiębiorców i biur rachunkowych” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Kto powinien zmienić formę opodatkowania w ramach Polskiego Ładu 2.0 – poradnik dla przedsiębiorców i biur rachunkowych” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 2 czerwca 2022 roku. Polecamy!

Ryczałt od najmu w działalności gospodarczej - przychód z refakturowanych kosztów mediów

Opłaty za media w przypadku ich refakturowania przy najmie opodatkowanym zryczałtowanym podatkiem dochodowym w ramach działalności gospodarczej, stanowią przychód z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzić od tego przychodu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 26 maja 2022 r.

Kredyt przedsiębiorcy we franku szwajcarskim. Przedsiębiorca-frankowicz też może wygrać w sądzie

Do tej pory to głównie konsumenci walczyli w sądach z bankami o uwolnienie się od kredytów w CHF i odzyskanie pieniędzy. Działo się tak dlatego, że szeroko komentowane orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczyły przede wszystkim spraw konsumenckich i wydawane były na podstawie przepisów, które dotyczyły relacji konsument – przedsiębiorca. Wydawać by się mogło, że frankowy przedsiębiorca nie może kwestionować ważności swojej umowy, jednak jest zupełnie inaczej co potwierdza decyzja Sądu Najwyższego!

REKLAMA