REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego, Komornik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przesłuchać świadka w Anglii w sprawie cywilnej lub gospodarczej toczącej się w Polsce?

Praktyczne rady jak skutecznie przesłuchać świadka w Wielkiej Brytanii w sprawie toczącej się przed polskim sądem cywilnym dają eksperci z kancelarii prawnej KG Legal.

Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus

Świadczenie z programu 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik. Dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje nowela ustawy, którą poparł Senat.

WSA nie uznaje komornika za podatnika VAT

W dniu 14 czerwca 2016 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu zapadł precedensowy wyrok w sprawie podatku od towarów i usług od opłat za czynności wykonywane przez komorników sądowych (sygn. I SA/Po 309/16). W wydanym w wyniku skargi na niekorzystną interpretację indywidualną prawa podatkowego wyroku WSA uznał, iż komornik nie jest podatnikiem podatku VAT. Sąd w sposób wyraźny stanął więc w opozycji do stanowiska Ministerstwa Finansów, zaprezentowanego w zmienionej w dniu 9 czerwca 2015 r. interpretacji ogólnej numer PT1.050.1.2015.LJU.19.

Rejestracja EPS ułatwi objęcie spadku

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Do Rejestru Spadkowego będą wpisywane Europejskie Poświadczenia Spadkowe (EPS) oraz wszelkie zmiany, uchylenia lub sprostowania takich poświadczeń. To najważniejsza zmiana wprowadzona do nowelizowanych przepisów, która ma obowiązywać od 8 września 2016 r., czyli z dniem rozpoczęcia funkcjonowania Rejestru Spadkowego.

Pisma procesowe będzie można składać przez internet

Od września 2016 roku składanie pism procesowych będzie możliwe przez internet, a postępowanie dowodowe będzie mogło być przeprowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość.

10 najważniejszych zmian w prawie w 2015 r.

Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy podsumowanie roku 2015 pod kątem zmian w polskim prawie, w postaci rankingu dziesięciu najważniejszych zmian. W rankingu tym znajdują się, naszym zdaniem, najważniejsze nowelizacje obowiązujących aktów prawnych oraz nowe akty prawne, które weszły w życie w mijającym roku.

Nowe regulacje w zakresie przyspieszenia spraw egzekucyjnych

Od 8 listopada 2015 r. weszła w życie większość znowelizowanych przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, których celem jest przyspieszenie rozpoznawania spraw egzekucyjnych. Chodzi o określenie nowych zasad wpływu spraw do kancelarii komorniczych, tak, aby sprawy egzekucyjne prowadziły także średnie i efektywne kancelarie komornicze, a w dużych, do których dotąd trafiało najwięcej spraw nie powstawały zaległości.

Obrona przed bankructwem – praktyka gospodarcza

Zgodnie z racjonalnym przewidywaniem, rozpoczęcie egzekucji komorniczej i co zwykle bywa, zablokowanie kont firmowych, nie tylko utrudni dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, ale je wręcz uniemożliwi.

IFK poleca: Obowiązek podatkowy od czynności komorników

Ze względu na specyfikę czynności wykonywanych przez komorników sądowych Minister Finansów uznał, że konieczne jest wprowadzenie szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla tych czynności. W konsekwencji od 1 października 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące zasady ustalania obowiązku podatkowego dla czynności wykonywanych przez komorników sądowych.

IFK poleca: Komornicy zapłacą VAT od 1 października 2015 r.

Minister Finansów wydał 9 czerwca 2015 r. interpretację ogólną, w której uznał wykonywane przez komorników sądowych czynności, w szczególności egzekucyjne, za podlegające opodatkowaniu VAT. Dotychczas komornicy nie byli przez MF uznawani za podatników tego podatku. Dlatego MF dał im czas na przygotowanie się do nowej roli. Termin przeznaczony na „przygotowania” upłynął z końcem września. Od 1 października 2015 r. komornicy powinni już występować i rozliczać się jak pozostali podatnicy VAT – będący przedsiębiorcami.

VAT od czynności wykonywanych przez komorników sądowych – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 października 2015 r. do wszystkich czynności wykonywanych przez komorników będą miały zastosowanie ogólne zasady rozliczania podatku od towarów i usług. W związku z tym faktem MF przygotowało broszurę informacyjną, opublikowaną 21 września 2015 r. którą prezentujemy poniżej.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u komornika

Sprzedaż licytacyjna nieruchomości przez komornika miała miejsce 18 czerwca 2015 r. Kwota uzy­skana z licytacji została wpłacona na rachunek sądu 27 czerwca 2015 r. Komornik otrzymał z sądu kwotę konieczną do zapłaty VAT dopiero 11 lipca 2015 r. Kiedy powstał u niego obowiązek podatkowy?

Dlaczego komornicy sądowi muszą płacić VAT?

Zdaniem Ministerstwa Finansów czynności komorników sądowych powinny podlegać opodatkowaniu na takich samych zasadach jak działalność prowadzona przez innych podatników podatku VAT. W związku z tym zwolnienie z obowiązku zapłaty VAT z tytułu wykonywanych przez nich czynności za wynagrodzeniem zostanie zniesione z końcem miesiąca września 2015 r.

Od 1 października komornicy będą musieli płacić VAT

Na początku października komornicy zostaną objęci podatkiem od towarów i usług - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Dotąd osoby wykonujące ten zawód nie musiały płacić podatku VAT.

IFK poleca: Komornik z VAT-em, ale bez kasy fiskalnej

Od 1 października usługi komornicze zostaną objęte podatkiem od towarów i usług. Jednak komornicy nie muszą kupować kas fiskalnych. Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia, które zwalnia komorników ze stosowania kasy fiskalnej.

Usługi komornicze z podatkiem VAT

Od początku października br. usługi komornicze zostaną objęte podatkiem VAT. W związku ze zmianami komornicy nie muszą jednak kupować kas rejestrujących. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które zwalnia komorników ze stosowania kasy fiskalnej.

Wnoszenie skarg na czynności komornika - nowe regulacje

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przewiduje zmiany w przepisach dotyczących wnoszenia skarg na czynności komornika. W myśl zmienionych przepisów, skarga nie będzie przysługiwała na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku VAT.

Rozpoznawanie spraw egzekucyjnych – nowe regulacje

W listopadzie 2015 r. wejdzie w życie większość zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji, które mają na celu przyspieszenie rozpoznawania spraw egzekucyjnych. Chodzi o racjonalne rozdzielanie spraw do poszczególnych kancelarii komorniczych tak, aby większość z nich nie trafiała do największych graczy, a tym samym o zapobieżenie przewlekłemu prowadzeniu tego rodzaju spraw.

Informatyzacja spraw cywilnych w sądach - spore zmiany w Kpc

Do podpisu prezydenta została przekazana nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu cywilnego i kilku innych ustaw, której celem jest większa informatyzacja postępowań cywilnych. W piątek 10 lipca 2015 r. Sejm przyjął 10 senackich poprawek do tej ustawy, dotyczących m.in. terminów wejścia w życie określonych przepisów. Większość przepisów tej nowelizacji wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Spory przedsiębiorców - mediacja

Wbrew niektórym opiniom nowe przepisy dot. mediacji nie przewidują przymuszania przedsiębiorców do mediacji, mają tylko ułatwić jej stosowanie, mówi PAP Roman Rewald. Jego zdaniem podziały w środowisku mediatorów ws. tych regulacji to wynik walki o bardzo ograniczony rynek.

Usługi komorników sądowych objęte VAT od października 2015 r.

Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów, opublikowanej na stronach resortu. Tym samym zmianie ulega interpretacja ogólna z lipca 2004 roku, wg której usługi komornicze zwolnione były z VAT. Szykuje się więc wielka zmiana dla komorników oraz dla tych, którzy z ich usług korzystają. Za te usługi trzeba będzie płacić cenę podwyższoną o VAT.

IFK poleca: Komornicy zapłacą VAT

Minister Finansów wydał 9 czerwca br. interpretację, w której uznał wykonywane przez komorników sądowych czynności, w szczególności egzekucyjne, za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zmiany w procedurze przed sądami administracyjnymi

W Sejmie trwają prace nad nowymi regulacjami w procedurze przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z proponowanymi zmianami, odrzucenie skargi kasacyjnej wniesionej w postępowaniu sądowoadministracyjnym z uwagi na braki ma być poprzedzone wezwaniem do usunięcia tych braków w wyznaczonym przez sąd siedmiodniowym terminie.

Jak ustalić, czy i kiedy doszło do drugiej strony oświadczenie woli, gdy nie odbiera korespondencji?

Z nielicznymi wyjątkami, każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się, że kontrahent, a zwłaszcza dłużnik, nie odbierał korespondencji. W ten sposób skutecznie utrudniał czy wręcz uniemożliwiał dokonanie pewnych czynności, jak na przykład wezwanie do zapłaty długu lub potrącenie wzajemnych wierzytelności. Czy jednak nieodbieranie przesyłek przez ich adresata skutkuje niezłożeniem oświadczenia woli i niedokonaniem zamierzonej czynności? Może tak być, ale nie musi.

Wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności przed sądem

Strony w postępowaniu sądowym powinny dokonywać czynności w terminach ustalonych przez sąd lub przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Uchybienie terminowi odnosi się do zawitych terminów ustawowych oraz sądowych i występuje wtedy, gdy dana czynność procesowa nie została dokonana przez stronę w określonym terminie. Niedotrzymanie przepisowego terminu do podjęcia określonej czynności powoduje, iż jest ona bezskuteczna. Rygor bezskuteczności zawarty jest w art. 167 k.p.c.

Zajęcie wierzytelności zwykłych

Aktualnie najpopularniejszą podstawą zatrudnienia jest umowa zlecenie, umowa o dzieło czy umowa agencyjna, dlatego warto wiedzieć jakimi regułami rządzi się egzekucja z tych wierzytelności. Pamiętać należy jednak, że taką wierzytelnością nie jest świadczenie oparte o umowę o pracę.

Jak pomóc komornikowi odzyskać swój dług

Statystyki wskazują na coraz mniejszą skuteczność egzekucji komorniczej, co oczywiście nie wpływa pozytywnie na efektywność odzyskiwania przez wierzycieli swoich pieniędzy. Wierzyciele mają jednak kilka możliwość, by wesprzeć w działaniach komornika w celu odzyskania długu.

Wnoszenie skarg na czynności komornika - nowe procedury

Sejm pracuje nad zmianami w kwestii zaskarżania czynności komornika. Obowiązujące przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiają zaskarżanie praktycznie każdej czynności komornika, na skutek czego dłużnicy to wykorzystują. Ogranicza to, a nierzadko uniemożliwia prowadzenie egzekucji przez komorników.

Orzeczenia w sprawach cywilnych automatycznie wykonalne w całej UE

Od 10 stycznia 2015 r. orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych wykonalne w jednym państwie członkowskim stają się automatycznie wykonalne w całej Unii, zaś konsumenci w sporach z firmami spoza UE mogą pójść do sądu w swoim kraju. Ułatwienie egzekwowania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych sądów krajów unijnych w Polsce i polskich sądów w Unii Europejskiej jest celem obszernej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz nowych unijnych dyrektyw i rozporządzeń.

Uproszczenie i przyspieszenie postępowania sądowego - nowelizacja kpc

W dniu 27 października 2014 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Głównym celem nowelizacji jest wprowadzenie rozwiązań, które mają przyczynić się do uproszczenia i przyspieszenia postępowania sądowego w sprawach cywilnych.

Zmiany w postępowaniu cywilnym od 2015 roku

Od stycznia 2015 r. orzeczenia sądowe w sprawach cywilnych i handlowych wydane przez sądy innych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także ugody sądowe i dokumenty urzędowe z tych państw będą mogły być egzekwowane w Polsce – bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności. Analogiczne zasady mają dotyczyć polskich orzeczeń i ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych i handlowych, które będą wykonywane w innych państwach członkowskich UE.

Postępowanie przed sądami - dokumenty elektroniczne będą zrównane z papierowymi

W Sejmie trwają prace nad nad rządowym projektem zmian w prawie, które mają na celu m.in. wprowadzenie nowej formy składania oświadczeń woli, elektronicznej licytacji ruchomości, jak również elektronicznego zajęcia rachunku bankowego. Zmiany mają na celu także zrównanie mocy prawnej dokumentów papierowych i elektronicznych.

Niedozwolone postanowienia umowne stosowane przez firmy

Zmienią się przepisy dotyczące klauzul umownych. Rząd przygotował w tej sprawie założenia zmian w Kodeksie postępowania cywilnego. Nowe regulacje mają zmodyfikować procedurę uznawania za niedozwolone postanowień umów stosowanych przez firmy z konsumentami. Zmienią się w dużym stopniu np. przepisy dotyczące mocy wiążącej orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tych sprawach.

Przesłanki wydania wyroku zaocznego w postępowaniu cywilnym

Bierność pozwanego w procesie cywilnym może spowodować, że przeprowadzenie procesu może napotkać przeszkody. W szczególności niemożliwa jest realizacja zasady kontradyktoryjności procesu, zgodnie z którą strony procesu obowiązane są do przedstawiania faktów i dowodów celem wykazania swojego stanowiska.

Najważniejsze zmiany w prawie w kwietniu 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących nadawania klauzuli wykonalności, prawa zamówień publicznych, kosztów pomocy prawnej świadczonej z urzędu w postępowaniu cywilnym i prawa o ruchu drogowym, które weszły w życie w kwietniu 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej - zmiany w kpc

Postanowienia dotyczące zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zapadłe w pierwszej i w drugiej instancji, mogą zostać zaskarżone w drodze zażalenia – tak wynika z ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (kpc).

Zmiany w postępowaniu cywilnym dotyczące klauzuli wykonalności

Od 10 kwietnia 2014 r. obowiązywał będzie znowelizowany Kodeks postępowania cywilnego. Zmiany regulują kwestie wydawania postanowienia o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności w tak zwanej formie uproszczonej.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. III

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Zwrot opłaty za egzekucję świadczeń pieniężnych

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zakłada, że dłużnicy będą mogli wnosić o zwrot opłaty za egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku okazania orzeczenia, które pozbawia tytuł wykonawczy wykonalności.

VAT przy sprzedaży w drodze licytacji komorniczej

Komornik sądowy zajął czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług maszynę, wykorzystywaną w działalności gospodarczej przez tego podatnika będącą środkiem trwałym. W drodze licytacji komornik sprzedał tę maszynę osobie trzeciej. Sprzedaż maszyny podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%. Kto powinien odprowadzić kwotę podatku należnego z tytułu tej sprzedaży, podatnik czy komornik i kto powinien wystawić fakturę dokumentującą tę transakcję?

Najważniejsze zmiany w prawie w sierpniu 2013 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie w sierpniu 2013 r., z zakresu regulacji dotyczących pośrednictwa w obrocie jednostkami uczestnictwa, hipoteki, postępowania cywilnego, wykonywania niektórych zawodów oraz prawa pracy.

Obowiązek ujawniania PESEL, KRS, NIP - nowelizacja k.p.c.

Obowiązek ujawniania dodatkowych danych osobowych stron (PESEL, KRS, NIP) to następstwo zmian jakie weszły w życie po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.

Pisma do sądu złożysz na poczcie (nie tylko polskiej)

Od 17 sierpnia 2013 r. pisma kierowane do sądów (pisma procesowe) będzie można złożyć nie tylko w placówkach Poczty Polskiej ale też w placówkach pocztowych operatorów świadczących pocztowe usługi powszechne w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Postępowanie cywilne - zmiany dotyczące przedsiębiorców

W ostatnich latach dokonano wielu zmian w postępowaniu cywilnym, które mogą okazać się istotne z punktu widzenia osób prowadzących działalność gospodarczą. Kluczowymi przekształceniami jest zniesienie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, a także precyzyjniejsze określenie czasu, w którym strony powinny składać wnioski dowodowe.

Jak określić wysokość opłaty za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą podstawą ustalenia wysokości opłaty należnej komornikowi za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia jest wartość roszczenia pieniężnego określonego we wniosku przez wierzyciela.

Czy komornik jest płatnikiem VAT?

Komornik wykonujący czynności egzekucyjne na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego, jest płatnikiem VAT od dostawy (sprzedaży) towarów, dokonywanej w trybie egzekucji.

REKLAMA