REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odliczanie VAT, Ministerstwo Finansów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Faktura VAT RR - kiedy można odliczyć VAT?

Podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, także w przypadku wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR bez podania daty faktury VAT RR.

Obowiązkowe OC organizatorów turystyki i pośredników turystycznych

Zmiana w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC organizatorów turystyki i pośredników turystycznych została spowodowana zaistniałymi w 2012 r. upadłościami 15 biur podróży. Nowe przepisy ubezpieczeniowe w większym stopniu mają zabezpieczyć interesy klientów takich biur. Zmiany polegają m.in. na podwyższeniu minimalnych sum gwarancyjnych.

Faktura pro forma musi być wyraźnie oznaczona

Wyraźne oznaczenie dokumentu wyrazami "faktura pro forma" powoduje, że nie można przypisać mu waloru faktury VAT, gdyż podmiot wystawiający taki dokument jednoznacznie wskazuje, że nie jest to faktura. Wystawienie tego dokumentu nie powoduje zatem skutków w zakresie podatku VAT.

Dochody kontrolowanych spółek zagranicznych będą opodatkowane

Ministerstwo Finansów zamierza znowelizować ustawy o podatkach dochodowym w celu wprowadzenia opodatkowania dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC). Zmiany miałyby wejść w życie w 2014 r.

Fiskus wstrzymuje zwrot podatku VAT

Firma Nexa z Zamościa straciła płynność finansową i kończy działalność. Fiskus nadal wstrzymuje spółce zwrot 30 mln zł z tytułu podatku VAT.

Przychody ze sprzedaży uzyskane przez stowarzyszenie

Przychody uzyskane przez stowarzyszenie ze sprzedaży wyrobów, przekazanych wcześniej przez jej członków, są przychodami stowarzyszenia.

Podatek od zagranicznych spółek kontrolowanych w 2014 r.

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić podatek od dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych. Nowe regulacje miałyby wejść w życie w 2014 r.

Odliczenie VAT z paragonu za parkowanie?

Czy mając paragon za parkowanie, można odliczyć VAT? Czy może trzeba dysponować fakturą?

Zmiany w VAT 2014. Skorzystają firmy kupujące droższe auta

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian w VAT w 2014 r. przy nabyciu samochodów osobowych i wydatków związanych z ich wykorzystywaniem w firmie. Jeżeli zmiany wejdą w życie, zyskają przedsiębiorcy, którzy nabędą droższe auta.

Odliczenie VAT z faktur przesłanych e-mailem lub faksem

Czy faktura VAT przesłana e-mailem lub faksem, a następnie wydrukowana i przechowywana w formie papierowej uprawnia do dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na tej fakturze?

Prostsze procedury podatkowe? Kolejna nowelizacja Ordynacji podatkowej

6 maja 2013 r. Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Celem tej nowelizacji jest usprawnienie i uproszczenie procedur podatkowych. Ławiej będzie można m.in. ustanowić pełnomocnika ogólnego, pojawi się klauzula przeciw klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Fiskus uzyska więcej informacji z banków i instytucji finansowych. To tylko niektóre zmiany.

Wycofanie samochodu z działalności - skutki w VAT w 2013 r.

Samochód został kupiony na fakturę VAT marża, więc nie został naliczony VAT. Pojazd był kilkakrotnie naprawiany i od tych zakupów odliczaliśmy VAT. Z faktur tych wynika, że nabyliśmy usługi naprawy (wartość wymienianych części została wliczona w wartość usługi). Teraz wycofujemy samochód z działalności i przekazujemy go na cele osobiste. Czy to przekazanie podlega VAT?

Odpowiedzialność solidarna w VAT

Resort finansów zamierza wprowadzić solidarną odpowiedzialność nabywcy i dostawcy za zaległości podatkowe, wynikające z niewpłacenia w terminie podatku. Trwają właśnie prace nad zmianą ustawy o VAT oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Czy odpowiedzialność solidarna ograniczy wyłudzenia w VAT?

Jakie kraje stosują szkodliwą konkurencję podatkową

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wykaz krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Wydatki w podróży służbowej - odliczanie VAT

Pracownicy pracują w delegacji na budowach na terenie całego kraju. Zapewniam im hotel i wyżywienie. Dostaję faktury zbiorcze na usługi hotelowe i osobno na catering całodzienny. Czasami są to faktury za całe miesiące. Czy mogę odliczyć VAT z takich faktur?

Kiedy niższy VAT na e-booki?

Minister Finansów stwierdził, że Polska popiera wprowadzenie niższej stawki na książki udostępniane drogą elektroniczną. Jednak zdaniem resortu finansów do czasu wprowadzenia stosownych zmian w przepisach unijnych Polska musi stosować do e-booków stawkę podstawową VAT (aktualnie 23%).

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia z VAT

Jeżeli biuro rachunkowe, świadczące kompleksowe usługi rachunkowo-księgowe, nie będzie wykonywać usług o charakterze doradczym ani nie będzie udzielać porad prawnych, to może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Opóźnienia w publikacji umów podatkowych

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Finansów w sprawie opóźnień w publikacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zwrot kosztów opłaty pocztowej nie podlega VAT

Jeżeli sprzedawca posiada upoważnienie (pełnomocnictwo) do zawarcia umowy o usługi pocztowe w imieniu i na rachunek kupującego – mamy do czynienia ze zwrotem kosztów opłaty pocztowej i kwota ta nie podlega opodatkowaniu VAT.

Nowe zasady zwrotu podatku VAT podróżnym

1 kwietnia 2013 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym zasad zwrotu podatku VAT podróżnym.

Produkty uzdrowisk a obniżona stawka VAT

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyjaśnił zasady stosowania obniżonej stawki 8% VAT na produkty uzdrowisk.

Nie będzie dalszych ulg na zakup kas fiskalnych

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13881 wyjaśnił kwestię ulg z tytułu zakupu kas rejestrujących.

5 lat przechowywania dokumentów kasowych

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13881 wyjaśnił problem wydłużonego okresu przechowywania dokumentów kasowych.

Ministerstwo Finansów o fakturach pro-forma

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania dokumentów określanych mianem faktur pro-forma. Faktury pro-forma nie są dowodami księgowymi.

Nie trzeba wymieniać kas fiskalnych po 1 kwietnia

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zmiany w przepisach rozporządzenia, które weszły w życie 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które pozwalają obecnie na prawidłowe ewidencjonowanie obrotów. Mogą one nadal być wykorzystywane aż do czasu ich zużycia. Ministerstwo wypowiedziało się także odnośnie szczegółowości nazw towarów i usług zamieszczanych na paragonach.

Czy Ministerstwo Finansów umożliwia przestępstwa podatkowe? Donos do CBA

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców złożył do CBA doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Finansów. Chodzi o tworzenie takich regulacji prawnych (ustaw, rozporządzeń), które powodowały luki prawne, umożliwiające przestępstwa podatkowe.

Planowane zmiany w podatkach dochodowych w opinii przedsiębiorców

Przedsiębiorcy negatywnie oceniają najnowszą propozycję Ministerstwa Finansów dotyczącą zmian w podatkach dochodowych. Ich zdaniem projektowane przepisy nie spowodują zmniejszenia obciążeń podatkowych i kosztów prowadzonej działalności.

Czy będzie obniżka stawek podatku VAT

Czy będzie miała miejsce zapowiada przez rząd obniżka stawek podatku VAT od 2014 r.? Rząd podniósł VAT w 2011 roku zapewniając, że po trzech latach podatek wróci do wcześniejszych poziomów. Jednak wielu ekonomistów wątpi w obniżkę podatku VAT wobec trudnej sytuacji budżetowej.

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, projektowane zmiany w podatku VAT, dotyczące wprowadzenia instytucji odpowiedzialności solidarnej, będą obejmowały tylko i wyłącznie hurtowy oraz prowadzony na szeroką skalę handel towarami wrażliwymi takimi jak paliwo, stal czy złoto.

Czy ubezpieczyciel może odliczyć VAT od gadżetów reklamowych

Czy ubezpieczyciel, przekazujący nieodpłatnie klientom upominki reklamowe, ma prawo do odliczenia od VAT należnego kwoty VAT naliczonego przy nabyciu tych przedmiotów?

Czy potrzebne są zmiany w ustawie o obligacjach

Ministerstwo Finansów zaproponowało zmiany w ustawie o obligacjach, które mają wprowadzić m.in. instytucję zgromadzenia obligatariuszy. Czy ułatwi to komunikację pomiędzy obligatariuszami oraz emitentem, a tym samym uprościć procedurę zmiany warunków emisji obligacji?

Ulga podatkowa dla najbardziej innowacyjnych firm

Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie ulgi podatkowej dla najbardziej innowacyjnych firm od stycznia 2014 r. Pod warunkiem, że Ministerstwo Finansów się na nią zgodzi.

Nowe przepisy w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie terminów oraz zakresu obowiązkowych przeglądów technicznych kas rejestrujących. Rozporządzenie ma zastąpić przepisy rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1338 ze zm.).

System e-Podatki ma być gotowy w 2015 r.

Pełny system e-Podatki ma ruszyć już za dwa lata. Ministerstwo Finansów planuje, że w połowie 2015 r. będziemy mogli już nie tylko składać deklaracje drogą elektroniczną, ale również uzyskać dostęp do własnego konta podatnika, które ułatwi coroczne rozliczenia z fiskusem i kontakt z urzędem skarbowym. W tym roku nawet połowa deklaracji podatkowych zostanie złożona przez internet.

Jakie będą stawki podatku od węglowodorów

Stawki specjalnego podatku węglowodorowego będą wynosiły 12,5% lub 25%, w zależności od relacji przychodów do wydatków poniesionych od początku działalności wydobywczej - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Termin składania e-deklaracji przedłużony do 3 marca

Ministerstwo Finansów przedłużyło termin składania deklaracji w formie elektronicznej do 3 marca. Wydłużenie terminu ma związek z awarią systemu e-Deklaracje.

Zawieszenie działalności a prawo do odliczenia VAT

Czy możliwe jest odliczenie VAT w czasie zawieszenia działalności gospodarczej? Jakie warunki należy spełnić?

Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym klasyfikacji budżetowej

Opublikowano kolejną zmianę do szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowelizacja obowiązuje, z niewielkimi wyjątkami, z mocą wsteczną od 1 stycznia 2013 r.

Na co idą nasze podatki - Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Ministerstwa Finansów, pod hasłem "Z naszych podatków – dla nas", rozpoczęło kampanię informacyjno-edukacyjną na temat wykorzystywania dochodów podatkowych przez państwo.

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodów

Przed dokonaniem zakupu samochodu na cele działalności gospodarczej, warto zastanowić się, jakie konsekwencje dla przyszłych zobowiązań z fiskusem będzie rodził wybór konkretnego pojazdu. Wysokość VAT-owskich rozrachunków z tytułu eksploatacji używanego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu zdeterminowana jest bowiem jego rodzajem.

Nowa umowa podatkowa z USA

13 lutego 2013 r. w Warszawie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull podpisali Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Nowa konwencja zacznie obowiązywać oczywiście dopiero po ratyfikacji przez oba państwa.

Resort finansów szykuje zmiany w leasingu

Zdaniem przedstawicieli branży leasingowej nowe przepisy o podatkach dochodowych mogą ograniczyć firmom dostęp do finansowania inwestycji. Prognozują, że propozycje Ministerstwa Finansów, które mają uszczelnić system podatkowy, będą skutkować spadkiem inwestycji.

Pierwsza rata podatku od środków transportu

Pierwszą ratę podatku od środków transportu należy wpłacić do 15 lutego. Podatek od środków transportu płacą właściciele pojazdów powyżej 3,5 ton, między innymi przyczep i autobusów. Użytkownicy mniejszych pojazdów nie muszą go rozliczać.

Kiedy odliczyć VAT z duplikatu faktury i czy musi być on podpisany przez wystawcę

Otrzymaliśmy duplikat faktury VAT wystawiony 4 lutego 2013 r. Dotyczy dostawy towarów z 18 grudnia 2012 r. Kiedy możemyodliczyć VAT z tej faktury? Czy duplikat powinien zostać podpisany przez jego wystawcę?

Kiedy NIP, a kiedy PESEL w deklaracji lub informacji podatkowej?

Od ponad roku funkcjonują równolegle w polskim systemie podatkowym dwa identyfikatory podatkowe PESEL i NIP. Warto wiedzieć, którym z tych identyfikatorów powinni się posługiwać poszczególni podatnicy. Przedstawiamy aktualne wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

Sprzedaż zniszczonego budynku - czy jest zwolniona z VAT

Spółdzielnia produkcyjna jest podatnikiem VAT. Chce sprzedać działkę, na której znajduje się zniszczony budynek. Nie był on nigdy używany i zniszczał w wyniku upływu czasu. Konstrukcja budynku jest zachowana, lecz jego stan uniemożliwia dalsze użytkowanie. Budynek został wybudowany w latach 70. XX wieku. Nigdy nie doszło do jego zasiedlenia, nie był również modernizowany. Nie był też oddany w najem ani dzierżawę. Nie jest przeznaczony do rozbiórki. Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego wytworzeniu. Budynek znajduje się na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania pod zabudowę przemysłową. Czy dostawa budynku, którego stan techniczny nie pozwala na dalsze użytkowanie, wraz z gruntem przeznaczonym pod zabudowę będzie objęta zwolnieniem od VAT?

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią - zmiany

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią. Ratyfikacja protokołu zmieniającego polsko-norweską konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

Nowe obowiązki sprawozdawcze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Zaczęły obowiązywać nowe obowiązki sprawozdawcze dotyczące sprawozdawczości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2013 r.

Sprawdź, jakie zasady odliczenia VAT obowiązują w 2013 r. w związku z zakupem pojazdów samochodowych, paliwa do nich oraz wydatkami eksploatacyjnymi.

Czy wydatek na flagę narodową zaliczymy w koszty

Czy zakup flagi narodowej można zaliczyć do kosztów podatkowych? Jak Ministerstwo Finansów podchodzi do kwestii zaliczania wydatku na zakup polskiej flagi w koszty?

REKLAMA