REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek akcyzowy, Akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązek banderolowania wina będzie zniesiony w 2018 roku

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała 9 listopada 2017 r., że Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów pracuje nad projektem rozporządzenia znoszącego system banderolowania win. Rozporządzenie ma wejść w życie w pierwszym kwartale 2018 roku. Zmiana ta ma spowodować zmniejszenie kosztów produkcji wina a w konsekwencji spadek cen tych wyrobów. Dla producentów i importerów oznacza to oszczędności ok. 300 mln zł rocznie.

Uszczelnienie obrotu suszem tytoniowym - nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

27 października 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych, której celem jest uszczelnienie systemu podatku akcyzowego w obrocie suszem tytoniowym. Większość przepisów ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Samochody elektryczne będą zwolnione z akcyzy

Po wejściu w życie ustawy o elektromobilności samochody elektryczne będą zwolnione z akcyzy - zapewniał wiceminister energii Michał Kurtyka. Dodał, że ułatwień doczeka się również carsharing oparty o samochody elektryczne.

Stawki akcyzy na papierosy elektroniczne i wyroby nowatorskie od 2018 r.

Ministerstwo Rozwoju i Finansów chce od 2018 r. objąć podatkiem akcyzowym płyny do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie. Zastosowanie mają znaleźć ogólne przepisy o opodatkowaniu akcyzą, jak choćby te nakładające obowiązek banderolowania. Z projektu można już wyczytać stawki akcyzy, jakimi fiskus będzie obciążał „nowe” wyroby tytoniowe.

REKLAMA

Płyn do e-papierosów i wyroby nowatorskie z akcyzą od 1 stycznia 2018 r.

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada wprowadzenie opodatkowania akcyzą w przypadku płynu do papierosów elektronicznych (e-papierosów). Akcyzą zostaną objęte także wyroby nowatorskie, które są substytutem tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Polska przystąpiła do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów (ANPRS)

Jak informuje Ministerstwo Finansów w dniu 11 października 2017 r. podczas spotkania szefów ceł państw UE w Brukseli sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Szef KAS Marian Banaś podpisał czterostronne Porozumienie w sprawie przystąpienia Polski do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów ANPRS (Automated Number Plate Recognition System). System funkcjonuje obecnie pomiędzy Litwą, Łotwą i Estonią.

Akcyza od samochodu sprowadzanego z zagranicy 2017/2018 - rozliczenie i zapłata

Aby zarejestrować samochód sprowadzany z innego kraju UE, musimy złożyć deklarację, zapłacić akcyzę i uzyskać potwierdzenie zapłaty. Od 1 marca 2017 r. deklarację tę możemy złożyć w formie papierowej do urzędu skarbowego albo w formie elektronicznej za pomocą systemu PUESC. Natomiast akcyzę płacimy Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Nowym Targu. Od 1 października 2017 r. składamy nową deklarację AKC-U/S zamiast dotychczasowej AKC-U.

Energia elektryczna do celów redukcji chemicznej bez zwolnienia z akcyzy

Z uwagi na brak jasnego wyjaśnienia w przepisach unijnych sformułowania „energia elektryczna wykorzystywana zasadniczo do celów redukcji chemicznej”, pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące możliwości zastosowania zwolnienia z akcyzy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważny dla polskich podatników wyrok w tej sprawie.

REKLAMA

Akcyza na papierosy elektroniczne i wyroby nowatorskie od 1 stycznia 2018 r.

Trwają prace nad projektem z 14 czerwca 2017 r. nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Projekt ten zakłada poszerzenie definicji wyrobów akcyzowych o płyny do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie. Tym samym wyroby te zostaną od początku 2018 r. objęte podatkiem akcyzowym. Zaproponowane w projekcie rozwiązania (konieczność produkcji tych wyrobów w składzie podatkowym, wysoka stawka akcyzy, konieczność oznaczania wyrobów znakami akcyzy) mogą budzić kontrowersje wielu podmiotów działających w branży e-papierosów.

Nowe wzory deklaracji AKC-U/A i AKC-U/S od 1 października 2017 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu od 1 października 2017 roku nowych wzorów deklaracji uproszczonych dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Warunki wykonywania kontroli celno-skarbowej – nowe regulacje

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego warunków wykonywania kontroli celno-skarbowej. Nowe regulacje są związane z utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej co oznacza, że dotychczasowe zadania Służby Celnej będą wykonywane przez odpowiednie organy KAS. Zmiany polegają przede wszystkim na zastosowaniu nowego nazewnictwa organów wykonujących zadania kontrolne.

Uszczelnienie systemu podatkowego w obrocie tytoniem

Uszczelnienie systemu podatkowego w obrocie suszem tytoniowym - to cel projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych, który został przyjęty przez Radę Ministrów 19 września br.

Zmiany w akcyzie 2017/2018

Minister Rozwoju i Finansów przygotowuje nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany mają na celu uproszczenie i ułatwienie podatnikom rozliczeń akcyzy. Między innymi ma pojawić się elektroniczny dokument dostawy, zmiana regulacji dot. stawek akcyzy na wyroby energetycznych przeznaczonych do celów innych niż napędowe lub opałowe, czy zmiana właściwości organów podatkowych do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Nie jest jeszcze znany choćby planowany termin wejścia w życie tych zmian. Najprawdopodobniej chodzi o koniec 2017 r. lub początek 2018 roku.

Kto jest podatnikiem akcyzy?

Podatek akcyzowy dotyczy wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych. Kto zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym uważany jest za podatnika akcyzy?

Akcyza na płyny do e-papierosów zagraża przedsiębiorstwom

Ministerstwo Finansów przewiduje nałożenie akcyzy w wysokości 70 gr na płyn do elektronicznych papierosów za każdy jego mililitr. Projekt budzi silne obawy w branży, a stanowisko w tej sprawie zajął Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Według organizacji istnieje ryzyko upadku wielu sklepów, a w związku z tym utraty tysięcy miejsc pracy. Projekt ustawy jest na etapie konsultacji publicznych. Wejście przepisów w życie planowane jest na 1 stycznia 2018 r.

Mali wytwórcy energii nie powinni składać deklaracji podatkowych

Zdaniem pracodawców w ślad za zwolnieniem wytwórcy energii elektrycznej z płacenia podatku akcyzowego od jej zużycia na własne potrzeby, należy również zlikwidować obowiązek składania deklaracji oraz prowadzenia ewidencji energii elektrycznej.

Akcyza na e-papierosy od 2018 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma na celu objęcie papierosów elektronicznych akcyzą. W szczególności chodzi o płyny do papierosów elektronicznych i tzw. wyroby nowatorskie. Projekt ten jest obecnie w fazie konsultacji publicznych. Proponowana stawka podatku jest jedną z niższych w UE. Przewidywany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 styczeń 2018 r. Tego typu wyroby są opodatkowane akcyzą w wielu krajach Europy, np. w Portugalii, we Włoszech czy na Węgrzech.

Pakiet tytoniowy - trwają konsultacje projektu

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji czterech ustaw (w tym przede wszystkim ustawy o podatku akcyzowym), składający się na tzw. „pakiet tytoniowy". Celem tej nowelizacji jest uszczelnienie wpływów podatkowych z obrotu suszem tytoniowym. Aktualnie trwają konsultacje publiczne tego projektu. Zmiany mają zostać uchwalone i wejść w życie najprawdopodobniej w II. połowie 2017 roku.

Będą zmiany w poborze akcyzy od suszu tytoniowego

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt kolejnej nowelizacji ustawy o akcyzie, która ma mieć na celu uszczelnienie poboru akcyzy od suszu tytoniowego. Według nowych przepisów rolnik nie będzie mógł co do zasady sprzedać suszu tytoniowego bez akcyzy. Jednak będą pewne wyjątki od tej zasady.

Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych - czym jest i jak będzie rozwijana

30 maja 2017 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się publiczna prezentacja założeń projektu Ministerstwa Finansów Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Do końca stycznia 2021 roku ma zostać wdrożonych 11 e-usług, które znacznie usprawnią przedsiębiorcom i podatnikom realizację ich obowiązków w obszarze celnym i akcyzowym.

Kiedy obrót alkoholem etylowym całkowicie skażonym jest zwolniony z akcyzy

W dniu 27 maja br. weszły w życie nowe regulacje w podatku akcyzowym w zakresie zwolnień z tego podatku w obrocie całkowicie skażonym alkoholem etylowym. Podatnicy sprzedający taki alkohol w opakowaniach o pojemności 20 litrów i większej, będą musieli prowadzić specjalny rejestry odbiorców i przekazywać go urzędowi skarbowemu.

Nowości w akcyzie od 27 maja 2017 roku

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym wchodzą w życie 27 maja 2017 r. Najważniejsze nowości dotyczą m.in. rejestracji podmiotów, zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym i zabezpieczenia akcyzowego. Nowelizacja precyzuje m.in. kwestie korzystania ze zwolnienia od akcyzy w obrocie alkoholem etylowym całkowicie skażonym.

Wyroby objęte zerową stawką akcyzy - procedura przemieszczania

Przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zerową stawką akcyzy może odbywać się bez obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego. Jednak warunkiem uprawniającym do nieskładania zabezpieczenia jest spełnienie warunku zamieszczenia w projekcie dokumentu e-AD informacji, że przemieszczane wyroby opodatkowane są zerową stawką akcyzy.

Czy sprzedaż energii elektrycznej z domowej elektrowni słonecznej podlega zwolnieniu z akcyzy

Podatnik ma prawo do zastosowania zwolnienia z akcyzy względem zużytej energii elektrycznej wyprodukowanej z domowej elektrowni słonecznej. Także odsprzedaż nadwyżek energii powstałych z takiej instalacji na rzecz podmiotu nie będącego nabywcą końcowym nie będzie podlegała opodatkowaniem podatkiem akcyzowym.

Pakiet przewozowy uszczelniający system podatkowy od 18 kwietnia 2017 r.

18 kwietnia 2017 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, wprowadzające tzw. pakiet przewozowy. Nowe regulacje uszczelniają system podatkowy, a także określają zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków związanych z drogowym przewozem towarów. Pakiet ma dać budżetowi około 1,4 mld zł dodatkowych wpływów w latach 2017 i 2018.

Pakiet przewozowy uszczelni system podatkowy

3 kwietnia 2017 r. ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Tzw. pakiet przewozowy będzie narzędziem uszczelniającym system podatkowy. Ustawa określa zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków związanych z drogowym przewozem towarów.

Likwidacja akcyzy na samochody osobowe od 1 stycznia 2018 r.

Przedsiębiorcy popierają propozycję likwidacji podatku akcyzowego od samochodów osobowych, zawartą w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Ich zdaniem likwidacja akcyzy, która miałaby nastąpić od 1 stycznia 2018 r., przyniesie korzyści gospodarcze, środowiskowe i społeczne, pod warunkiem jednak, że w zamian, w miejsce akcyzy, nie zostaną wprowadzone inne uciążliwe opłaty.

Czy produkcja wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym jest dopuszczalna?

Przedsiębiorcy rozważający podjęcie działalności w zakresie wytwarzania wyrobów akcyzowych często zastanawiają się, czy mogą je produkować poza składem podatkowym. Rozważmy więc, kiedy działalność w zakresie wytwarzania wyrobów akcyzowych nie wymaga prowadzenia składu podatkowego.

Zwolnienie z akcyzy skażonego alkoholu etylowego - Sejm pracuje nad zmianami

Jeszcze w pierwszym półroczu 2017 roku powinna wejść w życie nowelizacja ustawy o akcyzie, nad którą obecnie pracuje Sejm. Celem zmian ma być eliminacja oszustw podatkowych związanych z obrotem całkowicie skażonym alkoholem etylowym. Co ważne, projekt nowelizacji jest popierany przez większość klubów poselskich.

Nie będzie akcyzy od samochodów osobowych?

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Przedmiotem projektowanych przepisów jest likwidacja opodatkowania akcyzą samochodów osobowych.

Nowe wzory AKC-R, AKC-PR i AKC-Z od 1 marca 2017 r.

Modyfikacji uległy wzory dokumentów związanych z rejestracją na potrzeby podatku akcyzowego. Od 1 marca 2017 r. obowiązują nowe wersji formularzy: AKC-R (zgłoszenie rejestracyjne), AKC-PR (potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego) oraz AKC-Z (zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających akcyzie).

Akcyzą nie powinny być objęte auta dostawcze?

Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych popierają wprowadzenie zróżnicowanych stawek akcyzy dla samochodów osobowych. Niższych dla spełniających wysokie normy emisji spalin, mających silniki o małej pojemności, a wyższych dla silników o większej pojemności i niższych normach emisji spalin. Akcyzą nie powinny być jednak objęte auta dostawcze o ładowności do 3,5 tony, które obecnie nie podlegają takiemu obciążeniu.

Nowe obowiązki w zakresie ewidencji akcyzowych i ksiąg kontroli od 2017 roku

Z upływem 2016 roku zakończył się okres przejściowy, który powinien zostać przez podatników podatku akcyzowego wykorzystany do dostosowania niektórych ewidencji akcyzowych oraz ksiąg kontroli do wymogów wynikających z obowiązującego od 1 stycznia 2016 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (dalej: „rozporządzenie w sprawie ewidencji akcyzowych”).

Zwolnienie z akcyzy skażonego alkoholu etylowego - zmiany 2017

31 stycznia 2017 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany mają dotyczyć zwolnień w akcyzie dla skażonego alkoholu etylowego. Chodzi o przeciwdziałanie nieprawidłowościom związanym z odkażaniem alkoholu skażonego w tzw. procedurze węgierskiej. Zmiany mają obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2017 roku..

Akcyza na samochody – nowy sposób obliczania

Szykują się istotne zmiany w zakresie sposobu obliczania akcyzy od samochodów. Akcyza będzie ustalana w zależności od pojemności silnika i europejskiej normy poziomu emisji spalin. Niższą akcyzę zapłacą kupujący samochody o niższej pojemności silnika oraz o wyższej normie emisji spalin, czyli mniej zatruwające środowisko naturalne. Na wysokość akcyzy będzie miał również wiek samochodu, tzw. współczynnik deprecjacji samochodu.

Jak uniknąć akcyzy od węgla

Od początku 2017 r. więcej przedsiębiorstw płaci podatek od wyrobów węglowych użytych do celów opałowych. Część nawet nie wie, że od akcyzy może uciec, i to w pełni legalnie.

Warunki zastosowania zwolnienia od akcyzy dla zakładów energochłonnych w 2017 r.

Znowelizowane przepisy ustawy o akcyzie przewidują, że zakłady energochłonne wykorzystujące wyroby węglowe do celów opałowych, jeśli nadal będą chciały korzystać ze zwolnienia od akcyzy, będą musiały mieć systemy związane z ochroną środowiska lub zwiększaniem efektywności energetycznej. Nowe regulacje wejdą w życie 1 lipca 2017 r.

Niższa stawka akcyzy może być uzależniona od oświadczenia nabywcy

Trybunał Konstytucyjny uznał za konstytucyjne przepisy w zakresie akcyzy, które uzależniają możliwość zastosowania przez dystrybutora niższej stawki akcyzy przy sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe od odebrania od nabywcy specjalnego oświadczenia, że rzeczywiście przeznaczy paliwo na cele opałowe.

Akcyza od samochodu bez wychodzenia z domu

Postępująca informatyzacja wszystkich dziedzin życia dotyka również podatek akcyzowy. Pozwala między innymi dokonać bez wychodzenia z domu prawie wszystkich operacji związanych z szeroko pojętą akcyzą od samochodów. Nadal jednak można napotkać w tym obszarze kilka problemów.

Akcyza od samochodów w 2017 roku

Wysokość podatku akcyzowego w 2017 roku ma zależeć od pojemności silnika i normy emisji spalin. Jednak kwota akcyzy będzie obniżana wraz z wiekiem samochodu. Tak wynika z propozycji MF, do której dotarła PAP. Resort ma ją przedstawić we wtorek na posiedzeniu połączonych senackich komisji.

Akcyza na samochody 2017 - nowy wzór obliczania podatku

O wysokości podatku akcyzowego od samochodów mają decydować: pojemność silnika, emisja spalin wyrażona normą Euro i wskaźnik deprecjacji wartości samochodu. Taką koncepcję przedstawiło 15 listopada 2016 r. Ministerstwo Finansów na posiedzeniu połączonych komisji senackich.

Zwolnienie z akcyzy w zakresie energii elektrycznej

Zwolnieniu z podatku akcyzowego podlega zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji cementu. Dotyczy to jednak tylko procesów, w których następuje przemiana fizykochemiczna minerałów w określony produkt.

Niższa akcyza od samochodów małolitrażowych w 2017 roku

Samochody małolitrażowe nie starsze niż 10-letnie będą miały w 2017 roku niższą stawkę podatku akcyzowego niż obecnie. Taką informację przekazał 7 listopada 2016 r. wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Będą zmiany w akcyzie od aut

Rząd chce ograniczyć import samochodowych wraków. Projekt zmian w podatku akcyzowym przewiduje, że drastycznie wzrośnie akcyza na stare auta, a spadnie na nowe. To dobre rozwiązanie - uważają Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych oraz Konfederacja Lewiatan.

Akcyza od samochodów 2017 - Senat pracuje nad projektem

Przygotowywany przez Senat projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym zakłada obniżenie stawki akcyzy, którą opodatkowane są rejestrowane w Polsce pierwszy raz samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3 z 18,6% do 4,6% podstawy opodatkowania. Zmiana ma wejść w życie od początku 2017 roku. Pierwsze czytanie tego projektu zaplanowano na 15 listopada 2016 r. - poinformował PAP senator Grzegorz Peczkis (PiS) z komisji infrastruktury, która zainicjowała zmiany w akcyzie.

Niższa akcyza dla drobnych producentów alkoholu

Komisja Europejska chce dokonać zmian w przepisach o podatkach akcyzowych. Jedna z propozycji zakłada wprowadzenia obniżonych stawek dla drobnych producentów napojów alkoholowych, np. browarów rzemieślniczych.

Zmiany w opodatkowaniu samochodów akcyzą od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w opodatkowaniu samochodów akcyzą mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2017 r. – poinformował wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

Pakiet przewozowy od 1 stycznia 2017 r.

Wiceminister finansów Wiesław Jasiński zapowiedział wprowadzenie - w ślad za pakietem paliwowym - pakietu przewozowego, który też ma na celu walkę z nieprawidłowościami na rynku paliw. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Nowy system opodatkowania samochodów – uwzględniający wiek i pojemność

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym systemem opodatkowania samochodów. Jak poinformowano, znowelizowany system opodatkowania pojazdów mógłby być uzależniony od dwóch czynników – pojemności silnika pojazdu oraz jego wieku (roku produkcji), pośrednio uwzględniony zostałby także czynnik środowiskowy. Projekt w tej sprawie ma zostać przygotowany w ciągu kilku miesięcy.

Zmiany w akcyzie od skażonego alkoholu etylowego

Najprawdopodobniej jeszcze w 2016 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące podatku akcyzowego od obrotu skażonym alkoholem etylowym. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym w tym zakresie przygotowało Ministerstwo Finansów. Jest to odpowiedź legislacyjna na wykryte oszustwa polegające na odkażaniu alkoholu skażonego w tzw. procedurze węgierskiej.

REKLAMA