Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Aktualizacja: 13.01.2020
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe regulacje w obszarze procedury magazynu typu call-of-stock, transakcji łańcuchowych oraz warunków niezbędnych do zastosowania stawki 0% VAT z tytułu WDT. Podatnicy mogą wybrać - polskie przepisy VAT albo przepisy unijne. »
Wsteczne zastosowanie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania
Aktualizacja: 13.01.2020
Odnośnie do PIT klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania można stosować również za okres sprzed jej obowiązywania – tak wynika z opinii Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Według ekspertów, podejście to jest sprzeczne z zasadami. »
Kiedy nie wystąpi obowiązek zapłaty exit tax?
Aktualizacja: 10.01.2020
Nowy podatek od przeniesienia przedsiębiorstwa poza granice naszego kraju (tzw. exit tax) nie ma charakteru bezwzględnego. W przypadku spełnienia określonych warunków ustanowionych przez ustawodawcę nie wystąpi obowiązek zapłaty tego podatku. »
Potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu - nowy wzór dokumentu od 1 marca 2020 r.
Aktualizacja: 10.01.2020
Przesunięty został termin, z 1 stycznia 2020 r. na 1 marca 2020 r., wejścia w życie nowego wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy. »
Kary umowne i odszkodowania w kosztach podatkowych
Aktualizacja: 21.02.2020
Ustawy o podatkach dochodowych (PIT, CIT) przewidują, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych z tytułu kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Nie każde jednak zapłacone odszkodowanie bądź kara umowna podlega wyłączeniu z kosztów podatkowych. »
Ryczałt od najmu na mikrorachunek podatkowy – wyjaśnienia MF
Aktualizacja: 07.01.2021
W przypadku opodatkowania przychodów z najmu prywatnego ryczałtem ewidencjonowanym opodatkowanym stawką podatku w wysokości 8,5%, począwszy od stycznia 2020 roku, wpłaty powinny być dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy (IRP), tzw. mikrorachunek podatkowy. »
Biała lista, split payment, paragon bez NIP - sankcje
Aktualizacja: 08.01.2020
Od początku 2020 r. obowiązują liczne podatkowe konsekwencje związane z zapłatą na rachunek spoza białej listy podatników VAT lub z pominięciem obowiązkowego split paymentu, a także za wymianę na faktury paragonów wystawionych bez NIP nabywcy i za posługiwanie się taką fakturą. »
Wspólnicy spółki cywilnej podatnikami podatku od nieruchomości
Aktualizacja: 08.01.2020
To nie spółka cywilna, ale jej wspólnicy są podatnikami podatku od nieruchomości. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. »
Największe wpływy pochodzą z podatków od osób pracujących
Aktualizacja: 08.01.2020
Prawie połowa dochodów budżetowych to podatki od pracujących. Według ekspertów powinny rosnąć wpływy z podatków od majątku i konsumpcji, a nie od pracowników. »
Jeden podatnik może mieć dwa mikrorachunki - na który z nich wpłacać PIT, CIT i VAT?
Aktualizacja: 10.01.2020
Jest zamieszanie z mikrorachunkami, okazuje się bowiem, że jeden podatnik może mieć dwa mikrorachunki. Krajowa Administracja Skarbowa to potwierdza i dodaje: to nie jest błąd systemu. A zatem, na który rachunek wpłacać PIT, CIT i VAT? »
Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2020 r.
Aktualizacja: 08.01.2020
W 2020 roku rząd zwróci producentom rolnym 1 zł za litr zużytego oleju napędowego - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia rządu. W br. na dopłaty do paliwa rolniczego rząd chce przeznaczyć blisko 1,2 mld zł. »
Aktualizacja: 07.01.2020
Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną w sprawie stawki VAT w odniesieniu do usług obsługi wartości pieniężnych, w tym obsługi bankomatów (cashprocessing, cashhandling). Prezentujemy treść tej interpretacji. »
Odpowiedzialność za zaległości podatkowe - członka rodziny, rozwiedzionego małżonka
Aktualizacja: 07.01.2020
Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe dotyczy nie tylko podatnika i jego sytuacji majątkowej i finansowej, ale może być rozszerzona na członków jego rodziny, także byłych. Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują różne reżimy w zależności od sytuacji rodzinnej. Dlatego warto je wcześniej przeanalizować i być ich świadomym. Tylko w takiej sytuacji podatnik może podjąć działania mające na celu ograniczenie ryzyka dla rodziny i ją zabezpieczyć. »
Nowa solidarna odpowiedzialność w VAT od 1 stycznia 2020 r.
Aktualizacja: 09.01.2020
Wejście w życie Białej Listy Podatników VAT, wprowadziło do polskich przepisów podatkowych dodatkową sankcję, która uderzy w przedsiębiorców w sposób bezpośredni. Polecamy: Biała lista podatników »
Zmiany legislacyjne w 2020 roku - dotyczące podatników i przedsiębiorców
Aktualizacja: 03.01.2020
W 2020 r. wchodzi w życie szereg nowych przepisów dotyczących podatników i przedsiębiorców - m.in. część Pakietu Przyjazne Prawo (PPP), ustawa przeciwdziałająca zatorom płatniczym, ulga na złe długi w PIT i CIT, NIP na paragonie, mikrorachunki podatkowe, Mały ZUS plus, Prosta Spółka Akcyjna (PSA), likwidacja deklaracji VAT, nowe pliki JPK_VAT, nowa matryca stawek VAT, kasy fiskalne on-line, zmiany w VAT z tytułu importu towarów, umowa o współdziałanie. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.
Warszawska kancelaria prawna
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »