Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania
Aktualizacja: 15.11.2019
W Dzienniku Ustaw z 14 listopada 2019 r. opublikowana została ustawa z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Jakie regulacje zawiera nowa ustawa i od kiedy wejdą one w życie? »
Najważniejsze zmiany w CIT 2019/2020
Aktualizacja: 14.11.2019
Od początku 2019 r. przepisy ustawy o CIT zostały znowelizowane aż siedmiokrotnie. Na tym jednak nie koniec. Ustawodawca przewiduje kolejne regulacje w zakresie rozwiązań dotyczących CIT. Część nowych regulacji wejdzie w życie w 2020 r. »
Zwiększenie wartości celnej towaru przez urząd celno-skarbowy
Aktualizacja: 13.11.2019
Naczelnik urzędu celno-skarbowego zanegował zadeklarowaną przez spółkę wartość importowanego towaru. Stwierdził, że jest za niska i po przeprowadzeniu kontroli zwiększył spółce zobowiązanie w należnym podatku z tytułu importu towarów, doliczając do ich wartości celnej koszty pośrednictwa świadczone na rzecz spółki. Jego decyzję uchylił jednak sąd. »
Potrzebujemy trochę spokoju, bez zmian przepisów podatkowych
Aktualizacja: 13.11.2019
„Samochody, nieruchomości i inne środki trwałe w biznesie” to wiodący temat V Forum Finanse i Podatki dla Przedsiębiorców, które odbyło się 7 listopada br. w Centrum Konferencyjnym Targów Kielce. Pod patronatem medialnym Infor. »
KIDP organizuje kurs dla przyszłych doradców podatkowych
Aktualizacja: 12.11.2019
Kandydaci na doradców podatkowych po raz pierwszy będą mogli skorzystać z pomocy samorządu w uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu. Krajowa Izba Doradców Podatkowych rozpoczęła nabór na oficjalny kurs na doradcę podatkowego. Znani praktycy i znawcy prawa podatkowego pomogą kandydatom w przygotowaniu się do państwowego egzaminu. »
Kiedy organ podatkowy może podważać wysokość straty
Aktualizacja: 12.11.2019
Organ podatkowy nie może podważać wysokości poniesionej przez podatnika straty, w sytuacji gdy termin przedawnienia zobowiązania podatkowego już minął. »
Zorganizowana sprzedaż gruntu podlega VAT
Aktualizacja: 12.11.2019
W przypadku gdy podatnik dokonuje podziału gruntu na mniejsze działki, a następnie je sprzedaje, to od każdej ze sprzedanych działek zobowiązany jest odprowadzić podatek VAT. Takie działanie uznawane jest bowiem za działalność gospodarczą prowadzoną w formie obrotu nieruchomościami. »
Jak uniknąć opłaty za wydanie JPK_WB (wyciągi bankowe)
Aktualizacja: 12.11.2019
Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśniła, że jeżeli bank zażąda opłat za wydanie JPK_WB (wyciągi bankowe), to podatnik - w drodze wyjątku - będzie mógł przekazać fiskusowi swoje wyciągi w jakiekolwiek innej formie (np. w formacie PDF na płycie CD lub DVD). »
Nowe zasady wymiany danych o płatności VAT
Aktualizacja: 12.11.2019
Ministrowie finansów Unii Europejskiej wypracowali porozumienie w sprawie nowych zasad wymiany informacji o danych, dotyczących płatności podatku VAT. Regulacje mają pomóc w wykrywaniu oszustw podatkowych w transgranicznych transakcjach handlowych online. »
Jak firmy budowlane mogą omijać split payment
Aktualizacja: 08.11.2019
Eksperci twierdzą, że firmy budowlane znalazły sposób na uniknięcie mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Wystarczy, że przedsiębiorcy z branży zaczną wystawiać faktury w euro. Zdaniem Ministerstwa Finansów, nie będzie to próbą obejścia przepisów, jeżeli prawidłowe będzie opodatkowanie danej transakcji, na zasadzie importu usług. »
Organ podatkowy musi udowodnić, że transakcja była pozorna
Aktualizacja: 08.11.2019
W przypadku gdy organ podatkowy stwierdził, że transakcja była pozorna albo dokonano jej w celu obejścia prawa, powinien to wskazać oraz wykazać w uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia. Tak uznał sąd administracyjny. »
Wiążąca informacja stawkowa (WIS) w okresie przejściowym (1 listopada 2019 r. - 31 marca 2020 r.)
Aktualizacja: 08.11.2019
Od 1 listopada 2019 r. podatnicy mogą występować z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS), ale dotyczącej stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Przy czym w okresie przejściowym, czyli od 1 listopada 2019 r. do 31 marca 2020 r., w zakresie stawek VAT obowiązujących do 31 marca 2020 r. można wystąpić o indywidualną interpretację prawa podatkowego. »
Strata a obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych
Aktualizacja: 08.11.2019
Zgodnie z interpretacjami indywidualnymi opublikowanymi ostatnio przez KIS, podmioty powiązane ponoszące stratę podatkową w jednym źródle przychodów mogą nadal skorzystać ze zwolnienia z obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych, o ile transakcja kontrolowana z podmiotem powiązanym dotyczy innego źródła przychodu, z którego osiągnięto dochód podatkowy. Czy to oznacza zwrot organów podatkowych ku korzystniejszemu dla podatników podejściu? »
Wzór wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej - WIS-W
Aktualizacja: 07.11.2019
Od 1 listopada 2019 r. podatnicy VAT mogą korzystać z nowej instytucji, tj. wiążącej informacji stawkowej (WIS). Jest to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki VAT. W Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o wydanie WIS, czyli WIS-W oraz wzór załącznika WIS-W/A. Podstawowa opłata za WIS-W wynosi 40 zł. »
Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – jak przygotować firmę do zmian? [PODCAST]
Aktualizacja: 06.11.2019
W 2020 r. przedsiębiorców czekają rewolucyjne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Zmianie ulegnie przede wszystkim sposób klasyfikacji towarów i usług. Obok tego ustawodawca wprowadza modyfikacje również w samych stawkach VAT. Zapraszamy do odsłuchania podcastu. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?