Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Split payment - opłata za uwolnienie pieniędzy z rachunku VAT
Aktualizacja: 04.09.2019
Za uwolnienie pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT trzeba uiścić opłatę skarbową. W świetle obowiązujących przepisów fiskusowi należy się w takiej sytuacji opłata w wysokości 30 zł. Nowe regulacje w zakresie w split payment od 1 listopada 2019 r. mają to zmienić. »
Zwolnienia z VAT – kto i kiedy może z nich korzystać?
Aktualizacja: 23.01.2021
Każdy przedsiębiorca bez względu na wybraną formę opodatkowania (ryczałt, KPiR, itp.) musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy poza rozliczeniem PIT bądź CIT będzie również musiał rozliczać się z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku VAT. »
Kontrola celno-skarbowa - wzór upoważnienia
Aktualizacja: 04.09.2019
Ministerstwo Finansów zmieniło wzór stałego upoważnienia do wykonywania kontroli celno-skarbowej. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie z dniem 2 września 2019 r. Dotychczas obowiązujący wzór upoważnienia może być stosowane do końca tego roku. »
Odszkodowanie za niezastosowanie odwrotnego obciążenia
Aktualizacja: 03.09.2019
W przypadku naruszenia prawa podatkowego poprzez niezastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia przez wystawcę faktury (sprzedającego), skutkującego szkodą po stronie kontrahenta, ma on prawo do odszkodowania na gruncie prawa cywilnego. »
Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów od 1 stycznia 2020 r.
Aktualizacja: 03.09.2019
Faktura do paragonu fiskalnego będzie wystawiana tylko w przypadku, gdy na tym paragonie będzie znajdować się numer identyfikujący nabywcę (NIP). Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. »
Obniżka stawki PIT do 17 proc. od 1 października 2019 r.
Aktualizacja: 03.09.2019
Najnowsza nowelizacja ustawy o PIT zakłada obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz kosztów pracy, przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od 1 października 2019 r. »
Decyzja podatkowa nie jest ostateczna – jak i do kogo można się odwołać
Aktualizacja: 30.08.2019
Nieświadomy swoich praw podatnik, który otrzymuje decyzję w postępowaniu podatkowym traktuje ją jak wyrok. A zgodnie z przepisami ma możliwość odwołania się od decyzji krzywdzącej lub niezgodnej z prawem. »
Objaśnienia podatkowe MF w sprawie daniny solidarnościowej
Aktualizacja: 30.08.2019
Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w sprawie daniny solidarnościowej (z datą 28 sierpnia 2019 r.). Zawierają one informacje dotyczące podmiotu i przedmiotu opodatkowania daniną solidarnościową, a także wysokości oraz terminu zapłaty tej daniny. »
Fizjoterapeuci nie mogą korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Aktualizacja: 30.08.2019
Fizjoterapeuci nadal nie mogą korzystać z opłacania podatku w formie 20-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie pozwalają na to obowiązujące przepisy podatkowe, chociaż od kwietnia 2019 r. zawód fizjoterapeuty jest już wolnym zawodem. »
Sprzedaż nieruchomości po śmierci małżonka - skutki podatkowe
Aktualizacja: 30.08.2019
Zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat od jej zakupu obciążone jest obowiązkiem zapłaty 19% podatku. Obecnie obowiązują jednak nowe przepisy ustawy o PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r., pozwalające na korzystniejszy sposób liczenia tego terminu w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych przez małżonków do majątku wspólnego. »
Umowy o współdziałanie od 1 lipca 2020 r. - tylko dla wybranych firm
Aktualizacja: 29.08.2019
Od lipca 2020 r. największe firmy będą mogły podpisać z fiskusem umowy o współdziałanie. Ich rozliczenia będą pod ścisłą kontrolą szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W zamian czekają korzyści. »
Przychody minus koszty, czyli jest zysk
Aktualizacja: 29.08.2019
Zyskiem zamyka się pierwszy rozdział historii firmy. Z moich doświadczeń oraz licznych rozmów z przedsiębiorcami wynika, że pierwszy stabilny zysk pojawia się mniej więcej po dwóch latach działania. Oczywiście zależy to od branży. »
Zasady rozliczania umów leasingu podpisanych przed 1 stycznia 2019 r.
Aktualizacja: 29.08.2019
W przypadku umów leasingu zawartych przed dniem 1 stycznia 2019 r. podatnik może rozliczać leasing na zasadach obowiązujących do końca 2018 r., chyba że umowa taka została zmieniona lub odnowiona po 31 grudnia 2018 r. Takie stanowisko potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej. »
I Ogólnopolska Konferencja Przedsiębiorców i Księgowych „Poznajmy się”
Aktualizacja: 23.03.2020
Mamy przyjemność zaprosić na I Ogólnopolską Konferencję Przedsiębiorców i Księgowych „Poznajmy się”, która odbędzie się w Warszawie w dniach 1-2 października br. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor. »
Rejestracja uproszczona w podatku akcyzowym - wzory dokumentów
Aktualizacja: 28.08.2019
Ministerstwo Finansów określiło wzory dokumentów dotyczących zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego. Chodzi o wzory formularzy AKC-RU/AKC-ZU, AKC-RU/A oraz AKC-PR/U. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »